navody:f22:ssh

Hlavní stránka

V této kapitole si popíšeme, jaké jsou možnosti vzdáleného přístupu a administrace Fedory. Připojení ke vzdálené obrazovce se věnuje kapitola Vzdálená obrazovka.

SSH (Secure Shell) představuje standardy a související síťové protokoly pro navázání bezpečného spojení mezi lokálním a vzdáleným počítačem. SSH využívá asymentrického šifrování a umožňuje autentifikaci uživatelů i kontrolu integrity předávaných dat.

Předpokládejme, že vzdálený stroj s Fedorou má nainstalovaný SSH server a firewall nastavený tak, že je možné se k němu připojit přes IP adresu 192.168.0.1.

Poznámka: Pro zjištění IP adresy počítače s Fedorou si přečtěte v kapitole Síť podkapitolu Zjistění IP adresy počítače s Fedorou.
IP počítače s OS Windows XP zjistíte pomocí nabídku Start → Ovládací panely → Síťová připojení - klikněte na ikonu Vašeho připojení do sítě a přejděte na záložku Podpora. IP adresu lze zjistit také pomocí příkazu ipconfig.

Poznámka: SSH server standardně „naslouchá“ na portu 22. Pro návod na otevření portu si přečtěte kapitolu Otevření / uzavření portů.

Fedora

Instalace a spuštění služby bezpečného vzdáleného příhlášení

Pro bezpečné vzdálené přihlášení se používá OpenSSH. Ten by měl být ve výchozí instalaci již nainstalován, nicméně můžete jej přidat příkazem

dnf -y install openssh-\*

službu spustíte příkazem

systemctl start sshd.service

a natrvalo zařadíte mezi spouštěné služby příkazem

systemctl enable sshd.service

Pokud používáte firewall, může být zapotřebí povolit službu ješte v nastavení firewallu.

Bezpečné přihlášení k vzdálenému stroji s Fedorou

K vzdálenému stroji s Fedorou se připojíte pomocí příkazu

ssh username@192.168.0.1
Kopírování souborů / adresářů pomocí příkazové řádky

scp

Následujícím příkazem překopírujete soubor remotefile.txt z adresáře /home/uzivatel/remotefile.txt do aktuálního adresáře.

scp -r username@192.168.0.1:/home/uzivatel/remotefile.txt .

rsync

Následujícím příkazem překopírujete soubor remotefile.txt z adresáře /home/uzivatel/remotefile.txt do pracovního adresáře.

rsync -v -u -a --delete --rsh=ssh --stats username@192.168.0.1:/home/uzivatel/remotefile.txt .

Pomocí příkazu

 rsync -v -u -a --delete --rsh=ssh --stats localfile.txt username@192.168.0.1:/home/username/

překopírujete soubor localfile.txt do adresáře /home/uzivatel.

OS Windows

Bezpečné přihlášení k vzdálenému stroji s Fedorou prostřednictvím počítače s Windows OS

Pro přihlášení ke vzdálenému stroji prostřednictvím počítače s Windows OS je zapotřebí nainstalovat PuTTY. Pomocí aplikace PuTTy získáte přístup k zabezpečenému příkazovému řádku.

Kopírování souborů/adresářů z/na vzdálený stroj s Fedorou prostřednictvím počítače s Windows OS

Pro kopírování souborů/adresářů z/na vzdálený stroj prostřednictvím počítače s OS Windows je zapotřebí nainstalovat WinSCP. WinSCP je intuitivní aplikace s podobným uspořádáním jako je např. Total Commander.

Cockpit je nástroj, který poskytuje webové administrační rozhraní pro vzdálenou správu jednoho nebo více systémů. Umožňuje monitorovat systém, prohlížet logy, spravovat služby, sítě a kontejnery, pracovat s disky a oddíly. Poskytuje také terminál, takže dokáže plnohodnotně nahradit připojení přes SSH a nevyžaduje na Windows dodatečný software. Cockpit je předinstalovaný na Fedora Server. Na ostatních variantách Fedory včetně Fedora Workstation si ho ale můžete doinstalovat:

dnf -y install cockpit

Službu spustíte příkazem

systemctl start cockpit.service

A natrvalo ji zařadíte mezi spuštěné služby příkazem

systemctl enable cockpit.service

Poté stačí na vzdáleném počítači zadat do prohlížeče adresu https://ip-adresa:9090 (ujistěte se, že nemáte firewallem zablokovaný port 9090). Po přihlášení do účtu se vám zobrazí administrační rozhraní jako na obrázku níže.


Hlavní stránka

  • Poslední úprava: 2022/11/14 12:26
  • autor: 127.0.0.1