navody:prirucka:sitapp

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:sitapp [2015/03/05 23:21] – [Síťové programy] sesivanynavody:prirucka:sitapp [2022/11/14 12:26] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 2: Řádek 2:
  
 ===== Komunikační programy ===== ===== Komunikační programy =====
-{{:navody:48x48:places:gtk-network.png }} Následující kapitola se zabývá zprovozněním některých základních aplikací pro komunikaci na Internetu a v síti obecně. Nastavení počítačové sítě najdete v kapitole [[sit|Fedora v počítačové síti]]. Této problematiky se také dotýkají kapitoly //Nekomerční aplikace// (konkrétně podkapitola [[navody:f8nekomercni_aplikace_internet|Internet]]) a [[navody:f8sdileni_adresaru#Sdílení adresářů pomocí serveru Samba]].+{{:navody:48x48:categories:chat.png }} Následující kapitola se zabývá zprovozněním některých základních aplikací pro komunikaci na Internetu a v síti obecně. Nastavení počítačové sítě najdete v kapitole [[sit|Fedora v počítačové síti]]. Této problematiky se také dotýkají kapitoly //Nekomerční aplikace// (konkrétně podkapitola [[navody:f8nekomercni_aplikace_internet|Internet]]) a [[navody:f8sdileni_adresaru#Sdílení adresářů pomocí serveru Samba]].
  
 ==== Empathy ==== ==== Empathy ====
-Výchozím komunikátorem ve //Fedora Workstation// je //Empathy//. Je založeno na komunikačním frameworku //telepathy// a díky tomuto frameworku je integrováno přímo do pracovního prostředí. Pokud s kým chatujetenemusíte chodit přímo do aplikaceale můžete s kontakty chatovat ze spodního panelu, případně odpovídat přímo v upozorněních.+{{:navody:48x48:apps:empathy.png?48 }}Výchozím komunikátorem ve //Fedora Workstation// je //Empathy//. Je založeno na komunikačním frameworku //telepathy//. Do prostředí je integrováno tak, že když vám kdo napíšeobjeví se upozorněnív kterém můžete rovnou napsat a poslat odpověď.
  
-{{ :navody:prirucka:f21_empathy-integration.png?500 |Integrace Empathy do prostředí}} +//Empathy// podporuje prakticky všechny populární sítě: Jabber, Google Talk, ICQ, IRC,... Je také integrované s //Účty on-line//, takže pokud se v nich připojíte třeba ke Googlu nebo Facebooku a povolíte u nich diskuzi, jejich sítě budou v //Empathy// již nastavené. V opačném případě budete při prvním spuštění vyzváni, abyste se k účtu jedné nebo více sítí přihlásili. //Empathy// umožňuje, abyste byli přihlášení k prakticky neomezenému počtu sítí a dokonce k několika účtům jedné sítě zároveň.
- +
-//Empathy// podporuje prakticky všechny populární sítě: Jabber, Google Talk, Facebook Chat, ICQ, IRC,... Je také integrované s //Účty on-line//, takže pokud se v nich připojíte třeba ke Googlu nebo Facebooku a povolíte u nich diskuzi, jejich sítě budou v //Empathy// již nastavené. V opačném případě budete při prvním spuštění vyzváni, abyste se k účtu jedné nebo více sítí přihlásili. //Empathy// umožňuje, abyste byli přihlášení k prakticky neomezenému počtu sítí a dokonce k několika účtům jedné sítě zároveň.+
  
 Jak můžete vidět na obrázku níže, rozhraní //Empathy// má dvě okna. Jedno obsahuje seznam kontaktů a pole pro zadání stavu a druhé otevřené chaty. Pokud se chcete dostat do nastavení nebo přidat další účet, běžte do nabídky aplikace, která se nachází na horním panelu hned vedle tlačítka //Činnosti//. Jak můžete vidět na obrázku níže, rozhraní //Empathy// má dvě okna. Jedno obsahuje seznam kontaktů a pole pro zadání stavu a druhé otevřené chaty. Pokud se chcete dostat do nastavení nebo přidat další účet, běžte do nabídky aplikace, která se nachází na horním panelu hned vedle tlačítka //Činnosti//.
Řádek 27: Řádek 25:
 //Pidgin// naleznete v repozitářích pod stejnojmenným balíčkem. V případě, že nemáte tuto aplikaci nainstalovanou, lze ji doinstalovat buď v aplikaci //Software// nebo pomocí příkazu: //Pidgin// naleznete v repozitářích pod stejnojmenným balíčkem. V případě, že nemáte tuto aplikaci nainstalovanou, lze ji doinstalovat buď v aplikaci //Software// nebo pomocí příkazu:
  
-    yum -y install pidgin+    dnf -y install pidgin
  
 === Jabber === === Jabber ===
Řádek 48: Řádek 46:
 ==== Polari ==== ==== Polari ====
  
-//Polari// je klientem pro IRC, což je ve světě open source stále velmi populárním nástrojem pro komunikaci. Je také vedle emailu hlavním způsobem komunikace ve Fedora Projectu. //Polari// je dobře integrováno do prostředí GNOME. Pokud si nastavíte nějaké účty IRC v //Účtech on-line// nebo je máte nastavené v //Empathy//, budete je mít automaticky nastavené i v //Polari//. Pokud s někým vedete soukromý rozhovor, můžete ho vést přímo ze spodního panelu stejně jako v případě //Empathy//.+{{:navody:48x48:apps:polari.png?48 }}//Polari// je klientem pro IRC, což je ve světě open source stále velmi populárním nástrojem pro komunikaci. Je také vedle emailu hlavním způsobem komunikace ve Fedora Projectu. //Polari// je dobře integrováno do prostředí GNOME. Pokud si nastavíte nějaké účty IRC v //Účtech on-line// nebo je máte nastavené v //Empathy//, budete je mít automaticky nastavené i v //Polari//. Pokud s někým vedete soukromý rozhovor, můžete ho vést přímo ze spodního panelu stejně jako v případě //Empathy//.
  
 Pokud nemáte //Polari// nainstalované, naleznete ho v //Software//, nebo ho můžete nainstalovat příkazem Pokud nemáte //Polari// nainstalované, naleznete ho v //Software//, nebo ho můžete nainstalovat příkazem
  
-    yum -y install polari+    dnf -y install polari
 {{ :navody:prirucka:f21_polari.png?500 | Polari}} {{ :navody:prirucka:f21_polari.png?500 | Polari}}
  
 ==== Evolution ==== ==== Evolution ====
 +{{:navody:48x48:apps:evolution.png?48 }}
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitářů]].   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitářů]].
Řádek 63: Řádek 62:
 Výchozím poštovním klientem ve Fedoře je //Evolution//. Nejedná se pouze o poštovního klienta, ale o PIM, který dokáže spravovat také kalendář, kontakty, poznámky a úkoly. Je dobře integrovaný do desktopového prostředí GNOME. Kontakty v něm uložené jsou dostupné i v dalších aplikací jako //Kontakty//, kalendář se zobrazuje pod časem a datem v horním panelu. Je také integrovaný s //Účty on-line//, takže pokud se přihlásíte k e-mailovému účtu tam, budete ho mít automaticky nastavený v //Evolutionu//. Podporuje všechny populární protokoly pro vzdálenou poštu, kontakty a kalendář. Dokáže pracovat také jako klient pro //Exchange//. Jestliže //Evolution// není nainstalovaný, lze ho doinstalovat v aplikaci //Software// nebo pomocí příkazu Výchozím poštovním klientem ve Fedoře je //Evolution//. Nejedná se pouze o poštovního klienta, ale o PIM, který dokáže spravovat také kalendář, kontakty, poznámky a úkoly. Je dobře integrovaný do desktopového prostředí GNOME. Kontakty v něm uložené jsou dostupné i v dalších aplikací jako //Kontakty//, kalendář se zobrazuje pod časem a datem v horním panelu. Je také integrovaný s //Účty on-line//, takže pokud se přihlásíte k e-mailovému účtu tam, budete ho mít automaticky nastavený v //Evolutionu//. Podporuje všechny populární protokoly pro vzdálenou poštu, kontakty a kalendář. Dokáže pracovat také jako klient pro //Exchange//. Jestliže //Evolution// není nainstalovaný, lze ho doinstalovat v aplikaci //Software// nebo pomocí příkazu
  
-  yum -y install evolution+  dnf -y install evolution
  
 Pro přidání existujícího účtu vyberte v okně aplikace nabídku //Upravit -> Nastavení//. V okně //Nastavení Evolution// klikněte na ikonu //Účty e-mailu//. Nový účet přidáte pomocí tlačítka //+Přidat//.\\ Pro přidání existujícího účtu vyberte v okně aplikace nabídku //Upravit -> Nastavení//. V okně //Nastavení Evolution// klikněte na ikonu //Účty e-mailu//. Nový účet přidáte pomocí tlačítka //+Přidat//.\\
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:11
  • (upraveno mimo DokuWiki)