navody:f8gnome

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:f8gnome [2007/11/10 09:26] mackynavody:f8gnome [2022/11/14 11:25] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 99: Řádek 99:
 :!: **//3D// desktop je relativně novou záležitostí, a proto trpí řadou problémů. Jeho nasazení v systémech, které vyžadují vysokou stabilitu, se nedoporučuje.** :!: **//3D// desktop je relativně novou záležitostí, a proto trpí řadou problémů. Jeho nasazení v systémech, které vyžadují vysokou stabilitu, se nedoporučuje.**
  
-Jestliže se Vám na grafické kartě podařilo zprovoznit [[navody:f8hardware#Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI|3D akceleraci]], můžete vyzkoušet //3D// desktop s pomocí kompozitního správce oken //Compiz//. Kompozitní správce oken umožňuje implementovat grafické efekty v závislosti na určité události jako je např. zobrazení, minimalizace nebo uzavření okna. //Compiz// využívá pro grafické efekty //OpenGL// akcelerace a nahrazuje defaultního kompozitního správce oken //Metacity// grafického prostředí //Gnome//((//Gnome// je kromě standardního //Metacity// schopno spolupráce i s jinými kompozitními spráci oken. Podmínkou je, aby tento kompozitní spráce oken respektovat protokol //ICCCM// (**I**nter-**C**lient **C**ommunication **C**onventions **M**anual). Před //Metacity//, které bylo prvně použito v //Gnome 2.2// roku 2003, plnil tuto funkci nejprve //Enlightment// a následně //Sawfish//.)). //Compiz// umožňuje nastavit řadu efektů jako např. průhlednost, stínování nebo "gumová" okna a bývá často připodobňovány k prostředí //Aero// operačního systému //Windows Vista//. Tyto efekty působí sice líbivým dojmem, jejich praktický přínos je však při nejlepším sporný.+Jestliže se Vám na grafické kartě podařilo zprovoznit [[navody:f8hardware#Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI|3D akceleraci]], můžete vyzkoušet //3D// desktop s pomocí kompozitního správce oken //Compiz//. Kompozitní správce oken umožňuje implementovat grafické efekty v závislosti na určité události jako je např. zobrazení, minimalizace nebo uzavření okna. //Compiz// využívá pro grafické efekty //OpenGL// akcelerace a nahrazuje defaultního kompozitního správce oken //Metacity// grafického prostředí //Gnome//((//Gnome// je kromě standardního //Metacity// schopno spolupráce i s jinými kompozitními spráci oken. Podmínkou je, aby tento kompozitní spráce oken respektoval protokol //ICCCM// (**I**nter-**C**lient **C**ommunication **C**onventions **M**anual). Před //Metacity//, které bylo prvně použito v //Gnome 2.2// roku 2003, plnil tuto funkci nejprve //Enlightment// a následně //Sawfish//.)). //Compiz// umožňuje nastavit řadu efektů jako např. průhlednost, stínování nebo "gumová" okna a bývá často připodobňovány k prostředí //Aero// operačního systému //Windows Vista//. Tyto efekty působí sice líbivým dojmem, jejich praktický přínos je však při nejlepším sporný.
  
 **Poznámka:** Minimální sestava potřebná pro použití //3D// desktopu je systém vybavený procesorem s taktem 1 GHz, 256 MB paměti a grafickou kartou //GeFore 3// / //Intel i855// / //Radeon 7500// nebo vyšší. **Poznámka:** Minimální sestava potřebná pro použití //3D// desktopu je systém vybavený procesorem s taktem 1 GHz, 256 MB paměti a grafickou kartou //GeFore 3// / //Intel i855// / //Radeon 7500// nebo vyšší.
Řádek 113: Řádek 113:
 Předpokládejme, že máte zprovozněnou //3D// akceleraci Vaší grafické karty. Podporu //Compiz// snadno doinstalujete pomocí příkazu Předpokládejme, že máte zprovozněnou //3D// akceleraci Vaší grafické karty. Podporu //Compiz// snadno doinstalujete pomocí příkazu
  
-  yum -y install compiz+  yum -y install compiz-gnome
  
 == Nastavení Compizu == == Nastavení Compizu ==
  
-Kompozitní správce okne //Compiz// pak použijete pomocí nabídky //Systém -> Nastavení -> Vzhled a chování -> Desktop Effects//.+Kompozitní správce oken //Compiz// pak použijete pomocí nabídky //Systém -> Nastavení -> Vzhled a chování -> Desktop Effects//.
  
 {{ navody:f8compiz.png | Nastavení Compiz jako výchozího kompozitního správce oken }} {{ navody:f8compiz.png | Nastavení Compiz jako výchozího kompozitního správce oken }}
  
 V okně //Desktop Effects// stiskněte tlačítko //Enable Desktop Effects//. V případě, že se budete chtít vrátit k defaultnímu //Metacity//, stačí opět vyvolat okno //Enable Desktop Effects// a stiknout tlačítko //Disable Desktop Effects//. V okně //Desktop Effects// stiskněte tlačítko //Enable Desktop Effects//. V případě, že se budete chtít vrátit k defaultnímu //Metacity//, stačí opět vyvolat okno //Enable Desktop Effects// a stiknout tlačítko //Disable Desktop Effects//.
 +
 +Další možností je doinstalovat aplikaci ''gnome-compiz-manager'', která umožňuje větší míru nastavení.
 +
 +  yum -y install gnome-compiz-manager
 +
 +K aplikace je pak možné přistupovat přes nabídku //Systém -> Nastavení -> Vzhled a chování -> GL Desktop//.
 +
 +== Automatické spouštění Compizu ==
 +
 +Jestliže chcete, aby se //Compiz// spustil automaticky při přihlášení se do systému, musíte stáhnout balíček ''compiz-manager''.
 +
 +  yum -y install compiz-manager
 +
 +Dále pokračujte nabídkou //Systém -> Nastavení -> Osobní -> Sezení//. Na záložce //Programy při přihlášení// stiskněte tlačítko //+ Přidat// a vyplňte podle níže uvedeného vzoru.
 +
 +{{ navody:f8compiz_auto.png | Spuštění Compiz při přihlášení se do systému }}
 +
 +Potvrďte tlačítkem //Budiž//.
 +
 +=== Compiz-Fusion ===
 +
 +Samotný //Compiz// má poměrně omezené možnosti - v podstatě umí pouze "gumová" okna a pracovní plochy umístěné na stranách krychle. Co do funkcionality je na tom o něco lépe [[http://www.opencompositing.org|Compiz fusion]], který vznikl sloučením projektu //Compiz// a //Beryl// (viz. dále) a jedná se v podstatě o rozšíření kompozitního spráce oken //Compiz//.
 +
 +== Instalace Compiz-Fusion ==
 +
 +Před samotnou instalací //Compiz-Fusion// je třeba nainstalovat//Compiz//. //Compiz-Fusion// lze nad doinstalovat pomocí příkazů
 +
 +  yum -y install compiz-fusion-gnome
 +  yum -y install compiz-fusion-extras-gnome
 +  yum -y install ccsm
 +
 +== Nastavení Compiz-Fusion ==
 +
 +Nastavení //Compiz-Fusion// lze provést přes nabídku //Systém -> Nastavení -> Vzhled a chování -> CompizConfig Settings Manager//. Nastavené efekty se projeví po puštění //Compiz// (viz. výše).
 +
 +{{ navody:f8compiz_fusion.png | Nastavení Compiz-Fusion}}
  
 === Beryl === === Beryl ===
Řádek 236: Řádek 272:
 Další možností je nastavení jazykového profilu před přihlášení se do systému. Pro změnu nastavení klikněte na volbu //Jazyk// na přihlašovací obrazovce a vyberte příslušný jazykový profil. Další možností je nastavení jazykového profilu před přihlášení se do systému. Pro změnu nastavení klikněte na volbu //Jazyk// na přihlašovací obrazovce a vyberte příslušný jazykový profil.
  
-{{ navody:f8volba_jazyka.png | Volba jazyka při přihlášení se do systému }}+{{ navody:f8prihlasovaci_obrazovka_2.png | Volba jazyka při přihlášení se do systému }}
  
 === Jak restartovat Gnome bez restartu počítače === === Jak restartovat Gnome bez restartu počítače ===
  • Poslední úprava: 2022/11/14 10:10
  • (upraveno mimo DokuWiki)