navody:prirucka:nekomercni_aplikace_kancelar

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
navody:prirucka:nekomercni_aplikace_kancelar [2015/03/29 14:26] – [Evince] sesivanynavody:prirucka:nekomercni_aplikace_kancelar [2015/03/29 14:54] – [Instalace účetní aplikace GnuCash] sesivany
Řádek 10: Řádek 10:
   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
  
-//LibreOffice// je komplexní kancelářský balík, za kterým stojí nezisková organizace //The Document Foundation//. Vznikl odštěpením od //OpenOffice// po dlouhodobých neshodách mezi společností //Sun// a zbytkem komunity. Většina vývojářů se připojila k //LibreOffice// a balík je i dnes velmi aktivně vyvíjen na rozdíl od //OpenOffice//.+{{:navody:libreoffice.png?60 |}}//LibreOffice// je komplexní kancelářský balík, za kterým stojí nezisková organizace //The Document Foundation//. Vznikl odštěpením od //OpenOffice// po dlouhodobých neshodách mezi společností //Sun// a zbytkem komunity. Většina vývojářů se připojila k //LibreOffice// a balík je i dnes velmi aktivně vyvíjen na rozdíl od //OpenOffice//.
 //LibreOffice// je kompletně přeložen do češtiny a to včetně nápovědy. Kancelářský balík obsahuje textový editor (//Writer//), modul pro editaci matematických rovnic (//Math//), tabulkový procesor (//Calc//), aplikaci na tvorbu prezentací (//Impress//), jednoduchý grafický editor (//Draw//) a správce databází (//Base//). Výchozím formátem pro ukládání dokumentů je //ODF//, který byl přijat jako standard //ISO//, ale dobře si poradí i se starými a novými formáty //MS Office//. //LibreOffice// je kompletně přeložen do češtiny a to včetně nápovědy. Kancelářský balík obsahuje textový editor (//Writer//), modul pro editaci matematických rovnic (//Math//), tabulkový procesor (//Calc//), aplikaci na tvorbu prezentací (//Impress//), jednoduchý grafický editor (//Draw//) a správce databází (//Base//). Výchozím formátem pro ukládání dokumentů je //ODF//, který byl přijat jako standard //ISO//, ale dobře si poradí i se starými a novými formáty //MS Office//.
 //LibreOffice// je na //Fedora Workstation// předinstalovaný. Pokud používáte jinou variantu, instalaci celého balíku lze provést z příkazové řádky pomocí //LibreOffice// je na //Fedora Workstation// předinstalovaný. Pokud používáte jinou variantu, instalaci celého balíku lze provést z příkazové řádky pomocí
Řádek 25: Řádek 25:
 === OpenOffice === === OpenOffice ===
  
-//OpenOffice// je taktéž komplexním kancelářským balíkem. Původně byl vyvíjen společností //Sun//, kterou odkoupila společnost //Oracle//, která již o vývoj kancelářského balíku neměla zájem a převedla vývoj pod neziskovou organizaci //Apache//. Nicméně aktivita vývoje je dnes prakticky nulová a veškerý zájem se přesunul na //LibreOffice//, který //OpenOffice// kompletně nahradil také ve Fedoře. //OpenOffice// dnes tedy v repozitářích Fedory nenaleznete a prakticky neexistuje důvod, proč ho používat místo //LibreOffice//. Pokud byste jej ale chtěli přece jenom vyzkoušet, tak na stránkách [[http://www.openoffice.org/download|http://www.openoffice.org/download/index.html]] jsou k dispozici ke stažení RPM balíky.+{{:navody:48x48:apps:openoffice.png?60 |}}//OpenOffice// je taktéž komplexním kancelářským balíkem. Původně byl vyvíjen společností //Sun//, kterou odkoupila společnost //Oracle//, která již o vývoj kancelářského balíku neměla zájem a převedla vývoj pod neziskovou organizaci //Apache//. Nicméně aktivita vývoje je dnes prakticky nulová a veškerý zájem se přesunul na //LibreOffice//, který //OpenOffice// kompletně nahradil také ve Fedoře. //OpenOffice// dnes tedy v repozitářích Fedory nenaleznete a prakticky neexistuje důvod, proč ho používat místo //LibreOffice//. Pokud byste jej ale chtěli přece jenom vyzkoušet, tak na stránkách [[http://www.openoffice.org/download|http://www.openoffice.org/download/index.html]] jsou k dispozici ke stažení RPM balíky.
  
 === Abiword & Gnumeric === === Abiword & Gnumeric ===
Řádek 48: Řádek 48:
   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
  
-//Calligra// je komplexní kancelářský balík založený na knihovně //Qt// určený pro grafické prostředí //KDE//. Je nástupcem //KOffice//, od kterého se oddělil v roce 2010. Podobně jako //Abiword// a //Gnumeric// je //Calligra// a cosi "lehčí" alternativou ke kancelářskému balíku //LibreOffice//. Samotná //Calligra// se skládá z několika částí. Jedná se zejména o textový editor (//Words//), tabulkový procesor (//Sheets//), aplikaci na tvorbu prezentací (//Stage//), databázovou aplikaci (//Kexi//), aplikaci pro tvorbu vývojových diagramů (//Flow//), aplikaci pro tvorbu vektorové grafiky (//Karbon//), aplikaci pro digitální malování (//Krita//) a další. Kompletní seznam aplikací včetně manuálů získáte na domovské  stránce projektu [[https://www.calligra.org/]].+{{:navody:48x48:apps:calligra.png?70 |}}//Calligra// je komplexní kancelářský balík založený na knihovně //Qt// určený pro grafické prostředí //KDE//. Je nástupcem //KOffice//, od kterého se oddělil v roce 2010. Podobně jako //Abiword// a //Gnumeric// je //Calligra// a cosi "lehčí" alternativou ke kancelářskému balíku //LibreOffice//. Samotná //Calligra// se skládá z několika částí. Jedná se zejména o textový editor (//Words//), tabulkový procesor (//Sheets//), aplikaci na tvorbu prezentací (//Stage//), databázovou aplikaci (//Kexi//), aplikaci pro tvorbu vývojových diagramů (//Flow//), aplikaci pro tvorbu vektorové grafiky (//Karbon//), aplikaci pro digitální malování (//Krita//) a další. Kompletní seznam aplikací včetně manuálů získáte na domovské  stránce projektu [[https://www.calligra.org/]].
  
 {{ navody:f22-calligra-sheets.png?500 | Aplikace Sheets }} {{ navody:f22-calligra-sheets.png?500 | Aplikace Sheets }}
Řádek 92: Řádek 92:
   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
  
-//Evince// je výchozím prohlížečem souborů //PDF// a //PostScript// pro grafické prostředí //GNOME//. Tato aplikace je ve //Fedora Workstation// předinstalovaná. V opačném případě je možné ji velice snadno doinstalovat pomocí+{{:navody:48x48:apps:evince.png?60 |}}//Evince// je výchozím prohlížečem souborů //PDF// a //PostScript// pro grafické prostředí //GNOME//. Tato aplikace je ve //Fedora Workstation// předinstalovaná. V opačném případě je možné ji velice snadno doinstalovat pomocí
  
   yum -y install evince   yum -y install evince
Řádek 104: Řádek 104:
   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
  
-Vedle slovníků dostupných na Internetu je možnost používat v //Linux//u také off-line slovníky. Jedním z takovýchto slovníků je //StarDict//. Tento slovník implementuje také výslovnost slovíček formou aplikace //espeak//.+{{:navody:48x48:apps:stardict.png?60 |}}Vedle slovníků dostupných na Internetu je možnost používat v //Linux//u také off-line slovníky. Jedním z takovýchto slovníků je //StarDict//. Tento slovník implementuje také výslovnost slovíček formou aplikace //espeak//.
  
-{{ navody:stardict.png | StarDict }}+{{ navody:f22-stardict.png?400 | StarDict }}
  
 Slovník nainstalujete pomocí Slovník nainstalujete pomocí
Řádek 127: Řádek 127:
   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
  
-{{ navody: gnucash.png | GnuCash }} 
  
-//GnuCash// je aplikací podvojného účetnictví zaměřená na osobní finance a malé podniky. Domovské stránky projektu jsou na [[http://www.gnucash.org/|www.gnucash.org]]. Na těchto stránkách je také k dispozici dokumentace v anglickém jazyce.+{{:navody:48x48:apps:gnucash.png?60 |}}//GnuCash// je aplikací podvojného účetnictví zaměřená na osobní finance a malé podniky. Domovské stránky projektu jsou na [[http://www.gnucash.org/|www.gnucash.org]]. Na těchto stránkách je také k dispozici dokumentace v anglickém jazyce.
  
   yum -y install gnucash   yum -y install gnucash
 +
 +{{ navody:f22-gnucash.png?400 | GnuCash }}
  
 :!: **POZNÁMKA:** //GnuCash// má podporu pouze obecného podvojného účetnictví. Nelze v něm tedy vést účetnictví podle českých zákonů. Pro tyto účely doporučujeme profesionální účetní nástroj s podporou Linuxu, např. //FlexiBee//. :!: **POZNÁMKA:** //GnuCash// má podporu pouze obecného podvojného účetnictví. Nelze v něm tedy vést účetnictví podle českých zákonů. Pro tyto účely doporučujeme profesionální účetní nástroj s podporou Linuxu, např. //FlexiBee//.
  • Poslední úprava: 2022/11/14 12:26
  • autor: 127.0.0.1