navody:fc6nekomercni_aplikace_hry

Nekomerční aplikace

Nejen prací je člověk živ, a proto se následující kapitola bude zabývat několika hrami pro Linux. Více informacích o hrách určených pro platformu Linux získáte na stránkách http://www.happypenguin.org. Dále na stránkách http://www.root.cz vychází každý pátek článek zabývající se hrami.

Poznámka: Pro spuštění některých z níže uvedených her bude zapotřebí nainstalovat 3D akceleraci pro Vaši grafickou kartu (blíže viz. sekce Hardware).

Freeciv

FreeCiv je klon legendární hry Civilization II od firmy Microprose. Záleží jen na Vás, zda-li se vydáte cestou výbojů nebo vědy a jak se zapíšete do dějin. Tato hra je určena pro jednoho i více hráčů.

yum -y install freeciv

Recenzi naleznete zde.

Battle for Wesnoth

Battle for Wesnoth je vynikající tahovou strategií, která se odehrává ve světě elfů, trpaslíků a orků. Hrací systém je velice podobný známé sérii Heros of Might and Magic.

yum -y install wesnoth

Recenzi naleznete zde.

Globulation

Globulation je RTS (Real Time Strategy), která se odehrává ve zvláštním barevném světě, kde žijí podivná stvoření - tzv. globové. Tito tvorové se pohybují systémem „ruce - nohy - ruce - … - nohy - ruce“ a život tak stráví v kotrmelcích. A protože globové dosáhli jistého stupně inteligence, začali mezi sebou válčit1). Tímto se dostáváme k hlavní náplni hry. Cíl hry je stejně prostý jako u všech her typu RTS - vybudovat fungující hospodářství, které Vám umožní ovládnout celou mapu.

Na stránkách Globulation si stáhněte balíček .rpm do adresáře /opt. V době psaní tohoto článku byl nejaktuálnějsím balíčkem globulation2-0.8.19-073.i686.rpm (tento soubor je určen pro architekturu i686). Balíček nainstalujete pomocí

cd /opt
rpm -ivh nazev_souboru.rpm

Recenzi naleznete zde.

Sauerbraten

Sauerbraten je FPS hrou na principu DOOM 3 Arena. Umožňuje hru jednoho i více hráčů a po grafické stránce patří jednoznačně mezi jedny z nejvyspělejších her pro Linux.

Z oficiálních stránek projektu Sauerbraten stáhněte do svého domovského adresáře aktuální verzi pro OS Linux (v době psaní tohoto článku se jednalo o verzi sauerbraten_2006_06_11). Komprimovaný soubor .gz rozbalíte pomocí příkazu

tar zxvf jmeno_stazeneho_souboru -C /opt/

Hru lze spustit pomocí

cd /opt/sauerbraten/
./sauerbraten_unix

Nexuiz

Nexuiz je další z her typu FPS pro více hráčů. Jedná se o hru založenou na enginu Quake s velice podařeným grafických zpracováním. Nevýhodou je její značná velikost (180MB) a relativně velká hardwarová náročnost.

yum -y install nexuiz

Recenzi naleznete zde.

GL-117

GL-117 je válečným simulátorem proudových stíhacích letounů.

yum -y install gl-117

Torcs

Torcs jsou automobilové závody s relativně velkým výběrem okruhů a automobilů. Po grafické stránce odpovídá Torcs prvním dílů série NFS těsně před masivnějším nástupem 3D akcelerátorů.

yum -y install torcs

Recenzi naleznete zde.

FreeDroidRPG

FreeDroid je hrou typu RPG, jehož hlavním hrdinou je tučňák Tux. Úkolem Tuxe je zahránit svět před odbojnými Roboty, kteří se vzbouřili po „Velkém útoku“. Pouze několik málo robotů, které „pohání“ alternativní OS, zachovali věrnost lidské rase.

yum -y install freedroidrpg

Recenzi naleznete zde.

GnuChess & XBoard

Kdo by neznal šachy =).

yum -y install gnuchess
yum -y install xboard

Neverball

Cílem hry Neverball je nakláněním plošiny dostat kuličku do cílového místa přes nejrůznější překážky, při tom posbírat co nejvíce mincí a to vše stihnout v daném časovém limitě. Jedná se velice příjemnou hru s přijatelným grafickým zpracováním.

yum -y install neverball

Recenzi naleznete zde.

Frozen-Bubble

yum -y install frozen-bubble

Aplikaci lze spustit přes nabídku Aplikace → Hry → Frozen-Bubble.

Zde naleznete více informací o aplikaci Frozen-Bubble.

Virtuální planetárium Stellarium

yum -y install stellarium

Aplikaci lze spustit přes nabídku Aplikace → Grafika → Stellarium.

Recenzi naleznete zde.

yum -y install kdeedu

Jednotlivé aplikace lze spustit přes nabídku Aplikace → Vzdělávání → ….


1)
Zvířata přeci jenom nevedou organizované konflikty.
  • Poslední úprava: 2022/11/14 12:25
  • autor: 127.0.0.1