navody:prirucka:vypalovani

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:vypalovani [2008/12/09 19:00] – Upřesnění milan_kerslagernavody:prirucka:vypalovani [2023/05/22 15:58] (aktuální) – aktualizace odkazů mstanke
Řádek 11: Řádek 11:
 Nástroj ''cdrecord'' byl nahrazen nástrojem ''wodim''. Používal lze i původní názvy, avšak ve standardní instalaci jsou to jen symbolické linky na zmíněný ''wodim''. Nainstalujte ho příkazem: Nástroj ''cdrecord'' byl nahrazen nástrojem ''wodim''. Používal lze i původní názvy, avšak ve standardní instalaci jsou to jen symbolické linky na zmíněný ''wodim''. Nainstalujte ho příkazem:
  
-  yum install wodim+  dnf install wodim
  
 === Seznam vypalovacích mechanik === === Seznam vypalovacích mechanik ===
Řádek 90: Řádek 90:
 === Kontrola ISO obrazu === === Kontrola ISO obrazu ===
  
-Níže uvedený postup lze použít pro kontrolu //ISO// souborů stažených přes Internet. Společně s tímto //ISO// souborem si stáhněte také soubor obsahující tzv. kontrolní součet((Kontrolní součet je výstup tzv. hashovacího algoritmu, který pro libovolně velký vstup vytvoří řetězec stejné délky, který je pro stejné soubory vždy stejný.)). Jedná se o soubory, které jsou zpravidla označené jako //MD5SUM// popř. //SHA1SUM//.((//MD5// a //SHA1// jsou dva různé hashovací algoritmy, přičemž //MD5// již není pokládán za spolehlivý, a proto se používá novější algoritmus //SHA1//.)) Princip kontroly //ISO// obrazu je založen na porovnání oficiálního zveřejněného výstupu hashovacího algoritmu s hashem vaší kopie, který vypočtete pomocí jednoho z příkazů:+Níže uvedený postup lze použít pro kontrolu //ISO// souborů stažených přes Internet. Společně s tímto //ISO// souborem si stáhněte také soubor obsahující tzv. kontrolní součet((Kontrolní součet je výstup tzv. hashovacího algoritmu, který pro libovolně velký vstup vytvoří řetězec stejné délky, který je pro stejné soubory vždy stejný.)). Jedná se o soubory, které jsou zpravidla označené jako //MD5SUM// popř. //SHA1SUM// nebo //SHA256SUM//.((//MD5// a //SHA// jsou dva různé hashovací algoritmy, přičemž //MD5// již není pokládán za spolehlivý, a proto se používá novější algoritmus //SHA//.)) Princip kontroly //ISO// obrazu je založen na porovnání oficiálního zveřejněného výstupu hashovacího algoritmu s hashem vaší kopie, který vypočtete pomocí jednoho z příkazů:
  
   md5sum soubor.iso   md5sum soubor.iso
   sha1sum soubor.iso   sha1sum soubor.iso
 +  sha256sum soubor.iso
  
-Výstup porovnáme se zveřejněným hashem a zjistíme tak s vysokou pravděpodobností, jestli máme na disku identický soubor. Například //SHA1// hashe pro Fedoru 10 i386 jsou v souboru:+Výstup porovnáme se zveřejněným hashem a zjistíme tak s vysokou pravděpodobností, jestli máme na disku identický soubor. Například //SHA256// hashe pro Fedoru 38 Workstation x86-64 jsou v souboru:
  
-  * [[http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/releases/10/Fedora/i386/iso/SHA1SUM]]+  * https://mirrors.nic.cz/pub/fedora/linux/releases/38/Workstation/x86_64/iso/Fedora-Workstation-38-1.6-x86_64-CHECKSUM
  
 ==== Grafické aplikace pro vypalování CD/DVD ==== ==== Grafické aplikace pro vypalování CD/DVD ====
Řádek 103: Řádek 104:
  
 === Nautilus === === Nautilus ===
 +
 +  * Další informace naleznete v kapitole [[gnome|Nastavení Gnome]]
  
 {{ navody:f8vypalovani_nautilus.png | Nautilus - tvůrce CD/DVD }} {{ navody:f8vypalovani_nautilus.png | Nautilus - tvůrce CD/DVD }}
  
-Vypalovat na //CD/DVD// lze velice jednodušpomocí správce souborů //Nautilus//. Otevřete //Nautilus// a nabídce vyberte //Přejít -> Tvůrce CD/DVD//Dále otevřete druhé okno aplikace //Nautilus// s adresářem/souborem, který chcete vypálit. Tento adresář/soubor etáhněte do okna //Tvůrce CD/DVD// klikněte na tlačítko //Zapsat na disk//.+Vypalování //CD// nebo //DVD// je v prostředí //GNOME// velmi jednoduché, protožstandardní správce souborů obsahuje podporu pro vypalování (balíček ''nautilus-cd-burner''). Správce souborů lze aktivovat kliknutím na jakoukoliv ikonu na ploše, která představuje adresář (//Počítač////Domov//, //Koš//zde  v menu vyberte //Místa -> Tvůrce CD/DVD//Případně ímo v menu //Místa -> Tvůrce CD a DVD//.
  
-Pomocí aplikace //Nautilus// lze také snadno vypalovat //ISO// obrazy CD/DVDV okně správce souborů //Nautilus// otevřete //ISO// obraz //CD/DVD//, které chcete vypálit. Dvojklikem pravého tlačítka myši nad tímto souborem otevřete nabídku. Z nabídky vyberte možnost //Zapsat na disk//.+Do okna //Tvůrce CD/DVD// přetáhněte adresáře a soubory, které chcete vypálit a klikněte na tlačítko //Zapsat na disk//. 
 + 
 +Pomocí správce souborů lze také snadno vypalovat také //ISO// obrazy CD/DVD tak, že nalistujete //ISO// obrazkterý chcete vypálit a po stisku pravého tlačítka myši na tomto souboru vyberte možnost //Zapsat na disk...//.
  
 == Nastavení parametrů pro program Nautilus == == Nastavení parametrů pro program Nautilus ==
   * Přečtěte si kapitolu [[gnome#Editor nastavení]].   * Přečtěte si kapitolu [[gnome#Editor nastavení]].
  
-Změnu rychlosti mechaniky při vypalování lze nastavit pomocí nabídky //Aplikace -> Systémové nástroje -> Editor nastavení//. V //Editoru nastavení// pak pokračujte nabídkou //apps -> nautilus-cd-burner -> default_speed//.  V položce //default_speed// nastavte/změňte rychlost zápisu. Tímto jste změnili pouze defaultní rychlost zápisu, což Vás nezbavuje možnosti tuto rychlost přenastavit ručně před samotným vypalováním.+Změnu rychlosti mechaniky při vypalování lze nastavit pomocí nabídky //Aplikace -> Systémové nástroje -> Editor nastavení//. V //Editoru nastavení// pak vyberte v levé části ve stromu položku //apps -> nautilus-cd-burner// V položce //default_speed// nastavte nebo změňte rychlost zápisu. Tímto jste změnili pouze implicitní rychlost zápisu, což Vás nezbavuje možnosti tuto rychlost přenastavit ručně před samotným vypalováním.
  
-Ochranu proti podtečení bufferu lze zapnout pomocí nabídky //Aplikace -> Systémové nástroje -> Editor nastavení//Dále pokračujte //apps -> nautilus-cd-burner -> burnproof// (zaškrtněte).+Ochranu proti podtečení bufferu lze zapnout pomocí nabídky //Aplikace -> Systémové nástroje -> Editor nastavení//V //Editoru nastavení// pak vyberte v levé části ve stromu položku //apps -> nautilus-cd-burner//. Zde zaškrtněte položku //burnproof//.
  
-Povolení zápisu přes standardní velikost //CD// nebo //DVD// lze nastavit pomocí nabídky //Aplikace -> Systémové nástroje -> Editor nastavení//. V //Editoru nastavení// pak pokračujte nabídkou //apps -> nautilus-cd-burner -> overburn// (zaškrtněte). Tímto nastavením byste měli získat možnost překročit o několik málo //MB// kapacitu média. Tento postup se však obecně íliš nedoporučuje.+Povolení zápisu přes standardní velikost //CD// nebo //DVD// lze nastavit pomocí nabídky //Aplikace -> Systémové nástroje -> Editor nastavení//. V //Editoru nastavení// pak vyberte v levé části ve stromu položku //apps -> nautilus-cd-burner//. Zde zaškrtněte položku //overburn//. Tímto nastavením byste měli získat možnost překročit o několik málo //MB// kapacitu média, avšak je možné, že takto zapsaná data nepůjdou ečíst vůbec nebo budete mít potíže v jiné mechanice.
  
 === GnomeBaker === === GnomeBaker ===
  
-//GnomeBaker// je defaultním softwarem pro vypalování //CD/DVD// v //Gnome//. Ve své podstatě se jedná o rozšíření správce souborů //Nautilus//, ve kterém je již zabudována základní podpora vypalování //CD/DVD// (viz. kapitola [[gnome#Nautilus]]).\\+//GnomeBaker// je pokročilý program pro vypalování //CD// a //DVD//, který v //GNOME// nahrazuje jednoduché vypalování pomocí správce souborů //Nautilus// (viz výše). Program nainstalujete pomocí příkazu:
  
-  yum -y install gnomebaker+  dnf -y install gnomebaker
  
-Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> CD/DVD Writer GnomeBaker//. +Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> GnomeBaker CD/DVD Writer//
  
 {{ navody:f8gnomebaker.png | GnomeBaker }} {{ navody:f8gnomebaker.png | GnomeBaker }}
 +
 +ISO obrazy se vypalují pomocí nabídky //Tools -> Vypálit obraz CD/DVD//.
  
 === k3b === === k3b ===
-//k3b// je aplikací pro vypalování //CD/DVD// pod //KDE//V případě, že používáte //Gnome// jako výchozí prostředíbudou společně s //k3b// staženy také některé z balíčků pro //KDE//.+//k3b// je aplikací pro vypalování //CD/DVD// pro prostředí //KDE//Budete-li ho chtít používat v prostředí //GNOME//, nainstalují se pro //k3b// podpůrné knihovny, které aplikace v //KDE// používají, což povede ke zvýšeným nárokům na paměť a místo na disku. Proto doporučujeme, abyste //k3b// používali zejména v případě, že pracujete v prostředí //KDE//.
  
-  yum -y install k3b+  dnf -y install k3b
  
-Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk Video -> K3b//.+Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk Video -> K3b//.
  
 {{ navody:f8k3b.png | K3b }} {{ navody:f8k3b.png | K3b }}
 +
 +ISO obrazy se vypalují pomocí nabídky //Tools -> Vypálit obraz CD/DVD//.
 +
 +=== Brasero ===
 +//Brasero// je aplikací pro vypalování //CD/DVD// pro prostředí //Gnome//. Budete-li ho chtít používat v prostředí //KDE//, nainstalují se pro //Brasero// podpůrné knihovny, které aplikace v //Gnome// používají, což povede ke zvýšeným nárokům na paměť a místo na disku. Proto doporučujeme, abyste //Brasero// používali zejména v případě, že pracujete v prostředí //Gnome//.
 +
 +  dnf -y install brasero
 +
 +Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a Video -> Vypalovací software Brasero//.
 +
 +{{ navody:brasero.png?300x214 | Brasero }}
 +
 +Brasero - hlavní nabídka.
 +
 +{{ navody:brasero_data_project.png?300x214 | Brasero }}
 +
 +Ukázka vytvoření datového CD/DVD.
 +
 +
 +{{ navody:brasero_edit_covers.png?300x220 | Brasero }}
 +
 +Editor obalů lze spustit přes nabídku //Nástroje -> Editor obalů//.
  
 ---- ----
 [[obsah|Hlavní stránka]] [[obsah|Hlavní stránka]]
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:11
  • (upraveno mimo DokuWiki)