navody:prirucka:graficka_rozhrani

Hlavní stránka

Výchozím grafickým prostředím Fedora je GNOME. Tato příručka předpokládá, že používáte GNOME jako výchozí prostředí. Vedle GNOME však existuje celá řada alternativ, z nichž bezesporu nejznámnější je grafické prostředí KDE Plasma Desktop1). Dalšími alternativami jsou např. Xfce, či LXDE. Tato čtyři prostředí mají vlastní spiny. To znamená, že se jim věnuje největší skupina příspěvatelů a jsou ke stažení v live verzích Fedory.

Podobně jako v případě GNOME je i KDE doplněno řadou doprovodných aplikací (např. audio přehrávač AmaroK, vypalovací software K3b, poštovní klient Kmail). KDE je vedle GNOME prostředí, kterému se dostává ve Fedoře nejvíc pozornosti a je velmi dobře podporované. Výchozí vzhled se podobá tradičnímu vzhledu Windows, ale prostředí je prakticky neomezeně konfigurovatelné. Po dohrání potřebných knihoven je možné programy určené pro GNOME používat pod KDE a obráceně. Volba mezi těmito grafickými prostředími je tak v podstatě otázkou osobních preferencí.

 Grafické prostředí KDE

Grafické prostředí KDE doinstalujete z příkazové řádky pomocí

dnf -y groupinstall 'KDE Plasma Workspaces'

Po provedení instalace prostředí restartujte počítač a při opětovném přihlášení vyberte po zadání přihlašovacího jména v dolní liště grafické prostředí Plasma.

Pokud chcete používat výhradně KDE je vhodné (ne nutné) přepnout správce přihlášení z GDM do KDM

dnf install system-switch-displaymanager
dnf install kdm

a přepněte příkazem

system-switch-displaymanager kdm

nebo provedete příkaz:

systemctl enable --force kdm.service

Třetím nejpopulárnějším prostředím ve Fedoře je Xfce, které je postavené na grafické knihovně GTK+ stejně jako GNOME, proto se mu vzhledem i podobá. Nicméně jeho cílem je konzervativní a lehký desktop. Proto se více hodí na starší a méně výkonné počítače. Stalo se také útočištěm konzervativních uživatelů, kterým nevyhovuje, jakým směrem se ubírá GNOME ve verzi 3.

 Grafické prostředí Xfce

Instalaci Xfce lze provést pomocí

dnf -y groupinstall 'Xfce Desktop' 

Po provedení instalace prostředí restartujte počítač a při opětovném přihlášení vyberte po zadání přihlašovacího jména v dolní liště prostředí Relace prostředí Xfce.

Pozn.: Konfigurace panelu
Pokud budete chtít v panelu posunovat jednotlivé applety, aktivujte nejdříve režim úprav (kliknutím na panel zcela vpravo) a poté již je možno applety posouvat pomocí drag&drop.

Xfce sice patří k těm lehčím prostředím nicméně i ono již v poslední době vyžaduje slušné systémové prostředky. Pokud hledáte opravdu lehké prostředí, které je ale stále dostatečně pohodlné, aby jej mohl používat i běžný uživatel, vyzkoušejte LXDE. Je postavené na lehkém okenním manažeru Openbox, který doplňuje o panel, konfigurační nástroje a sadu základních aplikací.

 Grafické prostředí LXDE

Instalaci LXDE lze provést pomocí

dnf -y groupinstall 'LXDE Desktop'

MATE pracovní prostředí je systémově nenáročné prostředí navržené se zaměřením na produktivitu a výkon.

 Grafické prostředí MATE

Instalaci MATE lze provést pomocí

dnf -y groupinstall 'Pracovní prostředí MATE'

Po provedení instalace prostředí restartujte počítač a při opětovném přihlášení vyberte po zadání přihlašovacího jména v dolní liště prostředí MATE.

Cinnamon je pracovní prostředí poskytující pokročilé innovativní funkce společně s tradiční uživatelskou zkušeností. Pracovní prostředí je podobné Gnome 2.

 Grafické prostředí Cinnamon

Instalaci Cinnamon lze provést pomocí

dnf -y groupinstall 'Pracovní prostředí Cinnamon'

Po provedení instalace prostředí restartujte počítač a při opětovném přihlášení vyberte po zadání přihlašovacího jména v dolní liště prostředí Cinnamon.

Fedora nabízí celou řadu dalších desktopových prostředí či okenních manažerů. Např. Fluxbox, Openbox, Blackbox,…


Hlavní stránka


1)
Grafické prostředí se dnes jmenuje Plasma Desktop, KDE je název projektu
  • Poslední úprava: 2022/11/14 12:26
  • autor: 127.0.0.1