navody:prirucka:sdileni_adresaru

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:sdileni_adresaru [2015/03/06 00:22] – [Sdílení adresářů pomocí serveru Samba] sesivanynavody:prirucka:sdileni_adresaru [2022/11/14 12:26] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 [[obsah|Hlavní stránka]] [[obsah|Hlavní stránka]]
  
-===== Sdílení adresářů pomocí serveru Samba ===== +===== Sdílení souborů a adresářů ===== 
-{{:navody:48x48:places:gnome-fs-smb.png?48 }} //OS// typu //Windows// používají protokol //Microsoft SMB// (**S**erver **M**essage **B**lock) známý také pod jménem //CIFS// (**C**ommon **I**nternet **F**ile **S**ystem). Tento protokol umožňuje sdílení souborů, adresářů, tiskáren apod. +{{:navody:48x48:places:gnome-fs-smb.png?48 }} Sdílení souborů a adresářů je ve //Fedoře// možné různými způsoby. V této kapitole je popsané sdílení souborů přes //WebDAV//, který je rozšířením protokolu //HTTP//. Hodí se pro jednoduché sdílení mezi linuxovými počítači. Chcete-li pokročilejší sdílení adresářů, které je nativně podporováno i ve //Windows//, zvolte //Sambu//, která je popsána podrobně dále v kapitole.  
 + 
 +==== Sdílení souborů pomocí protokolu WebDAV ==== 
 +Nejjednodušším způsobem, jak sdílet soubory s ostatními počítači, je protokol WebDAV. Je totiž podporovaný již ve výchozí instalaci. Nastavení, jak ho můžete vidět na obrázku níže, naleznete v //Nastavení->Sdílení->Sdílení osobních souborů//. Tam můžete jedním kliknutím aktivovat pro danou síť sdílení složky //Veřejné//, která se nachází ve vašem domovském adresáři. Přístup můžete také chránit heslem. Dejte si také pozor na to, že sdílení nebude pro vzdálený počítač dostupné, dokud bude složka //Veřejné// prázdná. 
 + 
 +{{ :navody:f22_sdileni_souboru.png?400 | Nastavení sdílení souborů}} 
 + 
 +Ke sdílené složce se můžete jednoduše připojit z jiného počítače třeba pomocí //Nautilu//. Buď přes //Procházet síť//, kde by se mělo sdílení automaticky objevit, nebo přes //Připojit k serveru//, kde musíte zadat adresu sdílení, kterou máte uvedenou v nastavení. 
 + 
 +==== Sdílení adresářů pomocí serveru Samba ==== 
 +//OS// typu //Windows// používají protokol //Microsoft SMB// (**S**erver **M**essage **B**lock) známý také pod jménem //CIFS// (**C**ommon **I**nternet **F**ile **S**ystem). Tento protokol umožňuje sdílení souborů, adresářů, tiskáren apod. 
  
 //Linux// tento protokol implementuje ve formě balíku //Samba//. //Linux// tento protokol implementuje ve formě balíku //Samba//.
 //Samba// je vydána pod //GNU General Public// licencí. Systém umožňuje integraci //OS// typu //Windows// do linuxových sítí. Na straně //Windows// přitom není zapotřebí instalovat žádný speciální software. //Samba// je vydána pod //GNU General Public// licencí. Systém umožňuje integraci //OS// typu //Windows// do linuxových sítí. Na straně //Windows// přitom není zapotřebí instalovat žádný speciální software.
  
-**Poznámka:** Problematikou sdílení souborů a adresářů mezi počítači s operačním systémem //Fedora// se zabývá kapitola [[sit#Přípojování sdílených adresářů]]. Velice podrobnou knihu o //Sambě// v anglickém jazyce naleznete na [[http://eee.uwaterloo.ca/UsingSamba/index.html]].+**Poznámka:** Problematikou sdílení souborů a adresářů mezi počítači s operačním systémem //Fedora// se zabývá kapitola [[sit#Přípojování sdílených adresářů]]. Velice podrobnou knihu o //Sambě// v anglickém jazyce naleznete na [[https://www.samba.org/samba/docs/using_samba/toc.html]].
  
-==== Instalace serveru Samba ====+=== Instalace serveru Samba ===
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
Řádek 15: Řádek 25:
 Server //Samba// lze nainstalovat přes terminál Server //Samba// lze nainstalovat přes terminál
      
-  yum -y install samba +  dnf -y install samba 
-  yum -y install samba-client +  dnf -y install samba-client 
-  yum -y install system-config-samba+  dnf -y install system-config-samba
  
-=== swat === +=== Konfigurace pomocí grafického rozhraní ===
- +
-Pomocí příkazu +
- +
-  yum -y install samba-swat +
- +
-je možné také doinstalovat rozhraní //swat//((//swat// v tomto případě není akronymem pro //**S**pecial **W**eapons **A**nd **T**actics// ale //**S**amba **W**eb **A**dministration **T**ool//.)) pro konfiguraci aplikace //Samba//. Toto rozhraní se ovládá z webového prohlížeče. Před použitím tohoto rozhraní je nutné nahradit řádek +
- +
-  disable = yes +
- +
-v souboru ''/etc/xinetd.d/swat'' řádkem +
- +
-  disable = no +
- +
-Dále je zapotřebí restartovat démona ''xinetd''((Restart provedete pomocí příkazu ''/etc/rc.d/init.d/xinetd  restart''.)), který je zodpovědný za spouštění utility //swat//. //swat// lze pak spustit tak, že do adresové řádky prohlížeče zadáte ''http://localhost:901'' popř. ''http://127.0.0.1:901''. Na výzvu zadejte jméno uživatele ''root'' a heslo superuživatele. Součástí webového rozhraní je také off-line dokumentace k aplikaci //Samba//+
- +
-==== Konfigurace pomocí grafického rozhraní ====+
  
 **Poznámka:** Jestliže je třeba přidat uživatele, přečtěte si kapitolu [[uzivatele#Přidání, editace a mazání uživatelů a skupin]].  **Poznámka:** Jestliže je třeba přidat uživatele, přečtěte si kapitolu [[uzivatele#Přidání, editace a mazání uživatelů a skupin]]. 
  
-Server //Samba// lze nastavit pomocí grafického rozhraní //Systém -> Správa -> Samba// +Server //Samba// lze nastavit pomocí grafického rozhraní //Samba// (balíček system-config-samba).
- +
-{{ navody:f8samba_nastaveni.png | Nastavení Samby pomocí grafického rozhraní }} +
- +
-popř. pomocí grafického rozhraní //swat//.+
  
-{{ navody:f8samba_swat.png | Nastavení Samby pomocí Swat }}+{{ navody:f22samba_nastaveni.png?400 | Nastavení Samby pomocí grafického rozhraní }}
  
 Takto je možné nastavit sdílený adresář a přiřadit mu uživatele, kteří k němu mohou přistupovat. Takto je možné nastavit sdílený adresář a přiřadit mu uživatele, kteří k němu mohou přistupovat.
  
-==== Konfigurace pomocí příkazové řádky ====+=== Konfigurace pomocí příkazové řádky ===
  
-Následující text se zabývá základním nastavením //Samby// pomocí příkazové řádky. Podrobnosti týkající se nastavení //Samby// naleznete na stránkách [[http://eee.uwaterloo.ca/UsingSamba/index.html]] popř. [[http://samba.org/samba/docs/man/Samba-HOWTO-Collection/]].+Následující text se zabývá základním nastavením //Samby// pomocí příkazové řádky. Podrobnosti týkající se nastavení //Samby// naleznete na stránkách [[https://www.samba.org/samba/docs/using_samba/toc.html]] popř. [[http://samba.org/samba/docs/man/Samba-HOWTO-Collection/]].
  
-=== Kontrola protokolu TCP/IP ===+== Kontrola protokolu TCP/IP ==
  
 Aby bylo možné sdílet adresáře mezi //Windows// a //Linux//em je třeba, aby byl na počítači s //Windows// správně nastaven protokol //TCP/IP//. Na straně //Fedory// by problémy s podporou tohoto protokolu nastat neměly.\\ Aby bylo možné sdílet adresáře mezi //Windows// a //Linux//em je třeba, aby byl na počítači s //Windows// správně nastaven protokol //TCP/IP//. Na straně //Fedory// by problémy s podporou tohoto protokolu nastat neměly.\\
Řádek 61: Řádek 51:
   ping -c 10 ip_adresa   ping -c 10 ip_adresa
  
-**Poznámka:** //IP// adresu počítače s nainstalovanými //Windows XP// lze zjistit následujícím způsobem. Klikněte na //Start -> Ovládací panely -> ťová připojení//. V okně //Síťová připojení// pak dvakrát klikněte na ikonu, která znázorňuje Vaše síťové připojení. Přejděte na záložku //Podpora// a opište číslo uvedené za položkou //Adresa IP//((Mělo by se jednat o číslo typu 192.168.2.125.)). Další možností, jak získat //IP// adresu, je v příkazovém řádku //Windows// zadat ''ipconfig''.\\+**Poznámka:** //IP// adresu počítače s nainstalovanými //Windows 7// lze zjistit následujícím způsobem. Klikněte na //Start -> Ovládací panely -> Centrum síťových připojení a sdílení//. V okně //Změnit nastavení adaptéru// pak dvakrát klikněte na ikonu, která znázorňuje Vaše síťové připojení. Přejděte na záložku //Podpora// a opište číslo uvedené za položkou //Adresa IP//((Mělo by se jednat o číslo typu 192.168.2.125.)). Další možností, jak získat //IP// adresu, je v příkazovém řádku //Windows// zadat ''ipconfig''.\\
  
 Výstup příkazu ''ping -c 10 ip_adresa'' by měl vypadat přibližně následovně Výstup příkazu ''ping -c 10 ip_adresa'' by měl vypadat přibližně následovně
Řádek 84: Řádek 74:
 s //Windows//. s //Windows//.
  
-=== Nastavení uživatelských účtů ===+== Nastavení uživatelských účtů ==
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[sdileni_adresaru#Instalace serveru Samba]]   * Přečtěte si kapitolu [[sdileni_adresaru#Instalace serveru Samba]]
Řádek 126: Řádek 116:
 Nového uživatele pod //Windows XP// vytvoříte tak, že přes nabídku //Start -> Nastavení -> Ovládací panely// vyvoláte okno //Ovládací panely//, kde klinete na ikonu //Uživatelské účty//. V okně //Uživatelské účty// pokračujte odkazem //Vytvořit nový účet// a postupujte dle instrukcí průvodce. Nového uživatele pod //Windows XP// vytvoříte tak, že přes nabídku //Start -> Nastavení -> Ovládací panely// vyvoláte okno //Ovládací panely//, kde klinete na ikonu //Uživatelské účty//. V okně //Uživatelské účty// pokračujte odkazem //Vytvořit nový účet// a postupujte dle instrukcí průvodce.
  
-=== Nastavení firewallu ===+== Nastavení firewallu ==
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[sit#otevreni_uzavreni_portu|Otevření / uzavření portů]].   * Přečtěte si kapitolu [[sit#otevreni_uzavreni_portu|Otevření / uzavření portů]].
Řádek 132: Řádek 122:
 Nezbytnou podmínkou pro fungování //Samby// je její povolení na firewallu. Port 901, přes který //Samba// komunikuje, je v případě //Fedory// standardně uzavřen. Povolit komunikaci přes tento port můžete pomocí nabídky //Systém -> Správa -> Firewall//. Nezbytnou podmínkou pro fungování //Samby// je její povolení na firewallu. Port 901, přes který //Samba// komunikuje, je v případě //Fedory// standardně uzavřen. Povolit komunikaci přes tento port můžete pomocí nabídky //Systém -> Správa -> Firewall//.
  
-=== Připojení sdílených adresářů počítačs OS typu Windows ===+== Připojení sdílených adresářů na počítačs OS typu Windows ==
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[sdileni_adresaru#Instalace serveru Samba]].   * Přečtěte si kapitolu [[sdileni_adresaru#Instalace serveru Samba]].
Řádek 141: Řádek 131:
 == Sdílený adresář == == Sdílený adresář ==
  
-Po té, co jste zkontrolovali funkčnost protokolu //TCP/IP//, provedli nezbytná nastavení uživatelských účtů a otevřeli port 901 na firewallu, je možné přistoupit k vytvoření sdíleného adresáře. Ve //Windows XP// sdílený adresář vytvoříte z normálního adresáře tak, že po dvoukliku na ikonu adresáře vybere z nabídky položku //Vlastnosti// a v ní záložku //Sdílení//, kde provedete potřebná nastavení.\\+Po té, co jste zkontrolovali funkčnost protokolu //TCP/IP//, provedli nezbytná nastavení uživatelských účtů a otevřeli port 901 na firewallu (ve //Fedora Workstation// by měl být ve výchozím stavu povolený), je možné přistoupit k vytvoření sdíleného adresáře. Ve //Windows XP// sdílený adresář vytvoříte z normálního adresáře tak, že po dvoukliku na ikonu adresáře vybere z nabídky položku //Vlastnosti// a v ní záložku //Sdílení//, kde provedete potřebná nastavení.\\ 
 + 
 +== Připojení v Nautilu == 
 + 
 +V //Linuxu// se můžete ke vzdálenému adresáři připojit nejjednodušeji ve správci souborů //Nautilus//, kde ve sloupci nalevo kliknete na //Připojit k serveru//. Adresu serveru zadejte ve tvaru, jak to můžete vidět na obrázku níže. 
 + 
 +{{ :navody:f22-nautilus-smb.png?400 |}} 
 + 
 +== Připojení v příkazové řádce ==
  
 Dalším krokem je vytvoření adresáře na počítači s //Linux//em, kam připojíte obsah sdíleného adresáře. Dalším krokem je vytvoření adresáře na počítači s //Linux//em, kam připojíte obsah sdíleného adresáře.
Řádek 147: Řádek 145:
   mkdir /media/smb   mkdir /media/smb
   chmod 777 /media/smb   chmod 777 /media/smb
- 
-== Připojení / odpojení sdíleného adresáře == 
  
 Předpokládejme, že počítač s //Windows//, na kterém je uložen sdílený adresář, má //IP// adresu 192.168.2.125 a cesta k tomuto adresáři je ''C:/Linux''. Dále předpokládejme, že na linuxovém stroji je přípojným bodem adresář ''/media/smb'' Předpokládejme, že počítač s //Windows//, na kterém je uložen sdílený adresář, má //IP// adresu 192.168.2.125 a cesta k tomuto adresáři je ''C:/Linux''. Dále předpokládejme, že na linuxovém stroji je přípojným bodem adresář ''/media/smb''
Řádek 197: Řádek 193:
 **Poznámka:** Po té, co vložíte do souboru ''fstab'' výše uvedený řádek, je třeba ještě vložit prázdný řádek klávesou //ENTER//. Jestliže soubor ''fstab'' nebude končit prázdnou řádkou, bude systém při jeho načítání v průběhu bootování hlásit chybu. **Poznámka:** Po té, co vložíte do souboru ''fstab'' výše uvedený řádek, je třeba ještě vložit prázdný řádek klávesou //ENTER//. Jestliže soubor ''fstab'' nebude končit prázdnou řádkou, bude systém při jeho načítání v průběhu bootování hlásit chybu.
  
-=== Připojení sdílených souborů počítače s Fedorou ===+== Připojení sdílených souborů počítače s Fedorou ==
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[sdileni_adresaru#Instalace serveru Samba]].   * Přečtěte si kapitolu [[sdileni_adresaru#Instalace serveru Samba]].
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:11
  • (upraveno mimo DokuWiki)