navody:f7oprava

Hlavní stránka

V případě, že máte k dispozici klasické instalační DVD, lze toto DVD použít také jako záchranné DVD (viz. kapitola Použití instalačního DVD k záchranným pracem na systému). V opačném případě je nejjednodušším řešením stažením speciálního záchranného CD (viz. kapitola Použití záchranného CD k záchranným pracem na systému).

Přečtěte si též návod Jak používat záchranný mód. Návod není součástí této příručky. Pro opravu zavaděče GRUB si přečtěte tuto kapitolu.

Poznámka: V nouzovém režimu bude odkázáni pouze na příkazový řádek. Více o základních linuxových příkazech se dozvíte v kapitole Základy příkazové řádky.

Nastavte BIOS tak, aby Váš počítač bootoval z CD/DVD mechaniky. Vložte do mechaniky instalační DVD Fedory. Z nabídky vyberte možnost Rescue installed system.

 Nastavení záchranného módu

Po té bude vyzváni k nastavení jazyka, rozložení klávesnice a síťového nastavení (ponechte implicitní nastavení sítě pomocí DHCP). Následně proběhne vyhledání instalace Vaší Fedory na disku. Jestliže toto vyhledávání proběhne úspěšně, bude instalace připojena do adresáře /mnt/sysimage. Kontrolu nad systémem získáte pomocí

chroot /mnt/sysimage

Po provedení potřebných úprav můžete počítač restartovat pomocí kláves Ctrl + D. Nezapomeňte před restartem počítače vyjmout DVD z mechaniky.

Jestliže nemáte k dispozici standardní instalační DVD ale např. pouze Fedora Live CD, je nejjednošším řešením stažení obrazu záchranného CD ze serveru fedoraproject.org1). Vypalte příslušný soubor na CD popř. DVD jako ISO obraz 2). Dále nastavte BIOS Vaší základní desky tak, aby bootovala z mechaniky CD/DVD3). Do mechaniky vložte záchranné CD a restartujte počítač. Následující postup je totožný s případem, kdy jako záchranné CD používáte standardní instalační DVD.

 Záchranné CD

Po nabootování záchranného CD budete vyzváni k nastavení jazyka, rozložení klávesnice a síťového nastavení (ponechte implicitní nastavení sítě pomocí DHCP). Následně proběhne vyhledání instalace Vaší Fedory na disku. Jestliže toto vyhledávání proběhne úspěšně, bude instalace připojena do adresáře /mnt/sysimage. Kontrolu nad systémem získáte pomocí

chroot /mnt/sysimage

Po provedení potřebných úprav můžete počítač restartovat pomocí kláves Ctrl + D. Nezapomeňte před restartem počítače vyjmout CD z mechaniky.


1)
Jedná se o soubor F-7-i386-rescuecd.iso.
2)
V případě, že obraz F-7-i386-rescuecd.iso vypálíte jako standardní soubor, nebude Vám záchranné CD fungovat!
3)
Postup nastavení BIOSu by měl být součástí manuálu k Vaší základní desce.
  • Poslední úprava: 2022/11/14 12:25
  • autor: 127.0.0.1