navody:f10:odebrani

Hlavní stránka

Může se stát, že se z nějakého důvodu rozhodnete odinstalovat Fedoru. Než však začnete s odebráním systému Fedora z Vašeho počítače, ujistěte se, že jste zazálohovali všechna důležitá data!

Prvním krokem pro odstranění systému Linux z Vašeho počítače je odstranění zavaděče GRUB a jeho nahrazení zavaděčem NTLDR systému Windows XP. K tomuto účelu budete potřebovat instalační CD operačního systému Windows XP. Po tomto kroku byste měli být schopni nabootovat Windows XP bez pomoci zavaděče GRUB.

Druhým krokem je odstranění diskových oddílů, které používala Fedora, a jejich přeformátování tak, aby je mohl využívat jiný systém, např. Windows XP. Jedná se o diskové oddíly se systémem souborů ext3 a odkládací oddíl nebo LVM (více o těchto diskových oddílech naleznete v kapitole Instalace systému). Vzhledem k tomu, že Windows XP nepodporuje linuxové souborové systémy, je třeba diskové oddíly naformátovat systémem souborů NTFS.

Formátování lze provést z prostředí Windows XP např. pomocí komerční aplikace Partition Magic nebo pomocí svobodné aplikace GParted, která je k dispozici také ve formě Gparted Live CD1) a na Fedora Live CD (viz kapitola Fedora Live CD).

Další možností, jak odstranit diskové oddíly používané Linuxem, je pomocí instalačního CD Windows XPnastartovat do záchraného módu. Zde stávající diskové oddíly odstraňte pomocí příkazu fdisk2), vytvořte nové diskové oddíly a ty následně naformátujte systémem souborů NTFS.

Stejně tak je možné nastartovat do záchranného módu Fedory, kde NEnecháte detekovat existující instalaci a programem fdisk3) odstraníte oddíly typu ext3 případně LVM.


Hlavní stránka


2)
Nápovědu k tomuto příkazu získáte pomocí help fdisk.
3)
Nápovědu získáte po spuštění příkazu fdisk stiskem klávesy m
  • Poslední úprava: 2022/11/14 12:25
  • autor: 127.0.0.1