navody:f7nekomercni_aplikace_internet

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:f7nekomercni_aplikace_internet [2007/05/20 10:13] mackynavody:f7nekomercni_aplikace_internet [2022/11/14 12:25] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 2: Řádek 2:
  
 ===== Internet ===== ===== Internet =====
 +
  
 ==== Instalace Javy s plug-in pro Mozilla Firefox ==== ==== Instalace Javy s plug-in pro Mozilla Firefox ====
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7obsah#Obecné poznámky]].
 +  * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
 +
 +Prvním krokem je instalování balíčku ''compat-libstdc++-33'', který obsahuje //C++// knihovnu z //GCC 3.3.4//. Bez tohoto balíčku Vám plug-in nebude fungovat.
 +
 +  yum -y install compat-libstdc++-33
  
-Stáhněte samorozbalovací soubor pro //Linux// (''jre-6u1-linux-i586.bin'') z [[http://java.com/en/download/manual.jsp | domovských stránek aplikace Java]] a uložte jej do svého domovského adresáře.+Po té už následuje instalace samotné //Javy//Stáhněte samorozbalovací soubor pro //Linux// (''jre-6u1-linux-i586.bin'') z [[http://java.com/en/download/manual.jsp | domovských stránek aplikace Java]] a uložte jej do svého domovského adresáře.
  
 Následujícími příkazy nainstalujete //Java// plug-in. Následujícími příkazy nainstalujete //Java// plug-in.
Řádek 49: Řádek 55:
  
  
-Zadejte 2 a potvrďte klávesou //Enter//. Restartujte //Firefox// a do adresové řádky zadejte ''about:plugins''. V okně prohlížeče by se Vám měly objevit všechny aktuálně podporované rozšíření. Zkrontrolujte podporu //Javy//.+Zadejte 2 a potvrďte klávesou //Enter//. Restartujte //Firefox// a do adresové řádky zadejte ''about:plugins''. V okně prohlížeče by se Vám měly objevit všechny aktuálně podporované rozšíření. Zkrontrolujte podporu //Javy//. Funkčnost je možné také otestovat na stránkách [[http://www.java.com/en/download/help/testvm.xml]].
  
 **Poznámka:** Jestliže výše uvedený postup nebude fungovat, je možné, že došlo k vydání novější verze //Javy//. V tomto případě je pak nutné nahradit ''jre-6u1-linux-i586.bin'' a ''jre1.6.0_01'' odpovídajícím jménem souboru / adresáře. **Poznámka:** Jestliže výše uvedený postup nebude fungovat, je možné, že došlo k vydání novější verze //Javy//. V tomto případě je pak nutné nahradit ''jre-6u1-linux-i586.bin'' a ''jre1.6.0_01'' odpovídajícím jménem souboru / adresáře.
Řádek 60: Řádek 66:
 Nejprve je třeba nastavit repozitář obsahující //Macromedia Flash//. Nejprve je třeba nastavit repozitář obsahující //Macromedia Flash//.
  
-  wget http://macromedia.mplug.org/macromedia-i386.repo +  wget http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm 
-  mv macromedia-i386.repo /etc/yum.repos.d/ +  rpm -Uhv adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm 
-  +  rm -f adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm 
 + 
 +Dále je vhodné modifikovat konfigurační soubor repozitáře //adobe//, aby nebyl zahrnut do automatických aktualizací systému. Tímto způsobem předejdete případným konfliktům mezi balíčky z jednotlivých repozitářů. Do příkazové řádky zadejte 
 + 
 +  gedit /etc/yum.repos.d/adobe-linux-i386.repo 
 + 
 +V souboru ''adobe-linux-i386.repo'' nalezněte řádek 
 + 
 +  enabled=1 
 + 
 +a nahraďte ho řádkem 
 + 
 +  enabled=0 
 Instalaci příslušného balíčku provedete pomocí příkazu Instalaci příslušného balíčku provedete pomocí příkazu
  
-  yum --enablerepo=macromedia -y install flash-plugin+  yum --enablerepo=adobe-linux-i386 -y install flash-plugin
  
 Restartujte //Firefox// a do adresové řádky zadejte ''about:plugins''. V okně prohlížeče by se Vám měly objevit všechny aktuálně podporované rozšíření. Zkrontrolujte podporu //Flash Player//. Restartujte //Firefox// a do adresové řádky zadejte ''about:plugins''. V okně prohlížeče by se Vám měly objevit všechny aktuálně podporované rozšíření. Zkrontrolujte podporu //Flash Player//.
Řádek 73: Řádek 92:
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
  
-//Firestarter// je firewallem, který využívá systému //Netfilter// (iptables/ipchains) vestavěného do  //Linux//ového jádra. //Firestarter// tedy představuje grafické rozhraní pro konfiguraci firewallu.+//Firestarter// je firewallem, který využívá systému //Netfilter// (//iptables/ipchains//) vestavěného do  //Linux//ového jádra. //Firestarter// tedy představuje grafické rozhraní pro konfiguraci firewallu.
  
   yum -y install firestarter   yum -y install firestarter
Řádek 85: Řádek 104:
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
  
-//Ethereal// je aplikace pro analýzu vytížení sítě a odhalování příčin případných problémů.+//Wireshark// je aplikace pro analýzu vytížení sítě a odhalování příčin případných problémů.
  
   yum -y install wireshark wireshark-gnome   yum -y install wireshark wireshark-gnome
Řádek 91: Řádek 110:
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Internet -> Wireshark Network Analyzer//.\\ Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Internet -> Wireshark Network Analyzer//.\\
  
-**Poznámka:** //Firestarter// je třeba spouštět jako superuživatel.+**Poznámka:** //Wireshark// je třeba spouštět jako superuživatel.
  
 ==== Instalace aplikace pro testování bezpečnosti systému (Nessus)==== ==== Instalace aplikace pro testování bezpečnosti systému (Nessus)====
Řádek 103: Řádek 122:
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Systémové nástroje -> Nessus//.\\ Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Systémové nástroje -> Nessus//.\\
  
-Více o aplikaci //Nessus// naleznete na stránkách [[http://www.nessus.org/]].+Více o aplikaci //Nessus// naleznete na stránkách [[http://www.nessus.org]].
  
 ==== Instalace download manažera D4X ==== ==== Instalace download manažera D4X ====
Řádek 127: Řádek 146:
 ==== Instalace aplikace pro sdílení souborů DC++ ==== ==== Instalace aplikace pro sdílení souborů DC++ ====
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7obsah#Obecné poznámky]].
 +
 +
 +Do příkazové řádky zadejte
  
   wget -c http://easylinux.info/uploads/linuxdcpp.tar.gz    wget -c http://easylinux.info/uploads/linuxdcpp.tar.gz 
Řádek 133: Řádek 155:
   gedit /opt/linuxdcpp/start   gedit /opt/linuxdcpp/start
  
-Do nově vytvořeného souboru ''start'' vložte+Do nově vytvořeného souboru ''start'' vložte řádek
  
   cd /opt/linuxdcpp; ./linuxdcpp   cd /opt/linuxdcpp; ./linuxdcpp
Řádek 181: Řádek 203:
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7obsah#Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7nekomercni_aplikace#Instalace Javy s plug-in pro Mozilla Firefox]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7nekomercni_aplikace#Instalace Javy s plug-in pro Mozilla Firefox]].
 +
 +Do příkazové řádky zadejte
  
   wget -c http://easylinux.info/uploads/LimeWireOther.zip   wget -c http://easylinux.info/uploads/LimeWireOther.zip
Řádek 215: Řádek 239:
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7obsah#Obecné poznámky]].
  
-//Skype// je proprietární //P2P// Internetová telefoní síť. Aplikace //Skype// umožňuje telefonovat přes Internet.+//Skype// je proprietární //P2P// Internetová telefoní síť. Tato aplikace umožňuje telefonovat přes Internet.
  
 Aplikaci lze nainstalovat z repozitáře //Skype//. Vytvořte soubor ''skype.repo''. Aplikaci lze nainstalovat z repozitáře //Skype//. Vytvořte soubor ''skype.repo''.
Řádek 223: Řádek 247:
 Do tohoto souboru vložte následující řádky Do tohoto souboru vložte následující řádky
  
-[skype] +  [skype] 
-name=Skype Repository +  name=Skype Repository 
-baseurl=http://download.skype.com/linux/repos/fedora/3/updates/i586/ +  baseurl=http://download.skype.com/linux/repos/fedora/updates/i586/ 
-enabled=0 +  enabled=0 
-gpgcheck=1 +  gpgcheck=1  
-gpgkey=http://www.skype.com/products/skype/linux/rpm-public-key.asc+  gpgkey=http://www.skype.com/products/skype/linux/rpm-public-key.ascc
  
-a soubor uložte. //Skype// nainstalujete pomocí+a soubor uložte. //Skype// pak nainstalujete pomocí
  
   yum --enablerepo=skype -y install skype   yum --enablerepo=skype -y install skype
Řádek 238: Řádek 262:
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Internet -> Skype//.\\ Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Internet -> Skype//.\\
  
-**Poznámka:** Ke zprovoznění aplikace bude zapotřebí nastavit mikrofon. Nastavení lze provést pomocí příkazu+=== Zprovoznění mikrofónu === 
 + 
 +Po instalaci aplikace //Skype// je zpravidla zapotřebí zprovoznit mikrofón. Nastavení lze provést pomocí příkazu
  
   alsamixer -c cislo_zvukove_karty -V all   alsamixer -c cislo_zvukove_karty -V all
  
-kde ''cislo_zvukove_karty'' je standardně 0. Následující sada obrazovek představuje vzorové nastavení aplikace ''alsamixer''.+kde ''cislo_zvukove_karty'' je standardně 0
 +\\ 
 +Nejprve stikněte dvakrát klávesu tabelator a zkontrolujte, zda máte //CAPTURE// zařízení nastaveno na mikrofón (položka //Mic//). Mezi jednotlivými položkami se pohybujete pomocí šipek doleva/doprava a konkrétní položku vyberete pomocí mezerníku.  
 + 
 +{{ navody: skype_mikrofon.png | Nastavení "capture" zařízení }} 
 + 
 +Po té stiskněte opět klávesu tabelatoru, čímž se vrátíte na původní obrazovku ''alsamixer''. Zde bude zapotřebí zapnout používání mikrofónu. Následující sada obrazovek představuje vzorové nastavení.
  
 {{ navody:skype1.png | Nastavení - 1.obrazovka }} {{ navody:skype1.png | Nastavení - 1.obrazovka }}
Řádek 252: Řádek 284:
 {{ navody:skype4.png | Nastavení - 4.obrazovka }} {{ navody:skype4.png | Nastavení - 4.obrazovka }}
  
-Mezi jednotlivými položkami se pohybujete pomocí šipek doleva/doprava, hlasitost přidáváte pomocí šipek nahoru/dolů. Vypnout/zapnout příslušnou položku lze pomocí klávesy //M// a mód //CAPTUR// nastavíte mezerníkem. +Mezi jednotlivými položkami se opět pohybujete pomocí šipek doleva/doprava. Hlasitost přidáváte pomocí šipek nahoru/dolů. Vypnout/zapnout příslušnou položku lze pomocí klávesy //M//Funkčnost nastavení lze ověřit pomocí položce //Options// aplikace //Skype// na  záložce //Sound Devices//.
-V případě, že ani po tomto nastavení nebude fungovat mikrofon, nastavte přímo aplikaci //Skype// ovladače //OSS// přes nabídku //Tools -> Options... -> Sound Devices//.+
  
 +{{ navody:skype_test.png | Test nastavení Skype}}
  
 ==== Instalace e-mailového klienta Thunderbird ==== ==== Instalace e-mailového klienta Thunderbird ====
Řádek 260: Řádek 292:
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:f7instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
  
-Standardním e-mailovým klientem v //Gnome// je //Evolution//. Alternativou je pak //Thunderbird//, který je vyvíjen //Mozilla Foundation//((//Mozilla Foundation// má na "svědomí" také populární webový prohlížeč //Mozilla Firefox//.)).+Standardním e-mailovým klientem v //Gnome// je //Evolution//. Alternativou je pak //Thunderbird//, který je vyvíjen //Mozilla Corporation//((Až do roku 2007 byl //Thunderbird// udržován //Mozilla Foundation//, která má na "svědomí" populární webový prohlížeč //Mozilla Firefox//.)).
  
   yum -y install thunderbird   yum -y install thunderbird
Řádek 321: Řádek 353:
 ===== ===== ===== =====
 [[navody:f7nekomercni_aplikace|Nekomerční aplikace]] [[navody:f7nekomercni_aplikace|Nekomerční aplikace]]
 +
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:10
  • (upraveno mimo DokuWiki)