navody:prirucka:problemy

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
navody:prirucka:problemy [2008/12/05 14:00] – Sjednocení milan_kerslagernavody:prirucka:problemy [2023/05/22 10:46] – aktualizace odkazů mstanke
Řádek 1: Řádek 1:
 [[obsah|Hlavní stránka]] [[obsah|Hlavní stránka]]
  
-===== Známé problémy =====+===== Řešené problémy =====
  
-** POZOR:** Všechny níže uvedené problémy řešte nejprve tak, že systém [[aktualizace|zaktualizujte]], protože tyto problémy mohou být již vyřešeny a nebude nutné používat postupy uvedené níže (workaroundy)!+** POZOR:** Všechny níže uvedené problémy řešte nejprve tak, že systém [[aktualizace|zaktualizujte]] (resp. použijte při instalaci nejnovější verzi distribuce), protože případné problémy mohou být již vyřešeny a nebude nutné používat náhradní postupy (workaroundy)!
  
-Při práci sledujte, co vám zadávané příkazy píší. Pokud hlásí nějaký problém, je potřeba jej vyřešit, než budete pokračovat dále.+Při práci sledujte, co vám systém píše. Pokud hlásí nějaký problém, je potřeba jej vyřešit, než budete pokračovat dále.
  
-==== Špatné rozlišení obrazovky ====+Na webu //Fedodaprojektu// je seznam známých problémů: [[https://fedoraproject.org/wiki/Common_F23_bugs]] 
 + 
 +===== Problémy při instalaci ===== 
 + 
 +Následující text popisuje nejběžnější problémy, na které můžete v průběhu instalace narazit. V případě, že Vám tato podkapitola nepomůže, zkuste prohledat příspěvky na stránkách https://forum.mojefedora.cz/
 + 
 +==== Vadné instalační DVD ==== 
 +Jestliže Vám instalace //Fedory// v určitém bodě "zamrzne", je pravděpodobně Vaše instalační //DVD// poškozené popř. špatně vypálené. Médium lze zkontrolovat v rámci instalace (viz. podkapitola //Kontrola integrity instalačního DVD//). 
 + 
 +Před vlastním vypálení staženého obrazu je možné stáhnout ze stejného adresáře, jako je umístěn obraz, soubor ve tvaru Fedora-VERZE-ARCH-CHECKSUM (například z [[http://mirror.vutbr.cz/fedora/releases/23/Workstation/x86_64/iso/]). Tento soubor obsahuje kontrolní součty, které lze porovnat se skutečným stavem (viz kapitola [[instalace|Získání instalačního média]]). 
 + 
 +==== Textová instalace ==== 
 +V případě, že se Vám nepodaří //Fedoru// nainstalovat v grafickém režimu, je možné pokusit se o instalaci v textovém režimu. Je důležité si uvědomit, že textový režim může vyřešit problémy "grafického" charakteru, avšak např. s problémy nerozpoznaného //SATA// řadiče pevného disku Vám nepomůže.\\ 
 +Textová instalace není plnohodnotnou alternativou k instalaci grafické. Pro spuštění textové instalace stiskněte po nabootování systému z instalačního //CD/DVD// klávesu //Esc// a napište: 
 + 
 +  boot: linux text 
 + 
 +==== ACPI ==== 
 +[[https://cs.wikipedia.org/wiki/Advanced_Configuration_and_Power_Interface|ACPI]] (**A**dvanced **C**onfiguration and **P**ower **I**nterface) je otevřený průmyslový standard vyvinutý v roce 1996. Tento standard definuje rozhraní pro identifikaci hardwaru, jeho nastavení a tzv. "power management". V některých případech může //ACPI// způsobovat problémy při instalaci (podle ohlasů z fóra se jedná zejména o notebooky značky //Acer// a //Asus//). Tento problém lze obejít "vyřazením" //ACPI// z provozu v průběhu instalace tak, že po nabootovaní systému z //DVD// vyberte možnost //Install or upgrade an existing system//, stisknete klávesu //Tab//. Za text ve tvaru ''vzlinux initrd=initrd.img'', který se objeví, dopište ''acpi=off'' a potvrďte klávesou //Enter//
 + 
 +===== Špatné rozlišení obrazovky =====
  
 **Poznámka:** Následující postup byl převzat z diskuze na našem fóru (příspěvek [[http://forum.fedora.cz/read.php?1,4625]]) a následně upřesněn. **Poznámka:** Následující postup byl převzat z diskuze na našem fóru (příspěvek [[http://forum.fedora.cz/read.php?1,4625]]) a následně upřesněn.
Řádek 15: Řádek 35:
 Tento problém je způsoben buď špatnou komunikací ovladače grafické karty s displejem (monitorem), takže nejsou správně automaticky zjištěny jeho možnosti nebo chybným automatickým zvolením nejvhodnějších parametrů. Problém též souvisí se snahou vývojářů grafického systému //X Window System// odstranit nutnost existence konfiguračního souboru ''/etc/X11/xorg.conf'' a přejít tak k plně automatickému chodu grafického subsystému (včetně autodetekce připojení projektoru a podobně). Proto od verze //Fedora 10// již není soubor ''/etc/X11/xorg.conf'' ani vytvářen. Tento problém je způsoben buď špatnou komunikací ovladače grafické karty s displejem (monitorem), takže nejsou správně automaticky zjištěny jeho možnosti nebo chybným automatickým zvolením nejvhodnějších parametrů. Problém též souvisí se snahou vývojářů grafického systému //X Window System// odstranit nutnost existence konfiguračního souboru ''/etc/X11/xorg.conf'' a přejít tak k plně automatickému chodu grafického subsystému (včetně autodetekce připojení projektoru a podobně). Proto od verze //Fedora 10// již není soubor ''/etc/X11/xorg.conf'' ani vytvářen.
  
-=== Řešení ===+==== Řešení ====
  
 Pro řešení problému můžete zkusit použít nástroj //???// (v menu //??? - ???//), který však zatím nefunguje v distribuci //Fedora 10// dobře. Následující postup využívá textový režim a autokonfigurační možnosti grafického prostředí //X Window System//, pomocí kterých uživatel může snadno nastavit potřebné parametry. Pro řešení problému můžete zkusit použít nástroj //???// (v menu //??? - ???//), který však zatím nefunguje v distribuci //Fedora 10// dobře. Následující postup využívá textový režim a autokonfigurační možnosti grafického prostředí //X Window System//, pomocí kterých uživatel může snadno nastavit potřebné parametry.
Řádek 88: Řádek 108:
   mv /etc/X11/xorg.conf.zaloha /etc/X11/xorg.conf   mv /etc/X11/xorg.conf.zaloha /etc/X11/xorg.conf
  
-==== Počítač se v grafickém prostředí zasekává ====+===== Grafické prostředí se zasekává, kresba je rozsypaná =====
  
-Pokud se počítač v grafickém prostředí zasekává a stává se to zejména při větších pohybech (rolování obrazovky v prohlížeči //Firefox//, rychlý přesun okna), může to být způsobeno chybou v ovladači vaší grafické karty. Přesvědčte se, že váš systém je plně [[aktualizace|aktuální]] a pak se pokuste vypnout některé pokročilé možnosti v ovládání grafické karty, které obvykle problémy způsobují (akcelerace apod.).+Pokud se počítač v grafickém prostředí zasekává nebo se špatně vykresluje obsah obrazovky a stává se to zejména při větších pohybech (rolování obrazovky v prohlížeči //Firefox//, rychlý přesun okna), může to být způsobeno chybou v ovladači vaší grafické karty. Přesvědčte se, že váš systém je plně [[aktualizace|aktuální]] a pak se pokuste vypnout některé pokročilé možnosti v ovládání grafické karty, které obvykle problémy způsobují (akcelerace apod.).
  
-=== Řešení ===+==== Vypnutí KMS ====
  
-Řešení je postaveno na tom, že //X server// je v rámci svých možností autokonfigurace schopen vypsat parametry ovladače, které je možno následně použít bez toho, aby bylo nutné pročítat manuálovou stránku.+Při startu systému v zavaděči [[grub|Grub]] předejte jádru jako další parametr klíčové slovo //nomodeset//, které vypne KMS (Kernel Mode-Setting). Za nastavení grafické karty je pak zodpovědný X server a jsou vyřazeny DRI moduly jádra a knihoven Mesa, které mohou způsobovat potíže. Pokud systém po startu normálně pracuje, je možné zapsat tuto volbu do konfigurace zavaděče Grub natrvalo (resp. do uveřejnění opravy). 
 + 
 +==== Vypnutí akcelerace ==== 
 + 
 +V konfiguraci X serveru lze selektivně vypínat jednotlivé pokročilé vlastnosti, čímž se sice sníží výkon grafického subsystému, avšak můžeme získat funkční prostředí (do uveřejnění opravy). Řešení je postaveno na tom, že //X server// je v rámci svých možností autokonfigurace schopen vypsat parametry ovladače, které je možno následně použít bez toho, aby bylo nutné pročítat manuálovou stránku.
  
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky#Obecné poznámky]].
Řádek 145: Řádek 169:
   EndSection   EndSection
  
-V tomto příkladu je možné použít například tyto volby (odkomentovat a doplnit, zkoušejte je použít jednotlivě):+V tomto příkladu je možné plně vypnout akceleraci pomocí volby //NoAccel//:
  
-        Option     "SWcursor"  "On" 
-        Option     "HWcursor"  "Off" 
         Option     "NoAccel"   "On"         Option     "NoAccel"   "On"
  
-Přičemž //SWcursor// a //HWcursor// jsou identické volby (s obráceným efektem) a volba //NoAccel// vypíná akceleraci úplně. +Některé ovladače podporují přepnutí metody akcelerace mezi XAA (starší) a EXA (novější), podrobnosti naleznete v manuálové stránce (viz níže):
- +
-Některé ovladače ještě podporují přepnutí metody akcelerace mezi XAA (starší) a EXA (novější):+
  
         Option     "AccelMethod"   "EXA"         Option     "AccelMethod"   "EXA"
 +
 +Je-li rozbitý jen kurzor myši, je možné vypnout jeho hardwarovou akceleraci (resp. zapnout jeho softwarovou obsluhu) pomocí voleb //SWcursor// nebo //HWcursor// (obě jsou identické, avšak s obráceným účinkem):
 +
 +        Option     "SWcursor"  "On"
 +        Option     "HWcursor"  "Off"
  
 Po provedení změn soubor uložte (v editoru ''nano'' stiskněte kombinaci kláves //Ctrl+o//). Funkčnost můžeme ihned vyzkoušet spuštěním X serveru nebo celého grafického prostředí pod právě přihlášeným uživatelem. Samotný //X Server// spustíte příkazem: Po provedení změn soubor uložte (v editoru ''nano'' stiskněte kombinaci kláves //Ctrl+o//). Funkčnost můžeme ihned vyzkoušet spuštěním X serveru nebo celého grafického prostředí pod právě přihlášeným uživatelem. Samotný //X Server// spustíte příkazem:
Řádek 176: Řádek 201:
   mv /etc/X11/xorg.conf.zaloha /etc/X11/xorg.conf   mv /etc/X11/xorg.conf.zaloha /etc/X11/xorg.conf
  
-===== =====+==== Manuálová stránka ==== 
 + 
 +Podrobnější informace lze získat z manuálových stránek příslušného ovladače. Ve výše uvedeném příkladu je v sekci //Device// uvedeno: 
 + 
 +          Driver      "nv" 
 + 
 +Můžete proto zkusit zobrazit stejnojmennou manuálovou stránku, která je v grafickém prostředí přístupná v //Nápovědě// po stisknutí klávesy //F1//. V příkazovém řádku je k dispozici příkaz ''man'', který zobrazí manuálovou stránku, ve které je možné se pohybovat pomocí šipek nahoru (písmeno //b// o stránku nahoru) a šipky dolů (//mezerník// a stránku vpřed). Prohlížení lze ukončit stisknutím klávesy //q//. Zadejte příkaz: 
 + 
 +  man nv 
 + 
 +Podobně jsou k dispozici další manuálové stránky: 
 + 
 +  man ati 
 +  man radeon 
 +  man vesa 
 +  ... 
 + 
 +==== Alternativní ovladače ==== 
 + 
 +Nepodaří-li se grafickou kartu zprovoznit nebo ji není možné používat bez akcelerace, je pro karty ATI a nVidia možné [[hardware#Instalace ovladačů pro grafické karty nVidia a ATI|nainstalovat jejich binární ovladače]]. 
 + 
 +Některé grafické čipy mohou být obslouženy více různými ovladači. //X Server// si vybírá nejvhodnější podle jejich identifikace (viz výpis [[hardware#PCI zařízení|PCI zařízení]]). Zásahem do souboru ''/etc/X11/xorg.conf'' do sekce //Device// můžete volbou //Driver// ovlivnit použitý ovladač (postup viz výše). Zaměnit někdy lze: 
 + 
 +  * radeon, radeonhd 
 +  * nv, nouveau 
 + 
 +===== Použití framebufferu ===== 
 +Není-li možné upravit nastavení ovladače tak, aby byla karta funkční, je možné použít framebuffer s ovladačem ''fbdev'' tak, že do souboru ''/etc/X11/xorg.conf'' v sekci //Device// nastavíte volbou //Driver// na ''"fbdev"'' (postup vytvoření a úpravy konfiguračního souboru je popsán výše). 
 + 
 +Při použití framebufferu je nutné, aby jeho podpora byla v jádře Linuxu aktivní (existuje zařízení ''/dev/fb0''). Při startu počítače proto pomocí zavaděče Grub předáme jádru parametr ''vga=ask'' a mezerou oddělené číslo ''3'', aby se neaktivovalo grafické prostředí (viz kapitola [[grub#Ovládání zavaděče GRUB|GRUB, odstavec Ovládání zavaděče GRUB]]). Jádro se pak při startu zeptá, jaký režim má aktivovat. Stiskneme klávesu //Enter// a zobrazí se tabulka nabízených možností. Nejobvyklejší volbou je číslo 318, které přestavuje ve VESA standardu rozlišení 1024x768@24 (24 bitová barevná hloubka). Seznam voleb, které odpovídají VESA 2.0: 
 + 
 +  Barvy   | 640x400 640x480 800x600 1024x768 1152x864 1280x1024 1600x1200 
 +  --------+-------------------------------------------------------------- 
 +   4 bity |    ?       ?     0x302      ?        ?        ?         ? 
 +   8 bitů |  0x300   0x301   0x303    0x305    0x161    0x307     0x31C 
 +  15 bitů |    ?     0x310   0x313    0x316    0x162    0x319     0x31D 
 +  16 bitů |    ?     0x311   0x314    0x317    0x163    0x31A     0x31E 
 +  24 bitů |    ?     0x312   0x315    0x318      ?      0x31B     0x31F 
 +  32 bitů |    ?       ?       ?        ?      0x164      ? 
 + 
 +Vyzkoušíme, který režim je nejvhodnější a tento parametr přidáme do souboru ''/boot/grub/grub.conf'', takže bude vypadat například takto: 
 + 
 +  kernel /boot/vmlinuz-2.6.27.5-117.fc10.i686 ro root=LABEL=/ vga=0x318 
 + 
 +V konfiguračním souboru ''/etc/X11/xorg.conf'' nesmí být aktuálně nastavený režim změněn, takže zakomentujeme eventuální volbu //DefaultDepth//
 + 
 +Podpora framebufferu je v Linuxu přítomna od verze 2.1.107 a umožňuje (mimo jiné) zobrazovat při startu grafické prvky (tučňáka, animovanou startovací obrazovku). Akcelerace je možná, avšak je zřídka využívána. Při akceleraci může čip na grafické kartě provést specifický výpočet a výslednou bitmapu umístit do framebufferu, čím odlehčí zátěž hlavnímu procesoru počítače. 
 + 
 +Framebuffer je abstraktní vrstva, která odděluje programy od hardware tak, že programy nepotřebují vědět nic o jeho přímém ovládání. Framebuffer představuje úsek paměti, který se přímo zobrazuje, takže změnou obsahu této paměti je dosažena adekvátní změna kresby na monitoru (používá se obdoba bitmapy). Komunikace s grafickou kartou je zajištěna prostřednictvím ovladače v jádře Linuxu, který využívá VESA standard verze 2.0((https://cs.wikipedia.org/wiki/VESA)). Nastavení framebufferu lze měnit za běhu příkazem ''fbset''
 + 
 +===== Použití generického VESA režimu ===== 
 +Není-li možné upravit nastavení ovladače tak, aby byla karta funkční, je možné použít generický ovladače ''vesa'' tak, že do souboru ''/etc/X11/xorg.conf'' v sekci //Device// nastavíte volbou //Driver// na ''"vesa"'' (postup vytvoření a úpravy konfiguračního souboru je popsán výše). Tento ovladač funguje bez aktivního framebufferu, protože ovládá grafickou kartu přímo. 
 + 
 +K dispozici nebude žádná akcelerace, protože ovladač podporuje pouze základ VESA standardu, aby bylo možné podporovat nejrůznější grafické karty.  
 + 
 +----
 [[obsah|Hlavní stránka]] [[obsah|Hlavní stránka]]
  
  • Poslední úprava: 2023/05/22 15:57
  • autor: mstanke