navody:prirucka:prvni_kroky

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:prvni_kroky [2009/11/13 20:55] covexnavody:prirucka:prvni_kroky [2023/05/11 22:08] (aktuální) – aktualizace odkazů na mojefedora.cz mstanke
Řádek 2: Řádek 2:
  
 ===== První kroky ===== ===== První kroky =====
-{{:navody:48x48:emblems:emblem-important.png }}+{{:navody:48x48:emblems:arrows.png?48 }}
 Kapitola //První kroky// není ve své podstatě samostatnou kapitolou.  Tato kapitola představuje pouze rozcestník pro uživatele, kteří prvně nainstalovali operační systém //Fedora// a chtějí zprovoznit základní aplikace popř. provést elementární nastavení systému. Cílem této kapitoly je tak nasměrovat uživatele na ty části příručky, které jim umožní rychle uvést systém do stavu, kdy bude plně použitelný pro běžné desktopové nasazení. Kapitola //První kroky// není ve své podstatě samostatnou kapitolou.  Tato kapitola představuje pouze rozcestník pro uživatele, kteří prvně nainstalovali operační systém //Fedora// a chtějí zprovoznit základní aplikace popř. provést elementární nastavení systému. Cílem této kapitoly je tak nasměrovat uživatele na ty části příručky, které jim umožní rychle uvést systém do stavu, kdy bude plně použitelný pro běžné desktopové nasazení.
  
Řádek 14: Řádek 14:
 === Nastavení repozitářů === === Nastavení repozitářů ===
 Druhým nezbytným krokem je nastavení tzv. repozitářů. Repozitáře jsou servery, na kterých jsou uloženy aplikace pro systém //Fedora// ve formě tzv. balíčků. Klíčovým repozitářem, který nemáte nastaven ihned po instalaci systému, je //rpmfusion//. Tento repozitář obsahuje řadu "nesvobodných" aplikací, kodeků a ovladačů (např. //MP3// kodeky a ovladače pro grafické karty //nVidia// a //ATI//). Více o instalaci aplikací ve //Fedoře// se lze dočíst v kapitole [[instalace_aplikaci|Instalace aplikací]]. Součástí této kapitoly je také odstavec zabývající se [[instalace_aplikaci#instalace_aplikaci_pomoci_balicku|instalací aplikací pomocí balíčků]]. Druhým nezbytným krokem je nastavení tzv. repozitářů. Repozitáře jsou servery, na kterých jsou uloženy aplikace pro systém //Fedora// ve formě tzv. balíčků. Klíčovým repozitářem, který nemáte nastaven ihned po instalaci systému, je //rpmfusion//. Tento repozitář obsahuje řadu "nesvobodných" aplikací, kodeků a ovladačů (např. //MP3// kodeky a ovladače pro grafické karty //nVidia// a //ATI//). Více o instalaci aplikací ve //Fedoře// se lze dočíst v kapitole [[instalace_aplikaci|Instalace aplikací]]. Součástí této kapitoly je také odstavec zabývající se [[instalace_aplikaci#instalace_aplikaci_pomoci_balicku|instalací aplikací pomocí balíčků]].
- 
  
 ==== Doplňkové aplikace ==== ==== Doplňkové aplikace ====
Řádek 52: Řádek 51:
  
 === Kancelář === === Kancelář ===
-Nejpropracovanějším kancelářským balíkem dostupným pod operačním systémem //Linux// je //Open Office//. Tento kancelářský balík je k dispozici také pro ostatní operační systémy včetně //OS Windows//. Jestliže jste //Open Office// nenainstalovali společně se systémem, postupujte podle kapitoly [[nekomercni_aplikace_kancelar#openoffice|OpenOffice]], která je součástí kapitoly //Kancelářské balíky//. Návod také popisuje, jak doinstalovat podporu českého jazyka.+Nejpropracovanějším kancelářským balíkem dostupným pod operačním systémem //Linux// je //LibreOffice//. Tento kancelářský balík je k dispozici také pro ostatní operační systémy včetně //OS Windows//. Jestliže jste //LibreOffice// nenainstalovali společně se systémem, postupujte podle kapitoly [[nekomercni_aplikace_kancelar#libreoffice|LibreOffice]], která je součástí kapitoly //Kancelářské balíky//. Návod také popisuje, jak doinstalovat podporu českého jazyka.
  
 ==== Diskové oddíly ==== ==== Diskové oddíly ====
Řádek 60: Řádek 59:
 Distribuce //Fedora// obsahuje volně šiřitelné ovladače, které mohou pro běžnou práci stačit. Pokud jste však majiteli grafických karet //nVidia// nebo //ATI//, můžete vyzkoušet ovladače přímo od těchto firem, ke kterým není zdrojový kód a není je možné ani zcela volně redistribuovat. Distribuce //Fedora// obsahuje volně šiřitelné ovladače, které mohou pro běžnou práci stačit. Pokud jste však majiteli grafických karet //nVidia// nebo //ATI//, můžete vyzkoušet ovladače přímo od těchto firem, ke kterým není zdrojový kód a není je možné ani zcela volně redistribuovat.
  
-Ovladače jsou proto k dispozici v repozitáři //RPMFusion// a je potřeba je ručně doinstalovat. Postup naleznete v kapitole [[hardware#Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI|Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI]]. Protože tato problematika patří jednoznačně mezi "evergreeny", řadu postřehů a zkušeností naleznete také v diskuzním fóru [[http://forum.fedora.cz]].+Ovladače jsou proto k dispozici v repozitáři //RPMFusion// a je potřeba je ručně doinstalovat. Postup naleznete v kapitole [[hardware#Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI|Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI]]. Protože tato problematika patří jednoznačně mezi "evergreeny", řadu postřehů a zkušeností naleznete také v diskuzním fóru [[https://forum.mojefedora.cz]].
  
 **Poznámka:** Ačkoliv si to řada lidí dnes pravděpodobně neuvědomuje, podpora //3D// není pro běžnou práci v //Linuxu// nezbytná. Pokud se Vám nepodaří //3D// podporu zprovoznit a nejste vášnivý hráč ani příznivec //3D// efektů grafického prostředí nebo se nepotřebujete na fóru chlubit kolik //fps// Vám "vyhodí" ''glxgears'', nemusíte se kvůli zprovoznění //3D// trápit :-). **Poznámka:** Ačkoliv si to řada lidí dnes pravděpodobně neuvědomuje, podpora //3D// není pro běžnou práci v //Linuxu// nezbytná. Pokud se Vám nepodaří //3D// podporu zprovoznit a nejste vášnivý hráč ani příznivec //3D// efektů grafického prostředí nebo se nepotřebujete na fóru chlubit kolik //fps// Vám "vyhodí" ''glxgears'', nemusíte se kvůli zprovoznění //3D// trápit :-).
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:11
  • (upraveno mimo DokuWiki)