navody:f8odebrani

Hlavní stránka

Může se stát, že se z nějakého důvodu rozhodnete odinstalovat Fedoru. Než však začnete s odebráním systému Fedora z Vašeho počítače, ujistěte se, že jste zazálohovali všechna důležitá data!

Prvním krokem pro odstranění systému Linux z Vašeho počítače je odstranění zavaděče GRUB a jeho nahrazení zavaděčem NTLDR systému Windows XP. K tomuto účelu budete potřebovat instalační CD operačního systému Windows XP. V tomto kroku byste měli být schopni nabootovat Windows XP bez pomoci zavaděče GRUB.

Druhým krokem je zformátování diskových oddílů, které používala Fedora. Jedná se o diskové oddíly se systémem souborů ext3 a odkládací oddíl (více o těchto diskových oddílech naleznete v kapitole Instalace systému). Vzhledem k tomu, že Windows XP defaultně nepodporuje ext3, je třeba diskové oddíly naformátovat systémem souborů NTFS. Formátování lze provést z prostředí Windows XP např. pomocí komerční aplikace Partition Magic nebo pomocí svobodné aplikace GParted, která je k dispozici také ve formě Live CD. Další možností, jak odstranit diskové oddíly používané Linuxem, je pomocí instalačního CD s Windows XP nabootovat do záchraného módu, tyto diskové oddíly pomocí příkazu fdisk1) odstranit, vytvořit nové diskové oddíly a ty následně naformátovat systémem souborů NTFS.


1)
Nápovědu k tomuto příkazu získáte pomocí help fdisk.
  • navody/f8odebrani.txt
  • Poslední úprava: 2018/01/24 14:47
  • (upraveno mimo DokuWiki)