Obsah

Nekomerční aplikace

Programování, vývoj

DevAssistant

Grafické rozhraní DevAssistantu

DevAssistant je univerzálním pomocníkem pro vývojáře v Linuxu. Pomáhá s nastavením prostředí, zveřejňováním kódu na Internetu (GitHub), nebo třeba i s distribucí (vytvoření balíčku). Momentálně jsou podporovány jazyky C, C++, Java, node.js, Perl, PHP, Python a Ruby.

DevAssistant nainstalujete příkazem:

dnf -y install devassistant

DevAssistant má kromě grafického také textové rozhraní. Více se o textovém ovládání DevAssistantu dozvíte z příkazu man da.

Vývojové nástroje

Vývojové nástroje je skupina programů pro kompilaci aplikací psaných v jazyce C/C++ a dalších. Celou skupinu nástrojů nainstalujete příkazem

dnf -y groupinstall "Development Tools"

Poznámka: Pokud budete chtít provést ruční kompilaci aplikací ze zdrojových kódů, bude tento balíček zcela určitě potřebovat.

Editor webových stránek Kompozer

 Kompozer

Kompozer je WYSIWYG HTML editor, který byl vytvořen jako open source alternativa k aplikacím Microsoft FrontPage a MacroMedia Dreamweaver. Je pokračovatelem programu Nvu. Kompozer se dnes již aktivně nevyvíjí, jeho následovníkem je BlueGriffon, který má však momentálně balíček pouze pro Fedoru 16.

Aktuální verzi programu Kompozer v podobě rpm balíčku určenou pro distribuci Fedora je možné stáhnout na http://kompozer.net/download.php. Stáhnutý balíček nejjednodušeji nainstalujete pomocí grafického instalátoru samostatných balíčků (stačí na soubor balíčku poklepat).

Aplikaci naleznete v nabídce (Činnosti) → Aplikace → Programování → Kompozer.

Editor webových stránek Bluefish

 Bluefish

Bluefish je editorem vhodným pro řadu programovacích a formátovacích jazyků, které jsou používány pro vývoj webových stránek. Kontrétně se jedná o XML, HTML, XHTML, CSS, PHP a Python.

Bluefish nainstalujete pomocí

dnf -y install bluefish

Aplikaci lze spustit přes nabídku (Činnosti) → Aplikace → Programování → Bluefish.

Pokud se chcete dozvědět o programu více, můžete si přečíst článek o Bluefish na portále LinuxEXPRES.cz.

Prostředí pro vývoj webových stránek Quanta Plus

 Quanta Plus

Quanta Plus je webovým vývojovým prostředím pro KDE. Jedná se o „hybrid“ mezi textovým (např. Bluefish) a WYSIWYG (např. Nvu) editorem. Podrobněji se Quantou zabývá článek na LinuxEXPRES.cz.

Quanta Plus nainstalujete pomocí

dnf -y install kdewebdev

Aplikaci lze spustit přes nabídku (Činnosti) → Aplikace → Programování → Quanta Plus.

Integrované vývojové prostředí Anjuta

 Anjuta

Anjuta je integrované vývojové prostředí pro C, C++, Javu, JavaScript, Python a Valu. Domovské stránky včetně manuálů naleznete na http://www.anjuta.org. Seriál o programovácí v C/C++ naleznete na stránkách www.linuxsoft.cz. Kvalitní dvou dílnou publikaci zabývající se programovaním v C++ naleznete na stránkách www.mindview.net.

Instalaci vývojového prostředí provedete pomocí

dnf -y install anjuta

Aplikaci lze spustit přes nabídku (Činnosti) → Aplikace → Programování → IDE Anjuta.

Integrované vývojové prostředí Eclipse

 Eclipse

Eclipse je vývojové prostředí pro programovací jazyk Java. Domovské stránky projektu naleznete na http://www.eclipse.org. Seriál o programování v jazyce Java naleznete na stránkách www.linuxsoft.cz. Velice kvalitní knihu v anglickém jazyce zabývající se Javou naleznete na www.mindview.net. Tato publikace je vhodná i pro programátory, kteří s Javou teprve začínájí.

Instalaci vývojového prostředí provedete pomocí

dnf -y install eclipse

Aplikaci lze spustit přes nabídku (Činnosti) → Aplikace → Programování → Eclipse.

Vývojového prostředí Spyder

 Spyder

Spyder je pokročilé vývojové prostředí pro Python, napsané pomocí frameworku Qt. Je jednou z nejlepších voleb pro ty, kteří programují v Pythonu. Spyderu se podrobně věnuje článek na fedora.cz.

Nekomerční aplikace