navody:fc6grub

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:fc6grub [2006/12/22 16:00] mackynavody:fc6grub [2022/11/14 12:25] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 8: Řádek 8:
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6hardware#Disky a mechaniky CD/DVD]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6hardware#Disky a mechaniky CD/DVD]].
  
-//GRUB// používá označení disků odlišné od značení popisovaného v kapitole [[navody:fc6hardware#Disky a mechaniky CD/DVD]]. Např. disk ''hda1'' pro účely zavaděče //GRUB// označován jako ''(hd0,0)'', disk ''hdb2'' pak jako ''hd1,1''. Logika označování je tedy ta, že první parametr je pořadovým číslem disku, druhý je pořadovým číslem diskového oddílu, přičemž číslovaní začíná od 0.+//GRUB// používá označení disků odlišné od značení popisovaného v kapitole [[navody:fc6hardware#Disky a mechaniky CD/DVD]]. Např. disk ''hda1'' je pro účely zavaděče //GRUB// označován jako ''(hd0,0)'', disk ''hdb2'' pak jako ''(hd1,1)''. Logika označování je tedy ta, že první parametr je pořadovým číslem disku, druhý je pořadovým číslem diskového oddílu, přičemž číslovaní začíná od 0.
  
 ==== Změna defaultního OS v menu GRUB ==== ==== Změna defaultního OS v menu GRUB ====
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].
  
-V konfiguračním souboru ''menu.lst'' lze nastavit tzv. defaultní //OS//. Jedná se o //OS//,který //GRUB// automaticky spustí, v případě, že uživatel ručně nezvolí jiný systém.+V konfiguračním souboru ''menu.lst'' lze nastavit tzv. defaultní //OS//. Jedná se o //OS//, který //GRUB// automaticky spustí, jestliže uživatel nezvolí jiný systém.
  
   cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/menu.lst_backup   cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/menu.lst_backup
Řádek 89: Řádek 89:
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6grub#Číslování dísků zavaděčem GRUB]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6grub#Číslování dísků zavaděčem GRUB]].
  
-Předpokládejme, že bootovací oddíl //Fedora Core// se nachází na disku ''hda1''.+Předpokládejme, že bootovací oddíl //Fedora Core// se nachází na disku ''/dev/hda1''.
  
   wget -c http://easylinux.info/uploads/fedora.xpm.gz   wget -c http://easylinux.info/uploads/fedora.xpm.gz
Řádek 164: Řádek 164:
  
   ...   ...
-  title Fedora, kernel 2.6.10-5-386 (recovery mode) +  title     Fedora, kernel 2.6.10-5-386 (recovery mode) 
-  root (hd0,1) +  root     (hd0,1) 
-  kernel /boot/vmlinuz-2.6.10-5-386 root=/dev/hda2 ro single +  kernel     /boot/vmlinuz-2.6.10-5-386 root=/dev/hda2 ro single 
-  initrd /boot/initrd.img-2.6.10-5-386+  initrd     /boot/initrd.img-2.6.10-5-386
   savedefault   savedefault
   boot   boot
Řádek 174: Řádek 174:
 a nahraďte ji následujícími řádky a nahraďte ji následujícími řádky
  
-  #title Fedora, kernel 2.6.10-5-386 (recovery mode) +  #title     Fedora, kernel 2.6.10-5-386 (recovery mode) 
-  #root (hd0,1) +  #root     (hd0,1) 
-  #kernel /boot/vmlinuz-2.6.10-5-386 root=/dev/hda2 ro single +  #kernel     /boot/vmlinuz-2.6.10-5-386 root=/dev/hda2 ro single 
-  #initrd /boot/initrd.img-2.6.10-5-386+  #initrd     /boot/initrd.img-2.6.10-5-386
   #savedefault   #savedefault
   #boot   #boot
Řádek 219: Řádek 219:
  
 ==== Obnovení zavaděče GRUB po instalaci Windows ==== ==== Obnovení zavaděče GRUB po instalaci Windows ====
-  * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]]+  * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6oprava#Použití instalačního CD pro získání práv superuživatele]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6oprava#Použití instalačního CD pro získání práv superuživatele]].
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6hardware#Vypsání tabulky rozdělení disku]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6hardware#Vypsání tabulky rozdělení disku]].
Řádek 292: Řádek 292:
 ==== Ovládání zavaděče GRUB ==== ==== Ovládání zavaděče GRUB ====
  
-Zavaděč systému //GRUB// umožňuje při startování systému editovat parametry startovaného jádra. Tímto způsobem lze zcela měnit nastavení //GRUB//u přes jeho vlastní interní //shell//.+Zavaděč systému //GRUB// umožňuje při startování systému editovat parametry jádra. Tímto způsobem lze zcela měnit nastavení //GRUB//u přes jeho vlastní interní //shell//.
  
 === Nastartování systému do textového režimu === === Nastartování systému do textového režimu ===
  
-Při startu systému se zobrazí odpočítávání času do automatického startu systému. Stiskem libovolné klávesy odpočet přerušte. Zobrazí se nabídka linuxových jader popř. jiných //OS//. Vyberte kurzorvými klávesami jádro, které chcete startovat((Zpravidla se jedná o jádro s nejvyšším číslem.)) a stiskněte klávesu ''e'' (**e**dit). Následuje menu s podobným výpisem+Při bootovaní se zobrazí odpočítávání času do automatického startu systému. Stiskem libovolné klávesy odpočet přerušte. Zobrazí se nabídka linuxových jader popř. jiných //OS//. Vyberte kurzorvými klávesami jádro, které chcete startovat((Zpravidla se jedná o jádro s nejvyšším číslem.)) a stiskněte klávesu ''e'' (**e**dit). Následuje menu s výpisem, který je podobný následujícímu
  
   root (hd0,0)   root (hd0,0)
-  kernel /vmlinuz-2.6.18-1-2789.fc6 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 rhgb quiet +  kernel /vmlinuz-2.6.18-1.2789.fc6 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 rhgb quiet 
-  initrd /initrs-2.6.18-1-2789.fc6.img+  initrd /initrd-2.6.18-1.2789.fc6.img
  
-Najeďte na řádek začínající slovem ''kernel'' a opět stiskněte klávesu ''e''. Nyní můžete editovat parametry kernelu. Přidejte na konec řádku mezeru a číslici 3. Po té stisněte //Enter// a ''b'' (**b**oot). Tím se systém nastartuje s pozměněnými parametry - v tomto případě do textového režimu.+Najeďte na řádek začínající slovem ''kernel'' a opět stiskněte klávesu ''e''. Nyní můžete editovat parametry kernelu. Přidejte na konec řádku mezeru a číslici 3. Po té stisněte //Enter// a ''b'' (**b**oot). Tím systém nabootuje s pozměněnými parametry - v tomto případě do textového režimu.
  
-**Poznámka:** Na obrazovce zavaděče máte vždy nápovědu nejpotřebnějšími klávesami.+**Poznámka:** Na obrazovce zavaděče máte vždy uvedenu nápovědu včetně seznamu nejpotřebnějších kláves.
  
 === Nastartování systému do jednouživatelského režimu === === Nastartování systému do jednouživatelského režimu ===
  
-Jednouživatelský režim je režim, ve kterém systém nastartuje pouze základní služby a neumožní přihlásit se více než jednomu uživateli. Tímto uživatelem je superuživatel. Jednouživatelský režim slouží jako nouzový pro opravu nejrůznějších chyb.+Jednouživatelský režim je režim, ve kterém systém nastartuje pouze základní služby a neumožní přihlásit se více než jednomu uživateli. Tímto uživatelem je superuživatel. Jednouživatelský režim slouží jako nouzový pro opravu nejrůznějších chyb (např. modifikace konfiguračních souborů).
  
 Postupujte stejně jako v případě [[navody:fc6grub#Nastartování systému do textového režimu]], pouze nakonec řádku přidejte ''single'' namísto číslice 3. Postupujte stejně jako v případě [[navody:fc6grub#Nastartování systému do textového režimu]], pouze nakonec řádku přidejte ''single'' namísto číslice 3.
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:09
  • (upraveno mimo DokuWiki)