navody:fc6instalace

Toto je starší verze dokumentu!


Hlavní stránka

V této kapitole je popsán postup instalace Fedora Core v grafickém prostředí Anaconda na počítač architektury x86 pomocí instalačního CD/DVD. Vedle grafického prostředí je možné zvolit také textový mód instalace. Fedora Core je možné kromě instalačního CD/DVD instalovat z pevného disku nebo přes síť.

Poznámka: Oficiální stránky zabývající se instalací Fedora Core naleznete zde.

Operační systém Linux lze provozovat na mnoha nejrůznějších architekturách. Fedora Core oficiálně v současné době podporuje všechny běžně dostupné architektury:

  • x86 - 32bitové Intel kompatibilní procesory
    • Intel: Pentium, Pentium-MMX, Pentium Pro, Pentium-II, Pentium-III, Celeron, Pentium 4, Celeron M, Pentium M a Xeon
    • AMD: K6, Duron, Semptron, Athlon, AthlonXP, AthlonMP
    • VIA: VIA C3/C3-m a Eden/Eden-N
  • x86-64 - 64bitové procesory firmy AMD a Intel (tyto procesory jsou také zpětně kompatibilní s procesory x86)
    • Intel: Celeron D, Pentium D, Pentium 4 s podporou 64bit, Intel Duo Core
    • AMD: Semptron 64, Athlon 64, AthlonFX, Opteron
  • ppc - procesory v počítačích firmy Apple
    • IBM: G3, G4 a G5

Poznámka: Tato příručka je zaměřena na architekturu x86. Fedora Core již nepodporuje procesory i386 a i486.

Textový režim

Pro práci v textovém režimu vyžaduje Linux počítač s procesor taktovaným alespoň na 200 MHz a 64 MB RAM.

Grafický režim

Pro práci v grafickém režimu je potřeba procesor s minimálním taktem 400 MHz a 128 MB RAM.

Doporučovaná konfigurace

Pro komfortní práci se doporučuje počítač s 256 MB RAM a s CPU taktovaným na 1 GHz. Z pohledu plynulosti práce se systémem je důležitější dostatek paměti než takt procesoru.

Požadavky na diskový prostor

Co se diskového prostoru týče, je zapotřebí 3 - 5 GB v závislosti na istalovaném softwaru. Pro běžnou práci, kdy je počítač využíván jako desktop, by mělo dostačovat 3 GB.

Vytvoření místa na disku pro instalaci Linuxu

Cílem této kapitoly bude v OS Windows vytvořit diskový oddíl a získat tak potřebných 3 - 5 GB na pevném disku pro instalaci Fedora Core. Jestliže budete nainstalovat Linux na prázdný disk nebo v případě, že již máte vyčlen potřebný diskový oddíl, můžete tuto kapitolu přeskočit.

Nejprve v OS Windows zazálohujte všechna data, která jsou pro Vás důležitá. Ačkoliv by následující postup měl proběhnout bez problémů, předejdete tím případné ztrátě dat.
Předpokládejme, že Váš systém obsahuje diskový oddíl (tzv. partition), který jste schopni (alespoň dočasně) uvolnit a který je dostatečně velký pro případnou instalaci Fedora Core. Tento oddíl můžete buďto celý vyhradit pro instalaci nebo ho v průběhu instalace rozdělit a na jeden z takto vzniklých diskových oddílů nainstalovat Linux.

Poznámka: V případě, že nejste schopni uvolnit jeden z Vašich diskových oddílů, je možné změnit velikost jednoho z diskových oddílů obsahujícího data. Přerozdělení oddílu je možné provést pomocí aplikace Partition Magic, která je bohužel komerční 1). Před samotným použitím této aplikace je vhodné provést zálohování důležitých dat a defragmentaci diskového oddílu.
Další možností je pochopitelně smazat celý disk, tento disk přerozdělit a nainstalovat znovu OS Windows a následně Fedora Core.

V tomto bodě byste tedy měli mít vyhrazen jeden prázdný diskový oddíl, který bude celý popř. zčásti určen pro instalaci Fedora Core.

Nastavení bootovací sekvence v BIOSu

Pro instalaci Fedora Core je nezbytné nastavit BIOS Vaší základní desky tak, aby Váš počítač bootoval z mechaniky, do které hodláte vložit instalační CD/DVD. Informace, jak toto nastavení provést, by měla být uvedena v manuálu k Vaší základní desce.

Předpokládejme, že máte připravený diskový oddíl o velikosti 3 - 5 GB a nastaven BIOS Vaší základní desky tak, aby počítač bootoval z mechaniky, která obsahuje instalační CD/DVD.

Po nabootování z instalačního CD/DVD Vás přivítá úvodní obrazovka. Pro instalaci v grafickém režimu stiskněte kláveru Enter.
Další obrazovkou, která bude vyžadovat Vaši interakci, je testování integrity instalačního CD/DVD. Bezchybnost CD/DVD můžete otestovat pomocí OK; test přeskočíte pomocí Skip 2).
Na následující obrazovce pokračujte tlačítkem Next.
Dále je třeba vybrat češtinu jako jazyk instalace a rozložení klávesnice.
Následně bude probíhat kontrola, zda-li je na Vašem počítači již nainstalována distribuce Fedora Core. V návaznosti na výsledek Vám bude nabídnuta možnost nainstalovat popř. také aktualizovat Fedora Core. Pokračujte volbou Instalovat Fedora Core a v roletkovém menu vyberte možnost Vytvořit vlastní rozdělení.

Poznámka: Podle ohlasů z fóra není aktualizace systému zcela dotažena - z tohoto důvodu se doporučuje volba instalace. Jestliže chcete zachovat nastavení, které měl vybraný uživatel před instalací nové verze Fedora Core, stačí např. zálohovat domovský adresář tohoto uživatele 3) a po instalaci zkopírovat jeho obsah do nově vytvořeného domovského adresáře.

Na další obrazovce vyberte diskový oddíl, který jste si připravili v předcházející kapitole. Oddíl zrušte pomocí tlačítka Odstranit. Tímto vznikne na disku nevyužité místo, které je možné nově „přerozdělit“. To provedete pomocí tlačítka Nový. Vytvořte dva linuxové diskové oddíly. První bude sloužit jako odkládací oddíl, do kterého se bude stránkovat paměť (tzv. swap). Pro vytvoření tohoto oddílu vyberte v roletkovém menu Typ systému souborů položku swap. V políčku Velikost nastavte hodnotu dvojnásobku naší paměti RAM ne však více než 512 MB. Druhý oddíl o velikosti alespoň 2.5 GB naformátujte jako ext3 a připojte ho do kořenového adresáře /. Případně zbylé místo můžete naformátovat systémem souborů NTFS - tento diskový oddíl se Vám objeví v OS Windows 4). Na následující obrazovce potvrďte diskové oddíly určené k zformátování.

Poznámka: V případě, že instalujete Fedora Core na prázdný disk

Následuje nastavení zavaděče operačních systémů GRUB. Zde můžete nastavit defaultní systém, který bude natažen po spuštění počítače. Jestliže máte nainstalován OS Windows, bude označen jako Other. Jednotlivé položky zavaděče lze editovat pomocí tlačítka Upravit.

V obrazovce nastavení síťových zařízení neměňte žádná nastavení a pokračujte tlačítkem Další.

Po té se nastavuje časové pásmo a heslo superuživatele.

Na další obrazovce je možné zvolit softwarový profil počítače (kancelář, vývoj softwaru, webový server), nastavit případné repozitáře a případně také zvolit jednotlivé balíčky, které mají být nainstalovány (položka Upravit teď). Po té následuje kopírování potřebných balíčků na disk, což může trvat 30 minut až 1.5 hodiny v závislosti na počítači a množství zvoleného softwaru.

Po té následuje restart počítače a poinstalační nastavení. Nejprve je třeba odsouhlasit licenční smlouvu, nastavit porty 5), SELinux 6), zkontrolovat nastavení datumu a času a vytvoření uživatelů. Posledním z poinstalačních nastavení je nastavení zvukové karty.

Nyní je systém úspěšně nainstalován.

Fedora Core v základní instalaci neposkytuje možnost instalace z disketové jednotky. Pokud přesto nemáte jinou možnost, použijte obrazy disket ze stránek Fedora Core Floppy Installer.

Stáhněte soubor s obrazy disket. Rozbalte archiv - výsledkem by mělo být šest souborů typu .img. Přepište obrazy na diskety. Pod OS typu Windows použijte utilitu rawrite, pod pak Linuxem dd 7). Následně nabootujte počítač z první diskety a postupně vkládejte další.


1)
V případě, že byste znali aplikaci, kterou by bylo možné zdarma pro tyto účely použít, napište prosím na e-mailovou adresu michal_mackanic@volny.cz.
2)
Mezi nabídkami se pohybujete pomocí klávesy tabelátoru.
3)
Domovský adresář je defaulně adresář /home/jmeno_uzivatele.
4)
Platí pro Windows 2000 a Windows XP.
5)
Vedle defaulního SSH je vhodné zvážit také otevření portů Pošta (SMTP) a Samba.
6)
Ponechte defaultní nastavení.
7)
Syntaxe příkazu dd je dd if=cesta_obrazu_diskety of=/dev/fd0.
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:09
  • (upraveno mimo DokuWiki)