navody:fc6odebrani

Hlavní stránka

Poznámka: Než začnete s odebráním systému Fedora Core z Vašeho počítače, ujistěte se, že jste zazálohovali všechna důležitá data.

Prvním krokem pro odstranění systému Linux z Vašeho počítače je odstranění zavaděče GRUB a jeho nahrazení zavaděčem NTLDR systému Windows XP. K tomuto účelu budete potřebovat instalační CD operačního systému Windows XP. V tomto kroku byste měli být schopni nabootovat Windows XP bez pomoci zavaděče GRUB.

Druhým krokem je zformátovaní diskových oddílů, které používala Fedora Core. Jedná se o diskové oddíly se systémem souborů ext3 a odkládací oddíl (více o těchto diskových oddílech naleznete zde). Vzhledem k tomu, že Windows XP defaultně nepodporuje ext3, je třeba diskové oddíly naformátovat systémem souborů NTFS. Formátování lze provést z prostředí Windows XP např. pomocí komerční aplikace Partition Magic 1). Partition Magic lze také použít pro případné přerozdělení těchto diskových oddílů. Další možností, jak odstranit diskové oddíly používané Linuxem, je pomocí CD s Windows XP nabootovat do recovery módu, tyto diskové oddíly pomocí příkazu fdisk2) odstranit, vytvořit nové diskové oddíly a ty následně naformátovat systémem souborů NTFS.


1)
Znáte-li aplikaci, kterou by bylo možné zdarma pro tyto účely použít, napište prosím na e-mailovou adresu michal_mackanic@volny.cz.
2)
Nápovědu k tomuto příkazu získáte pomocí help fdisk.
  • Poslední úprava: 2022/11/14 12:25
  • autor: 127.0.0.1