navody:prirucka:upgrade

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
navody:prirucka:upgrade [2014/12/29 13:18] – [Upgrade Fedory] sesivanynavody:prirucka:upgrade [2018/01/24 15:07] – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 2: Řádek 2:
  
 ===== Upgrade systému ===== ===== Upgrade systému =====
-{{:navody:48x48:actions:gtk-refresh.png |}}+{{:navody:48x48:apps:system-software-upgrade.png?48 |}}
 Upgrade systému je komplexní nahrazení jeho starší verze novější (např. přechod z //Fedory 9// na //Fedoru 10//). Na rozdíl od [[aktualizace]] je při upgrade provedeno více zásadních změn v systému (nové verze programů se od původních významněji liší) a většinou je nutné provést i doplňující kroky (vyřešení konfliktů mezi starými a novými verzemi balíčků, instalace nového zavaděče a podobně). Při upgrade jsou na rozdíl od (re)instalace zachována původní nastavení systému, domovské adresáře atd. Upgrade systému je komplexní nahrazení jeho starší verze novější (např. přechod z //Fedory 9// na //Fedoru 10//). Na rozdíl od [[aktualizace]] je při upgrade provedeno více zásadních změn v systému (nové verze programů se od původních významněji liší) a většinou je nutné provést i doplňující kroky (vyřešení konfliktů mezi starými a novými verzemi balíčků, instalace nového zavaděče a podobně). Při upgrade jsou na rozdíl od (re)instalace zachována původní nastavení systému, domovské adresáře atd.
  
Řádek 15: Řádek 15:
  
 :!: **Před upgradem celého systému vždy zálohujte všechna důležitá data.**\\ :!: **Před upgradem celého systému vždy zálohujte všechna důležitá data.**\\
- 
-Všechny níže popsané způsoby je nutné provádět jako root. Buď se takto rovnou příhlásíte nebo v příkazovém řádku (v terminálovém okně) zadejte příkaz //su// a pak heslo roota: 
- 
-  su 
  
 Ve všech případech je nezbytné uvést nejprve stávající systém do aktuálního stavu (viz též kapitola [[aktualizace]]), což provedeme příkazem: Ve všech případech je nezbytné uvést nejprve stávající systém do aktuálního stavu (viz též kapitola [[aktualizace]]), což provedeme příkazem:
  
-  yum update +  sudo dnf --refresh update 
- +   
-=== Upgrade pomocí programu FedUp === +Po aktualizaci je doporučeno systém restartovataby se systém spustil s poslední verzí balíčků.
- +
-:!: **FedUp momentálně podporuje pouze upgrade z Fedory 17 a vyšší. Používáte-li Fedoru 16musíte nejdříve upgradovat pomocí nástroje preupgrade na Fedoru 17.**+
  
 Fedora obsahuje nástroj, kterým je možné provést upgrade systému bez nutnosti stahovat celé instalační médium. Stahují se pouze ty balíčky, které jsou při upgrade systému skutečně potřeba a během této doby je možné počítač zcela normálně používat. Tento nástroj se jmenuje //FedUp// a nainstalujete jej příkazem Fedora obsahuje nástroj, kterým je možné provést upgrade systému bez nutnosti stahovat celé instalační médium. Stahují se pouze ty balíčky, které jsou při upgrade systému skutečně potřeba a během této doby je možné počítač zcela normálně používat. Tento nástroj se jmenuje //FedUp// a nainstalujete jej příkazem
  
-  yum install fedup+  sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade
  
 Pro jistotu aktualizujte klice repozitaru tretich stran jako je RPMFusion. Pro jistotu aktualizujte klice repozitaru tretich stran jako je RPMFusion.
  
-Upgrade na Fedoru 21 provedete jedním těchto íkazů (podle toho, na jakou variantu Fedory chcete upgradovat):+Upgrade z Fedory 22 a 23 provedete íkazem:
  
-  fedup-cli --network 21 --product=workstation +  sudo dnf system-upgrade download --releasever=23
-  fedup-cli --network 21 --product=server +
-  fedup-cli --network 21 --product=cloud +
-  fedup-cli --network 21 --product=nonproduct (v případě, že používáte jinou variantu, např. KDE spin, a nechcete upgradovat na jeden z oficiálních produktů)+
      
  
-//FedUp// je novým nástrojem a zatím nemá svoji grafickou verzi. Po spuštění výše zmíněného příkazu se začnou stahovat balíčky, které se posléze použijí pro upgrade. Před spuštěním FedUpu se ujistěte, že máme dostatek místa na / oddíle pro stažení balíčků. Po dokončení stahování budete vyzváni k restartu. Po restartu najdete v zavaděči položku //System Upgrade//. Ta spustí samotný upgrade, který může trvat i několik hodin. Po dokončení se počítač sám restartuje a vy nabootujete do upgradovaného systému.+//dnf-plugin-system-upgrade// je novým nástrojem a zatím nemá svoji grafickou verzi. Po spuštění výše zmíněného příkazu se začnou stahovat balíčky, které se posléze použijí pro upgrade.
  
-Po startu systemu provedte jeste synchronizaci baliku nove verze:+Pokud dojde během aktualizace k problémům se závislostmi, tak můžete upgrade spustit s parametrem, který aktualizačnímu nástroji umožní problematické balíky odstranit: 
 +   sudo dnf system-upgrade download --releasever=23 --allowerasing
  
-   yum distribution-synchronization --disableplugin=presto+Pokud už vše proběhlo bez problémů, tak můžete systém restartovat a zahájit upgrade: 
 +   sudo dnf system-upgrade reboot
  
-Podrobnější informace o práci s FedUp naleznete v anglickém návodu: [[http://fedoraproject.org/wiki/FedUp]]+Po restartu se spustí samotný upgrade, který může trvat i několik hodin. Po dokončení se počítač sám restartuje a vy nabootujete do upgradovaného systému.
  
-=== Upgrade pomocí nástroje yum ===+==== Upgrade pomocí nástroje dnf ====
  
-:!: **Upgrade pomocí nástroje yum není doporučován běžných uživatelům. Není testován Fedora QA a s některými změnami mezi verzemi Fedory si neumí poradit automaticky. Pokud nejste na něco takového připraveni, použijte raději //FedUp//.**\\+:!: **Upgrade pomocí nástroje dnf není doporučován běžných uživatelům. Není testován Fedora QA a s některými změnami mezi verzemi Fedory si neumí poradit automaticky. Pokud nejste na něco takového připraveni, použijte raději výše zmíněný postup aktualizace pomocí //dnf-plugin-system-upgrade//.**\\
  
-Hlavní výhoda aktualizace pomocí nástroje //yum// spočívá v tom, že je možné pracovat se všemi aktivními [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře|repozitáři]] a průběžně systém upravovat tak, abychom dosáhli požadovaného výsledku. Postup je doporučen pokročilejším uživatelům.+Hlavní výhoda aktualizace pomocí nástroje //dnf// spočívá v tom, že je možné pracovat se všemi aktivními [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře|repozitáři]] a průběžně systém upravovat tak, abychom dosáhli požadovaného výsledku. Postup je doporučen pokročilejším uživatelům.
  
-Nejprve vyčistíme cache nástroje //yum// příkazem:+Nejprve vyčistíme cache nástroje //dnf// příkazem:
  
-  yum clean all+  sudo dnf clean all
  
 :!: **Ujistěte se, že máte na disku dostatek volného místa (jak pro stahované balíčky, tak pro jejich instalaci - v závislosti na vaší instalaci 2-5GB).** :!: **Ujistěte se, že máte na disku dostatek volného místa (jak pro stahované balíčky, tak pro jejich instalaci - v závislosti na vaší instalaci 2-5GB).**
Řádek 68: Řádek 61:
 Nyní můžete spustit příkaz pro upgrade distribuce: Nyní můžete spustit příkaz pro upgrade distribuce:
  
-  yum --releasever=<cislo_verze_na_kterou_chcete_aktualizovat> distro-sync+  sudo dnf --releasever=<cislo_verze_na_kterou_chcete_aktualizovat> distro-sync
  
 :!: Pokud se vyskytnou konflikty, je nutné je ručně vyřešit, například při hlášení: :!: Pokud se vyskytnou konflikty, je nutné je ručně vyřešit, například při hlášení:
Řádek 76: Řádek 69:
 Je nutné před upggrade odebrat //Pidgin// a nainstalovat si ho znovu až po dokončení celého upgrade: Je nutné před upggrade odebrat //Pidgin// a nainstalovat si ho znovu až po dokončení celého upgrade:
  
-  yum remove pidgin+  sudo dnf remove pidgin
  
 **Pokud provádíte jakékoli operace s balíčky, kvůli nápravě závislostí, před spuštěním "distro-sync" vždy použijte ještě yum clean all.** **Pokud provádíte jakékoli operace s balíčky, kvůli nápravě závislostí, před spuštěním "distro-sync" vždy použijte ještě yum clean all.**
Řádek 82: Řádek 75:
 Dále je potřeba aktualizovat //Grub// příkazem, ve kterém je nutné nahradit parametr BOOTDEVICE zařízením, na kterém je umístěn váš MBR záznam (typicky je to ''/dev/sda''): Dále je potřeba aktualizovat //Grub// příkazem, ve kterém je nutné nahradit parametr BOOTDEVICE zařízením, na kterém je umístěn váš MBR záznam (typicky je to ''/dev/sda''):
  
-  /sbin/grub-install BOOTDEVICE+  sudo grub2-install BOOTDEVICE
  
 Nevíte-li jaké disky máte v systému, zadejte příkaz: Nevíte-li jaké disky máte v systému, zadejte příkaz:
Řádek 96: Řádek 89:
 Nástroj Fedora Upgrade je založený na upgradu pomocí yumu. Na rozdíl od této metody za vás ale některé věci automatizuje. Stejně jako u upgradu pomocí yumu se jedná o nepodporovanou metodu, takže by ji měli používat pouze uživatelé, kteří ví, co dělají. Nainstalujete jej příkazem: Nástroj Fedora Upgrade je založený na upgradu pomocí yumu. Na rozdíl od této metody za vás ale některé věci automatizuje. Stejně jako u upgradu pomocí yumu se jedná o nepodporovanou metodu, takže by ji měli používat pouze uživatelé, kteří ví, co dělají. Nainstalujete jej příkazem:
  
-  yum install -y fedora-upgrade+  sudo dnf install -y fedora-upgrade
      
 a spustíte příkazem a spustíte příkazem
  
-  fedora-upgrade+  sudo fedora-upgrade
      
 postupujte podle instrukcí na obrazovce. postupujte podle instrukcí na obrazovce.
  • Poslední úprava: 2022/11/14 12:26
  • autor: 127.0.0.1