navody:prirucka:upgrade

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:upgrade [2018/01/24 15:07] – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1navody:prirucka:upgrade [2022/11/14 12:26] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 3: Řádek 3:
 ===== Upgrade systému ===== ===== Upgrade systému =====
 {{:navody:48x48:apps:system-software-upgrade.png?48 |}} {{:navody:48x48:apps:system-software-upgrade.png?48 |}}
-Upgrade systému je komplexní nahrazení jeho starší verze novější (např. přechod z //Fedory 9// na //Fedoru 10//). Na rozdíl od [[aktualizace]] je při upgrade provedeno více zásadních změn v systému (nové verze programů se od původních významněji liší) a většinou je nutné provést i doplňující kroky (vyřešení konfliktů mezi starými a novými verzemi balíčků, instalace nového zavaděče a podobně). Při upgrade jsou na rozdíl od (re)instalace zachována původní nastavení systému, domovské adresáře atd.+Upgrade systému je komplexní nahrazení jeho starší verze novější (např. přechod z //Fedory 27// na //Fedoru 28//). Na rozdíl od [[aktualizace]] je při upgrade provedeno více zásadních změn v systému (nové verze programů se od původních významněji liší) a většinou je nutné provést i doplňující kroky (vyřešení konfliktů mezi starými a novými verzemi balíčků, instalace nového zavaděče a podobně). Při upgrade jsou na rozdíl od (re)instalace zachována původní nastavení systému, domovské adresáře atd.
  
 ==== Možné problémy ==== ==== Možné problémy ====
-Při upgrade systému mohou nastat potíže, které jsou pravděpodobnější zároveň s tím, kolik balíčků je nainstalováno z [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře|externích repozitářů]]. Je to způsobeno tím, že vývojáři distribuce testují pouze upgrade v rámci samotné distribuce bez cizích doplňujících balíčků (ani by nebylo možné postihnout veškeré možné kombinace). V současných verzích //Fedory// je možné přímo v instalačním programu doplňovat externí repozitářečímž se tyto problémy mohou výrazně omezit (nebo naopak eskalovat).+Při upgrade systému mohou nastat potíže, které jsou pravděpodobnější zároveň s tím, kolik balíčků je nainstalováno z [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře|externích repozitářů]]. Je to způsobeno tím, že vývojáři distribuce testují pouze upgrade v rámci samotné distribuce bez cizích doplňujících balíčků (ani by nebylo možné postihnout veškeré možné kombinace). Problém můžou způsobit také jakékoliv další dodatečné úpravy systému (neodborná manipulace se systémovými souboryinstalace softwaru jinými metodami atd.). Pokud chcete dosáhnout vysoké spolehlivosti upgradů, je dobré nestandardní zásahy do systému omezit na minimum.
  
-Z výše uvedených důvodů je tedy vhodné méně zkušeným uživatelům doporučit spíše čistou instalaci s tím, že si domácí adresář ''/home'' zazálohují nebo ho při instalaci záměrně  umístí na samostatný diskový oddíl. Při upgrade systému pak stačí zformátovat pouze diskový oddíl připojovaný do kořenového adresáře ''/'' a uživatelská nastavení uložená v podadresářích ''/home'' zachovat. Podrobnosti viz. kapitola [[instalace#Instalace systému a vytvoření diskových oddílů ]].+Spolehlivost upgradů //Fedory// se obecně velmi zlepšila, takže jej lze doporučit i běžným uživatelům. Nicméně alternativou můžbýt čistá instalace s tím, že si domácí adresář ''/home'' zazálohují nebo ho při instalaci záměrně  umístí na samostatný diskový oddíl. Při upgrade systému pak stačí zformátovat pouze diskový oddíl připojovaný do kořenového adresáře ''/'' a uživatelská nastavení uložená v podadresářích ''/home'' zachovat. Podrobnosti viz. kapitola [[instalace#Instalace systému a vytvoření diskových oddílů ]].
  
 ==== Upgrade Fedory ==== ==== Upgrade Fedory ====
Řádek 22: Řádek 22:
 Po aktualizaci je doporučeno systém restartovat, aby se systém spustil s poslední verzí balíčků. Po aktualizaci je doporučeno systém restartovat, aby se systém spustil s poslední verzí balíčků.
  
-Fedora obsahuje nástroj, kterým je možné provést upgrade systému bez nutnosti stahovat celé instalační médium. Stahují se pouze ty balíčky, které jsou při upgrade systému skutečně potřeba a během této doby je možné počítač zcela normálně používat. Tento nástroj se jmenuje //FedUp// a nainstalujete jej příkazem+=== Grafický upgrade ===
  
-  sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade+//Fedora Workstation// obsahuje nástroj //GNOME Software//, který se kromě správy aplikací a instalace běžných aktualizací stará také o upgrade na novější verzi //Fedory//. Pokud je k dispozici novější verze //Fedory//, //Software// vás na to upozorní. Na obrazovce //Aktualizace// potom najdete panel, který vám upgrade na novější verzi nabídne (viz obrázek níže). Pokud kliknete na tlačítko //Stáhnout//, začnou se na pozadí stahovat balíčky nové verze. Po stažení a ověření celé transakce jste vyzváni k tomu, abyste restartovali počítač. Po restartu proběhne v offline režimu samotný upgrade, po jehož dokončení se systém restartuje a nabootuje do nové verze. 
 +{{ :navody:prirucka:f28update-software.jpg?600 |}}
  
-Pro jistotu aktualizujte klice repozitaru tretich stran jako je RPMFusion.+Může se stát, že selže ověření transakce. V takovém případu vás //GNOME Software// nepustí k upgradu a upozorní vás na problém, který musíte ručně vyřešit. Typicky to je rozbitá závislost u nějakého balíčku z externího repozitáře nebo chybějící verze pro verzi //Fedory//, na kterou chcete upgradovat. Takový problém obvykle vyřešíte odinstalací daného balíčku.
  
-Upgrade z Fedory 22 a 23 provedete příkazem:+=== DNF System Upgrade ===
  
-  sudo dnf system-upgrade download --releasever=23 +Obdobou grafického upgradu pomocí //GNOME Software//, která je univerzální pro všechny verze Fedory, je upgrade pomocí pluginu //System Upgrade// do //DNF//. Stejně jako grafická varianta nejdříve stáhne potřebné balíčky a po ověření transakce vyzve k restartu. Samotný upgrade také probíhá v offline režimu. Plugin nainstalujete příkazem: 
-  + 
 +  sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade 
 + 
 +Pro jistotu aktualizujte klíče repozitářů třetích stran jako je RPMFusion. 
 + 
 +Upgrade z Fedory 27 a 28 provedete příkazem:
  
-//dnf-plugin-system-upgrade// je novým nástrojem a zatím nemá svoji grafickou verzi. Po spuštění výše zmíněného příkazu se začnou stahovat balíčky, které se posléze použijí pro upgrade.+  sudo dnf system-upgrade download --releasever=28
  
 Pokud dojde během aktualizace k problémům se závislostmi, tak můžete upgrade spustit s parametrem, který aktualizačnímu nástroji umožní problematické balíky odstranit: Pokud dojde během aktualizace k problémům se závislostmi, tak můžete upgrade spustit s parametrem, který aktualizačnímu nástroji umožní problematické balíky odstranit:
-   sudo dnf system-upgrade download --releasever=23 --allowerasing+   sudo dnf system-upgrade download --releasever=28 --allowerasing
  
 Pokud už vše proběhlo bez problémů, tak můžete systém restartovat a zahájit upgrade: Pokud už vše proběhlo bez problémů, tak můžete systém restartovat a zahájit upgrade:
Řádek 43: Řádek 49:
 Po restartu se spustí samotný upgrade, který může trvat i několik hodin. Po dokončení se počítač sám restartuje a vy nabootujete do upgradovaného systému. Po restartu se spustí samotný upgrade, který může trvat i několik hodin. Po dokončení se počítač sám restartuje a vy nabootujete do upgradovaného systému.
  
-==== Upgrade pomocí nástroje dnf ====+=== Upgrade pomocí distro-sync ===
  
-:!: **Upgrade pomocí nástroje dnf není doporučován běžných uživatelům. Není testován Fedora QA a s některými změnami mezi verzemi Fedory si neumí poradit automaticky. Pokud nejste na něco takového připraveni, použijte raději výše zmíněný postup aktualizace pomocí //dnf-plugin-system-upgrade//.**\\+:!: **Upgrade pomocí nástroje distro-sync není doporučován běžných uživatelům. Není testován Fedora QA a s některými změnami mezi verzemi Fedory si neumí poradit automaticky. Pokud nejste na něco takového připraveni, použijte raději výše zmíněný postup aktualizace pomocí //dnf-plugin-system-upgrade//.**\\
  
-Hlavní výhoda aktualizace pomocí nástroje //dnf// spočívá v tom, že je možné pracovat se všemi aktivními [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře|repozitáři]] a průběžně systém upravovat tak, abychom dosáhli požadovaného výsledku. Postup je doporučen pokročilejším uživatelům.+Hlavní výhoda aktualizace pomocí //distro-sync// spočívá v tom, že je možné pracovat se všemi aktivními [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře|repozitáři]] a průběžně systém upravovat tak, abychom dosáhli požadovaného výsledku. Postup je doporučen pokročilejším uživatelům.
  
 Nejprve vyčistíme cache nástroje //dnf// příkazem: Nejprve vyčistíme cache nástroje //dnf// příkazem:
Řádek 87: Řádek 93:
 === Upgrade pomocí nástroje Fedora Upgrade === === Upgrade pomocí nástroje Fedora Upgrade ===
  
-Nástroj Fedora Upgrade je založený na upgradu pomocí yumuNa rozdíl od této metody za vás ale některé věci automatizuje. Stejně jako u upgradu pomocí yumu se jedná nepodporovanou metodu, takže by ji měli používat pouze uživatelé, kteří ví, co dělají. Nainstalujete jej příkazem:+Nástroj //Fedora Upgrade// umožňuje vybrat si mezi oficiálně podporovanou offline metodou pomocí //DNF System Upgrade// a online metodou pomocí //distro-sync//Při použití druhé metody za vás některé kroky automatizuje. Jedná se o oficiálně nepodporovaný nástroj, takže by ji měli používat pouze uživatelé, kteří ví, co dělají. Nainstalujete jej příkazem:
  
   sudo dnf install -y fedora-upgrade   sudo dnf install -y fedora-upgrade
      
-a spustíte příkazem+a spustíte příkazem:
  
   sudo fedora-upgrade   sudo fedora-upgrade
      
 postupujte podle instrukcí na obrazovce. postupujte podle instrukcí na obrazovce.
- 
  
 ---- ----
 [[obsah|Hlavní stránka]] [[obsah|Hlavní stránka]]
- 
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:11
  • (upraveno mimo DokuWiki)