Toto je starší verze dokumentu!
Jak testovat vývojové verze Fedora Core
Vývojové verze
Vývoj Fedora Core probíha ve dvou větvích testing z nějž se balíky přesouvají do stabilních updates
a development (nestabilní/vývojová) ze které se vytváří nové stabilní vydání.
testing
Větev testing
je určena k vytváření aktualizovaných balíků pro stabilní vydání Fedora Core. Balíky jsou nejdříve zařazeny do testing a po nějaké době, pokud nejsou nalezeny problémy, jsou přeřazeny mezi updates.
Pokud chcete testovat balíky, které se připravují do stabilní verze stačí si v
/etc/yum.repos.d/fedora-updates-testing.repo
povolit tento repozitář (enable=1
v sekci [updates-testing]
). Od této chvíle se vám budou instalovat testovací verze balíků. Chyby na které narazíte v souvislosti s těmito balíky pak samozřejmě hlaste to bugzilly.
Používáním testing se zpravidla nevystavujete žádným závažným komplikacím.
development (rawhide)
Větev development
se pohybuje zhruba v tomto cyklu
stabilní verze Fedora Core -> rawhide -> 1. testovací verze -> -> rawhide -> 2. testovací verze -> rawhide -> 3. testovací verze -> -> stabilní verze Fedora Core
Jako rawhide je tedy označována nestabilní, vývojová verze, ze které se pak vytváří verze testovací a to tak, že se definuje stav v jakém musí rawhide být, aby mohla být testovací verze vydána. Z poslední testovací verze se pak vychází při vydání verze finální.
Existující instalaci Fedora Core také můžete aktualizovat na poslední verzi rawhide. Vystavujete se ale riziku podstatně vetších komplikací. K zprovoznění repozitářů development stačí v
/etc/yum.repos.d/fedora-development.repo
povolit sekci [development]
.
Používáním development se vystavujete riziku vzniku závažných nedostatků ve fuknčnosti systému. Tuto větev bystě měli používat pouze za účelem ladění a hledání chyb.
Zkoušení testovacích verzí
Z vývojových verzí se před vydáním stabilní verze vytvářejí tzv. testovací verze (FCXtest1, FCXtest2, FCXtest3). To jsou sestavení obrazů CD a DVD stejně jako by se jednalo o finální verzi, ale z vývojové (development) větve.
Aby byla stabilní verze co nejkvalitnější, je potřeba tyto verze ozkoušet na co největším množství konfigurací. (Pokud chcete aby právě u vás Fedora perfektně fungovala, máte ideální příležitost ovlivnit práci vývojářů.)
V podstatě máme tyto možnosti jak zkoušení provádět.
- máme zvláštní HW, na který testovací verzi nainstalujeme
- použijeme Live CD/DVD (nové)
- použijeme nativní virtualizaci - např. Xen, OpenVZ apod.
- použijeme softwarovou virtualizaci - Qemu, Bochs, VMwarePlayer
Testování pomocí Live CD
Live CD nedosahuje variability standardní instalace, ale je pomocí něj možné ověřit základní funkčnost, případně prověřit opravy chyb v aplikacích.
Live CD Fedory je založeno na http://fedoraproject.org/wiki/Kadischi a vytvářeno teprve krátce - jeho stav není plně stabilizován.
Live CD/DVD můžete stáhnout na http://torrent.fedoraunity.org/.
Softwarová virtualizace
Nevýhodou softwarové virtualizace je, že ta zpravidla podstrkává OS falešný hardware, který je pro všechny instalace naprosto shodný. Největší zdroj problémů - kombinace různého HW a SW tak je zcela zamaskován.
Testování pomocí Qemu
Testování pomocí VMware Playeru
- Nainstalujeme a nakonfigurujeme VMware Player.
- Stáhneme image testovací verze Fedora Core Image Fedora Core pro VMware Player
- Spustíme VMware Player a zadáme mu umístění obrazu Fedora Core