navody:f7gnome

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:f7gnome [2007/08/14 17:42] – Case sensitive zalozky lkundraknavody:f7gnome [2022/11/14 12:25] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 [[navody:f7obsah|Hlavní stránka]] [[navody:f7obsah|Hlavní stránka]]
  
-===== Nastavení Gnome ===== 
  
 +===== Nastavení Gnome =====
 +{{:navody:48x48:categories:gnome-util.png }}
 //Gnome// je výchozím grafickým prostředím linuxové distribuce //Fedora//. Jedná se projekt, jehož cílem je vytvořit jednoduché a intuitivní grafické prostředí a "doprovodné" aplikace k ovládání počítače založené na svobodném softwaru. Heslem projektu, který má vyjadřovat jednoduchost a použitelnost //Gnome//, je "just work". //Gnome// je také oficiálním grafickým prostředím projektu //GNU//. Počátky projektu se datují do roku 1997, kdy //Gnome// mělo vzniknout jako protiváha grafického prostředí //KDE// založeném na tehdy "nesvobodné" knihovně //QT//((Tato knihovna byla později uvolně pod licencí //GPL/LGPL//.)). Samotné //Gnome// je založené na knihovnách //GTK+//, které jsou již od svého počátku k dispozici pod licencí //LGPL//. //Gnome// je výchozím grafickým prostředím linuxové distribuce //Fedora//. Jedná se projekt, jehož cílem je vytvořit jednoduché a intuitivní grafické prostředí a "doprovodné" aplikace k ovládání počítače založené na svobodném softwaru. Heslem projektu, který má vyjadřovat jednoduchost a použitelnost //Gnome//, je "just work". //Gnome// je také oficiálním grafickým prostředím projektu //GNU//. Počátky projektu se datují do roku 1997, kdy //Gnome// mělo vzniknout jako protiváha grafického prostředí //KDE// založeném na tehdy "nesvobodné" knihovně //QT//((Tato knihovna byla později uvolně pod licencí //GPL/LGPL//.)). Samotné //Gnome// je založené na knihovnách //GTK+//, které jsou již od svého počátku k dispozici pod licencí //LGPL//.
  
Řádek 17: Řádek 18:
  
 Dalším pojmem, se kterým se v souvislosti s grafickým prostředím můžete setkat, je //X Window System// //X Window System// poskytuje základní služby pro kompozitního správce oken jako je vykreslování a přemisťování oken, práce s myší apod. Služeb //X Window System// využívají všechna grafická prostředí linuxových systémů a vytváří tak jakousi jeho nadstavbu. Dalším pojmem, se kterým se v souvislosti s grafickým prostředím můžete setkat, je //X Window System// //X Window System// poskytuje základní služby pro kompozitního správce oken jako je vykreslování a přemisťování oken, práce s myší apod. Služeb //X Window System// využívají všechna grafická prostředí linuxových systémů a vytváří tak jakousi jeho nadstavbu.
-//X Window System// je založen na modelu klient-server. To umožňuje, aby programy byly spuštěny na jiném systému než na kterém jsou zobrazovány. Serverová část //X Window System//, tzv. //X server//, má na starosti zpracování vstupů uživatele prostřednictvím klávesnice a myši, zobrazování a komunikaci s tzv. klientskými programy. Ty pak představují klientskou část //X Window System// a vyžadují služby //X serveru// jako např. zpracování uživatelských vstupů. Více informací o //X Window System// je k dispozici [[http://en.wikipedia.org/wiki/X_Window_System|zde]].+//X Window System// je založen na modelu klient-server. To umožňuje, aby programy byly spuštěny na jiném systému než na kterém jsou zobrazovány. Serverová část //X Window System//, tzv. //X server//, má na starosti zpracování vstupů uživatele prostřednictvím klávesnice a myši, zobrazování a komunikaci s tzv. klientskými programy. Ty pak představují klientskou část //X Window System// a vyžadují služby //X serveru// jako např. zpracování uživatelských vstupů. Více informací o //X Window System// je k dispozici na stránkách [[http://www.wikipedia.org|www.wikipedia.org]] pod heslem [[http://en.wikipedia.org/wiki/X_Window_System|X_Window_System]].
  
 ==== Pracovní plocha, panely a ikony ==== ==== Pracovní plocha, panely a ikony ====
Řádek 88: Řádek 89:
  
 Tento příkaz je možné použít, jestliže Vám přestane reagovat panel popř. jestliže jste do nabídky přidali novou Tento příkaz je možné použít, jestliže Vám přestane reagovat panel popř. jestliže jste do nabídky přidali novou
- 
 aplikaci. aplikaci.
  
Řádek 105: Řádek 105:
 Prvním kompozitním správcem oken byl //Compiz//, se kterým přišla začátkem roku 2006 společnost //Novell//. Zpočátku fungoval //Compiz// pouze na grafických kartách, které podporovaly //XGL//((Jedná se o //X server// architekturu, jejímž cílem je využít potenciálu moderních grafických karet.)). V květnu 2006 bylo //XGL// nahrazeno //AIGLX// (**A**ccelerated **I**ndirect **GLX**). //AIGLX// je v současnosti podporováno grafickými kartami //Intel// a //nVidia// (od verze ovladačů ''1.0-9629''). Uživatelé karet //ATi// mají, s výjimkou karet //Radeon 9250// a starších, smůlu - společnost //AMD/ATi// totiž dosud neimplementovala do svých ovladačů podporu funkce ''GLX_EXT_texture_from_pixmap'', která je pro //AIGLX// nezbytná. Prvním kompozitním správcem oken byl //Compiz//, se kterým přišla začátkem roku 2006 společnost //Novell//. Zpočátku fungoval //Compiz// pouze na grafických kartách, které podporovaly //XGL//((Jedná se o //X server// architekturu, jejímž cílem je využít potenciálu moderních grafických karet.)). V květnu 2006 bylo //XGL// nahrazeno //AIGLX// (**A**ccelerated **I**ndirect **GLX**). //AIGLX// je v současnosti podporováno grafickými kartami //Intel// a //nVidia// (od verze ovladačů ''1.0-9629''). Uživatelé karet //ATi// mají, s výjimkou karet //Radeon 9250// a starších, smůlu - společnost //AMD/ATi// totiž dosud neimplementovala do svých ovladačů podporu funkce ''GLX_EXT_texture_from_pixmap'', která je pro //AIGLX// nezbytná.
  
-Screenshoty pro //Compiz// naleznete [[http://compiz.org/Home/Screenshots|zde]].+Screenshoty pro //Compiz// naleznete na stránkách [[http://compiz.org/Home/Screenshots]].
  
 == Instalace Compizu == == Instalace Compizu ==
Řádek 125: Řádek 125:
 //Beryl// je odnoží //Compiz//, od kterého se oddělil v září 2006 po té, co skupina vývojářů došla k závěru, že //Compiz// se příliš vzdálil původní myšlence. 30 května 2007 však bylo rozhodnuto, že se projekt //Compiz// a //Beryl// sloučí do [[http://www.opencompositing.org|Compiz fusion]]. V současné době však i nadále existují balíčky pro //Compiz// i pro //Beryl//. //Beryl// je odnoží //Compiz//, od kterého se oddělil v září 2006 po té, co skupina vývojářů došla k závěru, že //Compiz// se příliš vzdálil původní myšlence. 30 května 2007 však bylo rozhodnuto, že se projekt //Compiz// a //Beryl// sloučí do [[http://www.opencompositing.org|Compiz fusion]]. V současné době však i nadále existují balíčky pro //Compiz// i pro //Beryl//.
  
-Screenshoty pro //Beryl// a popis funkcí naleznete [[http://beryl-project.org/features.php|zde]].+Screenshoty pro //Beryl// a popis funkcí naleznete na stránkách [[http://beryl-project.org/features.php]].
  
 **Poznámka:** Autorův subjektivní dojem je, že //Beryl// poskytuje v porovnání s //Compiz// větší možnosti nastavení a vyznačuje se také vyšší stabilitou((V případě //Compiz// došlo při stisku tlačítka //Disable Desktop Effects// opakovaně k "zamrznutí" systému, které se muselo řešit restartem.)). **Poznámka:** Autorův subjektivní dojem je, že //Beryl// poskytuje v porovnání s //Compiz// větší možnosti nastavení a vyznačuje se také vyšší stabilitou((V případě //Compiz// došlo při stisku tlačítka //Disable Desktop Effects// opakovaně k "zamrznutí" systému, které se muselo řešit restartem.)).
Řádek 145: Řádek 145:
 === Sloučení Compiz a Beryl === === Sloučení Compiz a Beryl ===
  
-Od 30. května 2007 došlo ke sloučení projetků //Compiz// a //Beryl// do projektu //Compiz fusion//. Oficiální stránky tohoto projektu jsou [[http://www.opencompositing.org/]], na kterých naleznete mimo jiné také fórum v anglickém jazyce zabývající se problematikou //3D// desktopu.+Od 30. května 2007 došlo ke sloučení projetků //Compiz// a //Beryl// do projektu //Compiz fusion//. Oficiální stránky tohoto projektu jsou [[http://www.opencompositing.org|www.opencompositing.org]], na kterých naleznete mimo jiné také fórum v anglickém jazyce zabývající se problematikou //3D// desktopu.
  
 ==== Klávesnice === ==== Klávesnice ===
Řádek 198: Řádek 198:
 Automatické přihlášení do grafického prostředí //Gnome// lze nastavit přes nabídku //Systém -> Správa -> Přihlašovací obrazovka//. Pomocí tohoto menu je možné např. změnit vzhled přihlašovací obrazovky, povolit vzdálené přihlášení nebo nastavit úroveň zabezpečení. Automatické přihlášení do grafického prostředí //Gnome// lze nastavit přes nabídku //Systém -> Správa -> Přihlašovací obrazovka//. Pomocí tohoto menu je možné např. změnit vzhled přihlašovací obrazovky, povolit vzdálené přihlášení nebo nastavit úroveň zabezpečení.
  
-Pro automatické přihlášení se do systému je zapotřebí+Pro automatické přihlášení se do systému je zapotřebí na záložce //Zabezpeční// zatrhnout položku //Povolit automatické přihlášení// a do políčka //Uživatel// vepsat jméno uživatele, který bude automaticky přihlášen.\\
-  * na záložce //Zabezpeční// zatrhnout položku //Povolit automatické přihlášení// a do políčka //Uživatel// vepsat jméno uživatele, který bude automaticky přihlášen.\\+
  
 {{ navody:f7prihlasovaci_obrazovka.png | Automatické přihlášení }} {{ navody:f7prihlasovaci_obrazovka.png | Automatické přihlášení }}
Řádek 274: Řádek 273:
   yum -y install gdesklets   yum -y install gdesklets
  
-[[http://gdesklets.zencomputer.ca/|Zde]] naleznete několik //gDesklets//.+Na stránkách [[http://gdesklets.zencomputer.ca|gdesklets.zencomputer.ca]] naleznete několik //gDesklets//.
  
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Příslušenství -> gDesklets//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Příslušenství -> gDesklets//.
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:11
  • (upraveno mimo DokuWiki)