navody:f21:nekomercni_aplikace_kancelar

Nekomerční aplikace

LibreOffice

LibreOffice je komplexní kancelářský balík, za kterým stojí nezisková organizace The Document Foundation. Vznikl odštěpením od OpenOffice po dlouhodobých neshodách mezi společností Sun a zbytkem komunity. Většina vývojářů se připojila k LibreOffice a balík je i dnes velmi aktivně vyvíjen na rozdíl od OpenOffice. LibreOffice je kompletně přeložen do češtiny a to včetně nápovědy. Kancelářský balík obsahuje textový editor (Writer), modul pro editaci matematických rovnic (Math), tabulkový procesor (Calc), aplikaci na tvorbu prezentací (Impress), jednoduchý grafický editor (Draw) a správce databází (Base). Výchozím formátem pro ukládání dokumentů je ODF, který byl přijat jako standard ISO, ale dobře si poradí i se starými a novými formáty MS Office. LibreOffice je na Fedora Workstation předinstalovaný. Pokud používáte jinou variantu, instalaci celého balíku lze provést z příkazové řádky pomocí

yum -y install libreoffice-core libreoffice-base libreoffice-calc libreoffice-draw libreoffice-impress libreoffice-kde libreoffice-writer libreoffice-base

Součástí oficiálního instalačního média Fedora Workstation nicméně není český jazykový balíček LibreOffice (kontrola pravopisu…), doinstalujete jej pomocí

yum -y install libreoffice-langpack-cs

 LibreOffice Calc

OpenOffice

OpenOffice je taktéž komplexním kancelářským balíkem. Původně byl vyvíjen společností Sun, kterou odkoupila společnost Oracle, která již o vývoj kancelářského balíku neměla zájem a převedla vývoj pod neziskovou organizaci Apache. Nicméně aktivita vývoje je dnes prakticky nulová a veškerý zájem se přesunul na LibreOffice, který OpenOffice kompletně nahradil také ve Fedoře. OpenOffice dnes tedy v repozitářích Fedory nenaleznete a prakticky neexistuje důvod, proč ho používat místo LibreOffice. Pokud byste jej ale chtěli přece jenom vyzkoušet, tak na stránkách http://www.openoffice.org/download/index.html jsou k dispozici ke stažení RPM balíky.

Abiword & Gnumeric

Ačkoliv je LibreOffice bezesporu nejlepším kancelářským balíkem pro Linux, jsou mu mnohými vyčítány jeho poněkud zvýšené požadavky na systémové prostředky. Používáte-li prostředí GNOME na slabším stroji a nevyžadujete-li kompatibilitu s formátem MS Office, můžete vyzkoušet textový edit Abiword (domovská stránka http://www.abisource.com) a tabulkový kalkulátor Gnumeric (domovská stránka http://www.gnome.org/projects/gnumeric). Tyto aplikace, založené na knihovně GTK+, tvoří neoficiální kancelářský balík pro grafické prostředí GNOME.

 AbiWord

 Gnumeric

Abiword a Gnumeric nainstalujete pomocí příkazové řádky pouhým zadáním

yum -y install abiword
yum -y install gnumeric

Programy je možné vyvolat pomocí nabídky Aplikace → Kancelář → AbiWord resp. Aplikace → Kancelář → Tabulkový kalkulátor Gnumeric.

Calligra

Calligra je komplexní kancelářský balík založený na knihovně Qt určený pro grafické prostředí KDE. Je nástupcem KOffice, od kterého se oddělil v roce 2010. Podobně jako Abiword a Gnumeric je Calligra a cosi „lehčí“ alternativou ke kancelářskému balíku LibreOffice. Samotná Calligra se skládá z několika částí. Jedná se zejména o textový editor (Words), tabulkový procesor (Sheets), aplikaci na tvorbu prezentací (Stage), databázovou aplikaci (Kexi), aplikaci pro tvorbu vývojových diagramů (Flow), aplikaci pro tvorbu vektorové grafiky (Karbon), aplikaci pro digitální malování (Krita) a další. Kompletní seznam aplikací včetně manuálů získáte na domovské stránce projektu https://www.calligra.org/.

 Aplikace Sheets

Pro instalaci vybraných aplikací z rodiny Calligra zadejte do příkazové řádky

yum -y install calligra-core
yum -y install calligra-words
yum -y install calligra-sheets
yum -y install calligra-stage
yum -y install calligra-kexi
yum -y install calligra-flow
yum -y install calligra-karbon
yum -y install calligra-krita

Podporu českého jazyka doinstalujete pomocí

yum -y install calligra-l10n-cs

Tato podkapitola byla převzata ze stránek www.mjmwired.net.

Pokud Vám nabídka Liberation fontů dodávaných s Fedorou nevyhovuje, je možné doinstalovat také truetype fonty společnosti Microsoft. Oficiální stránky, kde lze tyto fonty stáhnout, jsou na corefonts.sourceforge.net. Pokud se však rozhodnete použít tyto stránky, budete si muset vytvořit vlastní rpm balíček. Předpřipravený balíček je možné stáhnout ze stránek http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-f9.html v kapitole Install TrueType Fonts.

Přesuňte se do adresáře, který obsahuje stažený balíček msttcorefonts-2.0-2.noarch.rpm. Do příkazové řádky zadejte

rpm -Uhv msttcorefonts-2.0-2.noarch.rpm
rm -f msttcorefonts-2.0-2.noarch.rpm

Dále je třeba restartovat font server

/etc/init.d/xfs restart

popř. také aplikace, ve kterých chcete tyto fonty používat.

Evince je výchozím prohlížečem souborů PDF a PostScript pro grafické prostředí GNOME. Tato aplikace je ve Fedora Workstation předinstalovaná. V opačném případě je možné ji velice snadno doinstalovat pomocí

yum -y install evince

 Evince

Vedle slovníků dostupných na Internetu je možnost používat v Linuxu také off-line slovníky. Jedním z takovýchto slovníků je StarDict. Tento slovník implementuje také výslovnost slovíček formou aplikace espeak.

 StarDict

Slovník nainstalujete pomocí

yum -y install stardict

Tímto jste však nainstalovali pouze grafické rozhraní pro slovník. Dalším krokem je stáhnutí samotného slovníku (tj. souboru, který obsahuje slovíčka).

yum -y install stardict-dic-cs_CZ

Nebo manuálně nejnovější anglicko-český slovník pro StarDict je možné stáhnout na adrese http://dl.cihar.com/slovnik/stardict-english-czech-latest.tar.gz. Dále je třeba slovník rozbalit a přidat do aplikace StarDict.

gunzip stardict-english-czech-latest.tar.gz
tar xvf stardict-english-czech-latest.tar
mv stardict-english-czech-* /usr/share/stardict/dic

GnuCash je aplikací podvojného účetnictví zaměřená na osobní finance a malé podniky. Domovské stránky projektu jsou na www.gnucash.org. Na těchto stránkách je také k dispozici dokumentace v anglickém jazyce.

yum -y install gnucash

 GnuCash

:!: POZNÁMKA: GnuCash má podporu pouze obecného podvojného účetnictví. Nelze v něm tedy vést účetnictví podle českých zákonů. Pro tyto účely doporučujeme profesionální účetní nástroj s podporou Linuxu, např. FlexiBee.

  • navody/f21/nekomercni_aplikace_kancelar.txt
  • Poslední úprava: 2018/01/24 15:07
  • (upraveno mimo DokuWiki)