navody:fc5prirucka11

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:fc5prirucka11 [2006/07/14 22:55]
macky
navody:fc5prirucka11 [2018/01/24 14:47] (aktuální)
Řádek 8: Řádek 8:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].
  
-V nabídce vyberte //Prostředí -> Nastavení -> Vzdálená pracovní plocha//. V okně programu pak v sekci //Sdílení// zaškrtněte volby //Umožnit jiným uživatelům zobrazit vaši pracovní plochu// a //Umožnit jiným uživatelům ovládat vaši pracovní plochu//. V sekci //Bezpečnost// zaškrtněte //Žádat o potvrzení//, //Vyžadovat, aby uživatel zadal toto heslo// a zadejte heslo autorizace.+V nabídce vyberte //Aplikace -> Prostředí -> Nastavení -> Vzdálená pracovní plocha//. V okně programu pak v sekci //Sdílení// zaškrtněte volby //Umožnit jiným uživatelům zobrazit vaši pracovní plochu// a //Umožnit jiným uživatelům ovládat vaši pracovní plochu//. V sekci //Bezpečnost// zaškrtněte //Žádat o potvrzení//, //Vyžadovat, aby uživatel zadal toto heslo// a zadejte heslo autorizace.
  
-**Poznámka:** Vzdálená plocha bude funkční pouze v případě, že používáte grafické prostředí Gnome. Jestliže se vzdálíte od počítače, vždy uzamykejte Vaši session přes nabídku //Prostředí -> Zamknout obrazovku// a vypněte monitor.+**Poznámka:** Vzdálená plocha bude funkční pouze v případě, že používáte grafické prostředí //Gnome//. Jestliže se vzdálíte od počítače, vždy uzamykejte Vaši session přes nabídku //Aplikace -> Prostředí -> Zamknout obrazovku// a vypněte monitor.
  
 ==== Přihlášení se ke vzdálené ploše ==== ==== Přihlášení se ke vzdálené ploše ====
Řádek 21: Řádek 21:
   yum -y install vnc-server   yum -y install vnc-server
  
-Předpokládejme, že //IP// adresa stroje, na kterém byla nastavena vzdálená plocha, je 192.168.0.1 ((IP adresu linuxového stroje lze zjistit pomocí příkazu /sbin/ifconfig.)). Plochu tohoto stroje zobrazíte pomocí+Předpokládejme, že //IP// adresa stroje, na kterém byla nastavena vzdálená plocha, je 192.168.0.1 ((//IP// adresu linuxového stroje lze zjistit pomocí postupu uvedeného v kapitole [[navody:fc5prirucka10#Zjistění IP adresy počítače s Fedora Core]].)). Plochu tohoto stroje zobrazíte pomocí
  
   vncviewer -fullscreen 192.168.0.1:0   vncviewer -fullscreen 192.168.0.1:0
Řádek 27: Řádek 27:
 V případě, že chcete opustit aplikaci //vncviewer//, stiskněte klávesu //F8// a potvrďte volbu //Opustit prohlížeč//. V případě, že chcete opustit aplikaci //vncviewer//, stiskněte klávesu //F8// a potvrďte volbu //Opustit prohlížeč//.
  
-**Poznámka:** K tomu, abyste se byli schopni přihlásit na vzdálenou plochu počítače, musíte mít otevřený port 5900. Na tomto portu totiž naslouhá //vncserver// a pokud tento port nebude na počítači, k jehož ploše chcete vzdáleně přistupovat, otevřen, spojení nebude navázáno. Ve Fedora Core 5 můžete tento port otevřít přes nabídku //Aplikace -> Prostředí -> Správa -> Úroveň zabezpečení a firewall//.+**Poznámka:** K tomu, abyste se byli schopni přihlásit na vzdálenou plochu počítače, musí počítač, na jehož vzdálenou plochu se chcete přihlásit, splňovat dvě podmínky: 
 +  * musí na něm být spuštěný //vncserver// 
 +  * musí mít otevřený port 5900\\ 
 +//vncserver//, který zajišťuje přístup ke vzdálené ploše, totiž defaultně naslouchá právě na portu 5900. Pokud tento port nebude na počítači, k jehož ploše chcete vzdáleně přistupovat, otevřen, spojení nebude navázáno. Ve //Fedora Core// 5 můžete tento port otevřít přes nabídku //Aplikace -> Prostředí -> Správa -> Úroveň zabezpečení a firewall// (z nabízených protokolů zvolte //tcp//). 
 + 
 +==== Připojení ke vzdálené ploše přes OS Windows ==== 
 +  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]]. 
 +  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka11#Nastavení vzdálené plochy]]. 
 + 
 +Stáhněte si aplikaci [[http://fresh.t-systems-sfr.com/cgi-bin/warex?linux/src/vnc-4_1_1-x86_win32_viewer.zip:a/vnc-4_1_1-x86_win32_viewer.exe|VNC ]] pro //OS Windows//. Postupujte analogicky s příkladem uvedeným v kapitole  [[fc5prirucka11#Přihlášení se ke vzdálené ploše]]. Aplikaci //vncviewer// spustíte přes nabídku //Start -> Všechny programy -> RealVNC -> VNC Viewer 4 -> Run VNC Viewer//. 
 +Do okna //VNC Vierwer: Connection Details// stačí zadat //IP// adresu počítače, k jehož vzdálené ploše chcete přistupovat, a číslo portu 5900 ve tvaru ''ip_adresa:5900''
 + 
 +==== Připojení ke vzdálené ploše OS Windows ==== 
 +  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]]. 
 +Předpokládáme vzdálená stanice s //OS Windows// má //IP// adresu 192.168.0.2. Ke vzdálené ploše se můžete přihlásit pomocí příkazové řádky podobně jako v //Linux//
 + 
 +  vncviewer 192.168.0.2 
 + 
 +**Poznámka:** Na vzdálené stanici s //Linux//em musí být spuštěn //VNC// server. Také je třeba, stejně jako v případě Linuxu, otevřít port 5900. Pokud máte na své počítači nastaven firewall, může to vyžadovat jeho ruční otevření.
  
 ==== Skript pro vzdálené sdílení plochy od fedorajim ==== ==== Skript pro vzdálené sdílení plochy od fedorajim ====
Řádek 78: Řádek 96:
   done   done
  
-Uložte soubor //remote2someone//. Klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a vyberte možnost //Vytvořit spouštěč// a doplňte následující údaje a uložte.+Uložte soubor ''remote2someone''. Klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a vyberte možnost //Vytvořit spouštěč// a doplňte následující údaje a uložte.
   * Název: remote2someone   * Název: remote2someone
   * Obecný název: ssh vzdálené připojení   * Obecný název: ssh vzdálené připojení
Řádek 85: Řádek 103:
   * Ikona: z nabídky vyberte libovolnou ikonu   * Ikona: z nabídky vyberte libovolnou ikonu
   * Spustit v terminálu: zaškrtněte   * Spustit v terminálu: zaškrtněte
- 
-==== Připojení ke vzdálené ploše přes OS Windows ==== 
-  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]]. 
-  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka11#Nastavení vzdálené plochy]]. 
- 
-Stáhněte si aplikaci [[http://fresh.t-systems-sfr.com/cgi-bin/warex?linux/src/vnc-4_1_1-x86_win32_viewer.zip:a/vnc-4_1_1-x86_win32_viewer.exe|VNC ]]pro OS Windows. Postupujte analogicky s příkladem uvedeným v kapitole  [[fc5prirucka11#Přihlášení se ke vzdálené ploše]]. 
- 
-==== Připojení ke vzdálené ploše OS Windows ==== 
-  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]]. 
-Předpokládáme vzdálená stanice s OS Windows má IP 192.168.0.2. 
- 
-**Poznámka:** Na vzdálené stanici s OS Windows musí být spuštěn //VNC// server. Také je třeba stejně jako v případě Linuxu otevřít port 5900. Pokud máte na své počítači nastaven firewall, může si to vyžadovat jeho ruční otevření. 
- 
-  vncviewer 192.168.0.2 
  
 ===== ===== ===== =====
 [[fc5prirucka|Hlavní stránka]] [[fc5prirucka|Hlavní stránka]]
  • navody/fc5prirucka11.1152910546.txt.gz
  • Poslední úprava: 2018/01/24 15:04
  • (upraveno mimo DokuWiki)