navody:fc5prirucka4

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:fc5prirucka4 [2006/09/02 12:29] mackynavody:fc5prirucka4 [2022/11/14 12:25] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 4: Řádek 4:
  
  
-Tato kapilola obsahuje návod, jak nainstalovat některé z aplikací, které by se Vám mohli při práci s Linuxem hodit. Jednotlivé aplikace jsou roztříděny do několika tématických skupin.+Tato kapilola obsahuje návod, jak nainstalovat některé z aplikací, které by se Vám mohli při práci s //Linux//em hodit. Jednotlivé aplikace jsou roztříděny do několika tématických skupin.
  
 ==== Internet ==== ==== Internet ====
Řádek 10: Řádek 10:
 === Instalace Javy s plug-in pro Mozilla Firefox === === Instalace Javy s plug-in pro Mozilla Firefox ===
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].
-  * Stáhněte samorozbalovací soubor pro Linux (jre-1_5_0_08-linux-i586.bin) z [[http://java.com/en/download/manual.jsp | domovských stránek aplikace Java]] a uložte jej do svého domovského adresáře. 
  
-Následujícími příkazy nainstalujete Java plug-in.+Stáhněte samorozbalovací soubor pro //Linux// (''jre-1_5_0_08-linux-i586.bin'') z [[http://java.com/en/download/manual.jsp | domovských stránek aplikace Java]] a uložte jej do svého domovského adresáře. 
 + 
 +Následujícími příkazy nainstalujete //Java// plug-in.
  
   mv jre-1_5_0_08-linux-i586.bin /opt   mv jre-1_5_0_08-linux-i586.bin /opt
Řádek 28: Řádek 29:
   gedit /etc/profile.d/java.sh   gedit /etc/profile.d/java.sh
  
-a přidejte následující řádky do nově vytvořeného souboru //java.sh//.+a přidejte následující řádky do nově vytvořeného souboru ''java.sh''.
  
   #!/bin/sh   #!/bin/sh
Řádek 38: Řádek 39:
   export JAVA_BIN CLASSPATH PATH   export JAVA_BIN CLASSPATH PATH
  
-Uložte soubor //java.sh//.+Uložte soubor ''java.sh''.
  
   source /etc/profile.d/java.sh   source /etc/profile.d/java.sh
Řádek 59: Řádek 60:
 Zadejte 2 a otestujte funkčnost [[http://www.java.com/en/download/help/testvm.xml | Javy]]. Zadejte 2 a otestujte funkčnost [[http://www.java.com/en/download/help/testvm.xml | Javy]].
  
-**Poznámka:** Jestliže výše uvedený postup nebude fungovat, je možné, že došlo k vydání novější verze //Javy//. V tomto případě je pak nutné nahradit //jre-1_5_0_08-linux-i586.bin// odpovídajícím jménem souboru.+**Poznámka:** Jestliže výše uvedený postup nebude fungovat, je možné, že došlo k vydání novější verze //Javy//. V tomto případě je pak nutné nahradit ''jre-1_5_0_08-linux-i586.bin'' odpovídajícím jménem souboru.
  
 === Instalace plug-in Flash Player (Macromedia Flash) pro Mozilla Firefox === === Instalace plug-in Flash Player (Macromedia Flash) pro Mozilla Firefox ===
Řádek 66: Řádek 67:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-  yum --enablerepo=flash install flash-plugin+  wget http://macromedia.mplug.org/macromedia-i386.repo 
 +  mv macromedia-i386.repo /etc/yum.repos.d/ 
 +  yum --enablerepo=macromedia install flash-plugin
  
-Restartujte Mozilla Firefox.+Restartujte //Mozilla Firefox//.
  
 === Instalace firewallu (Firestarter) === === Instalace firewallu (Firestarter) ===
Řádek 74: Řádek 77:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//Firestarter// je firewallem, který využívá systému Netfilter (iptables/ipchains) vestavěného do  Linuxového jádra. //Firestarter// tedy představuje grafické rozhraní pro konfiguraci firewallu.+//Firestarter// je firewallem, který využívá systému //Netfilter// (iptables/ipchains) vestavěného do  //Linux//ového jádra. //Firestarter// tedy představuje grafické rozhraní pro konfiguraci firewallu.
  
   yum -y install firestarter   yum -y install firestarter
Řádek 94: Řádek 97:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//Nessus// je aplikaci pro testování "zranitelnosti" systému. Tato aplikace skenuje otevřené porty v systému, které se snaží následně zneužít pro průnik. Kromě toho je //Nessus// provést ověření hesel pomocí slovníku či hrubé síly ((Testování hesel slovníkovým přístupem spočívá v tom, že na místo hesla jsou postupně dosazována slova z předem připravené databáze (povětšinou se jedná o slovník). V případě hrubé síly je heslo generována znak po znaku, dokud není uhodnuto popř. nejsou vyčerpány všechny kombinace.)).+//Nessus// je aplikaci pro testování "zranitelnosti" systému. Tato aplikace skenuje otevřené porty v systému, které se snaží následně zneužít pro průnik. Kromě toho je //Nessus// provést ověření hesel pomocí slovníku či hrubé síly ((Testování hesel slovníkovým přístupem spočívá v tom, že namísto hesla jsou postupně dosazována slova z předem připravené databáze (povětšinou se jedná o slovník). V případě hrubé síly je heslo generována znak po znaku, dokud není uhodnuto popř. nejsou vyčerpány všechny kombinace.)).
  
 Více o této aplikaci naleznete na stránkách [[http://www.nessus.org/]]. Více o této aplikaci naleznete na stránkách [[http://www.nessus.org/]].
Řádek 111: Řádek 114:
   /sbin/service NetworkManagerDispatcher start   /sbin/service NetworkManagerDispatcher start
  
-Klikněte na "Radar" nebo ikonu v systémové liště, vyberte "Nová bezdrátová síť" a zadejte Vaše údaje. +Klikněte na "Radar" nebo ikonu v systémové liště, vyberte "Nová bezdrátová síť" a zadejte Vaše údaje.\\ 
-\\ [[http://www.fedorajim.homelinux.com/samples/NetworkManagerConnected.png | Screeshot]]+Screenshot naleznete [[http://www.fedorajim.homelinux.com/samples/NetworkManagerConnected.png | zde]].
  
 === Instalace Download Managera (Downloader for X) === === Instalace Download Managera (Downloader for X) ===
Řádek 138: Řádek 141:
   gedit /usr/share/applications/dcpp.desktop   gedit /usr/share/applications/dcpp.desktop
  
-Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru //dcpp.desktop//.+Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru ''dcpp.desktop''.
  
   [Desktop Entry]    [Desktop Entry] 
Řádek 167: Řádek 170:
   gedit /usr/share/applications/azureus.desktop   gedit /usr/share/applications/azureus.desktop
  
-Přidejte následující řádky do nově vytvořeného souboru //azureus.desktop//.+Přidejte následující řádky do nově vytvořeného souboru ''azureus.desktop''.
  
   [Desktop Entry]    [Desktop Entry] 
Řádek 197: Řádek 200:
   gedit /usr/bin/runLime.sh   gedit /usr/bin/runLime.sh
  
-Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru //runLime.sh//.+Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru ''runLime.sh''.
  
   cd /opt/LimeWire/   cd /opt/LimeWire/
   ./runLime.sh   ./runLime.sh
  
-Uložte editovaný soubor //runLime.sh//.+Uložte editovaný soubor ''runLime.sh''.
  
   chmod +x /usr/bin/runLime.sh   chmod +x /usr/bin/runLime.sh
   gedit /usr/share/applications/LimeWire.desktop   gedit /usr/share/applications/LimeWire.desktop
  
-Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru //LimeWire.desktop//.+Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru ''LimeWire.desktop''.
  
   [Desktop Entry]   [Desktop Entry]
Řádek 219: Řádek 222:
  
  
-Uložte editovaný soubor //LimeWire.desktop//.+Uložte editovaný soubor ''LimeWire.desktop''.
  
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Internet -> LimeWire//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Internet -> LimeWire//.
Řádek 241: Řádek 244:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-Standardním e-mailovým klientem v Gnome je //Evolution//. Alternativou je pak //Thunderbird//, který je vyvýjen Mozilla Foundation ((Mozilla Foundation má na "svědomí" také populární webový prohlížeč Mozilla Firefox)).+Standardním e-mailovým klientem v //Gnome// je //Evolution//. Alternativou je pak //Thunderbird//, který je vyvíjen //Mozilla Foundation// ((//Mozilla Foundation// má na "svědomí" také populární webový prohlížeč //Mozilla Firefox//.)).
  
   yum -y install thunderbird   yum -y install thunderbird
Řádek 251: Řádek 254:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//Pan// je tzv. news klient pro Gnome. Slouží k off-line čtení příspěvků do diskusních fór. Nejvýznamnější fórum v českém jazyce je na stránkách [[http://www.abclinuxu.cz]]((Toto fórum se zabývá všemi Linuxovými distribuce (tj. není výhradně zaměřené na Fedora Core). )).+//Pan// je tzv. news klient pro //Gnome//. Slouží k off-line čtení příspěvků do diskusních fór. Nejvýznamnější fórum v českém jazyce je na stránkách [[http://www.abclinuxu.cz]]((Toto fórum se zabývá všemi linuxovými distribuce (tj. není výhradně zaměřené na //Fedora Core//). )).
  
   yum -y install pan   yum -y install pan
Řádek 269: Řádek 272:
   gedit /usr/bin/runRSSOwl.sh   gedit /usr/bin/runRSSOwl.sh
  
-Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru //runRSSOwl.sh//.+Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru ''runRSSOwl.sh''.
  
   export MOZILLA_FIVE_HOME=/usr/lib/mozilla-firefox   export MOZILLA_FIVE_HOME=/usr/lib/mozilla-firefox
Řádek 276: Řádek 279:
   ./run.sh   ./run.sh
  
-Uložte editovaný soubor //runRSSOwl.sh//.+Uložte editovaný soubor ''runRSSOwl.sh''.
  
   chmod +x /usr/bin/runRSSOwl.sh   chmod +x /usr/bin/runRSSOwl.sh
   gedit /usr/share/applications/RSSOwl.desktop   gedit /usr/share/applications/RSSOwl.desktop
  
-Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru //RSOOwl.desktop//.+Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru ''RSOOwl.desktop''.
  
   [Desktop Entry]   [Desktop Entry]
Řádek 292: Řádek 295:
   Categories=Application;Network;   Categories=Application;Network;
  
-Uložte editovaný soubor //RSOOwl.desktop//.+Uložte editovaný soubor ''RSOOwl.desktop''.
  
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Internet -> RSOOwl//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Internet -> RSOOwl//.
- 
- 
  
 ====Multimédia==== ====Multimédia====
Řádek 311: Řádek 312:
   gst-register-0.8   gst-register-0.8
  
-**Poznámka:** Pro instalaci aplikace //lame//, která slouží pro vytváření souborů ve formátu MP3, musíte mít nastaven repozitář //atrpms//Tento repozitář není součástí standardních repozitářů musí být nastaven zvlášť. Pro přidání tohoto repozitáře zadejte do příkazové řádky+**Poznámka:** Pro instalaci aplikace //lame// a //w32codec//, musíte mít nastaven repozitář //atrpms//Do příkazové řádky zadejte
  
   rpm --import http://ATrpms.net/RPM-GPG-KEY.atrpms   rpm --import http://ATrpms.net/RPM-GPG-KEY.atrpms
  
-Následně pomocí+pro import klíčů a následně pomocí
  
-  gedit /etc/yum.conf+  gedit /etc/yum.repos.d/atrpms.repo
  
-otevřete soubor //yum.conf// na jeho konec přidejte řádky+otevřete soubor ''atrpms.repo'' v textu 
  
   [atrpms]   [atrpms]
-  name=Fedora Core $releasever $basearch - ATrpms+  name=ATrpms Stable
   baseurl=http://dl.atrpms.net/fc$releasever-$basearch/atrpms/stable   baseurl=http://dl.atrpms.net/fc$releasever-$basearch/atrpms/stable
-  gpgkey=http://ATrpms.net/RPM-GPG-KEY.atrpms +  gpgcheck=0 
-  gpgcheck=1+  gpgkey=file:///etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY.atrpms 
 +  enabled=0 
 + 
 +nahraďte řádek ''gpgcheck=0'' řádkem ''gpgcheck=1''.
  
-Uložte soubor //yum.conf//.+Uložte soubor ''atrpms.repo''.
  
 === Přehrávání DVD === === Přehrávání DVD ===
Řádek 348: Řádek 352:
   yum -y install mplayerplug-in   yum -y install mplayerplug-in
  
-Restartujte aplikaci Mozilla Firefox.+Restartujte aplikaci //Mozilla Firefox//.\\ 
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Mplayer Media Player//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Mplayer Media Player//.
  
Řádek 356: Řádek 361:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka4#Instalace multimediálních kodeků]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka4#Instalace multimediálních kodeků]].
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka4#Přehrávání DVD]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka4#Přehrávání DVD]].
 +
 +//VLC// je velice schopný multimediální přehrávač a velká konkurence pro //MPlayer//. Jeho největší výhodou je možnost streamového vysílání do sítě.
  
   yum -y install videolan-client   yum -y install videolan-client
Řádek 379: Řádek 386:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka4#Instalace multimediálních kodeků]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka4#Instalace multimediálních kodeků]].
  
-//amaroK// je audio přehrávač pro grafické rozhraní KDE. V současné době se pravděpodobně jedná o nejpopulárnější aplikaci tohoto druhu pro KDE.+//amaroK// je audio přehrávač pro grafické rozhraní //KDE//. V současné době se pravděpodobně jedná o nejpopulárnější aplikaci tohoto druhu pro //KDE//.
  
   yum -y install amarok   yum -y install amarok
 +  yum -y install amarok-extras-nonfree.i386     
 +  yum -y install amarok-visualisation.i386
  
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> amaroK//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> amaroK//.
Řádek 391: Řádek 400:
   yum -y install compat-libstdc++-33   yum -y install compat-libstdc++-33
  
-Stáhněte si [[http://www.real.com | RealPlayer Gold]] ve formě rpm balíčku a proveďte jeho instalaci.+Stáhněte si [[http://www.real.com | RealPlayer Gold]] ve formě //rpm// balíčku a proveďte jeho instalaci.
  
   rpm -ivh Desktop/RealPlayer10GOLD.rpm   rpm -ivh Desktop/RealPlayer10GOLD.rpm
Řádek 450: Řádek 459:
   gedit /usr/share/applications/dvdrip.desktop   gedit /usr/share/applications/dvdrip.desktop
  
-Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru //dvdrip.desktop//.+Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru ''dvdrip.desktop''.
  
   [Desktop Entry]   [Desktop Entry]
Řádek 461: Řádek 470:
   Categories=Application;AudioVideo;   Categories=Application;AudioVideo;
  
-Uložte editovaný soubor //dvdrip.desktop//.+Uložte editovaný soubor ''dvdrip.desktop''.
  
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> dvd::rip//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> dvd::rip//.
Řádek 490: Řádek 499:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//Nvu// je WYSIWYG HTML editor, který byl vytvořen jako open source alternativa k aplikacím Microsoft FrontPage a MacroMedia Dreamweaver.+//Nvu// je //WYSIWYG// //HTML// editor, který byl vytvořen jako open source alternativa k aplikacím //Microsoft FrontPage// //MacroMedia Dreamweaver//.
  
   yum -y install xorg-x11-deprecated-libs   yum -y install xorg-x11-deprecated-libs
Řádek 503: Řádek 512:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//Bluefish// je editorem vhodným pro řadu programovacích a formátovacích jazyků, které jsou používány pro vývoj webových stránek. Kontrétně se jedná o XML, HTML, XHTML, CSS, PHP a Python.+//Bluefish// je editorem vhodným pro řadu programovacích a formátovacích jazyků, které jsou používány pro vývoj webových stránek. Kontrétně se jedná o //XML////HTML////XHTML////CSS////PHP// //Python//.
  
   yum -y install bluefish   yum -y install bluefish
Řádek 509: Řádek 518:
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Programování -> Bluefish//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Programování -> Bluefish//.
  
-=== Instalace prostředí pro vývoj webových stránek pod KDE (Quanta Plus) ===+=== Instalace prostředí pro vývoj webových stránek (Quanta Plus) ===
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//Quanta Plus// je webovým vývojovým prostředím pro KDE. Jedná se o "hybrida" mezi textovým (např. Bluefish) a WYSIWYG (např. Nvu) editorem. +//Quanta Plus// je webovým vývojovým prostředím pro //KDE//. Jedná se o "hybrida" mezi textovým (např. //Bluefish//) a //WYSIWYG// (např. //Nvu//) editorem. 
  
   yum -y install kdewebdev   yum -y install kdewebdev
Řádek 523: Řádek 532:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-Kompilátory slouží k překladu programovacích jazyků (v případě kompilátorů //gcc// se jedná o programovací jazyky rodiny C). Kompilátory budete potřebovat v případě, že se rozhodnote o kompilování programů přímo ze zdrojových kódů. +Kompilátory slouží k překladu programovacích jazyků (v případě kompilátorů //gcc// se jedná o programovací jazyky rodiny //C//). Kompilátory budete potřebovat v případě, že se rozhodnote o kompilování programů přímo ze zdrojových kódů. 
  
   yum -y install gcc   yum -y install gcc
Řádek 536: Řádek 545:
   gedit /etc/yum.repos.d/fedora-devel.repo   gedit /etc/yum.repos.d/fedora-devel.repo
  
-Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru //fedora-devel.repo//.+Vložte následující řádky do nově vytvořeného souboru ''fedora-devel.repo''.
  
   [development]   [development]
Řádek 545: Řádek 554:
   gpgcheck=0   gpgcheck=0
  
-Uložte editovaný soubor //fedora-devel.repo//.+Uložte editovaný soubor ''fedora-devel.repo''.
  
   yum groupinstall "Development Tools"   yum groupinstall "Development Tools"
Řádek 564: Řádek 573:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-Defaultní instalace sice obsahuje prohlížečPDF dokumentů, avšak budete-li trvat na aplikaci //Adobe Reader//, je nutná ruční instalace.+Defaultní instalace sice obsahuje prohlížeč //PDF// dokumentů //Evince//, avšak budete-li trvat na aplikaci //Adobe Reader//, je nutná ruční instalace.
  
   wget -c http://ardownload.adobe.com/pub/adobe/reader/unix/7x/7.0.5/enu/AdobeReader_enu-7.0.5-1.i386.rpm   wget -c http://ardownload.adobe.com/pub/adobe/reader/unix/7x/7.0.5/enu/AdobeReader_enu-7.0.5-1.i386.rpm
Řádek 576: Řádek 585:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].
  
-Přidání //Adobe Reader// mezi mozilla plug-ins umožní prohlížení PDF dokumentů přímo v okně prohlížeče.+Přidání //Adobe Reader// mezi //mozilla// plug-ins umožní prohlížení //PDF// dokumentů přímo v okně prohlížeče.
  
   cd /usr/lib/mozilla/plugins   cd /usr/lib/mozilla/plugins
Řádek 599: Řádek 608:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka15#Restartování Gnome bez restartu počítače]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka15#Restartování Gnome bez restartu počítače]].
  
-=== Hry, zábava ==== 
-=== Instalace hry Frozen-Bubble === 
-  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]]. 
-  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]]. 
- 
-  yum -y install frozen-bubble 
- 
-[[http://games.linux.sk/|Zde]] naleznete více informací o aplikaci Frozen-Bubble. 
- 
- 
-Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Hry -> Frozen-Bubble//. 
- 
-=== Instalace virtuálního planetária (Stellarium) === 
-  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]]. 
-  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]]. 
- 
-  yum -y install stellarium 
- 
- 
-Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Grafika -> Stellarium//. 
- 
-=== Instalace vzdělávácích aplikací pro KDE === 
-  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]]. 
-  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]]. 
- 
-  yum -y install kdeedu 
- 
-Jednotlivé aplikace lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Vzdělávání -> ...//. 
- 
-[[http://example.com|Externí odkaz]] 
  
 ==== Hry ==== ==== Hry ====
  
-Nejen prací je člověk živ a proto se následující kapitola bute zabývat několika hrami pro Linux. Více informacích o hrách určených pro platformu Linux získáte na adrese [[http://www.happypenguin.org]]. Dále na stránkách [[http://www.root.cz]] vychází každý pátek článek zabývající se hrami.+Nejen prací je člověk živa proto se následující kapitola bude zabývat několika hrami pro //Linux//. Více informacích o hrách určených pro platformu Linux získáte na stránkách [[http://www.happypenguin.org]]. Dále na stránkách [[http://www.root.cz]] vychází každý pátek článek zabývající se hrami.
  
 **Poznámka:** Pro spuštění některých z níže uvedených her bude zapotřebí nainstalovat 3D akceleraci pro Vaši grafickou kartu (blíže viz. sekce [[fc5prirucka8#Hardware]]). **Poznámka:** Pro spuštění některých z níže uvedených her bude zapotřebí nainstalovat 3D akceleraci pro Vaši grafickou kartu (blíže viz. sekce [[fc5prirucka8#Hardware]]).
Řádek 642: Řádek 621:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//FreeCiv// je klon legendární hry //Civilization II// od firmy Microprose. Záleží jen na Vás,   zda-li se vydáte cestou výbojů nebo vědy a jak se zapíšete do dějin.\\ +//FreeCiv// je klon legendární hry //Civilization II// od firmy //Microprose//. Záleží jen na Vás,   zda-li se vydáte cestou výbojů nebo vědy a jak se zapíšete do dějin. Tato hra je určena pro jednoho i více hráčů.
-Tato hra je určena pro jednoho i více hráčů.+
  
   yum -y install freeciv   yum -y install freeciv
Řádek 659: Řádek 637:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//Globulation// je //RTS// (Real Time Strategy), která se odehrává ve zvláštním barevném světě, kde žijí podivná stvoření - tzv. globové. Tito tvorové se pohybují systémem "ruce - nohy - ruce - ... - nohy - ruce" a život tak stráví v kotrmelcích. A protože globové dosáhli jistého stupně inteligence, začali mezi sebou válčit ((Zvířata přeci jenom nevedou organizované konflikty.)). A tímto se dostáváme k hlavní náplni hry. Cíl hry je stejně prostý jako u všech her typu //RTS// - vybudovat fungující hospodářství, které Vám umožní ovládnout celou mapu.\\+//Globulation// je //RTS// (Real Time Strategy), která se odehrává ve zvláštním barevném světě, kde žijí podivná stvoření - tzv. globové. Tito tvorové se pohybují systémem "ruce - nohy - ruce - ... - nohy - ruce" a život tak stráví v kotrmelcích. A protože globové dosáhli jistého stupně inteligence, začali mezi sebou válčit ((Zvířata přeci jenom nevedou organizované konflikty.)). Tímto se dostáváme k hlavní náplni hry. Cíl hry je stejně prostý jako u všech her typu //RTS// - vybudovat fungující hospodářství, které Vám umožní ovládnout celou mapu.\\
  
-Na stránkách [[http://www.nu6.org/_/pak/globulation2/0.8.19/|Globulation]] si stáhněte balíček //.rpm// do adresáře ///opt//. V době psaní tohoto článku byl nejaktuálnějsím balíčkem //globulation2-0.8.19-073.i686.rpm// (tento soubor je určen pro architekturu i686). Balíček nainstalujete pomocí+Na stránkách [[http://www.nu6.org/_/pak/globulation2/0.8.19/|Globulation]] si stáhněte balíček //.rpm// do adresáře ''/opt''. V době psaní tohoto článku byl nejaktuálnějsím balíčkem ''globulation2-0.8.19-073.i686.rpm'' (tento soubor je určen pro architekturu //i686//). Balíček nainstalujete pomocí
  
   cd /opt   cd /opt
Řádek 675: Řádek 653:
  
 Z oficiálních stránek projektu [[http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=102911&package_id=110363&release_id=423974|Sauerbraten]] Z oficiálních stránek projektu [[http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=102911&package_id=110363&release_id=423974|Sauerbraten]]
-stáhněte do svého domovského adresáře aktuální verzi pro OS Linux (v době psaní tohoto článku se jednalo o verzi //sauerbraten_2006_06_11//). Komprimovaný soubor //.gz// rozbalíte pomocí příkazu+stáhněte do svého domovského adresáře aktuální verzi pro //OS Linux// (v době psaní tohoto článku se jednalo o verzi //sauerbraten_2006_06_11//). Komprimovaný soubor //.gz// rozbalíte pomocí příkazu
  
   tar zxvf jmeno_stazeneho_souboru -C /opt/   tar zxvf jmeno_stazeneho_souboru -C /opt/
Řádek 716: Řádek 694:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//FreeDroid// je hrou typu //RPG//, jehož hlavním hrdinou je tučňák Tux. Úkolem  Tuxe je zahránit svět před odbojnými Roboti, kteří se vzbouřili po "Velkém útoku". Pouze několik málo robotů, které "pohání" alternativní OS, zachovali věrnost lidské rase.+//FreeDroid// je hrou typu //RPG//, jehož hlavním hrdinou je tučňák Tux. Úkolem  Tuxe je zahránit svět před odbojnými Roboti, kteří se vzbouřili po "Velkém útoku". Pouze několik málo robotů, které "pohání" alternativní //OS//, zachovali věrnost lidské rase.
  
   yum -y freedroidrpg   yum -y freedroidrpg
Řádek 740: Řádek 718:
  
   yum -y install neverball   yum -y install neverball
 +
 +== Frozen-Bubble ==
 +  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].
 +  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
 +
 +  yum -y install frozen-bubble
 +
 +[[http://games.linux.sk/|Zde]] naleznete více informací o aplikaci Frozen-Bubble.
 +
 +
 +Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Hry -> Frozen-Bubble//.
 +
 +== Virtuální planetárium Stellarium ==
 +  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].
 +  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
 +
 +  yum -y install stellarium
 +
 +
 +Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Grafika -> Stellarium//.
 +
 +=== Instalace vzdělávácích aplikací pro KDE ===
 +  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].
 +  * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
 +
 +  yum -y install kdeedu
 +
 +Jednotlivé aplikace lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Vzdělávání -> ...//.
 +
 +[[http://example.com|Externí odkaz]]
  
 ==== Matematika ==== ==== Matematika ====
Řádek 747: Řádek 755:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//GNU Octave// je ve své podstatě programovací jazyk, který umožňuje složité výpočty. Tento jazyk je velké části kompatibilní s aplikací //MATLAB//. Více informací je k dispozici na stránkách [[http://www.octave.org|Octave]].+//GNU Octave// je programovací jazyk, který umožňuje složité výpočty. Tento jazyk je velké části kompatibilní s aplikací //MATLAB//. Více informací je k dispozici na stránkách [[http://www.octave.org|Octave]].
  
   yum -y install octave   yum -y install octave
Řádek 773: Řádek 781:
  
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].
-  * Prvních pět příkazů je nutné spustit s oprávněním superuživatele. 
  
 ClipBoard je aplikace pro krátkodobé uložení dat např. při kopírování mezi dokumenty nebo aplikacemi. ClipBoard je aplikace pro krátkodobé uložení dat např. při kopírování mezi dokumenty nebo aplikacemi.
 +
 +**Poznámka:** Prvních pět příkazů je nutné spustit s oprávněním superuživatele.
  
   wget -c http://easylinux.info/uploads/gnome-clipboard-daemon-1.0.bin.tar.bz2   wget -c http://easylinux.info/uploads/gnome-clipboard-daemon-1.0.bin.tar.bz2
Řádek 787: Řádek 796:
  
 Následující řádek přidejte na konec souboru Následující řádek přidejte na konec souboru
 +
   @reboot gnome-clipboard-daemon   @reboot gnome-clipboard-daemon
  
Řádek 795: Řádek 805:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//gDesklets// je programem, který umožňuje používání apletů / widgetů na pracovní ploše Gnome. Klasickým příkladem apletů / widgetů jsou hodiny, kalendář, informace o počasí, vytížení systémových zdrojů apod. +//gDesklets// je programem, který umožňuje používání apletů / widgetů na pracovní ploše //Gnome//. Klasickým příkladem apletů / widgetů jsou hodiny, kalendář, informace o počasí, vytížení systémových zdrojů apod. 
  
   yum -y install gdesklets   yum -y install gdesklets
  
-[[http://gdesklets.gnomedesktop.org/|Zde]] naleznete více informací o aplikaci gDesklets.+[[http://www.gdesklets.org|Zde]] naleznete více informací o aplikaci //gDesklets//.
  
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Nástroje -> gDesklets//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Nástroje -> gDesklets//.
Řádek 807: Řádek 817:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//GParted// je aplikací Gnome pro vytváření, mazání, změnu velikosti, kontrolu a kopírování diskových oddílů. Jedná se o protějšek aplikace //Partition Magic// známou z OS typu Windows.+//GParted// je aplikací //Gnome// pro vytváření, mazání, změnu velikosti, kontrolu a kopírování diskových oddílů. Jedná se o protějšek aplikace //Partition Magic// známou z //OS// typu //Windows//.
  
   yum -y install gparted   yum -y install gparted
Řádek 825: Řádek 835:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-//GnoCHM// je prohlížeč souborů //.chm// pro Gnome. Soubory //.chm// jsou komprimované HTML soubory firmy Microsoft, které jsou používány pro on-line distribuci souborů s nápovědou.+//GnoCHM// je prohlížeč souborů //.chm// pro //Gnome//. Soubory //.chm// jsou komprimované //HTML// soubory firmy //Microsoft//, které jsou používány pro on-line distribuci souborů s nápovědou.
  
   yum -y --enablerepo=dries install gnochm   yum -y --enablerepo=dries install gnochm
Řádek 860: Řádek 870:
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka2#Přidání repozitáře]].
  
-Aplikace DTP (Desktop publishing) jsou aplikace, které umožňují vytváření publikací (časopisů, novin, brožur apod.). Nejznámější DTP aplikací z oblasti Linuxu je //Scribus//.+Aplikace //DTP// (Desktop publishing) jsou aplikace, které umožňují vytváření publikací (časopisů, novin, brožur apod.). Nejznámější //DTP// aplikací z oblasti //Linux//je //Scribus//.
  
   yum -y install scribus   yum -y install scribus
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:09
  • (upraveno mimo DokuWiki)