navody:f7prvni_kroky

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:f7prvni_kroky [2007/06/10 14:39]
macky
navody:f7prvni_kroky [2018/01/24 14:47] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 [[navody:f7obsah|Hlavní stránka]] [[navody:f7obsah|Hlavní stránka]]
 +
  
 ===== První kroky ===== ===== První kroky =====
 +{{:navody:48x48:emblems:emblem-important.png }}
 Kapitola //První kroky// není ve své podstatě samostatnou kapitolou.  Tato kapitola představuje pouze rozcestník pro uživatele, kteří prvně nainstalovali operační systém //Fedora// a chtějí zprovoznit základní aplikace popř. provést elementární nastavení systému. Cílem této kapitoly je tak nasměrovat uživatele na ty části příručky, které jim umožní rychle uvést systém do stavu, kdy bude plně použitelný pro běžné desktopové nasazení. Kapitola //První kroky// není ve své podstatě samostatnou kapitolou.  Tato kapitola představuje pouze rozcestník pro uživatele, kteří prvně nainstalovali operační systém //Fedora// a chtějí zprovoznit základní aplikace popř. provést elementární nastavení systému. Cílem této kapitoly je tak nasměrovat uživatele na ty části příručky, které jim umožní rychle uvést systém do stavu, kdy bude plně použitelný pro běžné desktopové nasazení.
  
Řádek 24: Řádek 26:
   * [[navody:f7nekomercni_aplikace_matematika|Matematika]]   * [[navody:f7nekomercni_aplikace_matematika|Matematika]]
   * [[navody:f7nekomercni_aplikace_typografie|Typografie]]   * [[navody:f7nekomercni_aplikace_typografie|Typografie]]
-  * [[navody:f7nekomercni_aplikace_ostatní|Ostatní]]+  * [[navody:f7nekomercni_aplikace_ostatni|Ostatní]]
  
 Tyto aplikace jsou k dipozici zcela zdarma. Jediným předpokladem je funkční připojení k Internetu ve //Fedoře// a nastavení potřebných repozitářů.\\ Tyto aplikace jsou k dipozici zcela zdarma. Jediným předpokladem je funkční připojení k Internetu ve //Fedoře// a nastavení potřebných repozitářů.\\
Řádek 31: Řádek 33:
  
 === Internet - Java a Flash === === Internet - Java a Flash ===
-Prohlížeč //Firefox// neobsahuje v defaulní instalaci plug-in pro podporu //Java// ani //Flash//. Potřebné postupy pro nastavení této podpory jsou uvedeny v kapitole [[navody:f7nekomercni_aplikace_internet#Instalace Javy s plug-in pro Mozilla Firefox| instalace javy a podpory java pro Firefox]] a v kapitole [[navody:f7nekomercni_aplikace_internet#Instalace plug-in Flash Player (Macromedia Flash) pro Mozilla Firefox| instalace podpory flash pro Firefox]].+Prohlížeč //Firefox// neobsahuje v defaulní instalaci plug-in pro podporu //Java// ani //Flash//. Potřebné postupy pro nastavení této podpory jsou uvedeny v kapitole [[navody:f7nekomercni_aplikace_internet#Instalace Javy s plug-in pro Mozilla Firefox| Instalace javy a podpory java pro Firefox]] a v kapitole [[navody:f7nekomercni_aplikace_internet#Instalace plug-in Flash Player (Macromedia Flash) pro Mozilla Firefox| Instalace podpory flash pro Firefox]].
  
 === Multimédia - mp3 a DVD === === Multimédia - mp3 a DVD ===
  
 == Instalace multimediálních kodeků == == Instalace multimediálních kodeků ==
-Prvním krokem pro úspěšné používání multimédií ve //Fedoře// je stáhnutí potřebných kodeků. Postup je uveden [[navody:f7nekomercni_aplikace_multimedia#Instalace multimediálních kodeků|v kapitole instalace multimediálních kodeků]].+Prvním krokem pro úspěšné používání multimédií ve //Fedoře// je stáhnutí potřebných kodeků. Postup je uveden v kapitole [[navody:f7nekomercni_aplikace_multimedia#Instalace multimediálních kodeků|Instalace multimediálních kodeků]].
  
 == Podpora přehrávání audio souborů ve formátu mp3 == == Podpora přehrávání audio souborů ve formátu mp3 ==
Řádek 50: Řádek 52:
  
 === Kancelář === === Kancelář ===
-Nejpropracovanějším kancelářským balíkem dostupným pod operačním systémem //Linux// je //Open Office//. Tento kancelářský balík je k dispozici také pro ostatní operační systémy včetně //OS Windows//. Jestliže jste //Open Office// nenainstalovali společně se systémem, postupujte podle [[navody:f7nekomercni_aplikace_kancelar#openoffice|této]] kapitoly. Návod také popisuje, jak doinstalovat podporu českého jazyka.+Nejpropracovanějším kancelářským balíkem dostupným pod operačním systémem //Linux// je //Open Office//. Tento kancelářský balík je k dispozici také pro ostatní operační systémy včetně //OS Windows//. Jestliže jste //Open Office// nenainstalovali společně se systémem, postupujte podle kapitoly [[navody:f7nekomercni_aplikace_kancelar#openoffice|OpenOffice]], která je součástí kapitoly //Kancelářské balíky//. Návod také popisuje, jak doinstalovat podporu českého jazyka.
  
 ==== Diskové oddíly - NTFS a ext3 ==== ==== Diskové oddíly - NTFS a ext3 ====
-Po instalaci //Fedory// pravděpodobně narazíte na problém, že linuxové diskové oddíly nejsou "viditelné" z //OS Windows// a naopak že diskové oddíly //OS Windows// nejsou viditelné z //Fedory//. V prvním případě je důvodem ignorace firmou //Microsoft//; v druhém případě je problémem patentové právo a nedostupnost specifikace systému souborů //NTFS//. Postup řešení těchto problémů je uveden kapitole [[navody:f7ext2_ext3|ext2 a 3]], která se zabývá přístupem systému souborů ext2 resp. ext3 z OS Windowsa v kapitole o [[navody:f7pripojeni_disku|připojení dalších disků]], která mimo jiné pojednává o připojení disků se systémem souborů //NTFS//.+Po instalaci //Fedory// pravděpodobně narazíte na problém, že linuxové diskové oddíly nejsou "viditelné" z //OS Windows// a naopak že diskové oddíly //OS Windows// nejsou viditelné z //Fedory//. V prvním případě je důvodem ignorace firmou //Microsoft//; v druhém případě je problémem patentové právo a nedostupnost specifikace systému souborů //NTFS//. Postup řešení těchto problémů je uveden kapitole [[navody:f7ext2_ext3| Přístup diskovým oddílůext2 ext3 z OS Windows]] kapitole a v kapitole o [[navody:f7pripojeni_disku| Připojení diskových oddílů FAT / NTFS]].
  
 ==== 3D akcelerace grafických karet nVidia a ATI ==== ==== 3D akcelerace grafických karet nVidia a ATI ====
Řádek 61: Řádek 63:
  
 ==== Klávesnice - Numlock a česká klávesnice ==== ==== Klávesnice - Numlock a česká klávesnice ====
-Standardně není numerická klávesnice po nabootování //Fedory// aktivovaná. Ačkoliv se nejedná o nijak zásadní problém, je poněkud iritující po každém startu systému mačkat klávesu //Num Lock//. Dalším problémem může být pro začínajícího uživatele nastavení jazyka klávesnice a klávesových zkratek. Řešení výše uvedených problémů naleznete v [[navody:f7gnome#klavesnice|této]] kapitolekteré pojednává o nastavení klávesnice.+Standardně není numerická klávesnice po nabootování //Fedory// aktivovaná. Ačkoliv se nejedná o nijak zásadní problém, je poněkud iritující po každém startu systému mačkat klávesu //Num Lock//. Dalším problémem může být pro začínajícího uživatele nastavení jazyka klávesnice a klávesových zkratek. Řešení výše uvedených problémů naleznete v kapitole [[navody:f7gnome#klavesnice|Klávesnice]], která je součástí kapitoly //Nastavení Gnome//.
  
 ===== ===== ===== =====
 [[navody:f7obsah|Hlavní stránka]] [[navody:f7obsah|Hlavní stránka]]
  • navody/f7prvni_kroky.1181479190.txt.gz
  • Poslední úprava: 2018/01/24 15:04
  • (upraveno mimo DokuWiki)