navody:f8uzivatele

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:f8uzivatele [2007/11/03 20:37]
macky
navody:f8uzivatele [2018/01/24 14:47] (aktuální)
Řádek 37: Řádek 37:
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f8obecne_poznamky#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f8obecne_poznamky#Obecné poznámky]].
  
-Jak již bylo zmíněno v předchozích kapitolách, některé úkony (např. instalaci novým aplikací, modifikaci skriptů) je třeba provádět s oprávněním tzv. superuživatele. Práva superuživatele jsou "nedělitelná" - to znamená, že osoba, která vládne heslem superuživatele, vládne celým systémem. Tento "bezpečnostní" problém se dá vyřešit pomocí příkazu ''sudo''.+Jak již bylo zmíněno v předchozích kapitolách, některé úkony (např. instalaci nových aplikací, modifikaci skriptů) je třeba provádět s oprávněním tzv. superuživatele. Práva superuživatele jsou "nedělitelná" - to znamená, že osoba, která vládne heslem superuživatele, vládne celým systémem. Tento "bezpečnostní" problém se dá vyřešit pomocí příkazu ''sudo''.
  
 ''sudo'' přijímá jako svůj argument příkaz, který se následně spustí s právy superuživatele. Před samotným vykonáním tohoto příkazu ''sudo'' kontroluje soubor ''/etc/sudousers''. Ten obsahuje seznam lidí, kteří mohou ''sudo'' používat, a seznam příkazů, které mohou tito lidé zadávat.  ''sudo'' přijímá jako svůj argument příkaz, který se následně spustí s právy superuživatele. Před samotným vykonáním tohoto příkazu ''sudo'' kontroluje soubor ''/etc/sudousers''. Ten obsahuje seznam lidí, kteří mohou ''sudo'' používat, a seznam příkazů, které mohou tito lidé zadávat. 
Řádek 51: Řádek 51:
 a za tyto řádky přidejte řádek s Vaším uživatelským jménem. a za tyto řádky přidejte řádek s Vaším uživatelským jménem.
  
-  your_user_name ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL+  vase_uzivatelske_jmeno ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL
  
 Tímto jste si nastavili práva superuživatele. Sekce ''NOPASSWD:'' je nepovinná. Jestliže však pracuje v prostředí, o kterém se domníváte, že s sebou může přinášet určitá bezpečnostní rizika, **neopoužívejte tuto volbu**. Jednoduše odstraňte tuto část z příslušné řádky. Jestliže tuto sekci nepoužijite,  budete v případě, že spustíte příkaz pomocí ''sudo'', dotázáni na Vaše heslo a nikoliv heslo superuživatele. Tímto jste si nastavili práva superuživatele. Sekce ''NOPASSWD:'' je nepovinná. Jestliže však pracuje v prostředí, o kterém se domníváte, že s sebou může přinášet určitá bezpečnostní rizika, **neopoužívejte tuto volbu**. Jednoduše odstraňte tuto část z příslušné řádky. Jestliže tuto sekci nepoužijite,  budete v případě, že spustíte příkaz pomocí ''sudo'', dotázáni na Vaše heslo a nikoliv heslo superuživatele.
  • navody/f8uzivatele.1194118675.txt.gz
  • Poslední úprava: 2018/01/24 15:04
  • (upraveno mimo DokuWiki)