Hlavní stránka

V této kapitole si popíšeme, jaké jsou možnosti vzdáleného přístupu a administrace Fedory. Připojení ke vzdálené obrazovce se věnuje kapitola Vzdálená obrazovka.

SSH

SSH (Secure Shell) představuje standardy a související síťové protokoly pro navázání bezpečného spojení mezi lokálním a vzdáleným počítačem. SSH využívá asymentrického šifrování a umožňuje autentifikaci uživatelů i kontrolu integrity předávaných dat.

Předpokládejme, že vzdálený stroj s Fedorou má nainstalovaný SSH server a firewall nastavený tak, že je možné se k němu připojit přes IP adresu 192.168.0.1.

Poznámka: Pro zjištění IP adresy počítače s Fedorou si přečtěte v kapitole Síť podkapitolu Zjistění IP adresy počítače s Fedorou.
IP počítače s OS Windows XP zjistíte pomocí nabídku Start → Ovládací panely → Síťová připojení - klikněte na ikonu Vašeho připojení do sítě a přejděte na záložku Podpora. IP adresu lze zjistit také pomocí příkazu ipconfig.

Poznámka: SSH server standardně „naslouchá“ na portu 22. Pro návod na otevření portu si přečtěte kapitolu Otevření / uzavření portů.

Fedora

Instalace a spuštění služby bezpečného vzdáleného příhlášení

Pro bezpečné vzdálené přihlášení se používá OpenSSH. Ten by měl být ve výchozí instalaci již nainstalován, nicméně můžete jej přidat příkazem

dnf -y install openssh-\*

službu spustíte příkazem

systemctl start sshd.service

a natrvalo zařadíte mezi spouštěné služby příkazem

systemctl enable sshd.service

Pokud používáte firewall, může být zapotřebí povolit službu ješte v nastavení firewallu.

Bezpečné přihlášení k vzdálenému stroji s Fedorou

K vzdálenému stroji s Fedorou se připojíte pomocí příkazu

ssh [email protected]
Kopírování souborů / adresářů pomocí příkazové řádky

scp

Následujícím příkazem překopírujete soubor remotefile.txt z adresáře /home/uzivatel/remotefile.txt do aktuálního adresáře.

scp -r [email protected]:/home/uzivatel/remotefile.txt .

rsync

Následujícím příkazem překopírujete soubor remotefile.txt z adresáře /home/uzivatel/remotefile.txt do pracovního adresáře.

rsync -v -u -a --delete --rsh=ssh --stats [email protected]:/home/uzivatel/remotefile.txt .

Pomocí příkazu

 rsync -v -u -a --delete --rsh=ssh --stats localfile.txt [email protected]:/home/username/

překopírujete soubor localfile.txt do adresáře /home/uzivatel.

OS Windows

Bezpečné přihlášení k vzdálenému stroji s Fedorou prostřednictvím počítače s Windows OS

Pro přihlášení ke vzdálenému stroji prostřednictvím počítače s Windows OS je zapotřebí nainstalovat PuTTY. Pomocí aplikace PuTTy získáte přístup k zabezpečenému příkazovému řádku.

Kopírování souborů/adresářů z/na vzdálený stroj s Fedorou prostřednictvím počítače s Windows OS

Pro kopírování souborů/adresářů z/na vzdálený stroj prostřednictvím počítače s OS Windows je zapotřebí nainstalovat WinSCP. WinSCP je intuitivní aplikace s podobným uspořádáním jako je např. Total Commander.

Cockpit

Cockpit je nástroj, který poskytuje webové administrační rozhraní pro vzdálenou správu jednoho nebo více systémů. Umožňuje monitorovat systém, prohlížet logy, spravovat služby, sítě a kontejnery, pracovat s disky a oddíly. Poskytuje také terminál, takže dokáže plnohodnotně nahradit připojení přes SSH a nevyžaduje na Windows dodatečný software. Cockpit je předinstalovaný na Fedora Server. Na ostatních variantách Fedory včetně Fedora Workstation si ho ale můžete doinstalovat:

dnf -y install cockpit

Službu spustíte příkazem

systemctl start cockpit.service

A natrvalo ji zařadíte mezi spuštěné služby příkazem

systemctl enable cockpit.service

Poté stačí na vzdáleném počítači zadat do prohlížeče adresu https://ip-adresa:9090 (ujistěte se, že nemáte firewallem zablokovaný port 9090). Po přihlášení do účtu se vám zobrazí administrační rozhraní jako na obrázku níže.


Hlavní stránka

  • navody/prirucka/ssh.txt
  • Poslední úprava: 2018/01/24 15:07
  • (upraveno mimo DokuWiki)