navody:prirucka:prvni_kroky

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:prvni_kroky [2015/03/29 14:33] – [Doplňkové aplikace] sesivanynavody:prirucka:prvni_kroky [2023/05/11 22:08] (aktuální) – aktualizace odkazů na mojefedora.cz mstanke
Řádek 14: Řádek 14:
 === Nastavení repozitářů === === Nastavení repozitářů ===
 Druhým nezbytným krokem je nastavení tzv. repozitářů. Repozitáře jsou servery, na kterých jsou uloženy aplikace pro systém //Fedora// ve formě tzv. balíčků. Klíčovým repozitářem, který nemáte nastaven ihned po instalaci systému, je //rpmfusion//. Tento repozitář obsahuje řadu "nesvobodných" aplikací, kodeků a ovladačů (např. //MP3// kodeky a ovladače pro grafické karty //nVidia// a //ATI//). Více o instalaci aplikací ve //Fedoře// se lze dočíst v kapitole [[instalace_aplikaci|Instalace aplikací]]. Součástí této kapitoly je také odstavec zabývající se [[instalace_aplikaci#instalace_aplikaci_pomoci_balicku|instalací aplikací pomocí balíčků]]. Druhým nezbytným krokem je nastavení tzv. repozitářů. Repozitáře jsou servery, na kterých jsou uloženy aplikace pro systém //Fedora// ve formě tzv. balíčků. Klíčovým repozitářem, který nemáte nastaven ihned po instalaci systému, je //rpmfusion//. Tento repozitář obsahuje řadu "nesvobodných" aplikací, kodeků a ovladačů (např. //MP3// kodeky a ovladače pro grafické karty //nVidia// a //ATI//). Více o instalaci aplikací ve //Fedoře// se lze dočíst v kapitole [[instalace_aplikaci|Instalace aplikací]]. Součástí této kapitoly je také odstavec zabývající se [[instalace_aplikaci#instalace_aplikaci_pomoci_balicku|instalací aplikací pomocí balíčků]].
- 
-==== Aplikace zjednodušující instalaci doplňků ==== 
- 
-=== EasyLife === 
- 
-Pro začínající uživatele by se mohl hodit web kde autoři nabízí aplikaci pro nastavení a nainstalování různých zbytečných/důležitých aplikací. Může ušetřit spoustu času. [[http://www.easylifeproject.org/]] 
- 
-Nastaví i zvolené repozitáře 
- 
-{{:navody:prirucka:el-snapshot.png?200|}} 
- 
-před instalací po vás může chtít přiinstalovat aplikaci ''wget'', provedeme zadáním  
-   yum install wget 
- 
  
 ==== Doplňkové aplikace ==== ==== Doplňkové aplikace ====
Řádek 73: Řádek 59:
 Distribuce //Fedora// obsahuje volně šiřitelné ovladače, které mohou pro běžnou práci stačit. Pokud jste však majiteli grafických karet //nVidia// nebo //ATI//, můžete vyzkoušet ovladače přímo od těchto firem, ke kterým není zdrojový kód a není je možné ani zcela volně redistribuovat. Distribuce //Fedora// obsahuje volně šiřitelné ovladače, které mohou pro běžnou práci stačit. Pokud jste však majiteli grafických karet //nVidia// nebo //ATI//, můžete vyzkoušet ovladače přímo od těchto firem, ke kterým není zdrojový kód a není je možné ani zcela volně redistribuovat.
  
-Ovladače jsou proto k dispozici v repozitáři //RPMFusion// a je potřeba je ručně doinstalovat. Postup naleznete v kapitole [[hardware#Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI|Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI]]. Protože tato problematika patří jednoznačně mezi "evergreeny", řadu postřehů a zkušeností naleznete také v diskuzním fóru [[http://forum.fedora.cz]].+Ovladače jsou proto k dispozici v repozitáři //RPMFusion// a je potřeba je ručně doinstalovat. Postup naleznete v kapitole [[hardware#Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI|Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI]]. Protože tato problematika patří jednoznačně mezi "evergreeny", řadu postřehů a zkušeností naleznete také v diskuzním fóru [[https://forum.mojefedora.cz]].
  
 **Poznámka:** Ačkoliv si to řada lidí dnes pravděpodobně neuvědomuje, podpora //3D// není pro běžnou práci v //Linuxu// nezbytná. Pokud se Vám nepodaří //3D// podporu zprovoznit a nejste vášnivý hráč ani příznivec //3D// efektů grafického prostředí nebo se nepotřebujete na fóru chlubit kolik //fps// Vám "vyhodí" ''glxgears'', nemusíte se kvůli zprovoznění //3D// trápit :-). **Poznámka:** Ačkoliv si to řada lidí dnes pravděpodobně neuvědomuje, podpora //3D// není pro běžnou práci v //Linuxu// nezbytná. Pokud se Vám nepodaří //3D// podporu zprovoznit a nejste vášnivý hráč ani příznivec //3D// efektů grafického prostředí nebo se nepotřebujete na fóru chlubit kolik //fps// Vám "vyhodí" ''glxgears'', nemusíte se kvůli zprovoznění //3D// trápit :-).
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:11
  • (upraveno mimo DokuWiki)