navody:prirucka:gnome

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

navody:prirucka:gnome [2019/09/18 11:20] – [Ostatní] Upravena formulace ondrejnavody:prirucka:gnome [2022/11/14 12:26] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 52: Řádek 52:
  
 === Bluetooth === === Bluetooth ===
-{{:navody:prirucka:bluetooth-symbolic.png?32 |}}Pokud máte v zařízení modul //Bluetooth//, můžete nastavit připojení k zařízení ve vašem okolí. Váš počítač při zapnutém //Bluetooth// vidí ostatní zařízení pod //hostnamem//, který si můžete změnit v modulu //Podrobnosti//. Automaticky by se vám měla vyhledat a zobrazit všechna viditelná zařízení v okolí, která mají bluetooth také zapnutý. Vyberte to, s kterým chcete počítač spárovat, a proveďte párovací proceduru.+{{:navody:prirucka:bluetooth-symbolic.png?32 |}}Pokud máte v zařízení modul //Bluetooth//, můžete nastavit připojení k zařízení ve vašem okolí. Váš počítač při zapnutém //Bluetooth// vidí ostatní zařízení pod //hostnamem//, který si můžete změnit v modulu //Podrobnosti//. Automaticky by se vám měla vyhledat a zobrazit všechna viditelná zařízení v okolí, která mají bluetooth také zapnutý a jsou v režimu párování. Vyberte to, s kterým chcete počítač spárovat, a proveďte párovací proceduru.
  
-Po kliknutí na připojené zařízení, se zobrazí jeho profil, jak můžete vidět na obrázku níže. V tomto případě se jedná o telefon, na který můžete zasílat soubory. Zařízení můžete využít také k připojení k Internetu. Pokud to zařízení umožňuje, zobrazí se v //nabídce uživatele// nová síť pojmenovaná podle připojeného zařízení. Pokud připojení aktivujete, připojíte se přes //bluetooth// a telefon do Internetu. Jedná se o alternativu tzv. //tetheringu// přes USB nebo WiFi.+Po kliknutí na připojené zařízení, se zobrazí jeho profil, jak můžete vidět na obrázku níže. V tomto případě se jedná o telefon, na který můžete zasílat soubory. Zařízení můžete využít také k připojení k Internetu. Pokud to zařízení umožňuje, zobrazí se v //nabídce uživatele// nová síť pojmenovaná podle připojeného zařízení. Pokud připojení aktivujete, připojíte se přes //bluetooth// a telefon do Internetu. Jedná se o alternativu tzv. //tetheringu// přes USB nebo WiFi. Myslete ale na to, že Bluetooth má oproti ostatním způsobům propojení omezenou propustnost: 2 Mb/s v případě verze 5 a zhruba poloviční v případě verze 4
  
 {{ :navody:f22bluetooth-zarizeni.png?250 |}} {{ :navody:f22bluetooth-zarizeni.png?250 |}}
  
 //Fedora Workstation// umožňuje připojit přes //bluetooth// také zvuková zařízení. Ta se po připojení objeví v nastavení zvuku, kde můžete přepnout na jejich vstup nebo výstup. Můžete tam také přepínat mezi dvěma profily: //Fedora Workstation// umožňuje připojit přes //bluetooth// také zvuková zařízení. Ta se po připojení objeví v nastavení zvuku, kde můžete přepnout na jejich vstup nebo výstup. Můžete tam také přepínat mezi dvěma profily:
-  * **High Fidelity Playback (A2DP Sink)** - je určený pro přehrávání zvuku ve vysoké kvalitě. Standardně se používá základní kodek SBC s datovým tokem maximálně 320 kbps. Chcete-li použít pokročilejší kodek (LDAC, AptX, AptX-HD, AAC), musíte nainstalovat modul pro zvukový server PulseAudio z RPMFusion.+  * **High Fidelity Playback (A2DP Sink)** - je určený pro přehrávání zvuku ve vysoké kvalitě. Standardně se používá základní kodek SBC s datovým tokem maximálně 320 kbps. Chcete-li použít pokročilejší kodek (LDAC, AptX, AptX-HD, AAC), musíte nainstalovat modul pro zvukový server //PulseAudio// //RPMFusion//, který se nachází v balíčku //pulseaudio-modul-bluetooth-freeworld//.
   * **Headset Head Unit (HSP/HFP)** - tento profil je nabízený u zařízení, která mají také mikrofon, umožňuje totiž obousměrný provoz zvuku, ale za cenu jeho snížené kvality.   * **Headset Head Unit (HSP/HFP)** - tento profil je nabízený u zařízení, která mají také mikrofon, umožňuje totiž obousměrný provoz zvuku, ale za cenu jeho snížené kvality.
  
Řádek 79: Řádek 79:
  
 === Hledání === === Hledání ===
-{{:navody:prirucka:preferences-system-search-symbolic.png?32 |}}V tomto modulu můžete nastavit zdroje pro desktopové vyhledávání v //Činnostech//. Pokud se cítíte při vyhledávání zahlceni výsledky, můžete zdroje nepotřebných informací vypnout. Pod ikonou ozubeného kolečka pak můžete nastavit, v kterých složkách domovského adresáře se má vyhledávat.+{{:navody:prirucka:preferences-system-search-symbolic.png?32 |}}V tomto modulu můžete nastavit zdroje pro desktopové vyhledávání v //Činnostech//. Pokud se cítíte při vyhledávání zahlceni výsledky, můžete zdroje nepotřebných informací vypnout. Na slabších počítačích to může pomoct s plynulostní vyhledávání. Pod tlačítkem //Prohledávaná umístění// pak můžete nastavit, v kterých složkách domovského adresáře se má vyhledávat.
  
 === Region a jazyk === === Region a jazyk ===
 {{:navody:prirucka:preferences-desktop-locale-symbolic.png?32 |}}V tomto modulu si můžete nastavit, v jakém jazyku chcete prostředí mít (//Jazyk//), jaké formáty času, data či měrných jednotek má prostředí používat, a v neposlední řadě, můžete nastavit vstupní zdroje (rozložení klávesnice). Můžete používat více rozložení a přepínat mezi nimi můžete pomocí indikátoru, který se při existenci alespoň dvou rozložení zobrazí vpravo na horním panelu. Kliknete-li na ikonu klávesnice, ukáže se vám, jak rozložení ve skutečnosti na klávesnici vypadá. {{:navody:prirucka:preferences-desktop-locale-symbolic.png?32 |}}V tomto modulu si můžete nastavit, v jakém jazyku chcete prostředí mít (//Jazyk//), jaké formáty času, data či měrných jednotek má prostředí používat, a v neposlední řadě, můžete nastavit vstupní zdroje (rozložení klávesnice). Můžete používat více rozložení a přepínat mezi nimi můžete pomocí indikátoru, který se při existenci alespoň dvou rozložení zobrazí vpravo na horním panelu. Kliknete-li na ikonu klávesnice, ukáže se vám, jak rozložení ve skutečnosti na klávesnici vypadá.
- 
-Oficiální živý obraz //Fedora Workstation// neobsahuje kompletní podporu češtiny. Tu doinstalujete příkazem 
- 
-   yum langinstall cs_CZ 
-v případě češtiny 
-   yum langinstall sk 
  
 Toto nastavení mění pouze jazyk pro váš uživatelský účet. Chcete-li změnit systémový jazyk, musíte otevřít soubor /etc/locale.conf s právy superuživatele a změnit hodnotu LANG, např. na Toto nastavení mění pouze jazyk pro váš uživatelský účet. Chcete-li změnit systémový jazyk, musíte otevřít soubor /etc/locale.conf s právy superuživatele a změnit hodnotu LANG, např. na
Řádek 99: Řádek 93:
  
 === Účty on-line === === Účty on-line ===
-{{:navody:prirucka:goa-panel-symbolic.png?32 |}}//Účty on-line// slouží jako centrální místo pro nastavení přístupu k populárním poskytovatelům služeb. Výhodou, že přístup nastavíte jednou a nemusíte jej již nastavovat pro jednotlivé služby v jednotlivých aplikacích. U každého poskytovatele si můžete taky jednotlivě nastavit, které služby chcete aktivovat. Podporovanými poskytovateli služeb jsou: Google, Facebook, ownCloud, Flickr, Pocket, Windows Live, Microsoft Exchange.+{{:navody:prirucka:goa-panel-symbolic.png?32 |}}//Účty on-line// slouží jako centrální místo pro nastavení přístupu k populárním poskytovatelům služeb. Výhodou je, že přístup nastavíte jednou a nemusíte jej již nastavovat pro jednotlivé služby v jednotlivých aplikacích. U každého poskytovatele si můžete taky jednotlivě nastavit, které služby chcete aktivovat. Podporovanými poskytovateli služeb jsou: Google, Facebook, Nextcloud/ownCloud, Flickr, Pocket, Foursquare, Microsoft.
  
-Dalšího poskytovatele nastavíte tak, že kliknete na tlačítko //+// vpravo dole. Přes //Účty on-line// můžete nastavit také komunikační služby, které nejsou spojené s konkrétním poskytovatelem. Stačí kliknout na //Jiný// dole v seznamu. Kromě pošty budete moct nastavit také //IM// sítě jako Jabber, ICQ, IRC atd.  +Přes //Účty on-line// můžete nastavit také služby, které nejsou spojené s konkrétním poskytovatelem. Stačí kliknout na tři tečky dole v seznamu a zobrazí se vám možnost nastavit //IMAP a SMTP// //Podnikové přihlášení (kerberos)//.
- +
-Poslední možností, kterou //Účty on-line// nabízejí je podnikové přihlášení //Kerberos//. To také naleznete pod tlačítkem //Jiný//. Pokud nejste po přihlášení do svého uživatelského účtu připojení k síti, //Kerberos// se neaktivuje a vy musíte jít do nastavení a přihlášení obnovit, to se rovná provedení příkazu //kinit//.+
  
 === Soukromí === === Soukromí ===
 {{:navody:prirucka:preferences-system-privacy-symbolic.png?32 |}}//Fedora// je systém, při jehož vývoji je soukromí uživatelů jednou z nejvyšších priorit. V tomto modulu si můžete nastavit věci, které se vašeho soukromí dotýkají. {{:navody:prirucka:preferences-system-privacy-symbolic.png?32 |}}//Fedora// je systém, při jehož vývoji je soukromí uživatelů jednou z nejvyšších priorit. V tomto modulu si můžete nastavit věci, které se vašeho soukromí dotýkají.
  
-**Služby určování pozice** využívají //Location Service// od //Mozilly// a díky tomu dokáží určit pozici vašeho počítače s velkou přesností, i když nemá GPS modul. To se využívá třeba v //Mapách// nebo při nastavení času a jazyka. K tomu ale potřebuje //Mozille// zaslat seznam wifi sítí v okolí nebo IP adresu. Pokud tyto informace nechcete sdílet, zakažte tuto službu.+V **Zamykání obrazovky** můžete nastavit automatické zamykání po určité době nečinnosti a také můžete nastavit, zda se mají upozornění zobrazovat na uzamknuté obrazovce. Ty si může přečíst kdokoliv, kdo dojde k vašemu počítač, a nechcete-li, aby si někdo věděl, kdo vám třeba poslal zprávu, vypněte je. 
 + 
 +**Služby určování polohy** využívají geolokační službu od //Mozilly// a díky tomu dokáží určit pozici vašeho počítače s velkou přesností, i když nemá GPS modul. To se využívá třeba v //Mapách// nebo při nastavení času a jazyka. K tomu ale potřebuje //Mozille// zaslat seznam wifi sítí v okolí nebo IP adresu. Pokud tyto informace nechcete sdílet, zakažte tuto službu
 + 
 +**Kameru** můžete softwarově vypnout. Toto nastavení ale zle 100% vynutit pouze u zcela sandboxovaných aplikací, které běží ve //Flatpaku//.
  
-**Zamykání obrazovky** můžete nastavit automatické zamykání po určité době nečinnosti a také můžete nastavitzda se mají upozornění zobrazovat na tzv//shieldu//. Ty si může přečíst kdokoliv, kdo dojde k vašemu počítač, a nechcete-li, aby si někdo vědělkdo vám třeba poslal zprávu, vypněte je.+Pro **Mikrofon** platí to saméco pro kameruMůžete jej softwarově vypnoutale lze to vynutit pouze u sandboxovaných aplikací.
  
 V **Použití a historie** můžete vymazat historii různých desktopových aktivit (např. nedávno změněné soubory), případně nastavit, aby se tato historie automaticky promazávala. V **Použití a historie** můžete vymazat historii různých desktopových aktivit (např. nedávno změněné soubory), případně nastavit, aby se tato historie automaticky promazávala.
Řádek 116: Řádek 112:
 Všechny soubory, které v desktopovém prostředí vymažete, se přesouvají do //koše// místo toho, aby se rovnou vymazaly. Ve **Vyčistit koš a dočasné soubory** můžete nastavit automatické promázávání //koše//. To samé můžete nastavit u dočasných souborů souborů (např. stažený a zobrazený soubor v prohlížeči). Všechny soubory, které v desktopovém prostředí vymažete, se přesouvají do //koše// místo toho, aby se rovnou vymazaly. Ve **Vyčistit koš a dočasné soubory** můžete nastavit automatické promázávání //koše//. To samé můžete nastavit u dočasných souborů souborů (např. stažený a zobrazený soubor v prohlížeči).
  
-Hlášení problémů probíhá přes nástroj //ABRT//, kde můžete hlášení nastavit podrobněji. Vzhledem k tomu, že s hlášeními mohou odcházet i potenciálně citlivé informace, lze tuto službu vypnout a zapnout i zde.+**Hlášení problémů** probíhá přes nástroj //ABRT//, kde můžete hlášení nastavit podrobněji. Vzhledem k tomu, že s hlášeními mohou odcházet i potenciálně citlivé informace, lze tuto službu vypnout a zapnout i zde.
  
 === Sdílení === === Sdílení ===
Řádek 122: Řádek 118:
   * **Sdílení osobních souborů** - umožňuje nastavit sdílení souborů v domovském adresáři přes protokol //WebDAV//. Nastavení je vždy spojeno s konkrétní sítí. Pokud se připojíte do jiné sítě, musíte sdílení opět povolit. To je pro případ, kdy byste si povolili sdílení v domácí síti, zapomněli na něj a potom se s ním přesunuli do nějaké nechráněné veřejné sítě. Více se můžete dozvědět v samostatné kapitole [[navody:prirucka:sdileni_adresaru|Sdílení souborů a adresářů]].   * **Sdílení osobních souborů** - umožňuje nastavit sdílení souborů v domovském adresáři přes protokol //WebDAV//. Nastavení je vždy spojeno s konkrétní sítí. Pokud se připojíte do jiné sítě, musíte sdílení opět povolit. To je pro případ, kdy byste si povolili sdílení v domácí síti, zapomněli na něj a potom se s ním přesunuli do nějaké nechráněné veřejné sítě. Více se můžete dozvědět v samostatné kapitole [[navody:prirucka:sdileni_adresaru|Sdílení souborů a adresářů]].
   * **Sdílení obrazovky** - je více popsáno v samostatné kapitole [[navody:prirucka:vzdalena_plocha|Vzdálená obrazovka]].   * **Sdílení obrazovky** - je více popsáno v samostatné kapitole [[navody:prirucka:vzdalena_plocha|Vzdálená obrazovka]].
-  * **Sdílení médií** - nejedná se o prosté sdílení souborů jako v prvním případě, ale v tomto případě figuruje váš počítač jako server, který poskytuje multimediální obsah přes protokoly UPnP a DLNA, které jsou používány celou řadou multimediální zařízení, jako jsou třeba televize. Můžete vybrat, jaký typ multimédií sdílet, a nastavení je opět spjato s konkrétní sítí.+  * **Sdílení médií** - nejedná se o prosté sdílení souborů jako v prvním případě, ale v tomto případě figuruje váš počítač jako server, který poskytuje multimediální obsah přes protokoly UPnP a DLNA, které jsou používány celou řadou multimediálních zařízení, jako jsou třeba televize. Můžete vybrat, jaký typ multimédií sdílet, a nastavení je opět spjato s konkrétní sítí.
   * **Vzdálené přihlášení** - vzdálené přihlášení přes //Secure Shell// (ssh) je nejpoužívanějším způsobem vzdáleného přístupu k //Linuxu//. Využívá se ale především u serverů, kde je přímý přístup ke stroji výrazně omezený. V případě desktopu nemá takové uplatnění a pokud se ke svému desktopovému počítači neplánujete vzdáleně připojovat, doporučujeme tuto volbu vypnout, protože tím uzavřete jednu z potenciálních cest napadení systému, zvláště v případě, že používáte slabé heslo roota nebo privilegovaného uživatele.   * **Vzdálené přihlášení** - vzdálené přihlášení přes //Secure Shell// (ssh) je nejpoužívanějším způsobem vzdáleného přístupu k //Linuxu//. Využívá se ale především u serverů, kde je přímý přístup ke stroji výrazně omezený. V případě desktopu nemá takové uplatnění a pokud se ke svému desktopovému počítači neplánujete vzdáleně připojovat, doporučujeme tuto volbu vypnout, protože tím uzavřete jednu z potenciálních cest napadení systému, zvláště v případě, že používáte slabé heslo roota nebo privilegovaného uživatele.
  
 === Zvuk === === Zvuk ===
 {{:navody:prirucka:multimedia-volume-control-symbolic.png?32 |}}Ovládat hlasitost zvuku můžete pomocí speciálních kláves, případně v //nabídce uživatele//. Tento modul potom nabízí pokročilejší nastavení, které je rozděleno do čtyř částí: {{:navody:prirucka:multimedia-volume-control-symbolic.png?32 |}}Ovládat hlasitost zvuku můžete pomocí speciálních kláves, případně v //nabídce uživatele//. Tento modul potom nabízí pokročilejší nastavení, které je rozděleno do čtyř částí:
 +
 +**Systémová hlasitost** - stejně jako výše zmíněné způsoby umožňuje upravovat systémovou úroveň hlasitosti.
 +
 +**Úrovně hlasitosti** - v této části můžete nastavovat hlasitost zvuku pro jednotlivé aplikace, případně u vybrané aplikace zvuk zcela vypnout. To se hodí v případě, že vás aplikace svými zvuky ruší a přitom samá neobsahuje možnost zvuk nastavit.
  
 **Výstup** - ústředním prvkem této části je seznam výstupních zařízení. Mohou to být vestavěné reproduktory notebooku, zapojená sluchátka, případně zařízení připojená přes //HDMI// nebo //Bluetooth//. V případě zapojování reproduktorů přímo do audio výstupu počítače, se výstup přepíná automaticky. Pokud máte zapojené výstupní zařízení třeba přes USB jako na obrázku níže, musíte zařízení přepnout ručně. Někdy se stává, že počítač prostě "nehraje". Velmi často to je z toho důvodu, že se výstup nepřepnul z odpojeného výstupního zařízení na jiné. V tomto případě je nutné výstupní zařízení přepnout ručně. **Výstup** - ústředním prvkem této části je seznam výstupních zařízení. Mohou to být vestavěné reproduktory notebooku, zapojená sluchátka, případně zařízení připojená přes //HDMI// nebo //Bluetooth//. V případě zapojování reproduktorů přímo do audio výstupu počítače, se výstup přepíná automaticky. Pokud máte zapojené výstupní zařízení třeba přes USB jako na obrázku níže, musíte zařízení přepnout ručně. Někdy se stává, že počítač prostě "nehraje". Velmi často to je z toho důvodu, že se výstup nepřepnul z odpojeného výstupního zařízení na jiné. V tomto případě je nutné výstupní zařízení přepnout ručně.
  
-U každého výstupního zařízení můžete také nastavit profil, případně změnit intenzitu jednotlivých kanálů. V případě problémů se zvukovým výstupem můžete využít test zvuku pod tlačítkem //Otestovat reproduktory//.+U každého výstupního zařízení můžete také nastavit profil, případně změnit intenzitu jednotlivých kanálů. V případě problémů se zvukovým výstupem můžete využít test zvuku pod tlačítkem //Testovat//.
  
-{{ :navody:f22nastaveni-zvuku.png?400 | Nastavení výstupních zařízení}}+{{ :navody:f22nastaveni-zvuku.png?400 | Nastavení výstupních zařízení}} FIXME
  
 **Vstup** - zde pro změnu můžete vidět vstupní zařízení, ať už to zabudovaný mikrofon, externí mikrofon zapojený do audio vstupu počítače, nebo mikrofon připojený přes //Bluetooth//. Opět mezi nimi můžete přepínat. V této části naleznete také indikátor intenzity vstupu. Citlivost se nastavuje automaticky, ale pokud vám automatická citlivost přijde příliš slabá, můžete ji manuálně zvýšit. **Vstup** - zde pro změnu můžete vidět vstupní zařízení, ať už to zabudovaný mikrofon, externí mikrofon zapojený do audio vstupu počítače, nebo mikrofon připojený přes //Bluetooth//. Opět mezi nimi můžete přepínat. V této části naleznete také indikátor intenzity vstupu. Citlivost se nastavuje automaticky, ale pokud vám automatická citlivost přijde příliš slabá, můžete ji manuálně zvýšit.
  
-**Zvukové efekty** - zde můžete nastavit mezi různými alternativami pro systémové zvuky, ty se používají třeba v upozorněních. Máte možnost je také úplně vypnout. +**Zvuk upozornění** - zde můžete nastavit mezi různými alternativami pro systémové zvuky, ty se používají třeba v upozorněních.
- +
-**Aplikace** - v této části můžete nastavovat hlasitost zvuku pro jednotlivé aplikace, případně u vybrané aplikace zvuk zcela vypnout. To se hodí v případě, že vás aplikace svými zvuky ruší a přitom samá neobsahuje možnost zvuk nastavit.+
  
 :!: **Poznámka:** o něco pokročilejší nastavení zvuku nabízí aplikace //Ovládání hlasitosti PulseAudio//, kterou naleznete v katalogu softwaru, případně v balíčku //pavucontrol//. :!: **Poznámka:** o něco pokročilejší nastavení zvuku nabízí aplikace //Ovládání hlasitosti PulseAudio//, kterou naleznete v katalogu softwaru, případně v balíčku //pavucontrol//.
  
 === Napájení === === Napájení ===
-{{:navody:prirucka:gnome-power-manager-symbolic.png?32 |}}//Napájení// vám umožňuje nastavit chování, které zlepšuje výdrž na baterii. Můžete zde nastavit //jas obrazovky//, ten ale můžete nastavit také v //nabídce uživatele// a na notebooku také pomocí kláves. Pokud povolíte //Ztlumit jas při neaktivitě//, tak se po krátké chvilce neaktivity jas monitoru sníží. Po provedení nějaké aktivity se opět vrátí na původní hodnotu. Toto chování je aktivováno pouze při běhu na baterii.+{{:navody:prirucka:gnome-power-manager-symbolic.png?32 |}}//Napájení// vám umožňuje nastavit chování, které zlepšuje výdrž na baterii. Můžete zde nastavit //jas obrazovky//, ten ale můžete nastavit také v //nabídce uživatele// a na notebooku také pomocí kláves. Pokud povolíte //Ztlumit jas obrazovky při nečinnosti//, tak se po krátké chvilce neaktivity jas monitoru sníží. Po provedení nějaké aktivity se opět vrátí na původní hodnotu. Toto chování je aktivováno pouze při běhu na baterii.
  
-Další nastavení, týkající se spotřeby a napájení, naleznete v jiných nástrojích. Např. //GNOME Tweak Toolu//, popsaném v podkapitole //Pokročilá nastavení GNOME//, můžete nastavit, jaká akce se má provést po zavření víka notebooku. Ve výchozím nastavení se systém po této akci uspí. Výdrž na baterii můžete výrazně prodloužit volbou vhodných profilů v nástrojích //tuned// a //powertop//.+Další nastavení, týkající se spotřeby a napájení, naleznete v jiných nástrojích. Např. ve //Vyladění//, popsaném v podkapitole //Pokročilá nastavení GNOME//, můžete nastavit, jaká akce se má provést po zavření víka notebooku. Ve výchozím nastavení se systém po této akci uspí. Výdrž na baterii můžete výrazně prodloužit volbou vhodných profilů v nástrojích //tuned// a //powertop//.
  
 === Síť === === Síť ===
Řádek 172: Řádek 170:
  
 == Displeje == == Displeje ==
-{{:navody:prirucka:preferences-desktop-display-symbolic.png?32 |}}Tato část nastavení slouží pro nastavení displejů připojených k počítači a jejich uspořádání. Bude se vám hodit nejen v momentě, kdy budete chtít připojit externí monitor, ale také v momentě, kdy budete potřebovat připojit projektor kvůli prezentaci+{{:navody:prirucka:preferences-desktop-display-symbolic.png?32 |}}Tato část nastavení slouží pro konfiguraci displejů připojených k počítači a jejich uspořádání. Bude se vám hodit nejen v momentě, kdy budete chtít připojit externí monitor, ale také, když budete potřebovat připojit projektor kvůli prezentaci.
- +
-Na úvodní stránce nastavení naleznete seznam připojených displejů (displej notebooku se zde objevuje jako //Vestavěný displej//, ostatní se jmenují podle toho, jak se systému identifikují, většinou to je podle názvu výrobce a velikosti). U displeje je také uvedena jeho úloha, kterou si vysvětlíme na následujících řádcích. Pokud na displej kliknete, zobrazí se vám jeho nastavení, jak můžete vidět na obrázku.+
  
-{{ :navody:prirucka:f22nastaveni-displeje.png?500 | Nastavení displeje}} +K dispozici jsou tři režimy připojených displejů: 
 +  * **Sloučit displeje** - displeje budete mít sloučené do jednoho velkéhoJejich vzájemnou pozici můžete určit přesouváním obdelníků prezentujících displeje, které naleznete uprostřed okna. Jedná se o výchozí režim. 
 +  * **Duplikovat** - někdy se tento režim nazývá také zrcadlení. Na všech displejích budete mít stejný obsah a vybere se nejvyšší společné rozlišení. 
 +  * **Samostatný displej** - můžete použít tento režim v případě, že se rozhodnete používat pouze jeden monitor a ostatní se rozhodnete ponechat vypnuté.
  
-V levé části okna naleznete seznam možných úloh displeje. //Hlavní// znamená, že se jedná o primární displej, na něm se zobrazuje horní lišta a také //Činnosti//. //Vedlejší// vám umožní rozšířit plochu //hlavního//. Nezobrazuje se na něm horní lišta, ani náhled //Činnosti//, pouze pozadí. Volba //Duplikovat// znamená, že druhý displej nebude rozšiřovat plochu toho primárního, ale pouze ho zrcadlit, to se hodí třeba v případě dema, kdy posluchači potřebují na projektu vidět to, co vy vidíte na svém monitoru. Možnost je také displej //vypnout// a nepoužívat.+{{ :navody:prirucka:f31nastaveni-displeje.png?500 | Nastavení displeje}}
  
-V pravé části okna naleznete informace o displeji (velikostpoměr stran, rozlišení)Rozlišení se standardně nastaví na to nejvyšší možné, ale můžete případně nastavit nižší. Změnit můžete také orientaci displeje pomocí tlačítek se šipkami.+Pod náhledy displejů můžete nastavitkterý displej bude hlavní a který vedlejší//Hlavní// znamená, že se jedná o primární displej, na něm se zobrazuje horní lišta a také //Činnosti//. //Vedlejší// vám umožní rozšířit plochu //hlavního//Nezobrazuje se na něm horní lišta, ani náhled //Činnosti//, pouze pozadí a okna, která na něj přemístíte. Logicky je toto nastavení dostupné pouze v režimu sloučených displejů.
  
-:!: **Poznámka:** dnešní době se čím dál více objevují displeje s vysokým rozlišením, tzv//HiDPI//. Fedora by takové rozlišení měla automaticky rozpoznat a nastavit odpovídající škálování. Nestane-li se tak, můžete jej manuálně nastavit v nástroji //GNOME Tweak Tool// v sekci //Okna//. Škálování lze nastavit jen po celých číslech, což může být příliš velký skokChcete-li dosáhnout stavu "někde mezi", můžete zkusit nastavit měřítko písma ve stejném nástroji, jen v sekci //Písma//.+dolní části okna naleznete informace o vybraném displeji (velikost, poměr stran, rozlišení)Rozlišení se standardně nastaví na to nejvyšší možnéale můžete případně nastavit nižšíZměnit můžete také orientaci displeje pomocí tlačítek se šipkami.
  
-Pokud máte více displejů nastavených ve vztahu hlavní-vedlejšímůžete si je uspořádatNa úvodní obrazovce klikněte na //Uspořádat sloučené displeje// a přetažením náhledů displejů změňte vzájemnou jejich vzájemnou poziciDoporučuje se displeje uspořádat takjak je jejich vzájemná pozice ve skutečnosti. Budete se líp orientovat při etahování oken mezi nimi. +:!: **Poznámka:** V dnešní době se čím dál více objevují displeje s vysokým rozlišenímtzv. //HiDPI//. Fedora automaticky zapíná škálování u displejů s DPI vyšším než 192Chcete-li ho vynutitmůžete jej epnout v nastavení displejeStandardně lze škálování nastavit jen po celých číslechcož může být íliš velký skok. Chcete-li dosáhnout stavu "někde mezi", můžete nástroji //dconf// zapnout experimentální volbu //scale-monitor-framebuffer// v /org/gnome/mutter/experimental-featuresPoté byste měli moct v nastavení displeje přepínat po 25 %Efektu "někde mezi" můžete do určité míry dosáhnout také změnou měřítka písma ve stejném nástroji //GNOME Tweaks// v sekci //Písma//.
-Povšimněte si také, že při nastavování displejů se na každém z nich levém horním rohu zobrazí čísloStejné číslo se zobrazuje i na náhledech displejů v nastavení. Díky tomu tak máte jasno o tom, který náhled reprezentuje který displej.+
  
-:!: **Poznámka:** vedlejší displej má vždy jen jednu virtuální plochu. Zatímco na hlavním displeji můžete mezi virtuálními plochami přepínat, na vedlejším zůstává vždy to samé. Chcete-li mít více virtuálních ploch také na vedlejším, musíte použít nástroj //GNOME Tweak Tool//, který je popsaný v podkapitole //Pokročilá nastavení GNOME//. Na stránce //Pracovní plochy// vypněte volbu //Pracovní plochy jen na hlavní obrazovce//.+:!: **Poznámka:** vedlejší displej má vždy jen jednu virtuální plochu. Zatímco na hlavním displeji můžete mezi virtuálními plochami přepínat, na vedlejším zůstává vždy to samé. Chcete-li mít více virtuálních ploch také na vedlejším, musíte použít nástroj //GNOME Tweaks//, který je popsaný v podkapitole //Pokročilá nastavení GNOME//. Na stránce //Pracovní plochy// vypněte volbu //Pracovní plochy jen na hlavní obrazovce//.
  
 == Výměnná zařízení == == Výměnná zařízení ==
Řádek 470: Řádek 468:
 //X Window System// je založen na modelu klient-server. To umožňuje, aby programy byly spuštěny na jiném systému než na kterém jsou zobrazovány. Serverová část //X Window System//, tzv. //X server//, má na starosti zpracování vstupů uživatele prostřednictvím klávesnice a myši, zobrazování a komunikaci s tzv. klientskými programy. Ty pak představují klientskou část //X Window System// a vyžadují služby //X serveru// jako např. zmiňované zpracování uživatelských vstupů. Více informací o //X Window System// je k dispozici na stránkách [[http://www.wikipedia.org|www.wikipedia.org]] pod heslem [[http://en.wikipedia.org/wiki/X_Window_System|X_Window_System]]. //X Window System// je založen na modelu klient-server. To umožňuje, aby programy byly spuštěny na jiném systému než na kterém jsou zobrazovány. Serverová část //X Window System//, tzv. //X server//, má na starosti zpracování vstupů uživatele prostřednictvím klávesnice a myši, zobrazování a komunikaci s tzv. klientskými programy. Ty pak představují klientskou část //X Window System// a vyžadují služby //X serveru// jako např. zmiňované zpracování uživatelských vstupů. Více informací o //X Window System// je k dispozici na stránkách [[http://www.wikipedia.org|www.wikipedia.org]] pod heslem [[http://en.wikipedia.org/wiki/X_Window_System|X_Window_System]].
  
-//X Window System// vznikl v 80. letech minulého století a nesplňuje již kompletně požadavky dnešní doby. Proto vznikl jeho nástupce //Wayland//. Na rozdíl od //X// se nejedná o komponentu v systému, ale pouze o protokol, který definuje komunikaci mezi klienty (aplikacemi) a zobrazovacím serverem. //Wayland// je výchozí ve variantě //Workstation// od verze 25. Stále má ale některá omezení+//X Window System// vznikl v 80. letech minulého století a nesplňuje již kompletně požadavky dnešní doby. Proto vznikl jeho nástupce //Wayland//. Na rozdíl od //X// se nejedná o komponentu v systému, ale pouze o protokol, který definuje komunikaci mezi klienty (aplikacemi) a zobrazovacím serverem. //Wayland// je výchozí ve variantě //Workstation// od verze 25. Můžete ale narazit na jaké problémy
-  * nelze dělat snímky obrazovky z aplikace (např. //Shutteru//), +  * nelze dělat snímky obrazovky z některých aplikací (např. //Shutteru//), 
-  * nelze sdílet obrazovku.+  * některé aplikace mohou mít problémy se sdílením obrazovky (např. //TeamViewer//).
  
 Pokud nějakým omezením trpíte, můžete přepnout zpátky na //X//, stačí se odhlásit a na přihlašovací obrazovce kliknout na ikonu ozubeného kolečka a vybrat volbu //GNOME na X//. Na některých hardwarových konfiguracích může //Fedora// zvolit //X// automaticky.  Pokud nějakým omezením trpíte, můžete přepnout zpátky na //X//, stačí se odhlásit a na přihlašovací obrazovce kliknout na ikonu ozubeného kolečka a vybrat volbu //GNOME na X//. Na některých hardwarových konfiguracích může //Fedora// zvolit //X// automaticky. 
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:12
  • (upraveno mimo DokuWiki)