navody:prirucka:libvirt

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:libvirt [2012/04/19 20:24] – [Virtualizace pomocí libvirt] covexnavody:prirucka:libvirt [2022/11/14 12:26] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 5: Řádek 5:
 K nainstalování všech součástí potřebných pro použití virtualizace zadejte K nainstalování všech součástí potřebných pro použití virtualizace zadejte
  
-  yum grouinstall Virtualization+  dnf groupinstall Virtualization
  
-Libvirt v zásadě umí "pouze" sestavit správné parametry pro daný virtualizační systém. Např. v případě použití qemu se po nastavení virtuálního stroje tento spustí jako qemu proces se všemi potřebnými parametry. Stejně tak lze virtuální stroj pustit přímo pomocí napr. qemu. Libvirt tedy není nezbytně nutný, nicméně při větším množství spravovaných strojů a technologií se již vyplatí ji použít.+Libvirt v zásadě umí "pouze" sestavit správné parametry pro daný virtualizační systém. Např. v případě použití qemu se po nastavení virtuálního stroje tento spustí jako qemu proces se všemi potřebnými parametry. Stejně tak lze virtuální stroj pustit přímo pomocí qemu z příkadové řádkyKnohvna libvirt tedy není nezbytně nutná, nicméně při větším množství spravovaných strojů a technologií se již vyplatí ji použít.
 ===== Grafické prostředí ===== ===== Grafické prostředí =====
  
Řádek 27: Řádek 27:
  
 Před vytvořením virtuálního stroje musíme překonvertovat stávající OS na virtuální disk. Před vytvořením virtuálního stroje musíme překonvertovat stávající OS na virtuální disk.
-To můžeme udělat buď pomocí příkazu //dd//, čímž se ovšem vytvoří soubor odpovídající veliskotí veliskosti disku nebo pomocí tzv. sparse souboru, kdy soubor sice zdánlivě má velikost odpovídající disku, nicméně zabýrá pouze tolik místa kolik v něm je skutečně dat. (Tuto vlastnost podporují jen některé souborové systému jako ext3 a ext4.)+To můžeme udělat buď pomocí příkazu //dd//, čímž se ovšem vytvoří soubor odpovídající velikostí velikosti disku nebo pomocí tzv. sparse souboru, kdy soubor sice zdánlivě má velikost odpovídající disku, nicméně zabírá pouze tolik místa kolik v něm je skutečně dat. (Tuto vlastnost podporují jen některé souborové systému jako ext3 a ext4.)
  
 Vytvoříme sparse soubor o velikosti obrazu disku Vytvoříme sparse soubor o velikosti obrazu disku
Řádek 38: Řádek 38:
   losetup /dev/loop0 prvni.raw   losetup /dev/loop0 prvni.raw
  
-Rozdělíme jako běžný disk príkazem +Rozdělíme jako běžný disk příkazem 
  
   fdisk /dev/loop0   fdisk /dev/loop0
Řádek 72: Řádek 72:
  
   brctl addbr br0 eth0   brctl addbr br0 eth0
 +
 +Ve firewallu nezapomeňte povolit průchod bridgovaných paketů
 +
 +  iptables -I FORWARD -m physdev --physdev-is-bridged -j ACCEPT
 +
 +pro trvalé použití, pak musíte pravidlo přidat do ///etc/sysconfig/iptables//.
 +
  
 ==== Správa virtuálního stroje ==== ==== Správa virtuálního stroje ====
Řádek 101: Řádek 108:
   virt-viewer -c qemu+ssh://root@<ip>/system prvni   virt-viewer -c qemu+ssh://root@<ip>/system prvni
  
-na stroji ze kterého chcete virtuální konzoli spustit samozřejmě musí být nainstalován virt-viewer. Na virtulačním serveru nemusí být žádné grafické rozhraní.+na stroji ze kterého chcete virtuální konzoli spustit samozřejmě musí být nainstalován virt-viewer. Na virtualizačním serveru nemusí být žádné grafické rozhraní.
  
  
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:12
  • (upraveno mimo DokuWiki)