navody:prirucka:bezpecnost

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:bezpecnost [2011/03/18 16:39] – upstart vyuziva /etc/init/ ne inittab covexnavody:prirucka:bezpecnost [2022/11/14 12:26] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 3: Řádek 3:
 ===== Bezpečnost ===== ===== Bezpečnost =====
  
-{{:navody:48x48:apps:icon-security-keys.png }} Obecně jsou unixové systémy v porovnání s //OS Windows// považovány za bezpečnější. Velice často je poukazováno na absenci virů. Pravdou však zůstává, že bezpečnost systému je dána především přístupem jeho správce. Následující kapitola obsahuje několik jednoduchých rad, které Vám umožní zvýšit bezpečnost Vašeho systému.+{{:navody:48x48:emblems:security.png?48 }} Obecně jsou unixové systémy v porovnání s //OS Windows// považovány za bezpečnější. Velice často je poukazováno na absenci virů. Pravdou však zůstává, že bezpečnost systému je dána především přístupem jeho správce. Následující kapitola obsahuje několik jednoduchých rad, které Vám umožní zvýšit bezpečnost Vašeho systému.
  
-==== Základní informace ====+==== Tipy pro zabezpečení systému ====
 Bezpečnost svého systému můžete výrazným způsobem zvýšit dodržováním několika vcelku jednoduchých pravidel. Zde jsou některá z nich. Bezpečnost svého systému můžete výrazným způsobem zvýšit dodržováním několika vcelku jednoduchých pravidel. Zde jsou některá z nich.
   * Ujistěte se, že //BIOS// Vašeho počítače je nastaven tak, aby jako první bootoval z pevného disku. Zabráníte tak tomu, aby někdo např. nabootoval //Linux// z //CD/DVD// mechaniky a získal tak práva superuživatele ke všem datům uloženým na Vašem disku.   * Ujistěte se, že //BIOS// Vašeho počítače je nastaven tak, aby jako první bootoval z pevného disku. Zabráníte tak tomu, aby někdo např. nabootoval //Linux// z //CD/DVD// mechaniky a získal tak práva superuživatele ke všem datům uloženým na Vašem disku.
Řádek 20: Řádek 20:
   * Otestujte míru "zranitelnosti" Vašeho systému. Vynikající aplikací k těmto účelům je //Nessus//, který provádí řadu testů zaměřených na známé bezpečnostní problémy. Přečtěte si kapitolu [[nekomercni_aplikace_internet#Instalace aplikace pro testování bezpečnosti systému (Nessus)]].   * Otestujte míru "zranitelnosti" Vašeho systému. Vynikající aplikací k těmto účelům je //Nessus//, který provádí řadu testů zaměřených na známé bezpečnostní problémy. Přečtěte si kapitolu [[nekomercni_aplikace_internet#Instalace aplikace pro testování bezpečnosti systému (Nessus)]].
  
-==== Zakázání zobrazování historie v konzolovém módu ====+==== Často řešené problémy ==== 
 +=== Zakázání zobrazování historie v konzolovém módu ===
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
  
Řádek 29: Řádek 30:
   chmod 000 $HOME/.bash_history   chmod 000 $HOME/.bash_history
  
-==== Zakázání restartování počítače pomocí Ctrl+Alt+Del v konzoli ====+=== Zakázání restartování počítače pomocí Ctrl+Alt+Del v konzoli ===
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
  
Řádek 37: Řádek 38:
      
 a zakomentářujte všechny řádky v tomto souboru. a zakomentářujte všechny řádky v tomto souboru.
-==== Vynucené potvrzování pro přesun / přepsání souborů a adresářů ====+=== Vynucené potvrzování pro přesun / přepsání souborů a adresářů ===
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
  
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:12
  • (upraveno mimo DokuWiki)