navody:f22:odebrani

Hlavní stránka

Může se stát, že se z nějakého důvodu rozhodnete odinstalovat Fedoru. Než však začnete s odebráním systému Fedora z Vašeho počítače, ujistěte se, že jste zazálohovali všechna důležitá data!

Prvním krokem pro odstranění systému Linux z Vašeho počítače je odstranění zavaděče GRUB a jeho nahrazení zavaděčem NTLDR systému Windows XP. K tomuto účelu budete potřebovat instalační CD operačního systému Windows XP (viz kapitola Odstranění zavaděče GRUB, metoda odstranění zavaděče pomocí instalačního CD s Windows XP).

Po správném odstranění zavaděče GRUB bude možné počítač nastartovat do Windows XP bez pomoci zavaděče GRUB.

Druhým krokem je odstranění diskových oddílů, které používala Fedora, a jejich přeformátování tak, aby je mohl využívat jiný systém, např. Windows XP. Jedná se o diskové oddíly se systémem souborů ext3, odkládací oddíl nebo LVM svazky (více o diskových oddílech naleznete v kapitole Instalace systému). Vzhledem k tomu, že Windows XP nepodporuje linuxové souborové systémy, je třeba diskové oddíly naformátovat systémem souborů NTFS nebo FAT.

Nejjednodušším způsobem, jak odstranit oddíly po Linuxu a umožnit jejich používání ve Windows XP, je přímo ve Windows XP použít nástroj Správa počítače z menu:

Start → Ovládací panely → Nástroje pro správu → Správa počítače

V nástroji Správa počítače vyberte v levé části Úložiště → Správa disků a pak v pravé části v zobrazení disků a jejich oddílů klikněte pravým tlačítkem na bývalé oddíly s Linuxem (budou označeny jako Neznámé) a zvolte Odstranit. Po uvolnění všech oddílů, kde byl původně Linux, můžete kliknutím pravým tlačítkem do volného místa vytvořit nové oddíly, které poté opět pravým tlačítkem naformátujte podle svého uvážení na souborový systém FAT nebo NTFS.

Další možností, jak odstranit diskové oddíly používané Linuxem, je pomocí instalačního CD Windows XP nastartovat do záchranného režimu. V příkazovém řádku tohoto záchranného režimu lze nepotřebné diskové oddíly odstranit pomocí příkazu fdisk (nápovědu k tomuto příkazu získáte pomocí help fdisk). Pomocí stejného nástroje můžete vytvořit nové diskové oddíly a ty následně naformátovat systémem souborů NTFS.

Konverzi oddílů lze v prostředí Windows XP provést též pomocí komerčních aplikací, jako je Partition Magic.

Oddíly lze mazat a vytvářet též pomocí volně šiřitelné aplikace GParted, která je k dispozici ve formě Gparted Live CD1) i na Fedora Live CD (viz kapitola Fedora Live CD).

Oddíly lze upravovat též v prostředí záchranného režimu, který je k dispozici na instalačním CD Fedory. Postup naleznete v kapitole Záchranný režim Fedory. Při startu záchranného režimu je potřeba NEpřipojovat disky existující instalace, a pak programem fdisk (nápovědu získáte po spuštění příkazu fdisk stiskem klávesy m) odstranit oddíly typu ext3 případně LVM.


Hlavní stránka


  • Poslední úprava: 2022/11/14 12:26
  • autor: 127.0.0.1