Sdílení souborů a adresářů je ve Fedoře možné různými způsoby. V této kapitole je popsané sdílení souborů přes WebDAV, který je rozšířením protokolu HTTP. Hodí se pro jednoduché sdílení mezi linuxovými počítači. Chcete-li pokročilejší sdílení adresářů, které je nativně podporováno i ve Windows, zvolte Sambu, která je popsána podrobně dále v kapitole.
Nejjednodušším způsobem, jak sdílet soubory s ostatními počítači, je protokol WebDAV. Je totiž podporovaný již ve výchozí instalaci. Nastavení, jak ho můžete vidět na obrázku níže, naleznete v Nastavení→Sdílení→Sdílení osobních souborů. Tam můžete jedním kliknutím aktivovat pro danou síť sdílení složky Veřejné, která se nachází ve vašem domovském adresáři. Přístup můžete také chránit heslem. Dejte si také pozor na to, že sdílení nebude pro vzdálený počítač dostupné, dokud bude složka Veřejné prázdná.
Ke sdílené složce se můžete jednoduše připojit z jiného počítače třeba pomocí Nautilu. Buď přes Procházet síť, kde by se mělo sdílení automaticky objevit, nebo přes Připojit k serveru, kde musíte zadat adresu sdílení, kterou máte uvedenou v nastavení.
OS typu Windows používají protokol Microsoft SMB (Server Message Block) známý také pod jménem CIFS (Common Internet File System). Tento protokol umožňuje sdílení souborů, adresářů, tiskáren apod.
Linux tento protokol implementuje ve formě balíku Samba. Samba je vydána pod GNU General Public licencí. Systém umožňuje integraci OS typu Windows do linuxových sítí. Na straně Windows přitom není zapotřebí instalovat žádný speciální software.
Poznámka: Problematikou sdílení souborů a adresářů mezi počítači s operačním systémem Fedora se zabývá kapitola Přípojování sdílených adresářů. Velice podrobnou knihu o Sambě v anglickém jazyce naleznete na https://www.samba.org/samba/docs/using_samba/toc.html.
Server Samba lze nainstalovat přes terminál
dnf -y install samba dnf -y install samba-client dnf -y install system-config-samba
Poznámka: Jestliže je třeba přidat uživatele, přečtěte si kapitolu Přidání, editace a mazání uživatelů a skupin.
Server Samba lze nastavit pomocí grafického rozhraní Samba (balíček system-config-samba).
Takto je možné nastavit sdílený adresář a přiřadit mu uživatele, kteří k němu mohou přistupovat.
Následující text se zabývá základním nastavením Samby pomocí příkazové řádky. Podrobnosti týkající se nastavení Samby naleznete na stránkách https://www.samba.org/samba/docs/using_samba/toc.html popř. http://samba.org/samba/docs/man/Samba-HOWTO-Collection/.
Aby bylo možné sdílet adresáře mezi Windows a Linuxem je třeba, aby byl na počítači s Windows správně nastaven protokol TCP/IP. Na straně Fedory by problémy s podporou tohoto protokolu nastat neměly.
Funkčnost protokolu TCP/IP lze velice snadno ověřit z Linuxu pomocí
ping -c 10 ip_adresa
Poznámka: IP adresu počítače s nainstalovanými Windows 7 lze zjistit následujícím způsobem. Klikněte na Start → Ovládací panely → Centrum síťových připojení a sdílení. V okně Změnit nastavení adaptéru pak dvakrát klikněte na ikonu, která znázorňuje Vaše síťové připojení. Přejděte na záložku Podpora a opište číslo uvedené za položkou Adresa IP1). Další možností, jak získat IP adresu, je v příkazovém řádku Windows zadat ipconfig
.
Výstup příkazu ping -c 10 ip_adresa
by měl vypadat přibližně následovně
PING 192.168.2.125 (192.168.2.125) 56(84) bytes of data. 64 bytes from 192.168.2.125: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.068 ms 64 bytes from 192.168.2.125: icmp_seq=2 ttl=64 time=0.071 ms 64 bytes from 192.168.2.125: icmp_seq=3 ttl=64 time=0.072 ms 64 bytes from 192.168.2.125: icmp_seq=4 ttl=64 time=0.072 ms 64 bytes from 192.168.2.125: icmp_seq=5 ttl=64 time=0.072 ms 64 bytes from 192.168.2.125: icmp_seq=6 ttl=64 time=0.070 ms 64 bytes from 192.168.2.125: icmp_seq=7 ttl=64 time=0.073 ms 64 bytes from 192.168.2.125: icmp_seq=8 ttl=64 time=0.093 ms 64 bytes from 192.168.2.125: icmp_seq=9 ttl=64 time=0.072 ms 64 bytes from 192.168.2.125: icmp_seq=10 ttl=64 time=0.072 ms --- 192.168.2.125 ping statistics --- 10 packets transmitted, 10 received, 0% packet loss, time 9000ms rtt min/avg/max/mdev = 0.068/0.073/0.093/0.010 ms
Jestliže tento „test“ dopadl úspěšně, můžete pokračovat. V opačném případě budete muset nastavit síťové protokoly na počítači s Windows.
Nezbytný předpokladem fungování Samby je správné nastavení uživatelských účtů ve Fedoře, Windows a Sambě.
Noví uživatelé Samby jsou mapováni na již existující systémové uživatele Fedory. Tato vazba je definována v souboru
/etc/samba/smbusers
.
gedit /etc/samba/smbusers
Do souboru smbusers
přidejte následující řádek
systemovy_uzivatel = samba_uzivatel1 [ samba_uzivatel2 ... ]
a soubor uložte. Tento zápis slouží k výše zmiňovanému mapování mezi systémovými uživateli a uživateli Samby. Defaulně je v souboru smbusers
uvedeno
# Unix_name = SMB_name1 SMB_name2 ... root = administrator admin nobody = guest pcguest smbguest
Superuživatel je tak např. pro účely Samba serveru namapován na uživatele administrator
a admin
. Obecně se doporučuje používat pro účely Samby jména uživatelů odpovídající systémovým uživatelům.
Dále je třeba nově vytvořenému uživately Samby nastavit heslo. Heslo konkrétního uživatele je možné nastavit popř. editovat pomocí
smbpasswd -a samba_uzivatel1
Smazat uživatele lze pak pomocí
smbpasswd -x samba_uzivatel1
a následným smazáním příslušného řádku v souboru /etc/samba/smbusers
.
Na počítači s Windows vytvořte účet, jehož uživatelské jméno a heslo se shoduje s linuxovým účtem vybraného uživatele. Cílem tedy je, aby pod Linuxem a Windows existovali dva „stejní“ uživatelé - v opačném případě nebude níže popsaný postup fungovat.
Nového uživatele pod Windows XP vytvoříte tak, že přes nabídku Start → Nastavení → Ovládací panely vyvoláte okno Ovládací panely, kde klinete na ikonu Uživatelské účty. V okně Uživatelské účty pokračujte odkazem Vytvořit nový účet a postupujte dle instrukcí průvodce.
Nezbytnou podmínkou pro fungování Samby je její povolení na firewallu. Port 901, přes který Samba komunikuje, je v případě Fedory standardně uzavřen. Povolit komunikaci přes tento port můžete pomocí nabídky Systém → Správa → Firewall.
Po té, co jste zkontrolovali funkčnost protokolu TCP/IP, provedli nezbytná nastavení uživatelských účtů a otevřeli port 901 na firewallu (ve Fedora Workstation by měl být ve výchozím stavu povolený), je možné přistoupit k vytvoření sdíleného adresáře. Ve Windows XP sdílený adresář vytvoříte z normálního adresáře tak, že po dvoukliku na ikonu adresáře vybere z nabídky položku Vlastnosti a v ní záložku Sdílení, kde provedete potřebná nastavení.
V Linuxu se můžete ke vzdálenému adresáři připojit nejjednodušeji ve správci souborů Nautilus, kde ve sloupci nalevo kliknete na Připojit k serveru. Adresu serveru zadejte ve tvaru, jak to můžete vidět na obrázku níže.
Dalším krokem je vytvoření adresáře na počítači s Linuxem, kam připojíte obsah sdíleného adresáře.
mkdir /media/smb chmod 777 /media/smb
Předpokládejme, že počítač s Windows, na kterém je uložen sdílený adresář, má IP adresu 192.168.2.125 a cesta k tomuto adresáři je C:/Linux
. Dále předpokládejme, že na linuxovém stroji je přípojným bodem adresář /media/smb
.
Samotné připojení adresáře pak provedete pomocí
mount -t cifs //192.168.2.125/Linux /media/smb
odpojení pak pomocí
umount -t cifs /media/smb
Poznámka: Příkazy mount
a umount
může standardně používat pouze superuživatel.
Předpokládejme, že sdílení adresářů bylo nastaveno podle výše uvedeného návodu. Pomocí textového editoru vytvořte soubor
.smbcredentials
gedit /root/.smbcredentials
do kterého následně vložíte řádky
username=samba_uzivatel1 password=heslo
Nově vytvořený soubor uložte. Dále nastavte k tomuto souboru přístupová práva.
chmod 700 /root/.smbcredentials
Proveďte zazálohování souboru fstab
cp /etc/fstab /etc/fstab_backup
a tento soubor otevřete v textovém editoru.
gedit /etc/fstab
Na konec tohoto souboru vložte řádek
//192.168.2.126/cesta_k_sdilenemu adresari /media/smb cifs credentials=/root/.smbcredentials 0 0
a zeditovaný soubor uložte.
Poznámka: Po té, co vložíte do souboru fstab
výše uvedený řádek, je třeba ještě vložit prázdný řádek klávesou ENTER. Jestliže soubor fstab
nebude končit prázdnou řádkou, bude systém při jeho načítání v průběhu bootování hlásit chybu.
V předchozím odstavci jsme připojovali sdílený adresář uložený na počítači s OS Windows. Nyní zkusíme opačný postup - budeme připojovat sdílený adresář uložený na počítači s Fedorou.
Nejprve je třeba zkontrolovat funkčnost protokolu TCP/IP na počítači s OS Windows, provést nezbytná nastavení uživatelských účtů a otevřít port 901 na firewallu. Dalším krokem je pak úprava konfiguračního souboru aplikace Samba. Správnost jeho syntaxe a místo uložení lze zjistit pomocí příkazu
testparm
Výstup tohoto příkazu pak vypadá přibližně následovně
Load smb config files from /etc/samba/smb.conf Processing section "[homes]" Processing section "[printers]" Global parameter printcap name found in service section! Processing section "[data]" Loaded services file OK. WARNING: passdb expand explicit = yes is deprecated Server role: ROLE_STANDALONE Press enter to see a dump of your service definitions
Z výpisu je patrné, že konfigurační soubor smb.conf
se nachází v adresáři /etc/samba
. Před samotnou modifikací proveďte zálohu původního konfiguračního souboru.
cp /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf.bak
Následně otevřete konfigurační soubor v textovém editoru
gedit /etc/samba/smb.conf
a obsah souboru zaměňte za2)
[global] workgroup = SKUPINA wins support = Yes security = user username map = /etc/samba/smbusers [homes] read only = No map archive = No browseable = No [printers] path = /var/tmp printable = Yes browseable = No [data] path = /opt/macky read only = No map archive = No
V konfiguračni je třeba dále upravit:
global
hodnotu parametru workgroup
na jméno pracovní skupiny, do které patří oba počítačedata
nastavit v parametru path
cestu ke sdílenému adresářiPoznámka: Jméno pracovní skupiny zjistíte v případě Windows XP následovně. Dvojklikem na ikonu Tento počítač otevřete nabídku, ve které vyberete položku Vlastnosti. V okně Vlastnosti systému klikněte na záložku Název počítače a opište jméno uvedené za položkou Pracovní skupina.
Jestliže chcete přidat více sdílených adresářů, přidejte do souboru smb.conf
více sekcí se stejnou syntaxí, jako sekce
data
.
[data1] path = /opt/macky/adresar1 read only = No map archive = No [data2] path = /home/macky/adresar2 read only = No map archive = No
Dále je třeba spustit démoda smbd
. To se provede pomocí příkazu
/usr/sbin/smbd
Po té, co je démon spuštěn, zadejte pro připojení sdíleného adresáře do příkazové řádky
smbclient //192.168.2.126/data -U samba_uzivatel1%heslo
kde uvedená IP adresa „patří“ tentokráte počítači s Fedorou3) a samba_uzivatel1
představuje Samba alias pro uživatele, který je „společný“ Fedoře a Windows.
Nyní nastal čas přesunout s k počítači s Windows. Přihlašte se pod stejným uživatelem, jakého jste specifikovali parametrem -U
u výše uvedeného příkazu smbclient
. Klikněte na Místa v síti a v části Práce se sítí pak na ikonou Přidat místo v síti. Pokračujte tlačítkem Další a po té ikonou Jiné umístění v síti. Pro namapování sdíleného adresáře specifikovaného v smb.conf
v sekci data
zadejte
\\192.162.2.126\data
a potvrďte. Po chvíli by se mělo otevřít okno s obsahem sdíleného adresáře.