navody:prirucka:vzdalena_plocha

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:vzdalena_plocha [2015/03/23 00:22] – [Připojení ke vzdálené obrazovce] sesivanynavody:prirucka:vzdalena_plocha [2023/05/22 10:49] (aktuální) – aktualizace odkazů mstanke
Řádek 1: Řádek 1:
 [[obsah|Hlavní stránka]] [[obsah|Hlavní stránka]]
  
-===== Vzdálená plocha =====+===== Vzdálená obrazovka =====
 {{:navody:48x48:devices:remote-desktop.png?48 }} {{:navody:48x48:devices:remote-desktop.png?48 }}
 Vzdálená plocha Vám umožní přihlásit se ke vzdálenému počítači a pracovat s jeho aplikacemi, daty na něm uloženými, provádět nastavení systému apod. Vzdálená plocha Vám umožní přihlásit se ke vzdálenému počítači a pracovat s jeho aplikacemi, daty na něm uloženými, provádět nastavení systému apod.
  
-==== Povolení vzdálené plochy ====+==== Povolení sdílení obrazovky ====
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
-  * Přečtěte si kapitolu [[vzdalena_plocha#Připojení pomocí VNC]]+  * Přečtěte si kapitolu [[vzdalena_plocha#Připojení ke vzdálené obrazovce]]
  
-Fedora Workstation má již předinstalovanou podporu jak pro přístup, tak pro sdílení vzdálené plochy. Na počítači, ke kterému se budete chtít vzdáleně připojit, běžte do //Nastavení->Systém->Sdílení//. V pravo nahoře povolte obecné sdílení a potom klikněte na //Sdílení obrazovky//. Zobrazí se vám okno jako na obrázku níže. V něm si můžete vybrat, jestli chcete, aby bylo možné obrazovku jen vidět nebo ji i ovládat. Autentizaci lze nastavit dvěma způsoby: buď potvrdíte požadavek, až se vzdálený počítač bude chtít k obrazovce připojit, nebo nastavíte heslo. Jste-li připojení do více sítí, můžete si vybrat, v které budete obrazovku sdílet. Nahoře pak máte napsanou adresu kterou musíte zadat do klienta, který se bude k obrazovce připojovat.+Fedora Workstation má již předinstalovanou podporu jak pro přístup, tak pro sdílení vzdálené obrazovky. Na počítači, ke kterému se budete chtít vzdáleně připojit, běžte do //Nastavení->Systém->Sdílení//. V pravo nahoře povolte obecné sdílení a potom klikněte na //Sdílení obrazovky//. Zobrazí se vám okno jako na obrázku níže. V něm si můžete vybrat, jestli chcete, aby bylo možné obrazovku jen vidět nebo ji i ovládat. Autentizaci lze nastavit dvěma způsoby: buď potvrdíte požadavek, až se vzdálený počítač bude chtít k obrazovce připojit, nebo nastavíte heslo. Jste-li připojení do více sítí, můžete si vybrat, v které budete obrazovku sdílet. Nahoře pak máte napsanou adresu kterou musíte zadat do klienta, který se bude k obrazovce připojovat.
  
 {{ :navody:f22_screen_sharing.png?500 |}} {{ :navody:f22_screen_sharing.png?500 |}}
  
-Ke vzdálené ploše je následně možné se připojit pomocí programu [[vzdalena_plocha#Připojení pomocí VNC|VNC]] zadáním+Alternativně můžete obrazovku sdílet přes protokol //RDP//, což se hodí v ípadě, že se k ní chcete připojovat z Windows, protože tento protokol je jim vlastní a není potřeba doinstalovávat žádný další software. //RDP// protokol zprovozníte následujícími příkazy:
  
-  vncviewer -fullscreen ip_adresa_vzdaleneho_pocitace:0+  dnf -y install xrdp 
 +  systemctl start xrdp.service 
 +  systemctl enable xrdp.service
  
-Pro pohodlnější připojení ke vzdálené ploše je možné použít aplikaci //Vinagre//+:!: Ve Fedoře 21 má xrdp problém nastartovat, pokud je zapnutý SELinux. Chyba je [[https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1177202|nahlášena]] a v českém fóru naleznete [[http://forum.fedora.cz/read.php?5,26935,26974#msg-26974|řešení]].
  
-  yum install vinagre 
  
-kterou následně naleznete v //Aplikace -> Internet -> Prohlížeč vzdálené plochy //.+==== Připojení ke vzdálené obrazovce ====
  
-**Poznámka:** Vzdálená plocha bude funkční pouze v ípaděže používáte grafické prostředí //Gnome//. Jestliže se vzdálíte od počítače, vždy uzamykejte Vaši session přes nabídku //Systém -> Zamknout obrazovku// a vypněte monitor. +Chcete-li se ipojit ke vzdálené obrazovcepotřebujete typicky: 
- +  * znát IP adresu vzdáleného počítače, 
-=== Bezpečné používání vzdálené plochy === +  * mít otevřený port 5900 pro //VNC// a 3389 pro //RDP// (ve Fedora Workstation by nemělo být nutné je otevíratpokud máte výchozí nastavení firewallu)
- +  * povolit sdílení obrazovky na vzdáleném počítači.
-Protože přenášená data při používání vzdálené plochy nejsou nijak zabezpečenanení možné se ve výchozí konfiguraci připojit na vzdálenou plochu skrz veřejnou síť. Pokud se chcete bezpečně připojovat ke své vzdálené ploše můžete k tomu využít [[ssh#fedora|služby bezpečného vzdáleného připojení]] a to takže nejdříve vytvoříte smyčku bezpečné spojení prostřednictvím  +
- +
-  ssh -L 5905:localhost:5900 <ip adresa vzdálené plochy> +
- +
-a poté spustíte prohlížeč vzdálené plochy s adresou do lokální smyčky +
- +
-  vncviewer localhost:5905 +
- +
- +
-==== Připojení ke vzdálené obrazovce ====+
  
 === Na počítači s Fedorou === === Na počítači s Fedorou ===
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
-  * Přečtěte si kapitolu [[vzdalena_plocha#Nastavení vzdálené plochy]]. +  * Přečtěte si kapitolu [[vzdalena_plocha#Povolení sdílení obrazovky]].
-  * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].+
  
 Připojení ke vzdálené obrazovce lze realizovat přes několik protokolů. Nejrozšířenějším a multiplatformním je VNC, které se používá také pro sdílení obrazovky ve Fedoře, které jsme si popsali v kapitole výše. Druhým rozšířeným je RDP, který se používá převážně ve Windows, ale podporují ho i nástroje v Linuxu. Třetím je SPICE, který slouží k připojování k obrazovkám virtuálních strojů. Připojení ke vzdálené obrazovce lze realizovat přes několik protokolů. Nejrozšířenějším a multiplatformním je VNC, které se používá také pro sdílení obrazovky ve Fedoře, které jsme si popsali v kapitole výše. Druhým rozšířeným je RDP, který se používá převážně ve Windows, ale podporují ho i nástroje v Linuxu. Třetím je SPICE, který slouží k připojování k obrazovkám virtuálních strojů.
- 
-Chcete-li se připojit ke vzdálené obrazovce, potřebujete typicky: 
-  * znát IP adresu vzdáleného počítače, 
-  * mít otevřený port 5900 pro //VNC// a 3389 pro //RDP// (ve Fedora Workstation by nemělo být nutné je otevírat, pokud máte výchozí nastavení firewallu), 
-  * povolit sdílení obrazovky na vzdáleném počítači. 
  
 == Pomocí VNC ==  == Pomocí VNC == 
Řádek 57: Řádek 42:
  
 Druhým jsou //Boxy//, kde vlevo nahoře kliknete na tlačítko //Nový// a z nabídky vyberete //Zadejte URL adresu//. Poté zadáte adresu a vpravo nahoře kliknete na //Pokračovat//. Tím se vytvoří nový box, který bude sloužit pro připojení k obrazovce vzdáleného počítače. Výhodou //Boxů// oproti //Prohlížeči vzdálené obrazovky// je to, že velikost obrazovky se přizpůsobí velikosti okna a nemusíte tak posouvat. Druhým jsou //Boxy//, kde vlevo nahoře kliknete na tlačítko //Nový// a z nabídky vyberete //Zadejte URL adresu//. Poté zadáte adresu a vpravo nahoře kliknete na //Pokračovat//. Tím se vytvoří nový box, který bude sloužit pro připojení k obrazovce vzdáleného počítače. Výhodou //Boxů// oproti //Prohlížeči vzdálené obrazovky// je to, že velikost obrazovky se přizpůsobí velikosti okna a nemusíte tak posouvat.
 +
 +{{ :navody:f22_boxy.png?400 |}}
  
 == Pomocí RDP == == Pomocí RDP ==
Řádek 62: Řádek 49:
 Chcete-li se připojit přes RDP, tedy typicky na počítač s Windows, můžete taktéž použít výše zmíněný //Prohlížeč vzdálené plochy//. Nicméně tento nástroj může mít v určitých případech s RDP problémy. V takovém případu doporučujeme jednoho ze speciálních klientů na RDP, třeba aplikaci //Remmina//, kterou doinstalujete příkazem: Chcete-li se připojit přes RDP, tedy typicky na počítač s Windows, můžete taktéž použít výše zmíněný //Prohlížeč vzdálené plochy//. Nicméně tento nástroj může mít v určitých případech s RDP problémy. V takovém případu doporučujeme jednoho ze speciálních klientů na RDP, třeba aplikaci //Remmina//, kterou doinstalujete příkazem:
  
-  yum -y install remmina remmina-plugins-rdp+  dnf -y install remmina remmina-plugins-rdp
  
 === Na počítači s OS Windows === === Na počítači s OS Windows ===
-Ze stránek [[http://tigervnc.org/|www.tigervnc.org]] si stáhněte TigerVNC pro //OS Windows//. +Ze stránek https://tigervnc.org/ si stáhněte TigerVNC pro //OS Windows//.
- +
-=== Připojení se ke vzdálené ploše počítače === +
-K připojení se ke vzdálenému počítači je zapotřebí: +
-  - znát jeho //IP// adresu((//IP// adresu počítače s //Fedorou// zjistíte podle návodu uveřejněného v kapitole [[sit#Zjistění IP adresy počítače s Fedorou]]. //IP// adresu počítače s //OS Windows// lze zjistit např. pomocí příkazu ''ipconfig''.)) +
-  - mít otevřený port 5900((O otevření portů ve //Fedoře// více viz. kapitola [[sit#Otevření/uzavření portů]]; z nabízených protokolů zvolte //tcp//. V případě //OS Windows// záleží postup na konkrétním firewallu, který používáte.))  +
-  - povolit na vzdáleném počítači s Fedoru //Vzdálenou pracovní plochu// +
- +
-== Připojení se na počítači s Fedorou == +
-Předpokládejme, že //IP// adresa počítače, na kterém byla nastavena vzdálená plocha, je 192.168.0.1. Plochu tohoto stroje zobrazíte pomocí +
- +
-  vncviewer -fullscreen 192.168.0.1:+
- +
-V případě, že chcete opustit aplikaci //vncviewer//, stiskněte klávesu //F8// a potvrďte volbu //Opustit prohlížeč//+
- +
-== Připojení se na počítači s OS Windows ==+
  
 Aplikaci //vncviewer// spustíte přes nabídku //Start -> Všechny programy -> TigerVNC -> VNC Viewer 4 -> Run VNC Viewer//. Aplikaci //vncviewer// spustíte přes nabídku //Start -> Všechny programy -> TigerVNC -> VNC Viewer 4 -> Run VNC Viewer//.
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:11
  • (upraveno mimo DokuWiki)