navody:f20:gnome

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

navody:f20:gnome [2022/11/14 12:26] – vytvořeno - upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1navody:f20:gnome [2023/05/11 15:33] (aktuální) – aktualizace odkazů na mojefedora.cz a https mstanke
Řádek 5: Řádek 5:
 //GNOME// je výchozím grafickým prostředím linuxové distribuce //Fedora//. Jedná se projekt, jehož cílem je vytvořit jednoduché a intuitivní grafické prostředí a "doprovodné" aplikace k ovládání počítače založené na svobodném softwaru. Heslem projektu, který má vyjadřovat jednoduchost a použitelnost //GNOME//, je "just work". //GNOME// je také oficiálním grafickým prostředím projektu //GNU//. Počátky projektu se datují do roku 1997, kdy //GNOME// mělo vzniknout jako protiváha grafického prostředí //KDE// založeném na tehdy "nesvobodné" knihovně //QT//((Tato knihovna byla později uvolně pod licencí //GPL/LGPL//.)). Samotné //Gnome// je založené na knihovnách //GTK+//, které jsou již od svého počátku k dispozici pod licencí //LGPL//. //GNOME// je výchozím grafickým prostředím linuxové distribuce //Fedora//. Jedná se projekt, jehož cílem je vytvořit jednoduché a intuitivní grafické prostředí a "doprovodné" aplikace k ovládání počítače založené na svobodném softwaru. Heslem projektu, který má vyjadřovat jednoduchost a použitelnost //GNOME//, je "just work". //GNOME// je také oficiálním grafickým prostředím projektu //GNU//. Počátky projektu se datují do roku 1997, kdy //GNOME// mělo vzniknout jako protiváha grafického prostředí //KDE// založeném na tehdy "nesvobodné" knihovně //QT//((Tato knihovna byla později uvolně pod licencí //GPL/LGPL//.)). Samotné //Gnome// je založené na knihovnách //GTK+//, které jsou již od svého počátku k dispozici pod licencí //LGPL//.
  
-{{ http://www.fedora.cz/images/fedora-15_g.png?300 | Grafické prostředí GNOME }}+{{ https://mojefedora.cz/images/fedora-15_g.png?300 | Grafické prostředí GNOME }}
  
 Samotné grafické prostředí //GNOME// se skládá z několika komponent. Konkrétně se jedná o: Samotné grafické prostředí //GNOME// se skládá z několika komponent. Konkrétně se jedná o:
Řádek 14: Řádek 14:
   - doprovodné programy - příkladem doprovodných programů jsou grafický editor //GIMP// nebo přehrávač audio souborů //Rhythmbox//.   - doprovodné programy - příkladem doprovodných programů jsou grafický editor //GIMP// nebo přehrávač audio souborů //Rhythmbox//.
   - knihovny - Jedná se především o výše zmiňované knihovny //GTK+//.   - knihovny - Jedná se především o výše zmiňované knihovny //GTK+//.
-  - rozšíření - velké množství rozšíření, které se aplikují do GNOME Shell a upravují jeho vzhled a funkčnost, naleznete na [[http://extensions.gnome.org]].+  - rozšíření - velké množství rozšíření, které se aplikují do GNOME Shell a upravují jeho vzhled a funkčnost, naleznete na [[https://extensions.gnome.org/]].
  
 Dalším pojmem, se kterým se v souvislosti s grafickým prostředím můžete setkat, je //X Window System// //X Window System// poskytuje základní služby pro kompozitního správce oken jako je vykreslování a přemisťování oken, práce s myší apod. Služeb //X Window System// využívají všechna grafická prostředí linuxových systémů a vytváří tak jakousi jeho nadstavbu. Dalším pojmem, se kterým se v souvislosti s grafickým prostředím můžete setkat, je //X Window System// //X Window System// poskytuje základní služby pro kompozitního správce oken jako je vykreslování a přemisťování oken, práce s myší apod. Služeb //X Window System// využívají všechna grafická prostředí linuxových systémů a vytváří tak jakousi jeho nadstavbu.
-//X Window System// je založen na modelu klient-server. To umožňuje, aby programy byly spuštěny na jiném systému než na kterém jsou zobrazovány. Serverová část //X Window System//, tzv. //X server//, má na starosti zpracování vstupů uživatele prostřednictvím klávesnice a myši, zobrazování a komunikaci s tzv. klientskými programy. Ty pak představují klientskou část //X Window System// a vyžadují služby //X serveru// jako např. zmiňované zpracování uživatelských vstupů. Více informací o //X Window System// je k dispozici na stránkách [[http://www.wikipedia.org|www.wikipedia.org]] pod heslem [[http://en.wikipedia.org/wiki/X_Window_System|X_Window_System]].+//X Window System// je založen na modelu klient-server. To umožňuje, aby programy byly spuštěny na jiném systému než na kterém jsou zobrazovány. Serverová část //X Window System//, tzv. //X server//, má na starosti zpracování vstupů uživatele prostřednictvím klávesnice a myši, zobrazování a komunikaci s tzv. klientskými programy. Ty pak představují klientskou část //X Window System// a vyžadují služby //X serveru// jako např. zmiňované zpracování uživatelských vstupů. Více informací o //X Window System// je k dispozici na [[https://cs.wikipedia.org/|Wikipedii]] pod heslem [[https://cs.wikipedia.org/wiki/X_Window_System|X_Window_System]].
  
 ==== GNOME 3 a 3D akcelerace ==== ==== GNOME 3 a 3D akcelerace ====
Řádek 39: Řádek 39:
   yum search gnome-shell-extension   yum search gnome-shell-extension
      
-Nedávno však autoři GNOME spustili web [[http://extensions.gnome.org|extensions.gnome.org]], kde můžete vyhledávat a z prohlížeče((funguje minimálně ve Firefoxu a Chrome)) rovnou instalovat rozšíření pro GNOME Shell. V nabídce je momentálně kolem 200 rozšíření, které prostředí upravují všemi možnými způsoby. Pokud chcete rozšíření nainstalovat, klikněte na jeho stránce na tlačítko //Off// vlevo nahoře. Stejným způsobem můžete rozšíření i deaktivovat.+Nedávno však autoři GNOME spustili web [[https://extensions.gnome.org/|extensions.gnome.org]], kde můžete vyhledávat a z prohlížeče((funguje minimálně ve Firefoxu a Chrome)) rovnou instalovat rozšíření pro GNOME Shell. V nabídce je momentálně kolem 200 rozšíření, které prostředí upravují všemi možnými způsoby. Pokud chcete rozšíření nainstalovat, klikněte na jeho stránce na tlačítko //Off// vlevo nahoře. Stejným způsobem můžete rozšíření i deaktivovat.
  
 :!: **Poznámka:** Některá rozšíření mohou způsobovat nestabilitu GNOME Shellu. Pokud vám prostředí padá, zkuste rozšíření postupně vypnout. Je velmi pravděpodobné, že za nestabilitou bude jedno z nich. :!: **Poznámka:** Některá rozšíření mohou způsobovat nestabilitu GNOME Shellu. Pokud vám prostředí padá, zkuste rozšíření postupně vypnout. Je velmi pravděpodobné, že za nestabilitou bude jedno z nich.
Řádek 90: Řádek 90:
 //GNOME// si v implicitním nastavení pamatuje stav přepínače NumLock, takže stačí, abyste numerickou klávesnici zapnuli a pak se odhlásili. Po dalším přihlášení bude numerická klávesnice automaticky zapnuta. //GNOME// si v implicitním nastavení pamatuje stav přepínače NumLock, takže stačí, abyste numerickou klávesnici zapnuli a pak se odhlásili. Po dalším přihlášení bude numerická klávesnice automaticky zapnuta.
  
-Standardním chováním IBM PC(([[http://cs.wikipedia.org/wiki/IBM_PC_kompatibiln%C3%AD|http://cs.wikipedia.org/wiki/IBM_PC_kompatibilní]])) totiž je, že numerická klávesnice je po startu počítače vypnutá. V nastavení //BIOSu// je možné numerickou klávesnici zapnout, avšak jakýkoliv program může její nastavení později změnit.+Standardním chováním IBM PC(([[https://cs.wikipedia.org/wiki/IBM_PC_kompatibiln%C3%AD|https://cs.wikipedia.org/wiki/IBM_PC_kompatibilní]])) totiž je, že numerická klávesnice je po startu počítače vypnutá. V nastavení //BIOSu// je možné numerickou klávesnici zapnout, avšak jakýkoliv program může její nastavení později změnit.
  
 == Oprava nastavení GNOME == == Oprava nastavení GNOME ==
Řádek 104: Řádek 104:
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
  
-Standardní přihlašovací obrazovka grafického prostředí je realizována programem //GDM//.(([[http://en.wikipedia.org/wiki/GNOME_Display_Manager]])) V tomto programu nemá nastavení //GNOME// (popsané výše) žádný vliv. Použijeme proto program //numlockx//, který spustíme při startu //gdm//. Balíček nainstalujete příkazem:+Standardní přihlašovací obrazovka grafického prostředí je realizována programem //GDM//.(([[https://en.wikipedia.org/wiki/GNOME_Display_Manager]])) V tomto programu nemá nastavení //GNOME// (popsané výše) žádný vliv. Použijeme proto program //numlockx//, který spustíme při startu //gdm//. Balíček nainstalujete příkazem:
  
   yum -y install numlockx   yum -y install numlockx
  • Poslední úprava: 2022/11/14 12:26
  • autor: 127.0.0.1