navody:prirucka:komercni_aplikace

Hlavní stránka

Je nástroj, který slouží k instalaci nejpoužívanějšího komerčního nebo patentově chráněného softwaru, který nemůže být součastí Fedory. Pomocí easyLife můžete několika kliknutími přidat repozitáře RPM Fusion a nainstalovat:

 • multimediální kodeky
 • nástroje pro tvorbu DVD (K9Copy, Devede,…)
 • Adobe Flashplayer
 • ovladače pro grafické karty nVidia
 • Truetype písma z Windows
 • Javu od Oracle
 • atd.

Balíček pro aktuální verzi Fedory naleznete na webové stránce http://easylifeproject.org/. Po instalaci program naleznete pod (Činnosti) → Aplikace → Systémové nástroje → easyLife.

Fluendo je španělská společnost, která vyvíjí produkty založené na multimediálním frameworku GStreamer. Mezi ně patří také multimediální kodeky pro Linux. V České republice je legální používat open source implementace chraněných kodeků, které naleznete v repozitářích RPM Fusion. Nicméně v některých zemích jsou kodeky od Fluenda pro uživatele Fedory jedinou legální možností. Fluendo nabízí balík kodeků za 28 eur, který podporuje i některé formáty, které nejsou podporovány kodeky z repozitářů RPM Fusion. Navíc zahrnuje hardwarové optimalizace přehrávání videa (XvBA, VAAPI, VDPAU, 3D Clutter Texture). Pozor! Jedná se pouze o kodeky pro GStreamer a na něm postavených přehrávačích (např. Totem).

Balík kodeků je ve formě RPM balíčku k dispozici v obchodě na stránkách Fluenda: http://www.fluendo.com/shop/.

Steam je populární distribuční platforma pro počítačové hry. Nabídka her pro Linux obsahuje několik stovek titulů a dále se rozšiřuje. Steam je nejlepším zdrojem her pro Linux.

:!: Ačkoliv schopnosti otevřených ovladačů grafických karet se v poslední době výrazně zlepšují, stále budete potřebovat ke hraní řady her ze Steamu uzavřené ovladače jak kvůli výkonu, tak podpoře novějších verzí OpenGL. Uzavřené ovladače nainstalujete podle návodu v kapitole Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI.

Steam naleznete v repozitáři RPM Fusion, který přidáte podle návodu v kapitole Přidání repozitáře. Poté stačí aktualizovat databázi DNF a nainstalovat balíček steam. Klient Steamu potom naleznete mezi aplikacemi pod stejným názvem.

 Steam

:!: Klient Steamu je 32 bitová architektura. Pokud jej tedy instalujete na 64 bitový systém, přináší si s sebou v závislostech velké množství 32 bitových knihoven.

CrossOver Office vychází z projektu Wine1) a zaměřuje se na podporu kancelářských aplikací z OS typu Windows jako jsou MS Office a Photoshop.

Cedega vychází podobně jako CrossOver Office z projektu Wine, ale na rozdíl od něj se zaměřuje na podporu her. Seznam momentálně podporovaných her naleznete na výše uvedených stránkách.

Jedná se o horrorovou adventuru pro dospělé. Penumbra má již dva díly.

 1. Penumbra: Overture Episode http://www.penumbra-overture.com/
 2. Penumbra: Black Plague http://www.penumbrablackplague.com/

K oběma jsou k dispozici dema.


Hlavní stránka


1)
Snahou projektu Wine je vytvořit emulátor OS typu Windows, který by umožňoval spouštět nativní aplikace přímo pod Linuxem. Výsledky projektu však zatím bohužel nenaplnily očekávání, která do něj mnozí vkládali.
 • Poslední úprava: 2022/11/14 12:26
 • autor: 127.0.0.1