navody:fc6hardware

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:fc6hardware [2006/12/23 14:19] covexnavody:fc6hardware [2022/11/14 12:25] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 6: Řádek 6:
 ===== Hardware ===== ===== Hardware =====
  
-Bohužel stále platí, že ne všechen hardware je //Linux//em podporován. Problémy mohou nastat zejména s grafickými a zvukovými kartami, televizními tunery, zařízeními //Wi-Fi//, tiskárnami a skenery. Důvod těchto problémů není na straně //Linux//u, ale na straně výrobců, kteří mnohdy linuxovou komunitu "velkoryse" přehlížejí. Nejenže sami nevydají potřebné ovladače ale navíc odmítají dát linuxové komunitě k dispozici technickou specifikaci výrobku, na základě které by mohly být vyvinuty ovladače. Jestliže se tedy chystáte nakoupit nový hardware, "zagooglujte" vždy předem na Internetu ((Většinou stačí zadat jméno výrobku a //Linux// jako druhé klíčové slovo. Během několika okamžiků tak víte, jak si příslušný hardware rozumí s //Linux//em.)) - vyhnete se tak nepříjemným překvapením. V případě, že pro Vámi vyhlédnutý hardware neexistují ovladače pro //Linux//, neváhejte o tom napsat výrobci - možná se sami nad sebou zamyslí((A když ne, tak jste to alespoň zkusili.)).+Bohužel stále platí, že ne všechen hardware je //Linux//em podporován. Problémy mohou nastat zejména s grafickými a zvukovými kartami, televizními tunery, zařízeními //Wi-Fi//, tiskárnami a skenery. Důvod těchto problémů není na straně //Linux//u, ale na straně výrobců, kteří mnohdy linuxovou komunitu "velkoryse" přehlížejí. Nejenže sami nevydají potřebné ovladačeale navíc odmítají dát linuxové komunitě k dispozici technickou specifikaci výrobku, na základě které by mohly být vyvinuty ovladače. Jestliže se tedy chystáte nakoupit nový hardware, "zagooglujte" vždy předem na Internetu((Většinou stačí zadat jméno výrobku a //Linux// jako druhé klíčové slovo. Během několika okamžiků tak víte, jak si příslušný hardware rozumí s //Linux//em.)) - vyhnete se tak nepříjemným překvapením. V případě, že pro Vámi vyhlédnutý hardware neexistují ovladače pro //Linux//, neváhejte o tom napsat výrobci - možná se sami nad sebou zamyslí((A když ne, tak jste to alespoň zkusili.)).
  
 ==== Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI ==== ==== Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI ====
Řádek 13: Řádek 13:
  
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].
-  * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].+  * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]] a přidejte si [[navody:repozitare#kompatibilni_repozitare|repozitář livna]].
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6gnome#Jak restartovat GNOME bez restartu počítače]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6gnome#Jak restartovat GNOME bez restartu počítače]].
  
-  yum -y install kmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia+To, jaký balíček je třeba stáhnout a nainstalovat, je dáno čipem Vaší grafické karty. V současnosti existují tři různé balíčky, které obsahují podporu grafických karet //nVidia//. Úplný seznam aktuálně podporovaných karet včetně verze ovladače, která tyto karty podporuje naleznete [[http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/1.0-9755/README/appendix-a.html]] na stránkách společnosti [[http://www.nvidia.com|nVidia]].
  
-Pokud máte s instalací ovladače problémy, podívejte se na fórum [[http://www.nvnews.net/vbulletin/forumdisplay.php?s=&forumid=14|Linux and nVidia Graphics]] nebo na [[http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-fc5.html#nvidia| tyto ]] stránky.+Karty //nVidia// řady //Geforce 5// až //Geforce 7// jsou podporovány balíčkem ''kmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia''.
  
-**Poznámka:** Ovladače //nVidia// musí odpovídat verzi Vašeho jádra. Je tak možné, že společně s ovladačem bude zapotřebí stáhnout také nové jádro.+  yum -y install kmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia
  
-:!:**UPOZORNĚNÍ**: Pokud máte starší grafickou kartu nVidia, která je v tomto seznamu+Pokud máte grafickou kartu //nVidia// řady //Geforce 2// (modely //GeForce 2 MX////GeForce GO// a integravaná grafická karta //Geforce2//) až //Geforce 4//, použijte balíček ''kmod-nvidia-96xx''.
  
-  NVIDIA čip                          PCI ID +  yum -y install kmod-nvidia-96xx
-  RIVA TNT                            0x0020 +
-  RIVA TNT2/TNT2 Pro                  0x0028 +
-  RIVA TNT2 Ultra                     0x0029 +
-  Vanta/Vanta LT                      0x002C +
-  RIVA TNT2 Model 64/Model 64 Pro     0x002D +
-  Aladdin TNT2                        0x00A0 +
-  GeForce 256                         0x0100 +
-  GeForce DDR                         0x0101 +
-  Quadro                              0x0103 +
-  GeForce2 GTS/GeForce2 Pro           0x0150 +
-  GeForce2 Ti                         0x0151 +
-  GeForce2 Ultra                      0x0152 +
-  Quadro2 Pro                         0x0153+
  
-musíte používat legacy driver+V případě, že máte grafickou kartu řady //Geforce 2// (modely //GeForce2 GTS//, //GeForce2 Pro//, //GeForce2 Ultra// a //GeForce2 Ti//), //TNT// popř. starší, je třeba aplikovat balíček ''xorg-x11-drv-nvidia-legacy''.
  
   yum -y install kmod-nvidia-legacy xorg-x11-drv-nvidia-legacy   yum -y install kmod-nvidia-legacy xorg-x11-drv-nvidia-legacy
  
 +**Poznámka:** Vzhledem k tomu, že výše uvedené balíčky mají formu rozšíření jádra, musí tyto balíčky odpovídat verzi Vašeho jádra. Je tak možné, že společně s ovladačem bude zapotřebí stáhnout také nové jádro.
  
-=== Instalace ovladače grafické karty ATI ===+Pokud máte s instalací ovladače problémy, podívejte se na fórum [[http://www.nvnews.net/vbulletin/forumdisplay.php?s=&forumid=14|Linux and nVidia Graphics]] nebo na [[http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-fc5.html#nvidia| tyto ]] stránky. 
 + 
 +=== Instalace ovladače grafické karty ATI (fglrx) ===
  
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].
-  * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].+  * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]] a přidejte si [[navody:repozitare#kompatibilni_repozitare|repozitář livna]]. 
 + 
 +**Pozn.:** Pro karty Radeon 9250 a starší není potřeba ovladač //fglrx// instalovat. 
 + 
 +:!: **UPOZORNĚNÍ k 3D efektům**: S ovladačem //fglrx// nefunguje 3D desktop a 3D grafické efekty. ATI do //fglrx// dodnes neimplementovalo funkci ''GLX_EXT_texture_from_pixmap'', která je pro 3D efekty nezbytná. Její implementace je netrpělivě očekávána s každou další verzí //fglrx//. S ovladačem //radeon//, který je dodávaný přímo ve Fedoře, efekty fungují pouze s kartamy //Radeon 9250// a staršími. 
  
   yum -y install kmod-fglrx xorg-x11-drv-fglrx   yum -y install kmod-fglrx xorg-x11-drv-fglrx
Řádek 66: Řádek 61:
  
  
-:!:**UPOZORNĚNÍ**: Ovladač neobsahuje podporu pro karty Radeon 9250 a starší. Ty jsou akcelerovány již v Xorg a pro běžné použití není potřeba tento ovladač instalovat. Pokud chcete přesto používat fglrx musíte ze stránek [[http://ati.amd.com/]] stáhnout starší verzi 8.28.8 a tu ručně   nainstalovat spuštěním+:!: **UPOZORNĚNÍ**: Ovladač neobsahuje podporu pro karty //Radeon 9250// a starší. Ty jsou akcelerovány již v //Xorg// ovladačem //radeon// a pro běžné použití **není potřeba fglrx ovladač instalovat**. Pokud chcete přesto používat //fglrx//, musíte ze stránek [[http://ati.amd.com/]] stáhnout starší verzi 8.28.8 a tu ručně nainstalovat spuštěním
  
-  sh ati-driver-installer-8.28.8.run+  ./sh ati-driver-installer-8.28.8.run 
 + 
 +Pokud k tomu nemáte zvláště závažný důvod pak tento způsob instalace nepoužívejte. 
 + 
 +Dále postupujte podle instrukcí na obrazovce. 
 + 
 +Pokud postup selže, pozorně si pročtěte [[http://phoronix.net/forums/showthread.php?t=342|phoronix forum]] a [[http://www.phoronix.com/redblog/|atiblog]].
  
-dále postupujte podle instrukcí na obrazovce. 
  
 ==== Disky a mechaniky CD/DVD ==== ==== Disky a mechaniky CD/DVD ====
Řádek 76: Řádek 76:
 === Značení disků a mechanik === === Značení disků a mechanik ===
  
-Každý disk / mechanika má svůj soubor v adresáři ''/dev''. Tyto soubory, které jsou zodpovědné za komunikaci s konkrétním hardwarem, se nazývají soubory zařízení ((Kromě disků a mechanik //CD/DVD// má svůj soubor zařízení také ostatní hardware.)). Systém souborů daného disku / mechaniky ((Systém souborů slouží k prezentaci a organizování ukládacích kapacit. Zjednodušeně lze pro naše účely chápat systém souborů jako soubory a adresáře uložené na daném médiu.)) je pak připojován do k tomu určeného adresáře. Seznam všech momentálně připojených disků / mechanik lze získat např. pomocí příkazu+Každý disk / mechanika má svůj soubor v adresáři ''/dev''. Tyto soubory, které jsou zodpovědné za komunikaci s konkrétním hardwarem, se nazývají soubory zařízení((Kromě disků a mechanik //CD/DVD// má svůj soubor zařízení také ostatní hardware.)). Systém souborů daného disku /  mechaniky((Systém souborů slouží k prezentaci a organizování ukládacích kapacit. Zjednodušeně lze pro naše účely chápat systém souborů jako soubory a adresáře uložené na daném médiu.)) je pak připojován do k tomu určeného adresáře. Seznam všech momentálně připojených disků / mechanik lze získat např. pomocí příkazu
  
   mount   mount
Řádek 99: Řádek 99:
   * ''hda8'' (jedná se o Linuxový oddíl - systém souborů //ext3//) připojený do adresáře ''/opt''.   * ''hda8'' (jedná se o Linuxový oddíl - systém souborů //ext3//) připojený do adresáře ''/opt''.
  
-Dále je připojen //DVD// disk v mechanice ''/dev/hdc'' do adresáře ''/media/DVD_03'' ((Jméno podadresáře se mění v závislosti na jménu připojeného //CD/DVD// disku.)).\\+Dále je připojen //DVD// disk v mechanice ''/dev/hdc'' do adresáře ''/media/DVD_03''((Jméno podadresáře se mění v závislosti na jménu připojeného //CD/DVD// disku.)).\\
  
 ** Poznámka:**  Vedle výše uvedeného jsou také připojeny speciální systémy souborů (např. ''proc'', ''sysfs''), které využívá systém //Linux//. Tyto systémy souborů ponecháme stranou.\\ ** Poznámka:**  Vedle výše uvedeného jsou také připojeny speciální systémy souborů (např. ''proc'', ''sysfs''), které využívá systém //Linux//. Tyto systémy souborů ponecháme stranou.\\
  
-Značení //IDE// disků je na první pohled patrné. Každé takové zařízení je označeno jako ''hdx'', kde ''x'' představuje pořadové "číslo" zařízení. ''hda'' tak vždy označuje první //IDE// disk systému. Jestliže disk rozdělen na oddíly, jsou tyto oddíly označené čísly - např. sedmý oddíl disku prvního //IDE// disku je označen jako ''hda7''. Značení //CD/DVD// mechanik je totožné - v našem případě je //DVD// mechanika označena jako ''hdc'' ((Podle výše uvedené logiky by se mělo jednat o třetí //IDE// zařízení v systému. Ve skutečnosti se však jedná o druhé //IDE// zařízení (systém má pouze jeden disk). //Linux// si pravděpodobně "rezervoval" ''hdb'' pro případ přidání dalšího //IDE// disku.)). Protože řada aplikací očekává, že soubor zařízení pro první //CD/DVD// mechaniku v systému bude ''/dev/cdrom'', jsou vytvořeny na tento soubor symbolické linky. O tom se lze snadno přesvědčit pomocí příkazu+Značení //IDE// disků je na první pohled patrné. Každé takové zařízení je označeno jako ''hdx'', kde ''x'' představuje pořadové "číslo" zařízení. ''hda'' tak vždy označuje první //IDE// disk systému. Jestliže disk rozdělen na oddíly, jsou tyto oddíly označené čísly - např. sedmý oddíl disku prvního //IDE// disku je označen jako ''hda7''. Značení //CD/DVD// mechanik je totožné - v našem případě je //DVD// mechanika označena jako ''hdc''((Podle výše uvedené logiky by se mělo jednat o třetí //IDE// zařízení v systému. Ve skutečnosti se však jedná o druhé //IDE// zařízení (systém má pouze jeden disk). //Linux// si pravděpodobně "rezervoval" ''hdb'' pro případ přidání dalšího //IDE// disku.)). Protože řada aplikací očekává, že soubor zařízení pro první //CD/DVD// mechaniku v systému bude ''/dev/cdrom'', jsou vytvořeny na tento soubor symbolické linky. O tom se lze snadno přesvědčit pomocí příkazu
  
   ls -la /dev/cdrom   ls -la /dev/cdrom
Řádek 124: Řádek 124:
   brw-r----- 1 root  disk  3,  9 Aug 31  2006 /dev/hda9   brw-r----- 1 root  disk  3,  9 Aug 31  2006 /dev/hda9
   brw------- 1 macky disk 22,  0 Aug 31 20:21 /dev/hdc   brw------- 1 macky disk 22,  0 Aug 31 20:21 /dev/hdc
 +
 +Seznam všech diskových oddílů pak pomocí příkazu
 +
 +  cat /proc/partitions
 +  
 +  major minor  #blocks  name
 +           78150744 hda
 +            5116671 hda1
 +                  1 hda2
 +           20482843 hda5
 +           10233373 hda6
 +           10233373 hda7
 +            2048256 hda8
 +           28989261 hda9
 +        10    1044193 hda10
  
 **Poznámka:** V případě //SCSI// zařízení je část označení ''hd'' nahrazena za ''sd''. Vše ostatní zůstává stejné. Jestliže tedy máte v systému připojen //SCSI// disk, bude jeho soubor zařízení ''/dev/sda''. **Poznámka:** V případě //SCSI// zařízení je část označení ''hd'' nahrazena za ''sd''. Vše ostatní zůstává stejné. Jestliže tedy máte v systému připojen //SCSI// disk, bude jeho soubor zařízení ''/dev/sda''.
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:09
  • (upraveno mimo DokuWiki)