navody:prirucka:aktualizace

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:aktualizace [2008/12/08 08:22] – Fix (generování příručky) milan_kerslagernavody:prirucka:aktualizace [2022/11/14 12:26] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 3: Řádek 3:
 ===== Aktualizace systému ===== ===== Aktualizace systému =====
  
-{{:navody:48x48:emblems:emblem-downloads.png }} Po instalaci systému je vhodné průběžně aktualizovat. Aktualizace nemění verzi nainstalovaného systému (např. //Fedora 9//, //Fedora 10//), pouze se aktualizují jednotlivé balíčky na jejich novější verze. Při aktualizaci tedy zůstává systém v základních rysech stejný, dochází jen k odstraňování chyb nebo drobným vylepšením.+{{:navody:48x48:apps:system-software-update.png?60 }} Po instalaci systému je vhodné průběžně aktualizovat. Aktualizace nemění verzi nainstalovaného systému (např. //Fedora 30//, //Fedora 31//), pouze se aktualizují jednotlivé balíčky na jejich novější verze. Při aktualizaci tedy zůstává systém v základních rysech stejný, dochází jen k odstraňování chyb nebo drobným vylepšením.
  
-==== Standardní automatická aktualizace - PackageKit ====+==== Standardní automatická aktualizace - Software ====
  
-Ve výchozí instalaci //Fedory// se pravidelně spouští služba //PackageKit//, která se stará o zjišťování dostupnosti nových aktualizací jejich aplikaciChování této služby lze nastavit v //Systém->Volby->Systém->Software updates//. Služba vám pak bude nabízet buď všechny aktualizace, pouze bezpečností nebo žádnéTaktéž můžete zvolitzda má tyto aktualizace rovnou aplikovat nebo zda se má dotázat a jak často se kontrola má provádět. Informováni o nových aktualizacích jste ikonkou v zásobníku lišty informačními bublinami.+Ve //Fedora Workstation// se o aktualizace aplikací a systému stará nástroj //Software//. Ten pravidelně kontroluje, zda-li nejsou k dispozici nové aktualizace, a pokud nějaké nalezne, upozorní Vás na něRučně je můžete zkontrolovat nástroji //Software// na kartě //Aktualizace//. 
 +  
 +=== Offline aktualizace === 
 + 
 +//Software// ve Fedoře využívá mechanismus tzv. offline aktualizací. Tradičně se aktualizace instalují za plného běhu systému. Některý software má problémy se stabilitoupokud za jeho běhu proběhne aktualizace jeho samého nebo některé z jeho závislostíZ tohoto důvodu //Software// neaplikuje aktualizace systémových částí a problematických balíčků okamžitěale pouze je stáhne. Aktualizace se potom aplikují v minimalistickém režimu Dracutu po dalších restartu systému. Po stažení aktualizací jste vyzváni k restartu počítače. Po dokončení aktualizací se systém opět restartuje a nabootuje do standardního prostředíPřípadně při vypínání počítače máte možnost vybrat instalaci aktualizací poté vypnutí systému. 
 + 
 +{{ :navody:prirucka:f22aktualizace.png?500 | Přehled nabízených aktualizací v Software}} 
 + 
 +Pokud vám tento způsob aktualizací nevyhovuje, využívejte pro aktualizace jiné nástroje než //Software//: //yum//, //dnf//, //Yumex//, či //Apper//
  
 ==== Manuální aktualizace Fedory ==== ==== Manuální aktualizace Fedory ====
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky | Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky | Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
 +  * Přečtěte si kapitolu [[aktualizace#Rozdílové aktualizace - Presto]].
  
-Aktualizace systému může v závislosti na objemu stahovaných dat a rychlosti Vaše připojení trvat i několik hodin. Samotnou aktualizaci //Fedory// lze pak velice jednoduše provést pomocí příkazu //yum//. +Aktualizace systému může v závislosti na objemu stahovaných dat a rychlosti Vaše připojení trvat i několik hodin. Samotnou aktualizaci //Fedory// lze pak velice jednoduše provést pomocí příkazu //dnf//.
- +
-  yum check-update +
-  yum update +
- +
-**Poznámka:** Více o aplikaci //yum// viz. kapitola [[instalace_aplikaci#Správce balíčků yum]]. +
- +
-=== Manuální aplikace pouze bezpečnostních aktualizací === +
- +
-//Fedora// je i v průběhu životnosti určité verze poměrně aktualizovaný systém. Nejsou tedy vydávány pouze opravy ale i nové verze aplikací. To s sebou přináší větší množství stahovaných dat. Pokud chcete na rozdíl od výše popsaného postupu přijímat pouze bezpečností opravy, doinstalujte si zásuvný modul ''yum-security'' správce balíčku ''yum'' +
- +
-  yum install yum-security+
  
-a systém aktualizujte příkazem+  dnf update
  
-  yum update --security+**Poznámka:** Více o aplikaci //DNF// v kapitole [[instalace_aplikaci#Správce balíčků dnf]].
  
-=== Aktualizace bez přístupu k Internetu === 
  
-Nemáte-li přímý přístup k Internetu, je možné aktualizace donést k počítači na DVD, pevném disku nebo flash paměti (pozor, množství dat bude obrovské). V místě, kde je k dispozici rychlé připojení k Internetu je potřeba zkopírovat adresář:+==== Rozdílové aktualizace - deltarpm ====
  
-  * [[ftp://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/updates/10/i386/]] - hlavní server +//Fedora// obsahuje nástroj //deltarpm//,((dříve http://fedoraproject.org/wiki/Features/Presto)) který umožňuje stahovat při aktualizaci pouze rozdílové soubory (//*.drpm//). deltarpm by mělo být součástí výchozí instalace.
-  * [[ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/fedora/linux/updates/10/i386/]] - české zrcadlo+
  
-Po ipojení disku k //Fedoře// použijeme nástroj [[instalace_aplikaci#Správce balíčků yum|yum]] tak, že mu předáme seznam donesených RPM balíčků:+Nástroj //deltarpm// nepotřebuje další nastavování ani ítomnost starších //RPM// balíčků, dokáže pracovat i se soubory, které jsou nainstalovány na disku. Generování nových balíčků je rychlé a v případě, že použijete ruční aktualizaci (viz níže), je v průběhu vypsána též statistika, o kolik bylo staženo díky rozdílové aktualizaci méně dat.
  
-  yum localupdate /cesta/k/pripojenemu/adresari/*.rpm+Pokud Vám //deltarpm// nevyhoduje (např. máte internetové připojení rychlejší než když procesor balíčky sestavuje z drpm) je možné deltarpm vypnout v ///etc/dnf/dnf.conf//:
  
 +  deltarpm=0
 +  
 ---- ----
 [[obsah|Hlavní stránka]] [[obsah|Hlavní stránka]]
  
  • Poslední úprava: 2022/11/14 12:26
  • autor: 127.0.0.1