navody:fc6gnome

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:fc6gnome [2006/11/13 20:22] covexnavody:fc6gnome [2022/11/14 12:25] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 [[navody:fc6obsah|Hlavní stránka]] [[navody:fc6obsah|Hlavní stránka]]
- 
  
 ===== Nastavení Gnome ===== ===== Nastavení Gnome =====
  
-//Gnome// je výchozím grafickým prostředím pro //Fedora Core//. Jedná se projekt, jehož cílem je vytvořit jednoduché a intuitivní grafické prostředí a soubor "doprovodných" aplikací k ovládání počítače založené na svobodném softwaru. Heslem projektu, který má vyjadřovat jednoduchost a použitelnost //Gnome//, je "just work". //Gnome// je také oficiálním grafickým prostředím projektu //GNU//. Počátky projektu se datují do roku 1997, kdy //Gnome// mělo vzniknout jako protiváha grafického prostředí //KDE// založeném na tehdy "nesvobodné" knihovně //QT// ((Tato knihovna byla později uvolně pod licencí //GPL/LGPL//.)).+{{navody: fedora-6_g.png?300|Gnome}}je výchozím grafickým prostředím pro //Fedora Core//. Jedná se projekt, jehož cílem je vytvořit jednoduché a intuitivní grafické prostředí a soubor "doprovodných" aplikací k ovládání počítače založené na svobodném softwaru. Heslem projektu, který má vyjadřovat jednoduchost a použitelnost //Gnome//, je "just work". //Gnome// je také oficiálním grafickým prostředím projektu //GNU//. Počátky projektu se datují do roku 1997, kdy //Gnome// mělo vzniknout jako protiváha grafického prostředí //KDE// založeném na tehdy "nesvobodné" knihovně //QT// ((Tato knihovna byla později uvolně pod licencí //GPL/LGPL//.)). 
 + 
 +{{ navody: gnomescreenshot1.png | Stránka Wikipedie pojednávající o grafickém prostřebí Gnome }} 
  
-{{ gnomescreenshot1.png }} 
  
 ==== Pracovní plocha, panely a ikony ==== ==== Pracovní plocha, panely a ikony ====
Řádek 44: Řádek 45:
   rm -f themes.tar.gz   rm -f themes.tar.gz
  
-Změnu témata lze provést přes nabídku //Aplikace -> Prostředí -> Nastavení -> Motiv//.+Změnu témata lze provést přes nabídku //Aplikace -> Systém -> Nastavení -> Motiv//.
  
 **Poznámka:** Chcete-li pouze změnit pozadí pracovní plochy, stačí na plochu kliknout pravým tlačítkem myši a z nabídky vybrat položku //Změnit pozadí plochy//. **Poznámka:** Chcete-li pouze změnit pozadí pracovní plochy, stačí na plochu kliknout pravým tlačítkem myši a z nabídky vybrat položku //Změnit pozadí plochy//.
 +
 +{{ navody: zmena_plochy.png | Změna pozadí pracovní plochy }}
  
 === Obnovení pracovní plochy Gnome === === Obnovení pracovní plochy Gnome ===
Řádek 64: Řádek 67:
   / -> apps -> nautilus -> desktop -> home_icon_visible (zaškrnuto)   / -> apps -> nautilus -> desktop -> home_icon_visible (zaškrnuto)
   / -> apps -> nautilus -> desktop -> trash_icon_visible (zaškrnuto)   / -> apps -> nautilus -> desktop -> trash_icon_visible (zaškrnuto)
 +
 +{{ navody: gnome_editor_nastaveni.png | Editor nastavení }}
  
 === Násilné vyprázdnění koše v Gnome === === Násilné vyprázdnění koše v Gnome ===
Řádek 75: Řádek 80:
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].
  
-Položky menu lze odstranit editací souboru ''applications-kmenuedit.menu'' v adresáři ''/home/$HOME/.config/menus/'' nebo prostřednictvím aplikace [[navody:fc6nekomercni_aplikace#Instalace editoru nabídky programů pro Gnome|Alacarte]].+Položky menu lze editovat pomocí //Aplikace -> Systém -> Nastavení -> Další nastavení -> Menu Layout//. 
 + 
 +{{ navody:menu_layout.png | Menu Layout }} 
 + 
 +Další možností je ruční editace souborů v adresáři ''/usr/share/application''.
  
 === Přidání / odebrání panelu a nastavení vlastností panelu === === Přidání / odebrání panelu a nastavení vlastností panelu ===
Řádek 129: Řádek 138:
 Předpokládejme, že na jednom z Vašich panelů je přidána ikona //Indikátor klávesnice//. Klikněte pravým tlačítkem na tuto ikonu, vyberte //Otevřít nastavení klávesnice// a pokračujte záložkou //Rozložení//. Vámi požadovanou klávesnici lze přidat pomocí tlačítka //+Přidat//. Přepínat mezi nastavenými klávesnicemi lze kliknutím levého tlačítka myši na ikonu. Klávesové zkratky pro přepínání klávesnice je možné nastavit v položce //Nastavení klávesnice//, kterou je možné vyvolat poklepáním levého tlačítka myši na ikonu //Indikátor klávesnice//. Předpokládejme, že na jednom z Vašich panelů je přidána ikona //Indikátor klávesnice//. Klikněte pravým tlačítkem na tuto ikonu, vyberte //Otevřít nastavení klávesnice// a pokračujte záložkou //Rozložení//. Vámi požadovanou klávesnici lze přidat pomocí tlačítka //+Přidat//. Přepínat mezi nastavenými klávesnicemi lze kliknutím levého tlačítka myši na ikonu. Klávesové zkratky pro přepínání klávesnice je možné nastavit v položce //Nastavení klávesnice//, kterou je možné vyvolat poklepáním levého tlačítka myši na ikonu //Indikátor klávesnice//.
  
-{{ rozlozeni_klavesnice.png }}+{{ rozlozeni_klavesnice.png | Rozložení klávesnice }}
  
 === Klávesové zkratky === === Klávesové zkratky ===
  
-Klávesové zkratky lze změnit / definovat pomocí nabídky //Aplikace -> Prostředí -> Nastavení -> Klávesové zkratky//.+Klávesové zkratky lze změnit / definovat pomocí nabídky //Aplikace -> Systém -> Nastavení -> Klávesové zkratky//. 
 + 
 +{{ navody: klavesove_zkratky.png }}
  
 ==== Ostatní ==== ==== Ostatní ====
 +
 +=== Spuštění aplikací při přihlášení ===
 +
 +Jestliže chcete spustit některé aplikace automaticky při Vašem přihlášení do systému, klikněte na //Aplikace -> Systém -> Nastavení -> Další nastavení -> Sezení//. V okně //Sezení// pak vyberte záložku //Programy při přihlášení// a stiknětě tlačítko //+Přidat//. V okně //Přidat program při přihlášení// zadejte příkaz, který spouští požadovanou aplikaci.
 +
 +{{ navody:aplikace_pri_prihlaseni.png | Nastavení aplikací, které mají být spouštěny při přihlášení uživatele }}
  
 === Automatické přihlášení do Gnome === === Automatické přihlášení do Gnome ===
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].
  
-Automatické přihlášení do grafického prostředí //Gnome// lze nastavit přes nabídku //Aplikace -> Prostředí -> Správa -> Přihlašovací obrazovka//. Pomocí tohoto menu je možné např. změnit vzhled přihlašovací obrazovku, povolit vzdálené přihlášení nebo nastavit úroveň zabezpečení.+Automatické přihlášení do grafického prostředí //Gnome// lze nastavit přes nabídku //Aplikace -> Prostředí -> Správa -> Přihlašovací obrazovka//. Pomocí tohoto menu je možné např. změnit vzhled přihlašovací obrazovky, povolit vzdálené přihlášení nebo nastavit úroveň zabezpečení.
  
 Pro automatické přihlášení se do systému je zapotřebí: Pro automatické přihlášení se do systému je zapotřebí:
-  * na záložce //Uživatelé// přidat do políčka //Zahrnuté// jméno uživatele, kterého chcemeautomaticky přihlašovat+  * na záložce //Uživatelé// přidat do políčka //Zahrnuté// jméno uživatele, kterého chceme automaticky přihlašovat
   * na záložce //Zabezpeční// zatrhnout položku //Povolit automatické přihlášení// a do políčka //Uživatel// vepsat jméno uživatele, který bude automaticky přihlášen.\\   * na záložce //Zabezpeční// zatrhnout položku //Povolit automatické přihlášení// a do políčka //Uživatel// vepsat jméno uživatele, který bude automaticky přihlášen.\\
  
-{{ prihlaseni.png }} +{{ navody:prihlaseni.png | Automatické přihlášení }}
  
 === Změna jazykového nastavení === === Změna jazykového nastavení ===
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].
  
-Změnu jazyka grafického prostředí //Gnome// lze provést pomocí nabídky //Aplikace -> Prostředí -> Správa -> Jazyk//. Aby se projevilo nové jazykové nastavení, je třeba se odhlásit a opětovně přihlásit.\\+Změnu jazyka grafického prostředí //Gnome// lze provést pomocí nabídky //Aplikace -> Systém -> Správa -> Jazyk//. Aby se projevilo nové jazykové nastavení, je třeba se odhlásit a opětovně přihlásit.\\
 Tímto postupem změníte jazykové nastavení všem uživatelům systému. K provedení změny je navíc zapotřebí znát heslo superuživatele. Jestliže chcete změnit jazykové nastavení pouze sobě, stačí, když na konec souboru ''.bashrc'' ve svém domovském adresáři ((Domovský adresář je defaultním adresářem uživatele. Ve většině případů se jedná o adresář ''/home/jmeno_uzivatele''.)) přidáte řádek Tímto postupem změníte jazykové nastavení všem uživatelům systému. K provedení změny je navíc zapotřebí znát heslo superuživatele. Jestliže chcete změnit jazykové nastavení pouze sobě, stačí, když na konec souboru ''.bashrc'' ve svém domovském adresáři ((Domovský adresář je defaultním adresářem uživatele. Ve většině případů se jedná o adresář ''/home/jmeno_uzivatele''.)) přidáte řádek
  
Řádek 159: Řádek 175:
 kde ''xx_XX'' značí zvolený jazyk. Pro češtinu použijte ''cs_CZ'', pro angličtinu ''en_US'', pro němčinu ''de_DE'' a pro francouštinu ''fr_FR''. Seznam všech přípustných hodnot získáte pomocí příkazu ''locale -a''.\\ kde ''xx_XX'' značí zvolený jazyk. Pro češtinu použijte ''cs_CZ'', pro angličtinu ''en_US'', pro němčinu ''de_DE'' a pro francouštinu ''fr_FR''. Seznam všech přípustných hodnot získáte pomocí příkazu ''locale -a''.\\
  
-**Poznámka:** K tomu, aby se projevila změna jazykového nastavení, je třeba se odhlásit a opětovně přihlásit do systému.+**Poznámka:** K tomu, aby se projevila změna jazykového nastavení, je třeba se odhlásit a opětovně přihlásit do systému popř. restartovat //Gnome//.
  
 === Jak restartovat Gnome bez restartu počítače === === Jak restartovat Gnome bez restartu počítače ===
Řádek 182: Řádek 198:
  
   Section "ServerFlags"   Section "ServerFlags"
- Option "DontZap" "yes"+     Option    "DontZap"    "yes"
   EndSection   EndSection
  
Řádek 214: Řádek 230:
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
  
-//gDesklets// je programem, který umožňuje používání apletů / widgetů na pracovní ploše //Gnome//. Klasickým příkladem apletů / widgetů jsou hodiny, kalendář, informace o počasí, vytížení systémových zdrojů apod. +//gDesklets// je programem, který umožňuje používání apletů / widgetů na pracovní ploše //Gnome//. Klasickým příkladem apletů / widgetů jsou hodiny, kalendář, informace o počasí, vytížení systémových zdrojů apod.
  
   yum -y install gdesklets   yum -y install gdesklets
  
-[[http://www.gdesklets.org|Zde]] naleznete více informací o aplikaci //gDesklets//.+[[http://gdesklets.zencomputer.ca/|Zde]] naleznete několik //gDesklets//.
  
-Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Nástroje -> gDesklets//.+Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Příslušenství -> gDesklets//. 
 + 
 +{{ navody: gdesklets.png | Aplikace pro nastavení gDesklets }}
  
 ==== Nautilus ==== ==== Nautilus ====
Řádek 226: Řádek 244:
 //Nautilus// je oficiálním správcem souborů pro grafické prostředí //Gnome//. //Nautilus// umožňuje nejen procházení souborů, ale také přístup k FTP zdrojům, sdíleným souborům / adresářům v síti a také je možné ho použít jako jednoduchý [[navody:fc6vypalovani#Nautilus|vypalovací program]]. //Nautilus// je oficiálním správcem souborů pro grafické prostředí //Gnome//. //Nautilus// umožňuje nejen procházení souborů, ale také přístup k FTP zdrojům, sdíleným souborům / adresářům v síti a také je možné ho použít jako jednoduchý [[navody:fc6vypalovani#Nautilus|vypalovací program]].
  
-{{ nautilus.png }}+{{ navody: nautilus.png | Nautilus }}
  
 === Otevírání adresářů v jednom okně Nautilusu === === Otevírání adresářů v jednom okně Nautilusu ===
Řádek 232: Řádek 250:
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6Tipy#Editor nastavení]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6Tipy#Editor nastavení]].
  
-Přes nabídku //Aplikace -> Systémové nástroje -> Editor nastavení// spusťte aplikaci //Editor nastavení//. V něm pak zatrhněte+Přes nabídku //Aplikace -> Systémové nástroje -> Editor nastavení// spusťte aplikaci //Editor nastavení//. V něm pak zaškrtněte
  
   / -> apps -> nautilus -> preferences -> always_use_browser   / -> apps -> nautilus -> preferences -> always_use_browser
Řádek 292: Řádek 310:
 ===== ===== ===== =====
 [[navody:fc6obsah|Hlavní stránka]] [[navody:fc6obsah|Hlavní stránka]]
 +
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:09
  • (upraveno mimo DokuWiki)