navody:prirucka:gnome

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

navody:prirucka:gnome [2019/11/15 16:56] – [Nastavení prostředí] sesivanynavody:prirucka:gnome [2022/11/14 12:26] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 83: Řádek 83:
 === Region a jazyk === === Region a jazyk ===
 {{:navody:prirucka:preferences-desktop-locale-symbolic.png?32 |}}V tomto modulu si můžete nastavit, v jakém jazyku chcete prostředí mít (//Jazyk//), jaké formáty času, data či měrných jednotek má prostředí používat, a v neposlední řadě, můžete nastavit vstupní zdroje (rozložení klávesnice). Můžete používat více rozložení a přepínat mezi nimi můžete pomocí indikátoru, který se při existenci alespoň dvou rozložení zobrazí vpravo na horním panelu. Kliknete-li na ikonu klávesnice, ukáže se vám, jak rozložení ve skutečnosti na klávesnici vypadá. {{:navody:prirucka:preferences-desktop-locale-symbolic.png?32 |}}V tomto modulu si můžete nastavit, v jakém jazyku chcete prostředí mít (//Jazyk//), jaké formáty času, data či měrných jednotek má prostředí používat, a v neposlední řadě, můžete nastavit vstupní zdroje (rozložení klávesnice). Můžete používat více rozložení a přepínat mezi nimi můžete pomocí indikátoru, který se při existenci alespoň dvou rozložení zobrazí vpravo na horním panelu. Kliknete-li na ikonu klávesnice, ukáže se vám, jak rozložení ve skutečnosti na klávesnici vypadá.
- 
-:!: Oficiální živý obraz //Fedora Workstation// neobsahuje kompletní podporu češtiny. Tu doinstalujete příkazem: 
- 
-   dnf langinstall cs_CZ 
-v případě češtiny 
-   dnf langinstall sk 
  
 Toto nastavení mění pouze jazyk pro váš uživatelský účet. Chcete-li změnit systémový jazyk, musíte otevřít soubor /etc/locale.conf s právy superuživatele a změnit hodnotu LANG, např. na Toto nastavení mění pouze jazyk pro váš uživatelský účet. Chcete-li změnit systémový jazyk, musíte otevřít soubor /etc/locale.conf s právy superuživatele a změnit hodnotu LANG, např. na
Řádek 176: Řádek 170:
  
 == Displeje == == Displeje ==
-{{:navody:prirucka:preferences-desktop-display-symbolic.png?32 |}}Tato část nastavení slouží pro nastavení displejů připojených k počítači a jejich uspořádání. Bude se vám hodit nejen v momentě, kdy budete chtít připojit externí monitor, ale také v momentě, kdy budete potřebovat připojit projektor kvůli prezentaci+{{:navody:prirucka:preferences-desktop-display-symbolic.png?32 |}}Tato část nastavení slouží pro konfiguraci displejů připojených k počítači a jejich uspořádání. Bude se vám hodit nejen v momentě, kdy budete chtít připojit externí monitor, ale také, když budete potřebovat připojit projektor kvůli prezentaci.
- +
-Na úvodní stránce nastavení naleznete seznam připojených displejů (displej notebooku se zde objevuje jako //Vestavěný displej//, ostatní se jmenují podle toho, jak se systému identifikují, většinou to je podle názvu výrobce a velikosti). U displeje je také uvedena jeho úloha, kterou si vysvětlíme na následujících řádcích. Pokud na displej kliknete, zobrazí se vám jeho nastavení, jak můžete vidět na obrázku.+
  
-{{ :navody:prirucka:f22nastaveni-displeje.png?500 | Nastavení displeje}} +K dispozici jsou tři režimy připojených displejů: 
 +  * **Sloučit displeje** - displeje budete mít sloučené do jednoho velkéhoJejich vzájemnou pozici můžete určit přesouváním obdelníků prezentujících displeje, které naleznete uprostřed okna. Jedná se o výchozí režim. 
 +  * **Duplikovat** - někdy se tento režim nazývá také zrcadlení. Na všech displejích budete mít stejný obsah a vybere se nejvyšší společné rozlišení. 
 +  * **Samostatný displej** - můžete použít tento režim v případě, že se rozhodnete používat pouze jeden monitor a ostatní se rozhodnete ponechat vypnuté.
  
-V levé části okna naleznete seznam možných úloh displeje. //Hlavní// znamená, že se jedná o primární displej, na něm se zobrazuje horní lišta a také //Činnosti//. //Vedlejší// vám umožní rozšířit plochu //hlavního//. Nezobrazuje se na něm horní lišta, ani náhled //Činnosti//, pouze pozadí. Volba //Duplikovat// znamená, že druhý displej nebude rozšiřovat plochu toho primárního, ale pouze ho zrcadlit, to se hodí třeba v případě dema, kdy posluchači potřebují na projektu vidět to, co vy vidíte na svém monitoru. Možnost je také displej //vypnout// a nepoužívat.+{{ :navody:prirucka:f31nastaveni-displeje.png?500 | Nastavení displeje}}
  
-V pravé části okna naleznete informace o displeji (velikostpoměr stran, rozlišení)Rozlišení se standardně nastaví na to nejvyšší možné, ale můžete případně nastavit nižší. Změnit můžete také orientaci displeje pomocí tlačítek se šipkami.+Pod náhledy displejů můžete nastavitkterý displej bude hlavní a který vedlejší//Hlavní// znamená, že se jedná o primární displej, na něm se zobrazuje horní lišta a také //Činnosti//. //Vedlejší// vám umožní rozšířit plochu //hlavního//Nezobrazuje se na něm horní lišta, ani náhled //Činnosti//, pouze pozadí a okna, která na něj přemístíte. Logicky je toto nastavení dostupné pouze v režimu sloučených displejů.
  
-:!: **Poznámka:** dnešní době se čím dál více objevují displeje s vysokým rozlišením, tzv//HiDPI//. Fedora by takové rozlišení měla automaticky rozpoznat a nastavit odpovídající škálování. Nestane-li se tak, můžete jej manuálně nastavit v nástroji //GNOME Tweak Tool// v sekci //Okna//. Škálování lze nastavit jen po celých číslech, což může být příliš velký skokChcete-li dosáhnout stavu "někde mezi", můžete zkusit nastavit měřítko písma ve stejném nástroji, jen v sekci //Písma//.+dolní části okna naleznete informace o vybraném displeji (velikost, poměr stran, rozlišení)Rozlišení se standardně nastaví na to nejvyšší možnéale můžete případně nastavit nižšíZměnit můžete také orientaci displeje pomocí tlačítek se šipkami.
  
-Pokud máte více displejů nastavených ve vztahu hlavní-vedlejšímůžete si je uspořádatNa úvodní obrazovce klikněte na //Uspořádat sloučené displeje// a přetažením náhledů displejů změňte vzájemnou jejich vzájemnou poziciDoporučuje se displeje uspořádat takjak je jejich vzájemná pozice ve skutečnosti. Budete se líp orientovat při etahování oken mezi nimi. +:!: **Poznámka:** V dnešní době se čím dál více objevují displeje s vysokým rozlišenímtzv. //HiDPI//. Fedora automaticky zapíná škálování u displejů s DPI vyšším než 192Chcete-li ho vynutitmůžete jej epnout v nastavení displejeStandardně lze škálování nastavit jen po celých číslechcož může být íliš velký skok. Chcete-li dosáhnout stavu "někde mezi", můžete nástroji //dconf// zapnout experimentální volbu //scale-monitor-framebuffer// v /org/gnome/mutter/experimental-featuresPoté byste měli moct v nastavení displeje přepínat po 25 %Efektu "někde mezi" můžete do určité míry dosáhnout také změnou měřítka písma ve stejném nástroji //GNOME Tweaks// v sekci //Písma//.
-Povšimněte si také, že při nastavování displejů se na každém z nich levém horním rohu zobrazí čísloStejné číslo se zobrazuje i na náhledech displejů v nastavení. Díky tomu tak máte jasno o tom, který náhled reprezentuje který displej.+
  
-:!: **Poznámka:** vedlejší displej má vždy jen jednu virtuální plochu. Zatímco na hlavním displeji můžete mezi virtuálními plochami přepínat, na vedlejším zůstává vždy to samé. Chcete-li mít více virtuálních ploch také na vedlejším, musíte použít nástroj //GNOME Tweak Tool//, který je popsaný v podkapitole //Pokročilá nastavení GNOME//. Na stránce //Pracovní plochy// vypněte volbu //Pracovní plochy jen na hlavní obrazovce//.+:!: **Poznámka:** vedlejší displej má vždy jen jednu virtuální plochu. Zatímco na hlavním displeji můžete mezi virtuálními plochami přepínat, na vedlejším zůstává vždy to samé. Chcete-li mít více virtuálních ploch také na vedlejším, musíte použít nástroj //GNOME Tweaks//, který je popsaný v podkapitole //Pokročilá nastavení GNOME//. Na stránce //Pracovní plochy// vypněte volbu //Pracovní plochy jen na hlavní obrazovce//.
  
 == Výměnná zařízení == == Výměnná zařízení ==
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:12
  • (upraveno mimo DokuWiki)