navody:prirucka:virt_type

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:virt_type [2012/04/16 22:31] covexnavody:prirucka:virt_type [2022/11/14 12:26] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Druhy virtualizací ====== ====== Druhy virtualizací ======
  
-===== Xen =====+===== KVM =====
  
-Xen je původní a první podporovaný typ virtualizaceHlavní výhodou Xenu je, že podporuje krom plné virtualizace i tzvparavirtualizaci, což je virtualizace bez podpory v hardware procesoru.+KVM, neboli Kernel-based Virtual Machine, je jako modul součástí jádraJedná se tedy o virtualizaci, která je integrální součástí systémune další vrstvou nad nímPro emulaci využívá technologie QEMU (Quick Emulator). KVM je dnes výchozím a nejpopulárnějším druhem virtualizace ve Fedoře.
  
-===== KVM =====+Ke správě virtuálních strojů nad KVM se nejčastěji používají nástroje, které jsou postavené na libvirt.
  
-Je Linuxová implementace Kernel Virtual Machinekterá využívá techlogie QEMU (Quick Emulator).+**Více v kapitole [[libvirt|o libvirt]].** 
 + 
 +===== Xen ===== 
 + 
 +Xen je původní a první podporovaný typ virtualizace. Hlavní výhodou Xenu je, že podporuje krom plné virtualizace i tzv. paravirtualizaci, což je virtualizace bez podpory v hardware procesoru. I když dnes Xen žije tak trochu ve stínu KVM, je intenzivně vyvíjen společností Citrix a i nadále je k dispozici v repozitářích Fedory.
  
 ===== Ostatní ===== ===== Ostatní =====
Řádek 15: Řádek 19:
  
 ==== Nástroje třetích stran ==== ==== Nástroje třetích stran ====
 +
 === VirtualBox === === VirtualBox ===
-=== VMWare ===+ 
 +VirtualBox je virtualizační nástroj, který je původně taktéž postaven na QEMU. Momentálně jeho vývoj a použítí zaštiťuje Oracle. VirtualBox není s Fedorou tak intenzivně testovaný jako např. KVM. Občas se v kombinaci s Fedorou můžou objevit problémy. Především, když používáte Fedoru jako hostovaný systém. Z tohoto důvodu doporučujeme spíše KVM.  
 + 
 +VirtualBox lze do Fedory přidat třemi způsoby. Buď jednorázovým stažením balíčku nebo si lze přidat repozitář. 
 + 
 +== Jednorázové stažení == 
 + 
 +Instrukce a odkazy pro stažení balíčku lze nalézt na [[https://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads|stránkách VirtualBoxu]]. Stejně tak jako informace o repotizáři. 
 + 
 +== Instalace z RPM Fusion == 
 + 
 +//VirtualBox// naleznete také v repozitáři //RPM Fusion//, kde se nachází pod balíčkem VirtualBox.  
 + 
 +== Instalace z repozitáře VirtualBoxu == 
 + 
 +Spusťte editor jako root a vytvořte soubor /etc/yum.repos.d/virtualbox.repo 
 + 
 +  su -  
 +  gedit /etc/yum.repos.d/virtualbox.repo 
 + 
 +Přidejte následující konfiguraci 
 + 
 +  [virtualbox] 
 +  name=Fedora $releasever - $basearch - VirtualBox 
 +  baseurl=http://download.virtualbox.org/virtualbox/rpm/fedora/$releasever/$basearch 
 +  enabled=1 
 +  gpgcheck=1 
 +  gpgkey=http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian/oracle_vbox.asc 
 + 
 +uložte a proveďte instalaci  
 + 
 +  dnf install VirtualBox 
 + 
 + 
 +=== VMware === 
 + 
 +VMware je dnes nejsilnější společností na trhu s virtualizačními řešeními. Jeho produkty jsou populární především v komerčních nasazeních. Na rozdíl od předešlých se nejedná o svobodný software a proto jej nenajdete v repozitářích Fedory. 
 + 
 +**VMware Player** je jednoduchým nástrojem na správu virtuálních strojů VMware. Dříve uměl pouze spouštět již vytvořené virtuální stroje. Nyní dokáže je dokáže i vytvářet. Je možné jej stáhnout na stránkých [[http://www.vmware.com/go/downloadplayer/|vmware.com]], ovšem pouze pokud se u VMware zaregistrujete. 
 + 
 +**VMware Workstation** je kvalitním a rozsáhlým nástrojem pro desktopovou virtualizaci. Jedná se komerční produkt, který můžete zdarma vyzkoušet, ale který stojí nemalé peníze.  
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:11
  • (upraveno mimo DokuWiki)