navody:fc6uzivatele

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
navody:fc6uzivatele [2006/09/24 13:07] – vytvořeno mackynavody:fc6uzivatele [2006/12/22 22:05] macky
Řádek 1: Řádek 1:
-[[navody:fc6prirucka|Hlavní stránka]]+[[navody:fc6obsah|Hlavní stránka]]
  
 ===== Správa uživatelů ===== ===== Správa uživatelů =====
Řádek 10: Řádek 10:
 ''sudo'' přijímá jako svůj argument příkaz, který se následně spustí s právy superuživatele. Před samotným vykonáním tohoto příkazu ''sudo'' kontroluje soubor ''/etc/sudousers'', který obsahuje seznam lidí, kteří mohou ''sudo'' používat, a seznam příkazů, které mohou tito lidé používat.  ''sudo'' přijímá jako svůj argument příkaz, který se následně spustí s právy superuživatele. Před samotným vykonáním tohoto příkazu ''sudo'' kontroluje soubor ''/etc/sudousers'', který obsahuje seznam lidí, kteří mohou ''sudo'' používat, a seznam příkazů, které mohou tito lidé používat. 
  
 +  chmod 640 /etc/sudoers
   gedit /etc/sudoers   gedit /etc/sudoers
  
Řádek 23: Řádek 24:
 Sekce ''NOPASSWD:'' je nepovinná. Jestliže však pracuje v prostředí, o kterém se domníváte, že s sebou může přinášet určitá bezpečnostní rizika, **neopoužívejte tuto volbu**. Jednoduše odstraňte tuto část z příslušné řádky. Jestliže tuto sekci nepoužijite,  budete v případě, že spustíte příkaz pomocí ''sudo'', dotázáni na Vaše heslo a nikoliv heslo superuživatele. Sekce ''NOPASSWD:'' je nepovinná. Jestliže však pracuje v prostředí, o kterém se domníváte, že s sebou může přinášet určitá bezpečnostní rizika, **neopoužívejte tuto volbu**. Jednoduše odstraňte tuto část z příslušné řádky. Jestliže tuto sekci nepoužijite,  budete v případě, že spustíte příkaz pomocí ''sudo'', dotázáni na Vaše heslo a nikoliv heslo superuživatele.
  
-==== Nastavení a změna hesla superuživatele (root) ====+Nastavte původní přístupová práva souboru ''/etc/sudoers''
 + 
 +  chmod 0440 /etc/sudoers 
 + 
 +Příkazy pak lze spouštět pomocí 
 + 
 +  sudo prikaz_povoleny_v_sudoers 
 + 
 +**Poznámka:** Soubor ''/etc/sudoers'' obsahuje řadu užitečných příkladů nastavení jednotlivých příkazů. 
 + 
 +==== Nastavení a změna hesla superuživatele ====
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].
  
-Superuživatel je "nejmocnějším" uživatelem systému //Linux//. Má právo přistupovat, smazat nebo změnit libovolné soubory či adresáře v systému a může také spustit nebo ukončit libovolný proces ((Toto se týká také souborů, adresářů a procesů, které patří jiným uživatelům.)).+Superuživatel je "nejmocnějším" uživatelem systému //Linux//. Má právo přistupovat, smazat nebo změnit libovolné soubory či adresáře v systému a může také spustit nebo ukončit libovolný proces((Toto se týká také souborů, adresářů a procesů, které patří jiným uživatelům.)).
  
 Pomocí následujícího příkazu lze změnit/nastavit heslo superuživatele. Pomocí následujícího příkazu lze změnit/nastavit heslo superuživatele.
Řádek 32: Řádek 43:
   passwd root   passwd root
  
-==== Zakázání účtu superuživatele (root) ====+==== Zakázání účtu superuživatele ====
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].
  
-Pomocí následujícího příkazu lze zakázat používání účtu superuživatele Pravděpodobně není dobrý nápad použít tento příkaz, pokud opravdu nevíte, co děláte. +Pomocí následujícího příkazu lze zakázat používání účtu superuživatelePravděpodobně není dobrý nápad použít tento příkaz, pokud opravdu nevíte, co děláte. 
  
   passwd -l root   passwd -l root
Řádek 42: Řádek 53:
   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[navody:fc6obsah#Obecné poznámky]].
  
-Práce s operačním systémem //Linux// je podmíněna existencí tzv. účtu. Účty patří uživatelům, kteří se do systému přihlašují pomocí svého jména a hesla. Po úspěšném přihlášení se do systémů mohou uživatelé v rozsahu jim přiřazeným práv vytvářet, měnit a mazat soubory a adrešáře popř. spouštět procesy. Tato práva je možné definovat na úrovni jednotlivého uživatele nebo hromadně na úrovni tzv. skupin a těmto skupinám pak přiřazovat uživatele ((Přitom platí, že jeden uživatel může být členem několika skupin. Tímto jednodochým způsobem lze nastavit relativně komplikovaný systém práv.)).+Práce s operačním systémem //Linux// je podmíněna existencí tzv. účtu. Účty patří uživatelům, kteří se do systému přihlašují pomocí svého jména a hesla. Po úspěšném přihlášení se do systémů mohou uživatelé v rozsahu jim přiřazeným práv vytvářet, měnit a mazat soubory a adresáře popř. spouštět procesy. Tato práva je možné definovat na úrovni jednotlivého uživatele nebo hromadně na úrovni tzv. skupin a těmto skupinám pak přiřazovat uživatele((Přitom platí, že jeden uživatel může být členem několika skupin. Tímto jednoduchým způsobem lze nastavit relativně komplikovaný systém práv.)).
  
 Program pro správu uživatelů a skupin uživatelů lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Systémová nastavení -> Uživatelé a skupiny//.\\ Program pro správu uživatelů a skupin uživatelů lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Systémová nastavení -> Uživatelé a skupiny//.\\
  
-V příkazové řádce lze přidat/ubrat uživatele pomocí příkazů ''useradd'' resp. ''userdel''. Skupiny pak lze přidat/ubrat pomocí příkazů ''groupadd'' a ''groupdell''. Více viz. kapitola [[navody:fc6prompt#Uživatelé]]. +**Poznámka:** V příkazové řádce lze přidat/ubrat uživatele pomocí příkazů ''useradd'' resp. ''userdel''. Skupiny pak lze přidat/ubrat pomocí příkazů ''groupadd'' a ''groupdell''. Více viz. kapitola [[navody:fc6prompt#Uživatelé]].
- +
- +
  
 ==== Změna práv k souborům a adresářům ==== ==== Změna práv k souborům a adresářům ====
   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[fc5prirucka#Obecné poznámky]].
  
-Jak již bylo řečeno výše, každý soubor a adresář má v //OS Linux// svého majitele, kterým je zpravidla uživatel, který jej vytvořil. Ten, společně se superuživatelem, pak může udělovat/odebírat práva ((Konkrétně se jedná o právo čtení, zápisu a spuštění v případě souboru a o právo prohlížení obsahu, manipulace se soubory a zobrazování informací o souborech v případě adresáře.)) spojená s tímto souborem popř. adresářem jiným uživatelům.+Jak již bylo řečeno výše, každý soubor a adresář má v //OS Linux// svého majitele, kterým je zpravidla uživatel, který jej vytvořil. Ten, společně se superuživatelem, pak může udělovat/odebírat práva((Konkrétně se jedná o právo čtení, zápisu a spuštění v případě souboru a o právo prohlížení obsahu, manipulace se soubory a zobrazování informací o souborech v případě adresáře.)) spojená s tímto souborem popř. adresářem jiným uživatelům.
  
-Klikněte pravým tlačítkem myši na soubor popř. adresář a z nabídky vyberte //Vlastnosti// Požadovaná práva nastavíte v záložce //Oprávnění//.+Klikněte pravým tlačítkem myši na soubor popř. adresář a z nabídky vyberte //Vlastnosti// Požadovaná práva nastavíte v záložce //Oprávnění//.\\
  
-\\ **Poznámka:** Pro nastavení změny vlastnictví souborů / adresářů pomocí příkazové řádky přečtěte kapitolu [[navody:fc6prompt#chmod]].+**Poznámka:** Pro nastavení změny vlastnictví souborů / adresářů pomocí příkazové řádky přečtěte kapitolu [[navody:fc6prompt#chmod]].
  
  
  • Poslední úprava: 2022/11/14 12:25
  • autor: 127.0.0.1