navody:prirucka:odebrani

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:odebrani [2008/01/25 15:46] covexnavody:prirucka:odebrani [2022/11/14 12:26] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 [[obsah|Hlavní stránka]] [[obsah|Hlavní stránka]]
- 
- 
  
 ===== Odebrání systému ===== ===== Odebrání systému =====
  
-{{:navody:48x48:status:gtk-dialog-warning.png }} Může se stát, že se z nějakého důvodu rozhodnete odinstalovat //Fedoru//. Než však začnete s odebráním systému //Fedora// z Vašeho počítače, ujistěte se, že jste zazálohovali všechna důležitá data! +{{:navody:48x48:emblems:remove.png?48 }} Může se stát, že se z nějakého důvodu rozhodnete odinstalovat //Fedoru//. Než však začnete s odebráním systému //Fedora// z Vašeho počítače, ujistěte se, že jste zazálohovali všechna důležitá data!
-\\ +
-\\+
  
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
Řádek 13: Řádek 9:
   * Přečtěte si kapitolu [[grub#Odstranění zavaděče GRUB]].   * Přečtěte si kapitolu [[grub#Odstranění zavaděče GRUB]].
  
-Prvním krokem pro odstranění systému //Linux// z Vašeho počítače je [[grub#Odstranění zavaděče GRUB | odstranění zavaděče GRUB]] a jeho nahrazení zavaděčem //NTLDR// systému //Windows XP//. K tomuto účelu budete potřebovat instalační //CD// operačního systému //Windows XP//. V tomto kroku byste měli být schopni nabootovat //Windows XP// bez pomoci zavaděče //GRUB//.\\+Prvním krokem pro odstranění systému //Linux// z Vašeho počítače je [[grub#Odstranění zavaděče GRUB | odstranění zavaděče GRUB]] a jeho nahrazení zavaděčem //NTLDR// systému //Windows 7//. K tomuto účelu budete potřebovat instalační //CD// operačního systému //Windows 7// (viz kapitola [[grub#Odstranění zavaděče GRUB]], metoda odstranění zavaděče pomocí instalačního CD s //Windows 7//). 
 + 
 +Po správném odstranění zavaděče //GRUB// bude možné počítač nastartovat do //Windows 7// bez pomoci zavaděče //GRUB//. 
 + 
 +Druhým krokem je odstranění diskových oddílů, které používala //Fedora//, a jejich přeformátování tak, aby je mohl využívat jiný systém, např. //Windows 7//. Jedná se o diskové oddíly se systémem souborů //ext4//, odkládací oddíl nebo //LVM// svazky (více o diskových oddílech naleznete v kapitole [[instalace#Vytvoření diskových oddílů|Instalace systému]]). Vzhledem k tomu, že //Windows 7// nepodporuje linuxové souborové systémy (je pro to nutné nainstalovat utilitu třetí strany), je třeba diskové oddíly naformátovat systémem souborů //NTFS// nebo //FAT//. 
 + 
 +==== Využití Windows 7 ==== 
 +Nejjednodušším způsobem, jak odstranit oddíly po Linuxu a umožnit jejich používání ve //Windows 7//, je přímo ve //Windows 7// použít nástroj //Správa počítače// z menu: 
 + 
 +// Start -> Ovládací panely -> Nástroje pro správu -> Správa počítače // 
 + 
 +V nástroji //Správa počítače// vyberte v levé části //Úložiště -> Správa disků// a pak v pravé části v zobrazení disků a jejich oddílů klikněte pravým tlačítkem na bývalé oddíly s Linuxem (budou označeny jako //Neznámé//) a zvolte //Odstranit//. Po uvolnění všech oddílů, kde byl původně Linux, můžete kliknutím pravým tlačítkem do volného místa vytvořit nové oddíly, které poté opět pravým tlačítkem naformátujte podle svého uvážení na souborový systém //FAT// nebo //NTFS//. 
 + 
 +==== Záchranný režim Windows 7 ==== 
 +Další možností, jak odstranit diskové oddíly používané //Linux//em, je pomocí instalačního //CD Windows 7// nastartovat do záchranného režimu. V příkazovém řádku tohoto záchranného režimu lze nepotřebné diskové oddíly odstranit pomocí příkazu ''fdisk'' (nápovědu k tomuto příkazu získáte pomocí ''help fdisk''). Pomocí stejného nástroje můžete vytvořit nové diskové oddíly a ty následně naformátovat systémem souborů //NTFS//.
  
-Druhým krokem je odstranění diskových oddílů, které používala //Fedora// a jejich přeformátování tak, aby je mohl využívat jiný systém, např. //Windows XP//. Jedná se o diskové oddíly se systémem souborů //ext3// a odkládací oddíl (více o těchto diskových oddílech naleznete kapitole [[instalace#Vytvoření diskových oddílů|Instalace systému]]). Vzhledem k tomu, že //Windows XP// nepodporuje //ext3//, je třeba diskové oddíly naformátovat systémem souborů //NTFS//. Formátování lze provést z prostředí //Windows XP// např. pomocí komerční aplikace //Partition Magic// nebo pomocí svobodné aplikace //GParted//, která je k dispozici také ve formě [[http://gparted.sourceforge.net/livecd.php | Live CD]], případně ji najdete na [[http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:livecd|Live CD Fedory]].+==== Specializované aplikace ==== 
 +Konverzi oddílů lze v prostředí //Windows 7// provést též pomocí komerčních aplikací, jako je //Partition Magic//.
  
-Další možností, jak odstranit diskové oddíly používané //Linux//em, je pomocí instalačního //CD// //Windows XP// z něhož nastartujete do záchraného módu, tyto diskové oddíly pak můžete  pomocí příkazu ''fdisk''((Nápovědu k tomuto příkazu získáte pomocí ''help fdisk''.)) odstranit, vytvořit nové diskové oddíly a ty následně naformátovat systémem souborů //NTFS//.+==== Nástroj GParted ==== 
 +Oddíly lze mazat a vytvářet též pomocí volně šiřitelné aplikace //GParted//, která je k dispozici ve formě //Gparted Live CD//(([[http://gparted-livecd.tuxfamily.org]])) i na //Fedora Live CD// (viz kapitola [[livecd|Fedora Live CD]]).
  
-Stejně tak je možné nastartovat do [[http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:oprava|záchranného mödu Fedory]], kde **nenecháte detekova existující instalaci** a programem ''fdisk'' ((Nápovědu získáte po spuštění příkazu fdiskstiskem klávesy ''m'')) odstranít oddíly typu ext3, případně LVM.+==== Záchranný režim Fedory ==== 
 +Oddíly lze upravovat též v prostředí záchranného režimu, který je k dispozici na instalačním CD Fedory. Postup naleznete v kapitole [[oprava|Záchranný režim Fedory]]. Při startu záchranného režimu je potřeba **NE**připojovat disky existující instalace, pak programem ''fdisk'' (nápovědu získáte po spuštění příkazu ''fdisk'' stiskem klávesy ''m''odstranit oddíly typu //ext4// případně //LVM//.
  
-===== =====+----
 [[obsah|Hlavní stránka]] [[obsah|Hlavní stránka]]
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:11
  • (upraveno mimo DokuWiki)