navody:prirucka:problemy

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
navody:prirucka:problemy [2022/11/14 12:26] – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1navody:prirucka:problemy [2023/05/22 10:46] – aktualizace odkazů mstanke
Řádek 11: Řádek 11:
 ===== Problémy při instalaci ===== ===== Problémy při instalaci =====
  
-Následující text popisuje nejběžnější problémy, na které můžete v průběhu instalace narazit. V případě, že Vám tato podkapitola nepomůže, zkuste prohledat příspěvky na stránkách [[http://forum.mojefedora.cz/|forum.mojefedora.cz]].+Následující text popisuje nejběžnější problémy, na které můžete v průběhu instalace narazit. V případě, že Vám tato podkapitola nepomůže, zkuste prohledat příspěvky na stránkách https://forum.mojefedora.cz/.
  
 ==== Vadné instalační DVD ==== ==== Vadné instalační DVD ====
Řádek 25: Řádek 25:
  
 ==== ACPI ==== ==== ACPI ====
-[[http://en.wikipedia.org/wiki/Acpi|ACPI]] (**A**dvanced **C**onfiguration and **P**ower **I**nterface) je otevřený průmyslový standard vyvinutý v roce 1996. Tento standard definuje rozhraní pro identifikaci hardwaru, jeho nastavení a tzv. "power management". V některých případech může //ACPI// způsobovat problémy při instalaci (podle ohlasů z fóra se jedná zejména o notebooky značky //Acer// a //Asus//). Tento problém lze obejít "vyřazením" //ACPI// z provozu v průběhu instalace tak, že po nabootovaní systému z //DVD// vyberte možnost //Install or upgrade an existing system//, stisknete klávesu //Tab//. Za text ve tvaru ''vzlinux initrd=initrd.img'', který se objeví, dopište ''acpi=off'' a potvrďte klávesou //Enter//.+[[https://cs.wikipedia.org/wiki/Advanced_Configuration_and_Power_Interface|ACPI]] (**A**dvanced **C**onfiguration and **P**ower **I**nterface) je otevřený průmyslový standard vyvinutý v roce 1996. Tento standard definuje rozhraní pro identifikaci hardwaru, jeho nastavení a tzv. "power management". V některých případech může //ACPI// způsobovat problémy při instalaci (podle ohlasů z fóra se jedná zejména o notebooky značky //Acer// a //Asus//). Tento problém lze obejít "vyřazením" //ACPI// z provozu v průběhu instalace tak, že po nabootovaní systému z //DVD// vyberte možnost //Install or upgrade an existing system//, stisknete klávesu //Tab//. Za text ve tvaru ''vzlinux initrd=initrd.img'', který se objeví, dopište ''acpi=off'' a potvrďte klávesou //Enter//.
  
 ===== Špatné rozlišení obrazovky ===== ===== Špatné rozlišení obrazovky =====
Řádek 249: Řádek 249:
 Podpora framebufferu je v Linuxu přítomna od verze 2.1.107 a umožňuje (mimo jiné) zobrazovat při startu grafické prvky (tučňáka, animovanou startovací obrazovku). Akcelerace je možná, avšak je zřídka využívána. Při akceleraci může čip na grafické kartě provést specifický výpočet a výslednou bitmapu umístit do framebufferu, čím odlehčí zátěž hlavnímu procesoru počítače. Podpora framebufferu je v Linuxu přítomna od verze 2.1.107 a umožňuje (mimo jiné) zobrazovat při startu grafické prvky (tučňáka, animovanou startovací obrazovku). Akcelerace je možná, avšak je zřídka využívána. Při akceleraci může čip na grafické kartě provést specifický výpočet a výslednou bitmapu umístit do framebufferu, čím odlehčí zátěž hlavnímu procesoru počítače.
  
-Framebuffer je abstraktní vrstva, která odděluje programy od hardware tak, že programy nepotřebují vědět nic o jeho přímém ovládání. Framebuffer představuje úsek paměti, který se přímo zobrazuje, takže změnou obsahu této paměti je dosažena adekvátní změna kresby na monitoru (používá se obdoba bitmapy). Komunikace s grafickou kartou je zajištěna prostřednictvím ovladače v jádře Linuxu, který využívá VESA standard verze 2.0(([[http://cs.wikipedia.org/wiki/VESA]])). Nastavení framebufferu lze měnit za běhu příkazem ''fbset''.+Framebuffer je abstraktní vrstva, která odděluje programy od hardware tak, že programy nepotřebují vědět nic o jeho přímém ovládání. Framebuffer představuje úsek paměti, který se přímo zobrazuje, takže změnou obsahu této paměti je dosažena adekvátní změna kresby na monitoru (používá se obdoba bitmapy). Komunikace s grafickou kartou je zajištěna prostřednictvím ovladače v jádře Linuxu, který využívá VESA standard verze 2.0((https://cs.wikipedia.org/wiki/VESA)). Nastavení framebufferu lze měnit za běhu příkazem ''fbset''.
  
 ===== Použití generického VESA režimu ===== ===== Použití generického VESA režimu =====
  • Poslední úprava: 2023/05/22 15:57
  • autor: mstanke