navody:prirucka:nekomercni_aplikace_multimedia

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
navody:prirucka:nekomercni_aplikace_multimedia [2014/03/19 10:08] – [Editory multimédií] palastnavody:prirucka:nekomercni_aplikace_multimedia [2022/11/14 12:26] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 9: Řádek 9:
   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
  
-V implicitní instalaci //Fedory// chybí řada multimediálních kodeků. Důvodem jsou problematické licence, kterými se tyto kodeky řídí. Asi nejznámnějším z těchto "nesvobodných" kodeků je //MP3//. Jestliže máte nastavený **repozitář //RPM Fusion//**, stačí pro instalaci většiny těchto kodeků zadat do příkazového řádku:+Ve výchozí instalaci //Fedory// chybí z patentových důvodů řada multimediálních kodeků. Pokud používáte výchozí multimediální aplikace: //Rhythmbox// na hudbu a //Totem// na video, samy vás upozorní na chybějící kodek a nabídnou vám jeho instalaci. I ruční instalace je však relativně jednoduchá. Jestliže máte nastavený **repozitář //RPM Fusion//**, stačí pro instalaci většiny těchto kodeků zadat do příkazového řádku:
  
-  yum -y install gstreamer-plugins-ugly gstreamer-ffmpeg+  dnf -y install gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-libav
  
 Některé kodeky nejsou v tak dobrém stavu, aby fungovaly bezvadně, avšak mohou se hodit. Jsou umístěny ve zvláštním balíčku: Některé kodeky nejsou v tak dobrém stavu, aby fungovaly bezvadně, avšak mohou se hodit. Jsou umístěny ve zvláštním balíčku:
  
-  yum -y install gstreamer-plugins-bad+  dnf -y install gstreamer1-plugins-bad-freeworld
      
 Jednoduchého přidání repozitáře //RPM Fusion// a nainstalování multimediálních kodeků můžete dosáhnout pomocí aplikace [[navody:prirucka:komercni_aplikace&#easylife|easyLife]]. Jednoduchého přidání repozitáře //RPM Fusion// a nainstalování multimediálních kodeků můžete dosáhnout pomocí aplikace [[navody:prirucka:komercni_aplikace&#easylife|easyLife]].
Řádek 38: Řádek 38:
 Přehrávač //Totem// je ve //Fedoře// implicitním videopřehrávačem. Standardně by měl být již nainstalován. Ručně ji lze přidat pomocí: Přehrávač //Totem// je ve //Fedoře// implicitním videopřehrávačem. Standardně by měl být již nainstalován. Ručně ji lze přidat pomocí:
  
-  yum -y install totem totem-mozplugin+  dnf -y install totem
  
-{{ navody: totem.png | Totem }}+{{ navody: f22totem.png | Totem }}
  
-Tuto aplikaci spustíte přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Přehrávač filmů//. Pro přehrávání //DVD// je vhodnější použít přehrávač //Xine// nebo alespoň jeho backend (viz dále).+Tuto aplikaci naleznete v systému pod názvem //Videa//. Pro přehrávání //DVD// je vhodnější použít přehrávač //Xine// nebo alespoň jeho backend (viz dále).
  
-=== Přehrávač Xine ===+=== Multimediální přehrávač MPlayer ===
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
 +  * Přečtěte si kapitolu [[nekomercni_aplikace_multimedia#Instalace multimediálních kodeků]].
  
-Pravděpodobně nejvhodnější aplikací pro ehrávání //DVD// pod //Linux//em je //Xine//.+Multimediání ehrávač //MPlayer// vyniká širokou podporou nejrůznějších formátů a nízkými systémovými nároky. Mnohými uživateli je považován za jeden z nejlepších multimediálních přehrávačů vůbec.
  
-{{ navody:xine.png | Xine }}+{{ navody:f22gnome-mplayer.png?500 GNOME Mplayer }}
  
-  yum -y install xine-ui xine-lib-extras xine-lib-extras-freeworld+//MPlayer// má celou řadu grafických nádstaveb. Do //Fedora Workstation// se asi nejlépe hodí //GNOME Mplayer//, ale populární je také //SMPlayer//. Nainstalujete je těmito příkazy:
  
-Tuto aplikaci spustíte přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Xine Media Player//.+  dnf -y install gnome-mplayer 
 +  dnf -y install smplayer
  
-**Poznámka:** Pokud byste měli problémy s přehráváním některých šifrovaných //DVD//, vyzkoušejte multimediální přehrávač [[nekomercni_aplikace_multimedia#instalace_multimedialniho_prehravace_vlc|VLC]]. 
  
-== Změna backendu přehrávače Totem (gstreamer) na xine-lib == +=== Multimediální přehrávač VLC ===
- +
-Vývojáři totemu došli k názoru, že gstreamer je již natolik použitelný, že totem nepotřebuje jiný backend (jako např. xine-lib) a proto jeho podporu od F12 zrušili. +
- +
-=== Multimediální přehrávač MPlayer ===+
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
   * Přečtěte si kapitolu [[nekomercni_aplikace_multimedia#Instalace multimediálních kodeků]].   * Přečtěte si kapitolu [[nekomercni_aplikace_multimedia#Instalace multimediálních kodeků]].
  
-Multimediání přehrávač //MPlayer// vyniká širokou podporou nejrůznějších formátů a nízkými systémovými nároky. Mnohými uživateli je považován za jeden z nejlepších multimediálních přehrávačů vůbec.+//VLC// je velice schopný multimediální přehrávač, který svojí popularitou předčil kdysi kralující //MPlayer//. Jeho největší výhodou je možnost streamového vysílání do sítě, podpora celé řady kodeků (včetně //MP3//) a možnost přehrávání DVD.
  
-{{ navody:mplayer.png | Mplayer }}+{{ navody:vlc.png | VLC }}
  
-  yum -y install mplayer-gui+  dnf -y install vlc
  
-Jestliže budete chtít, aby se Vám správně zobrazovaly titulky uložené externím souboru kódované v //cp-1250//((Operační systém //Windows// používá //cp-1250// jako standardní kódování.)), nahraďte v souboru ''/etc/mplayer/mplayer.conf'' sekci+Aplikaci naleznete systému pod názvem //VLC//.
  
-  fontconfig=yes +=== Přehrávač Xine ===
-  font="Sans" +
- +
-za +
- +
-  fontconfig=yes +
-  subcp=windows-1250 +
-  font="Sans" +
- +
-Dále je vhodné do konfiguračního souboru ''/etc/mplayer/mplayer.conf'' přidat řádek +
- +
-  stop-xscreensaver=yes +
- +
-čímž zamezíte používání screensaveru v průběhu přehrávání. +
- +
-Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Mplayer Media Player//. +
- +
-Plug-in pro //Mozilla Firefox// nainstalujete pomocí příkazu: +
- +
-  yum -y install gecko-mediaplayer +
- +
-Restartujte aplikaci //Mozilla Firefox//+
- +
-**Poznámka:** Jestliže Vám //MPlayer// při spuštění skončí chybou ''Error parsing option flip-hebrew=no at line 133'', zakomentujte v souboru ''/etc/mplayer/mplayer.conf '' řádek ''flip-hebrew''+
- +
-=== Multimediální přehrávač VLC ===+
   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].   * Přečtěte si kapitolu [[obecne_poznamky|Obecné poznámky]].
   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].   * Přečtěte si kapitolu [[instalace_aplikaci#Přidání repozitáře]].
-  * Přečtěte si kapitolu [[nekomercni_aplikace_multimedia#Instalace multimediálních kodeků]]. 
  
-//VLC// je velice schopný multimediální ehrávač a velká konkurence pro //MPlayer//. Jeho největší výhodou je možnost streamového vysílání do sítě, podpora celé řady kodeků (včetně //MP3//) a možnost přehrávání DVD. Nevýhodou je pak absence podpory některých českých znaků v titulcích. Na stránkách [[http://www.abclinuxu.cz]] je k dispozici [[http://www.abclinuxu.cz/clanky/multimedia/videolan-client-1-instalace-a-ovladani| seriál ]] zabývající se touto aplikací.+Pravděpodobně nejvhodnější aplikací pro ehrávání //DVD// pod //Linux//em je //Xine//.
  
-{{ navody:vlc.png | VLC }}+{{ navody:xine.png | Xine }}
  
-  yum -y install vlc+  dnf -y install xine-ui xine-lib-extras xine-lib-extras-freeworld
  
-Jestliže chcete nastavit podporu titulků v //cp-1250//((Operační systém Windows používá cp-1250 jako standardní kódování.)), klikněte v hlavním okně //VLC// na //Nastavení -> Nastavení... -> Vstup / Kodeky -> Ostatní kodeky -> Titulky//. V poli //Kódování titulků// nastavte hodnotu //CP1250//. Soubor s titulky je pak možné specifikovat při výběru souboru obsahující video. I po tomto nastavení však nebudou korektně zobrazovány znaky ''ě'' nebo ''ů''+Tuto aplikaci naleznete pod názvem //Xine Media Player//.
  
-Aplikaci lze spustit es nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> VLC//.+**Poznámka:** Pokud byste měli problémy s ehráváním některých šifrovaných //DVD//, vyzkoušejte multimediální přehrávač [[nekomercni_aplikace_multimedia#instalace_multimedialniho_prehravace_vlc|VLC]].
  
 ==== Audio přehrávače ==== ==== Audio přehrávače ====
Řádek 124: Řádek 95:
 //Rhythmbox// je výchozím audio přehrávačem grafického prostředí //Gnome//. Jestliže nemáte tento přehrávač nainstalovaný, je možné jej doinstalovat pomocí //Rhythmbox// je výchozím audio přehrávačem grafického prostředí //Gnome//. Jestliže nemáte tento přehrávač nainstalovaný, je možné jej doinstalovat pomocí
  
-  yum -y install rhythmbox+  dnf -y install rhythmbox
  
 Přehrávač //Rhytmbox// je velice komplexní, avšak standardně nepodporuje formát //MP3//. Jestliže jste postupovali podle [[nekomercni_aplikace_multimedia#Instalace multimediálních kodeků|Instalace multimediálních kodeků]], byla podpora tohoto formátu doinstalována. Separátně lze podporu //MP3// doinstalovat pomocí Přehrávač //Rhytmbox// je velice komplexní, avšak standardně nepodporuje formát //MP3//. Jestliže jste postupovali podle [[nekomercni_aplikace_multimedia#Instalace multimediálních kodeků|Instalace multimediálních kodeků]], byla podpora tohoto formátu doinstalována. Separátně lze podporu //MP3// doinstalovat pomocí
  
-  yum -y install gstreamer-plugins-ugly+  dnf -y install gstreamer-plugins-ugly
  
 {{ navody:rhythmbox.png | Rhythmbox }} {{ navody:rhythmbox.png | Rhythmbox }}
Řádek 144: Řádek 115:
 Samotný //XMMS// nainstalujete příkazem Samotný //XMMS// nainstalujete příkazem
  
-  yum -y install xmms+  dnf -y install xmms
  
 Podporu formátů //MP3// a další skiny je možné přidat pomocí Podporu formátů //MP3// a další skiny je možné přidat pomocí
  
-  yum -y install xmms-mp3 xmms-skins+  dnf -y install xmms-mp3 xmms-skins
  
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Přehrávač zvuku//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Přehrávač zvuku//.
Řádek 165: Řádek 136:
 Samotný //Audacious// nainstalujete příkazem Samotný //Audacious// nainstalujete příkazem
  
-  yum -y install audacious+  dnf -y install audacious
  
 V základním balíčku ovšem chybí podpora formátů //MP3//, //MMS// a dalších. Pokud budete chtít přehrávat i tyto soubory, doinstalujte si potřebné balíčky pomocí V základním balíčku ovšem chybí podpora formátů //MP3//, //MMS// a dalších. Pokud budete chtít přehrávat i tyto soubory, doinstalujte si potřebné balíčky pomocí
  
-  yum -y install audacious-plugins-freeworld-mp3 audacious-plugins-freeworld-mms+  dnf -y install audacious-plugins-freeworld-mp3 audacious-plugins-freeworld-mms
  
 Pro přehrávání wma souborů instalujte: Pro přehrávání wma souborů instalujte:
  
-  yum -y install audacious-plugins-freeworld-ffaudio+  dnf -y install audacious-plugins-freeworld-ffaudio
  
 Pro přehled všech instalovatelných pluginů zadejte Pro přehled všech instalovatelných pluginů zadejte
  
-  yum list audacious-plugins\*+  dnf list audacious-plugins\*
  
 Komerční kodeky se nachází v //RPMFusion// repozitáři. Komerční kodeky se nachází v //RPMFusion// repozitáři.
Řádek 193: Řádek 164:
 {{ navody:amarok.png | amaroK }} {{ navody:amarok.png | amaroK }}
  
-  yum -y install amarok+  dnf -y install amarok
  
 Podporu pro další kodeky jako mp3 by mělo být možné doinstalovat standardně přes Podporu pro další kodeky jako mp3 by mělo být možné doinstalovat standardně přes
  
-  yum -y install gstreamer-plugins-ugly+  dnf -y install gstreamer-plugins-ugly
  
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> amaroK//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> amaroK//.
Řádek 211: Řádek 182:
 {{ navody:tvtime.png | TVtime }} {{ navody:tvtime.png | TVtime }}
  
-  yum -y install tvtime+  dnf -y install tvtime
  
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Tvtime Television Viewer//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Tvtime Television Viewer//.
Řádek 220: Řádek 191:
 Pokud je vaše digitální televizní karta (DVB-T) podporována (zpravidla je potřeba stáhnout odpovádající firmware a umístit jej do /lib/firmware) a nacházíte se v oblasti pokryté zemským digitálním vysíláním, stačí nainstalovat např. přehrávač //kaffeine// a v něm naladit příslušný digitální multiplex. Pokud je vaše digitální televizní karta (DVB-T) podporována (zpravidla je potřeba stáhnout odpovádající firmware a umístit jej do /lib/firmware) a nacházíte se v oblasti pokryté zemským digitálním vysíláním, stačí nainstalovat např. přehrávač //kaffeine// a v něm naladit příslušný digitální multiplex.
  
-  yum -y install kaffeine+  dnf -y install kaffeine
  
 //Kaffeine// je všestraný multimedální přehrávač, který umí mimo jiné přehrávat nebo nahrávat i digitální televizi.  //Kaffeine// je všestraný multimedální přehrávač, který umí mimo jiné přehrávat nebo nahrávat i digitální televizi. 
Řádek 258: Řádek 229:
 {{ navody:avidemux.png | Avidemux }} {{ navody:avidemux.png | Avidemux }}
  
-  yum -y install avidemux+  dnf -y install avidemux
  
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Avidemux Video Editor//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Avidemux Video Editor//.
Řádek 272: Řádek 243:
 {{ navody:kino.png | Kino }} {{ navody:kino.png | Kino }}
  
-  yum -y install kino+  dnf -y install kino
  
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Kino//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Kino//.
Řádek 285: Řádek 256:
 {{ navody:audiocity.png | Audiocity }} {{ navody:audiocity.png | Audiocity }}
  
-  yum -y install audacity+  dnf -y install audacity
  
-Verze s podporu importu do mp3:+Verze s podporou importu do mp3:
  
-  yum -y install audacity-freeworld+  dnf -y install audacity-freeworld
  
 Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Audacity//. Aplikaci lze spustit přes nabídku //Aplikace -> Zvuk a video -> Audacity//.
Řádek 302: Řádek 273:
 //MythTV// je kompletní multimedální centrum (někdy též označované jako PVR - personal video recorder) umožňující pohodlné přehrávání a nahrávání hudby, filmů nebo televize pomocí obrazovkového menu. //MythTV// je kompletní multimedální centrum (někdy též označované jako PVR - personal video recorder) umožňující pohodlné přehrávání a nahrávání hudby, filmů nebo televize pomocí obrazovkového menu.
  
-  yum --enablerepo=atrpms -y install mythtv+  dnf --enablerepo=atrpms -y install mythtv
  
 Pro provoz televize s MythTV je potřeba mít televizní kartu podporovanou ve Fedoře. Pro provoz televize s MythTV je potřeba mít televizní kartu podporovanou ve Fedoře.
  • Poslední úprava: 2022/11/14 11:11
  • (upraveno mimo DokuWiki)