navody:fc6instalace

Toto je starší verze dokumentu!


Hlavní stránka

Operační systém Linux lze provozovat na mnoha nejrůznějších architekturách. Fedora Core oficiálně podporuje následující architektury:

  • x86 - 32bitové Intel kompatibilní procesory
    • Intel: Pentium, Pentium-MMX, Pentium Pro, Pentium-II, Pentium-III, Celeron, Pentium 4, Celeron M, Pentium M a Xeon
    • AMD: K6, Duron, Semptron, Athlon, AthlonXP, AthlonMP
    • VIA: VIA C3/C3-m a Eden/Eden-N
  • x86-64 - 64bitové procesory firmy AMD a Intel (tyto procesory jsou také zpětně kompatibilní s procesory x86)
    • Intel: Celeron D, Pentium D, Pentium 4 s podporou 64bit, Intel Duo Core
    • AMD: Semptron 64, Athlon 64, AthlonFX, Opteron
  • ppc - procesory v počítačích firmy Apple
    • IBM: G3, G4 a G5

Tato příručka se zabývá architekturou x86, která je v současnosti nejrozšířenější architekturou (ačkoliv bude v rámci několika málo let pravděpodobné vystřídána architekturou x86-64.

Pro práci v textovém režimu vyžaduje Linux procesor se taktem alespoň 200 MHz a 64MB RAM; pro práci v grafickém režimu je potřeba procesor s minimálním taktem 400 MHz a 128MB RAM. Pro konfortní práci se doporučuje 256MB RAM a CPU s taktem 1GHz.
Co se diskového prostoru týče, je zapotřebí 3 - 5 GB v závislosti na naistalovaném softwaru.

Vytvoření místa na disku pro instalaci Linuxu

Cílem této kapitoly bude v OS Windows změnit velikost existujícího oddílu a získat tak potřebných 3 - 5 GB na disku pro Fedora Core. Jestliže tedy hodláte nainstalovat Linux na prázdný disk, můžete tuto kapitolu přeskočit.

Nejprve v OS Windows zazálohujte všechna data, která jsou pro Vás relevantní. Ačkoliv by následující postup měl proběhnout bez problémů, předejdete tím případné ztrátě dat 1).
Předpokládejme, že Váš systém obsahuje alespoň jeden diskový oddíl (partition) se systémem souborů operačního systému Windows, který jste schopni (alespoň dočasně) uvolnit a který je dostatečně velký pro případnou instalaci Fedora Core. Tento oddíl můžete buďto celý vyhradit pro instalaci nebo ho rozdělit a na jeden z takto vzniklých diskových oddílů nainstalovat Linux. V tomto bodě byste tedy měli mít vyhrazen jeden prázdný diskový oddíl, který bude celý popř. zčásti určen pro instalaci Fedora Core.

Nastavení bootovací sekvence v BIOSu

Pro instalaci Fedora Core je nezbytné nastavit BIOS tak, aby Váš počítač primárně bootoval z mechaniky, do které hodláte vložit instalační CD/DVD. Informace, jak toto nastavení provést, by měla být uvedena v manuálu k Vaší základní desce.

Fedora Core v základní instalaci neposkytuje možnost instalace z disketové jednotky. Pokud přesto nemáte jinou možnost, použijte obrazy disket ze stránek Fedora Core Floppy Installer.

Stáhněte soubor s obrazy disket. Rozbalte archiv - výsledkem by mělo být šest souborů typu .img. Přepište obrazy na diskety. Pod OS typu Windows použijte utilitu rawrite, pod pak Linuxem dd 2). Následně nabootujte počítač z první diskety a postupně vkládejte další.


1)
Někde jsem četl, že uživatelé počítačů se dělí do dvou skupin - na ty, kteří data zálohují a na ty, kteří data zálohovat budou. Ze své osobní zkušenosti bohužel musím konstatovat, že je to pravda.
2)
Syntaxe příkazu dd je dd if=cesta_obrazu_diskety of=/dev/fd0.
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:09
  • (upraveno mimo DokuWiki)