navody:prirucka:libvirt

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:libvirt [2012/04/16 23:22] – vytvořeno covexnavody:prirucka:libvirt [2022/11/14 12:26] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Virtualizace pomocí libvirt ====== ====== Virtualizace pomocí libvirt ======
  
-:!: tento návod se teprve připravuje :!: +Libvirt je knihovna zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro ovládání virtuálních strojů na různých virtualizačních technologiích a to i ve větším množství.
- +
-Libvirt je knihovna zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro ovládání virtuálních strojů i ve větším množství.+
  
 K nainstalování všech součástí potřebných pro použití virtualizace zadejte K nainstalování všech součástí potřebných pro použití virtualizace zadejte
  
-  yum grouinstall Virtualization+  dnf groupinstall Virtualization
  
 +Libvirt v zásadě umí "pouze" sestavit správné parametry pro daný virtualizační systém. Např. v případě použití qemu se po nastavení virtuálního stroje tento spustí jako qemu proces se všemi potřebnými parametry. Stejně tak lze virtuální stroj pustit přímo pomocí qemu z příkadové řádky. Knohvna libvirt tedy není nezbytně nutná, nicméně při větším množství spravovaných strojů a technologií se již vyplatí ji použít.
 ===== Grafické prostředí ===== ===== Grafické prostředí =====
  
Řádek 17: Řádek 16:
 virt-manager umí spravovat lokální i vzdálené virtuální stroje. virt-manager umí spravovat lokální i vzdálené virtuální stroje.
  
-FIXME obrázkový průvodce+{{:navody:fedora-virt-manager.png?800|}}
  
 ===== Ovládání z příkazové řádky ===== ===== Ovládání z příkazové řádky =====
Řádek 28: Řádek 27:
  
 Před vytvořením virtuálního stroje musíme překonvertovat stávající OS na virtuální disk. Před vytvořením virtuálního stroje musíme překonvertovat stávající OS na virtuální disk.
-To můžeme udělat buď pomocí příkazu //dd//, čímž se ovšem vytvoří soubor odpovídající veliskotí veliskosti disku nebo pomocí tzv. sparse souboru, kdy soubor sice zdánlivě má velikost odpovídající disku, nicméně zabýrá pouze tolik místa kolik v něm je skutečně dat. (Tuto vlastnost podporují jen některé souborové systému jako ext3 a ext4.)+To můžeme udělat buď pomocí příkazu //dd//, čímž se ovšem vytvoří soubor odpovídající velikostí velikosti disku nebo pomocí tzv. sparse souboru, kdy soubor sice zdánlivě má velikost odpovídající disku, nicméně zabírá pouze tolik místa kolik v něm je skutečně dat. (Tuto vlastnost podporují jen některé souborové systému jako ext3 a ext4.)
  
 Vytvoříme sparse soubor o velikosti obrazu disku Vytvoříme sparse soubor o velikosti obrazu disku
Řádek 39: Řádek 38:
   losetup /dev/loop0 prvni.raw   losetup /dev/loop0 prvni.raw
  
-Rozdělíme jako běžný disk príkazem +Rozdělíme jako běžný disk příkazem 
  
   fdisk /dev/loop0   fdisk /dev/loop0
Řádek 56: Řádek 55:
 A překopírujeme do něj obsah existujícího OS. A překopírujeme do něj obsah existujícího OS.
  
-Po dokončení kopírování připojíme do stromu v /mnt/prvni sys, proc a dev, upravíme konfiguraci grubu a fstab, provedeme chroot a znovusestavení initramfs a konfigurace grubu.+**Po dokončení kopírování připojíme do stromu v /mnt/prvni sys, proc a dev, upravíme konfiguraci grubu a fstab, provedeme chroot a znovusestavení initramfs a konfigurace grubu.** (Tyto kroky nejsou triviální a vyžadují pokročilé znalosti.)
  
 Odpojení obrazu Odpojení obrazu
Řádek 73: Řádek 72:
  
   brctl addbr br0 eth0   brctl addbr br0 eth0
 +
 +Ve firewallu nezapomeňte povolit průchod bridgovaných paketů
 +
 +  iptables -I FORWARD -m physdev --physdev-is-bridged -j ACCEPT
 +
 +pro trvalé použití, pak musíte pravidlo přidat do ///etc/sysconfig/iptables//.
 +
 +
 +==== Správa virtuálního stroje ====
  
 Virtuální stroj lze poté ovládat pomocí //virsh// Virtuální stroj lze poté ovládat pomocí //virsh//
Řádek 93: Řádek 101:
  
   virsh undefine prvni   virsh undefine prvni
 +
 +==== Vzdálené připojení k virtuálu ====
  
 Na virtuální konzoli stroje se pak lze dívat i vzdáleně příkazem Na virtuální konzoli stroje se pak lze dívat i vzdáleně příkazem
Řádek 98: Řádek 108:
   virt-viewer -c qemu+ssh://root@<ip>/system prvni   virt-viewer -c qemu+ssh://root@<ip>/system prvni
  
-na vzdáleném stroji samozřejmě musí být nainstalován virt-viewer.+na stroji ze kterého chcete virtuální konzoli spustit samozřejmě musí být nainstalován virt-viewer. Na virtualizačním serveru nemusí být žádné grafické rozhraní. 
  
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:12
  • (upraveno mimo DokuWiki)