tydenik:tydenikfedory100

Vítejte u 100. čísla Týdeníku Fedory pro týden začínající 6. srpna 2007. Originální text v angličtině naleznete na http://fedoraproject.org/wiki/FWN/Issue100

Autorem překladu je Richard Bukovanský richard.bukovansky@atlas.cz. V českém překladu není zahrnuta část Development, tu je možné si přečíst v originálním znění.

Během tohoto týdne byl oznámen Virtualní FudCon 8 a testovací verze Fedora 8 Test 1.

V Zeptejte se Fedory se nám objevilo pár dobrých dotazů ohledně Intel IP2200 Wireless ve Fedoře 7, Upgradech distribuce vzhledem k zařízením a vyjmutí zpětné závislosti v Yumu.

V Balíčku dne máme několik dobrých recenzí Qcadu - jednoduchého 2D CAD programu, dále uživatelského rozhraní ke skenovacím nástrojům Gscan2pdf, Xephyru - nového vnořeného X serveru a kolekci šetřičů obrazovky Really Slick Screensavers.

A abychom oslavili 100. číslo, jeden šťastný vítěz obdrží knihu Christophera Neguse 'Fedora 7 Bible'. Pro více informací viz Extras Extras.

Navštivte http://fedoraproject.org/wiki/NewsProject/Join, pokud se chcete k nám přidat nebo nám napsat.

V této sekci se podíváme na oznámení několika projektů.

Autor: ThomasChung

Virtuální FudCon8

JeffSpaleta oznámil na fedora-announce-listu[1],

Oznámení o on-line FudConu Fedory 8[2]. Připojte se k nám během několika příštích dnů na první on-line komunitní konferenci, kde vývojáři Fedory budou diskutovat vlastnosti a projekty, jež budou mít dopad na Fedoru 8 a další verze.

[1] https://www.redhat.com/archives/fedora-announce-list/2007-August/msg00002.html

[2] http://fedoraproject.org/wiki/FUDCon/FUDConF8

Oznámení o testovací verzi Fedora 8 Test 1 (7.90)

JesseKeating oznámnil na fedora-announce-listu[1],

Dnes jsme do světa poslali testovací verzi Fedora 8 Test 1[2]. Vydejte se 'cestou vlastního dobrodružství' instalací Fedory z ISO obrazů nebo stromů pro i386, x86_64 a ppc(64). K vyzkoušení jsou taktéž dostupné živé obrazy Fedora Desktopu a Fedora KDE Desktopu, jež jsou dostupné jak pro i686 tak pro x86_64 (x86_64 je dostupné pouze jako DVD obraz). Nezapomeňte, že tyto obrazy si můžete přenést na USB média pomocí livecd-iso-to-disk nástrojů dostupných v balíčku livecd-tools.

[1] https://www.redhat.com/archives/fedora-announce-list/2007-August/msg00001.html

[2] http://fedoraproject.org/wiki/Releases/8/Schedule

V této sekci odpovídáme na obecné dotazy Fedoří komunity. Pošlete nám vaše dotazy na [email protected] a tým Týdeníku Fedory vám přinese každý týden na vybraný počet otázek odpovědi od vývojářů a přispěvovatelů Fedory. Prosíme, uveďte zda-li chcete, aby vaše jméno anebo e-mailová adresa bylo publikováno.

http://fedoraproject.org/wiki/AskFedora

Autor: RahulSundaram

Intel IP2200 Wireless ve Fedoře 7

adrian.mowrey@gmail.com: Mám laptop (Inspiron B130) od Dellu a ten má bezdrátovou kartu (Intel(R) PRO/Wireless 2200BG Network Connection). Mám taky zřízeno bezdrátové připojení pomocí směrovače od Linksysu. Jak mohu můj laptop bezdrátově připojit k Internetu? Bylo by dobré, kdybyste mi mohli vysvětlit cokoliv, co mám udělat, abych se mohl připojit. Mně jakožto začátečníkovi s Linuxem to bude velkým přínosem. Děkuji. S pozdravem, – Adrian Mowre

Ve Fedoře 7 je obsažen jaderný ovladač a firmware, který podporuje tuto kartu. Doporučujeme použití živého obrazu pro desktop, který podporuje bezproblémové bezdrátové připojení pomocí Netwok Manageru [1], který je standardně povolen. Pokud jste použil k instalaci Fedory 7 její DVD obraz, musíte jej povolit manuálně. Network Manager je služba na pozadí, která má uživatelské rozhraní jako pro GNOME (nm-aplet) tak pro KDE (knetworkmanager).

Nastavte hlavní službu, aby startovala automaticky při startu:

su -c '/sbin/chkconfig --level 345 NetworkManager on'

Nastavte řídící službu, aby startovala automaticky při startu:

su -c '/sbin/chkconfig --level 345 NetworkManagerDispatcher on'

Nastartujte služby na pozadí:

su -c '/sbin/service NetworkManager start ; /sbin/service NetworkManagerDispatcher start'

V dalším vydání bude Network Manager povolen automaticky a použit v celém systému.

[1] http://www.gnome.org/projects/NetworkManager/

[2] http://fedoraproject.org/wiki/Releases/8/FeatureList

Upgrady distribucí a periférie

William Brown wbrn314@cox.net: Proč se při upgradu na novou verzi stavá, že některé mé periferie přestanou fungovat? Používal jsem Fedoru 6 a upgrade na Fedoru 7. Myslel jsem, že je upgrade určen k opravě chyb a udělat věci více uživatelsky přívětivé. Ano, musím uznat, že GUI vypadá lépe, ale celková funkcionalita je stále stejná. Neměli bychom se spíše koncentrovat na větší uživatelskou přívětivost distribucí, pokud chceme přivést více lidí do Linuxové komunity a k otevřenému softwaru?

Účelem upgradů je přinést více funkčnosti a oprav chyb, žel to také přináší jistou dávku testování zpětné kompatibility do nových vydání. Pokud máte problémy s tímto vydáním, nahlašte je v Red Hat Bugzille. Ve Fedoře 7 byla hlavní část práce na straně infrastruktury spojením Fedora Core a Fedora Extras, otevřením buildovacího systému a nástrojů na vytváření a úpravu distribuce, správci zrcadel atd., ale přinesli jsme také spoustu nové funkčnosti pro koncové uživatele[1]. Všimněte si, že životní cyklus updatů Fedory [2] byl s Fedorou 7 rozšířen k umožnění flexibility pro koncové uživatele, aby mohli pokud je to nutné přeskočit alternativní vydání, a pokud věříte, že výhody nové verze pro vás nejsou tak podstatné, můžete využít této flexibility přijímáním updatů pro starší verze Fedory.

Žádáme komunitu, aby se v čas podilela na testování používáním Fedoří vývojové větve zvané 'rawhide' nebo na jednom ze tří testovacích vydání, posílala zpětnou vazbu a hlásila chyby[3]. Diky vám za vaši podporu.

[1] http://docs.fedoraproject.org/release-notes/f7/en_US/sn-OverView.html#sn-New-in-Fedora

[2] http://fedoraproject.org/wiki/LifeCycle

[3] http://fedoraproject.org/wiki/BugsAndFeatureRequests

Správa zpětných závislostí v yumu

Roberto Vanto roberto-vanto@tiscali.it: Podle mého názoru by měl yum umožňovat správu zpětných závislostí. Něco jako http://planet.sabayonlinux.org/?p=65

Zpětné závislosti jsou yumem podporovány celkem dobře. Však vyzkoušejte, yum remove <nazev_balicku> a yum automaticky nabídne seznam všech balíčků, které jsou na vašem vybraném závislé a nabídne jejich odstranění. Jedním z požadovaných rozšíření k tomuto je odstranění balíčků, které bylo instalovány jako závislosti balíčku, který se snažíte odstranit, pokud jsou potřebné pouze pro váš balíček. Tato vlastnost je ve vývoji jako plug-in yumu [1]. Avšak nástroj package-cleanup, který je ve Fedoře součástí balíčku yum-utils, vám může být pro podobné věci také užitečný.

[1] https://lists.dulug.duke.edu/pipermail/yum/2007-June/009933.html

V této sekci nabízíme to nej z Planety Fedora - výběru blogů přispěvatelů Fedory z celého světa.

http://fedoraproject.org/wiki/Planet

Autor: ThomasChung

Fedora 8 Artwork: Potřebujeme vaši pomoc!

MairinDuffy na svém blogu[1] oznámila,

Náš Fedora Art Team pokračuje v tříkolovém procesu tvorby grafického tématu pro Fedoru 8. Začali jsme přijímat návrhy konceptů od komunity Fedory. První kolo zahrnovalo přihlášení konceptů/nápadů nebo hrubých skic, které tyto koncepty měli demonstrovat. Do druhého kola měly být doručeny více propracované grafiky podle navrhnutých konceptů, jež měly obsahovat jeden design pozadí pracovní plochy a 3 doplňkové designy. Toto pondělí toto kolo skončilo a byla vybrána dvě témata: (Viz blog)

[1] http://mihmo.livejournal.com/42902.html

[2] http://fedoraproject.org/wiki/Artwork

Smolt překročil 100 tis. záznamů

RolandWolters na svém blogu[1] oznámil,

Smolt překročil 100 tis. záznamů, měsíc a deset dnů po překročení 50 tis. záznamů. Ačkoliv velká většina počítačů má nainstalovánu Fedoru (poněvadž je projekt momentálně plně zahrnut pouze ve Fedoře, objevilo se i pár počítačů s OpenSuse.

[1] http://liquidat.wordpress.com/2007/08/07/fedora-8-test-1-released-smolt-passed-100k-mark/

[2] http://smolt.fedoraproject.org/

Oznámen FOSS.IN/2007

Na svém blogu[1] oznámil JamesMorric,

Oznámena byla konference The 2007 FOSS.IN a odehraje se od 4. do 8. prosince v Begalaru. Vypadá to, že se zaměřují na vývoj komunity a hloubku rozhovorů, jak o tom diskutoval Andrew Cowie.

[1] http://james-morris.livejournal.com/22258.html

[2] http://foss.in/2007/info/Announcement

K nekonečnu a dál

JackAboutboul oznámil na svém blogu[1],

Dnes jsem na LinuxWorldu v San Francisku a právě jsem dokončil několik rozhovorů pro tisk společně s našimi dobrými přáteli z Creative Commons. Co je na tom důležité, ptáte se? Já vám to řeknu, ale jenom proto, že vás mám rád. Dnes jsme oznámili[2] (odkaz na tiskovou zprávu) první krok v dlouhodobém partnerství mezi Fedorou a Creative Commons, čímž je dostupnost distribuce CC LiveContent (dostupná na stránce torrentů Fedory), která je postavena na Fedoře.

[1] http://feeds.feedburner.com/~r/MadRhetoric/~3/141378247/to-infinity-and-beyond.html

[2] http://www.redhat.com/about/news/prarchive/2007/creativecommons.html

Souhrn z OSCON

JackAboutboul podal zprávu na svém blogu[1],

Nemohu vám ani povědět kolik lidí bylo nadšeno naším malým PS3[2] demem. Lidé k nám chodili zleva zprava a ptali se: 'Moment, to je Fedora na PS3? Tak to je naprosto skvělé!'. Ano, myslím si, že to je, proč bychom to měli ukazovat. Dokonce se za námi stavilo pár vývojářů z IBM a řekli nám, cituji přímo jejich slova: 'Stejně se všechna skvělá inovace děje ve Fedoře.'

[1] http://feeds.feedburner.com/~r/MadRhetoric/~3/141343423/oscon-wrap-up.html

[2] http://fedoraproject.org/wiki/PlayStation

V této sekci shrnujeme balíčky, na které bylo upozorněno jako na Fedoří balíček dne.

[1] http://dailypackage.fedorabook.com/

Autor: ChrisTyler

Novinka: Video přehled balíčků dne Fedory

Zahájili jsme každotýdenní vysilání ukázky[1] balíčků, které se objevili ve Fedořím balíčku dne. Video je dostupné na Google Video (ve formátech Flash a mp4/iPod video), stejně tak jako v OggTheora formátu. Těšíme se na vaše komentáře k tomuto experimentu.

[1] http://dailypackage.fedorabook.com/index.php?/archives/118-Fedora-Daily-Package-Weekly-Video-Summary.html

Qcad - Jednoduchý 2D CAD program

Produktivní Pondělky ukázaly čas šetřící nástroj. Toto Pondělí[1] jsme se podívali na QCad[2]:

Qcad je dvojdimenzionální kreslící program dostupný v uzavřené a otevřené GPL verzi. Ve Fedoře je obsažena GPL verze, která neobsahuje skriptování a podporu polyline.

[1] http://dailypackage.fedorabook.com/index.php?/archives/113-Productive-Monday-Qcad-Simple-2D-CAD-program.html

[2] http://www.ribbonsoft.com/qcad.html

Gscan2pdf - Uživatelské rozhraní ke skenovacím nástrojům

Umělecké Úterky nahlíží na aplikace pro grafiku, video a zvuk. Toto Úterý[1] představilo Gscan2pdf[2]:

Gscan2pdf je jednotné grafické uživatelské rozhraní k xscanimage, unpaper, gocr nebo tesseract a dalším nástrojům pro vytváření vysoce kvalitních PDF dokumentů z naskenovaných obrázků.

[1] http://dailypackage.fedorabook.com/index.php?/archives/114-Artsy-Tuesday-Gscan2pdf-Frontend-for-scanning-utilities.html

[2] http://gscan2pdf.sourceforge.net/

Středeční proč?: Rychlé přepínání uživatelů

Článek Středečního proč? se podíval na nastavení rychlého přepínání uživatelů (Fast User Switching) ve Fedoře:

Rychlé přepínání uživatelů (Fast User Switching) umožňuje příhlásit se více uživatelům ke grafickém prostředí na jednom počítači a povoluje rychlé přepínání mezi těmito uživateli.

[1] http://dailypackage.fedorabook.com/index.php?/archives/115-Wednesday-Why-Fast-User-Switching.html

Xephyr - New nested X server

GUI Čtvrtky ukazují software, který umožňuje, poskytuje, rozšiřuje nebo efektivné používá grafické rozhraní. Tento Čtvrtek[1] byl diskutován a s Xnestem porovnáván Xephyr[2]:

Xephyr je alternativa k vloženému X serveru Xnest, kterým jsme se zabývali minulý týden. Oba poskytují vloženou X obrazovku - vykreslování do okna rodičovského X serveru místo přímého přístupu k hardwaru - ale každý toho dosahuje jiným způsobem.

[1] http://dailypackage.fedorabook.com/index.php?/archives/116-GUI-Thursday-Xephyr-New-nested-X-server.html

[2] http://x.org/

[3] http://dailypackage.fedorabook.com/index.php?/archives/110-GUI-Thursday-Xnest-A-nested-X-server.html

Kolekce Really Slick Screensavers

Páteční zábava se zabývá zábavnými, zajímavými a humornými aplikacemi. Tento Pátek[1] se nám do hledáčku dostala kolekce Really Slick Screensavers[2]:

Really Slick Screensavers (RSS) - OpenGL šetřiče obrazovky původně vyvinuté pro Windows - byly přeneseny, aby pracovali s X, a byly integrovány do systémů šetřičů obrazovek GNOME a KDE.

[1] http://dailypackage.fedorabook.com/index.php?/archives/117-Friday-Fun-Really-Slick-Screensavers.html

[2] http://rss-glx.sourceforge.net/

V této sekci se zabýváme Fedora Marketing projektem.

http://fedoraproject.org/wiki/Marketing

Autor: ThomasChung

Red Hat a jeho přátelé z Fedory 8

RahulSundaram ohlásil na fedora-marketing-listu[1],

Když se podíváme na rozšiřování základní sady vlastností Fedory, přece jen má Fedora 8 co nabídnout. JackAboutboul vysvětlil, že nová služba dbusu launch service (služba spouštění) se pokusí minimalizací počtu startujících služeb během startu počítače o zkrácení doby náběhu systému. Na straně identity bude ve Fedoře 8 obsaženo něco zvané jako freeIPA (Identity, Policy, Audit), jež má umožnit správcům systému nainstalovat, nastavit a spravovat centralizovaný systém správy identit a autentikace.

[1] https://www.redhat.com/archives/fedora-marketing-list/2007-August/msg00121.html

ThomasChung ohlásil na fedora-marketing-listu[1],

Z názvu Fedory 7 bylo odstraněno slovo 'Core'. To znamená ale pouze jednu z několika interních změn. Poprvé se zde také setkáváme s nástroji pro vytvoření vlastní verze Fedory, čímž se Fedora 7 ještě více natáhle po komunitě, až skoro doslovně. Nemáte ji rádi takovou jaká je? Pak si ji upravte tak, jak potřebujete. Byla vám dána síla. Myslím si, že k dnešnímu dni je to nejvíce úspěšné vydání Fedory.

[1] https://www.redhat.com/archives/fedora-marketing-list/2007-August/msg00114.html

Fedora 7: Komunitní remix

RahulSundaram ohlásil na fedora-marketing-listu[1],

Možnost remixovat Fedoru a postavit si vlastní verzi je jednou z populární vlastností Fedory 7. A teď mne neberte špatně, stavění nové distribuce je fajn, ale co ti, kteří si chtejí vytvořit vlastní projekt postavený na Fedoře? Jak chcete vybudovat kompletní komunitu v podnikové sféře nebo u široké veřejnosti? Díky některým méně známým vlastnostem, kdokoliv může použít stejné nástroje, které vytváři Fedoru, na vytvoření… Fedory.

[1] https://www.redhat.com/archives/fedora-marketing-list/2007-August/msg00113.html

Fedora 7 byla vybrána jako platforma pro LiveContent CD

RahulSundaram ohlásil na fedora-marketing-listu[1],

Linuxová distribuce Fedora 7 byla vybrána jako platforma pro LiveContent CD od Creative Commons, iniciativu předvedení svobodného a otevřeného softwaru a multimediálního obsahu licensovaného pod Creative Commons. Fedora 7, jakožto výsledek komunitní spolupráce na open-source, má nové možnosti sestavování, které umožňují vytváření vlastních distribucí a vlastních zařízení.

[1] https://www.redhat.com/archives/fedora-marketing-list/2007-August/msg00105.html

[2] http://wiki.creativecommons.org/Livecontent

V této sekci se zabýváme skupinou správců Fedory, což jsou lidé, kteří spravují balíčky aplikací ve Fedoře.

https://www.redhat.com/mailman/listinfo/fedora-maintainers

Autor: MichaelLarabel

packages.fedoraproject.org

Navštívíli jste někdy packages.ubuntu.com nebo nějaký podobný prohlížeč Debianích balíčku na webu? Popravdě je to pěkné a vedlo to JohnPye zeptat, proc neexistuje něco jako packages.fedoraproject.org[1]. Prohlížeč repositáře Fedory existuje, ale právě teď to není čelný zdroj. PatriceDumas odpověděl, že je zde usílí představit novou verzi prohlížeče repozitáře.

[1] https://www.redhat.com/archives/fedora-maintainers/2007-August/msg00151.html

V této sekci se zabýváme Fedora Infrastructure projektem.

http://fedoraproject.org/wiki/Infrastructure

Autor: JasonMatthewTaylor

Setkání a hlasové konference

JeffOllie a další pracovali na nastavení PBX služby pro různé skupiny jako způsob jak rozšířit a pravděpodobně umožnit ostatním, kteří nemají přístup k IRC, zůčastnit se setkání. Infrastrukturní tým je vždy otevřen k návrhům zlepšení.

[1] https://www.redhat.com/archives/fedora-infrastructure-list/2007-August/msg00061.html

Používání Asterisku

MikeMcGrath diskutoval klady a zápory aktuálního způsobu komunikace na setkáních a přidání Asterisku.[1]

[1] https://www.redhat.com/archives/fedora-infrastructure-list/2007-August/msg00075.html

V této sekci se zabýváme bezpečnostními doporučeními a aktualizacemi balíčků z fedora-package-announce.

http://fedoraproject.org/wiki/FSA

Autor: ThomasChung

Bezpečnostní doporučení pro Fedoru 7

Bezpečnostní doporučení pro Fedoru Core 6

V této sekci se zabýváme shrnujícími zprávami z událostí a setkání různých projektů.

Autor: ThomasChung

Přehled ze setkání rady Fedory 2007-MM-DD

  • Bez zprávy

Setkání Fedora ambasadorů 2007-08-09

Setkání řídícího Fedora Documentation výboru 2007-MM-DD

  • Bez zprávy

Setkání Fedora Engineering řídícího výboru 200ý-08-09

Setkání ohledně Fedora Extra Packages for Enterprise Linux (záznam) 2007-08-08

Setkání Fedora Infrastructure týmu (záznam) 2007-08-09

Setkání Fedora Packaging výboru 2007-08-07

Setkání Fedora Release Engineering týmu 2007-08-06

Setkání Fedora Translation Projektu (záznam) 2007-MM-DD

  • Bez zprávy

V této sekci se zabýváme zaznamenáníhodných novinek různých Linuxových projektů.

Autor: ThomasChung

Kniha o Fedoře 7 k stému číslu Týdeníku Fedory.

Navštivte prosím http://fedoraproject.org/wiki/FWN/F7Book pro poslední pravidla a pokyny.

  • tydenik/tydenikfedory100.txt
  • Poslední úprava: 2018/01/24 14:47
  • (upraveno mimo DokuWiki)