navody:f8prompt

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
navody:f8prompt [2007/11/03 19:10] – vytvořeno mackynavody:f8prompt [2022/11/14 12:25] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 703: Řádek 703:
  
   sort text.txt | uniq -c   sort text.txt | uniq -c
 +
 +=== nano ===
 +
 +//nano// není příkazem ale jednoduchým textovým editorem. Pomocí této aplikace je možné provádět úpravy konfiguračních a textových souborů.
 +
 +{{ navody:nano.png | nano }}
 +
 +Tuto aplikaci nainstalujete pomocí
 +
 +  yum -y install
 +
 +popř. přímo z instalačního CD pomocí
 +
 +  umount /dev/cdrom
 +  mount -t iso9660 /dev/cdrom /mnt
 +  rpm -ivh /mnt/Packages/nano*.rpm
 +
 +za předpokladu, že Vaše //DVD// mechanika má soubor zařízení ''/dev/cdrom''. Jestliže chcete pomocí tohoto textového editoru otevřít / vytvořit soubor ''text.txt'' stačí do příkazové řádky zadat
 +
 +  nano cesta_k_souboru/text.txt
 +
 +Nápověda k ovládání aplikace je zobrazena u dolního okraje příslušného okna. Znak ''^'' představuje klávesu //Ctrl//. Např. změny uložíte pomocí klávesové zkratky //Ctrl + O// a aplikaci opustíte pomocí //Ctrl + X//.
  
 ==== Definování přístupových práv ==== ==== Definování přístupových práv ====
 Jak již bylo zmíměno v kapitole [[navody:f8prompt#Práce se soubory]], každý soubor a adresář má svého vlastníka. Ten pak určuje, jaké operace mohou s těmito soubory / adresáři provádět ostatní uživatelé. Standardně se jedná v případě souborů o právo čtění (read), zápisu (write) a spouštění (execute); v případě adresáře pak o právo prohlížení obsahu (ekvivalent práva čtení), manipulace se soubory (ekvivalent práva zápisu) a právo zobrazovat informace o souborech (ekvivalent práva spouštění)((Vedle majitele souboru / adresáře může o těchto právech rozhodovat také superuživatel. Jakákoliv nastavení provedená vlastníkem souboru / adresáře nemají vliv na práva superuživatele - ta jsou totiž vždy "absolutní".)). Při přidělování práv pak rozlišujeme následující tři skupiny uživatelů: (1) vlastníka souboru / adresáře, (2) tzv. skupinu uživatele a (3) ostatní uživatele. Práva může jednotlivým skupinám přidělit vlastník((Práva může dokonce upravit také sama sobě. To však nemá dopad na možnost toto nastavení kdykoliv změnit.)). Přehled práv, která se váží k vybranému souboru / adresáři lze získat pomocí příkazu ''ls''. Jak již bylo zmíměno v kapitole [[navody:f8prompt#Práce se soubory]], každý soubor a adresář má svého vlastníka. Ten pak určuje, jaké operace mohou s těmito soubory / adresáři provádět ostatní uživatelé. Standardně se jedná v případě souborů o právo čtění (read), zápisu (write) a spouštění (execute); v případě adresáře pak o právo prohlížení obsahu (ekvivalent práva čtení), manipulace se soubory (ekvivalent práva zápisu) a právo zobrazovat informace o souborech (ekvivalent práva spouštění)((Vedle majitele souboru / adresáře může o těchto právech rozhodovat také superuživatel. Jakákoliv nastavení provedená vlastníkem souboru / adresáře nemají vliv na práva superuživatele - ta jsou totiž vždy "absolutní".)). Při přidělování práv pak rozlišujeme následující tři skupiny uživatelů: (1) vlastníka souboru / adresáře, (2) tzv. skupinu uživatele a (3) ostatní uživatele. Práva může jednotlivým skupinám přidělit vlastník((Práva může dokonce upravit také sama sobě. To však nemá dopad na možnost toto nastavení kdykoliv změnit.)). Přehled práv, která se váží k vybranému souboru / adresáři lze získat pomocí příkazu ''ls''.
 \\ \\
 +
 Předpokládejme, že příkaz Předpokládejme, že příkaz
  
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:10
  • (upraveno mimo DokuWiki)